Рішення № 95206580, 24.02.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2021
Номер справи
500/4085/20
Номер документу
95206580
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/4085/20

24 лютого 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Баранюка А.З.

за участю:

секретаря судового засідання Габрилецької С.Є.

представника позивача: Василишина К.В.;

представника відповідача: Чайківської М.Я.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Комора КС" до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Комора КС" (далі – ПП "Комора КС") звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області (далі – ГУ ДПС у Тернопільській області), Державної податкової служби України (далі – ДПС України), в якому просило:

визнати протиправними та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Тернопільській області: №1627698/38963063 від 11.06.2020, №1627695/38963063 від 11.06.2020, №1627697/38963063 від 11.06.2020, №1627692/38963063 від 11.06.2020, №1659624/38963063 від 23.06.2020, №1653489/38963063 від 19.06.2020;

- зобов`язати ДПС України зареєструвати податкові накладні №344 від 29.01.2020, №329 від 28.01.2020, №225 від 21.01.2020, №224 від 21.01.2020, №564 від 12.02.2020, №527 від 11.02.2020 в день їх направлення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем за результатами фінансово-господарської діяльності з Товариством з обмеженою відповідальністю "Продлюкс Плюс" (далі – ТОВ " Продлюкс Плюс ") сформовано податкові накладні та надіслано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні №344 від 29.01.2020, №329 від 28.01.2020, №225 від 21.01.2020, №224 від 21.01.2020, №564 від 12.02.2020, №527 від 11.02.2020.

За результатами перевірки контролюючим органом було прийнято рішення про зупинення реєстрації вказаних податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

На виконання вказаних вимог ПП "Комора КС" подало до контролюючого органу письмові пояснення та копії документів, які підтверджують реальність здійснення господарських операцій щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена.

Однак комісією ГУ ДПС у Тернопільській області прийнято рішення про відмову в реєстрації вказаних податкових накладних в ЄРПН.

Проте, позивач не погоджується з такими рішеннями податкового органу та стверджує, оскільки вважає, що підприємство надало контролюючому органу достатні письмові пояснення та документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій за податковими накладними, реєстрацію яких зупинено, а тому вважає, що такі підлягають реєстрації в ЄРПН і відмовляючи у реєстрації податкових накладних контролюючий орган діяв протиправно, без урахування дійсних обставин, оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

Ухвалою суду від 15.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №500/4085/20, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

04.01.2021 представник ГУ ДПС у Тернопільській області подав до суду відзив на адміністративний позов (аркуші справи 236-238 том 1), в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог, та зокрема вказує, що ПП "Комора КС" подало для реєстрації такі податкові накладні: №344 від 29.01.2020, №329 від 28.01.2020, №225 від 21.01.2020, №224 від 21.01.2020, №564 від 12.02.2020, №527 від 11.02.2020, проте комісією ГУ ДПС у Тернопільській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації було зупинено реєстрацію вказаних податкових накладних.

Зазначає, що позивачем для реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН подано копії окремих документів, проте представник ГУ ДПС у Тернопільській області звертає увагу, що такі документи подані вибірково.

З огляду на вказане вважає, що оскаржувані рішення Комісії ГУ ДПС України у Тернопільській області №1627698/38963063 від 11.06.2020, №1627695/38963063 від 11.06.2020, №1627697/38963063 від 11.06.2020, №1627692/38963063 від 11.06.2020, №1659624/38963063 від 23.06.2020, №1653489/38963063 від 19.06.2020 прийняті у відповідності до норм чинного законодавства.

Відповідач ДПС України правом на подання відзиву на позовну заяву у строк, встановлений судом, не скористався, з клопотанням про продовження процесуального строку для подання відзиву не звертався.

Ухвалами суду від 12.01.2021, 26.01.2021, 02.02.2021 та 16.02.2021 розгляд справи було відкладено.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник ГУ ДПС у Тернопільській області в судовому засіданні проти позовних вимог заперечила, просила відмовити в їх задоволенні. Додатково звернула увагу на, що серед іншого позивачем не було надано документів, які підтверджують якість поставленого товару.

Заслухавши пояснення сторін, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що ПП "Комора КС" (код ЄДРПОУ 38963063) 04.11.2013 зареєстроване як юридична особа; основним видом його діяльності є оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками (код видів економічної діяльності 46.38), перебуває на обліку як платник податків у ГУ ДПС у Тернопільській області, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зареєстроване платником ПДВ.

01.07.2018 між ПП "Комора КС" (постачальник) та ТОВ "Продлюкс Плюс" (покупець) укладено договір поставки товару №ПР 180701, за умовами якого постачальник постачає і передає у власність покупцеві, а покупець оплачує товари згідно із замовленням покупця та товаросупровідною документацією, яка є невід`ємною частиною договору (аркуші справи 20-22 том 1).

За фактом господарської операції з поставки товару позивачем як постачальником сформовано податкові накладні; №344 від 29.01.2020 на загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку на додану вартість (далі ПДВ), 4325,58 грн, з них ПДВ 720,93 грн (аркуші справи 13-14 том 1); №329 від 28.01.2020 на загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку на додану вартість, 1460,82 грн, з них ПДВ 243,47 грн (аркуші справи 47-48 том1); №225 від 21.01.2020 на загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку на додану вартість, 3273,96 грн, з них ПДВ 545,66 грн (аркуші справи 82-83 том 1); №224 від 21.01.2020 на загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку на додану вартість 1296,59 грн, з них ПДВ 216,10 грн (аркуш справи 126 том 1); №564 від 12.02.2020 на загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку на додану вартість 13865,71 грн, з них ПДВ 2310,95 грн (аркуш справи 160 том 1); №527 від 11.02.2020 на загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку на додану вартість, 4880,63 грн, з них ПДВ 813,44 грн (аркуші справи 197 том 1).

Контролюючий орган зазначені податкові накладні прийняв, але реєстрацію зупинив, про що сформував відповідні квитанції від 11.02.2020 (аркуші справи 15-16, 49-50, 83, 127) та від 25.02.2021 (аркуші справи161, 198).

У вказаних квитанціях зазначив, що відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України їх реєстрація зупинена: коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0910 відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної.

У свою чергу позивачем на виконання вищевказаних вимог подано до контролюючого органу письмові пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійснення господарських операцій відповідно до кожної з податкових накладних, реєстрацію яких зупинено.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ПП "Комора КС" подано такі документи для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної, а саме:

до податкової накладної №344 від 29.01.2020 повідомлення про надання пояснення та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування реєстрацію яких зупинено від 05.06.2020 №6, пояснення (аркуші справи 17-18 том 1), договір поставки №ПР 180701 від 01.07.2018, договір дистрибуції №180420/Ц-1 від 20.04.2018, видаткові накладні №175, №100 від 14.01.2020, товарно-транспортну накладну №100 від 14.01.2020, виписки з банківського рахунку ПП "Комора КС" за 10.02.2020 та за 11.02.2020, довідку про рух товару, якісне посвідчення №94 від 14.01.2020, договір оренди офісного приміщення №1 від 01.08.2015, договір оренди складського приміщення №2 від 01.08.2020 (аркуші справи 20-46 том 1);

до податкової накладної 329 від 28.01.2020 повідомлення про надання пояснення та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування реєстрацію яких зупинено від 05.06.2020 №5, пояснення (аркуші справи 51-53 том 1), договір поставки №ПР 180701 від 01.07.2018, договір дистрибуції №180420/Ц-1 від 20.04.2018, видаткові накладні №167, №100 від 14.01.2020, товарно-транспортну накладну №100 від 14.01.2020, виписки з банківського рахунку ПП "Комора КС" за 10.02.2020 та за 11.02.2020, довідку про рух товару, якісне посвідчення №94 від 14.01.2020, договір оренди офісного приміщення №1 від 01.08.2015, договір оренди складського приміщення №2 від 01.08.2020 (аркуші справи 55-81 том 1);

до податкової накладної №225 від 21.01.2020 повідомлення про надання пояснення та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування реєстрацію яких зупинено від 05.06.2020 №3, пояснення (аркуші справи 84-86 том 1), договір поставки №ПР 180701 від 01.07.2018, договір дистрибуції №180420/Ц-1 від 20.04.2018, видаткові накладні №110 від 21.01.2020, №100 від 14.01.2020, товарно-транспортну накладну №100 від 14.01.2020, виписки з банківського рахунку ПП "Комора КС" за 27.01.2020 та за 11.02.2020, довідки про рух товару, якісні посвідчення №94 від 14.01.2020 та №95 від 14.01.2020, договір оренди офісного приміщення №1 від 01.08.2015, договір оренди складського приміщення №2 від 01.08.2020 (аркуші справи 88-125 том 1);

до податкової накладної №224 від 21.01.2020 повідомлення про надання пояснення та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування реєстрацію яких зупинено від 05.06.2020 №2, пояснення (аркуші справи 128-130 том 1), договір поставки №ПР 180701 від 01.07.2018, договір дистрибуції №180420/Ц-1 від 20.04.2018, видаткові накладні №2944 від 20.12.2019, №109 від 21.01.2020, товарно-транспортну накладну №2944 від 20.12.2019, виписки з банківського рахунку ПП "Комора КС" за 21.01.2020 та за 27.01.2020, довідку про рух товару, якісне посвідчення №101 від 14.01.2020, договір оренди офісного приміщення №1 від 01.08.2015, договір оренди складського приміщення №2 від 01.08.2020 (аркуші справи 132-159 том 1);

до податкової накладної №564 від 12.02.2020 повідомлення про надання пояснення та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування реєстрацію яких зупинено від 22.06.2020 №16, пояснення (аркуші справи 162-163 том 1), договір поставки №ПР 180701 від 01.07.2018, договір дистрибуції №180420/Ц-1 від 20.04.2018, видаткові накладні №297 від 12.02.2020, №100 від 14.01.2020, №408 від 11.2.2020, товарно-транспортні накладні №100 від 14.01.2020, №408 від 11.02.2020, виписки з банківського рахунку ПП "Комора КС" за 25.02.2020, за 24.02.2020, та за 11.02.2020, довідки про рух товару, якісні посвідчення №101 від 14.01.2020 та № 94 від 14.01.2020, договір оренди офісного приміщення №1 від 01.08.2015, договір оренди складського приміщення №2 від 01.08.2020 (аркуші справи 165-196 том 1);

до податкової накладної №527 від 11.02.2020 повідомлення про надання пояснення та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування реєстрацію яких зупинено від 17.06.2020 №14, пояснення (аркуші справи 199-200 том 1), договір поставки №ПР 180701 від 01.07.2018, договір дистрибуції №180420/Ц-1 від 20.04.2018, видаткові накладні №271 від 11.02.2020, №100 від 14.01.2020, товарно-транспортну накладні №100 від 14.01.2020, виписки з банківського рахунку ПП "Комора КС" за 11.02.2020 та за 24.02.2020, довідку про рух товару, якісне посвідчення № 94 від 14.01.2020, договір оренди офісного приміщення №1 від 01.08.2015, договір оренди складського приміщення №2 від 01.08.2020 (аркуші справи 202-228 том 1).

У вищевказаних поясненнях, серед іншого, зазначено, що обсяг постачання товару за кодом УКТ ЗЕД 0910 не перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару, спірні податкові накладні сформовано ПП "Комора КС" за результатами поставки товару на виконання договору поставки №ПР 180701 від 01.07.2018. Продукцію закуплено у МПП фірма "Ямуна" на підставі договору дистрибуції №180420/Ц-1 від 20.04.2018.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, в оренді ПП "Комора КС" перебувають офісне та складське приміщення, що знаходяться за адресою: м. Тернопіль, вул. Живова, 11. На підтвердження згаданого надано договір оренди офісного приміщення №1 від 01.08.2015 та договір оренди складського приміщення №2 від 01.08.2020.

Однак, не зважаючи на подані документи та пояснення Комісією ГУ ДПС у Тернопільській області прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних: №1627698/38963063 від 11.06.2020, №1627695/38963063 від 11.06.2020, №1627697/38963063 від 11.06.2020, №1627692/38963063 від 11.06.2020, №1659624/38963063 від 23.06.2020, №1653489/38963063 від 19.06.2020 з підстав ненадання платником податку копій документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством (аркуші справи 19, 54, 87, 131, 164, 201).

Вважаючи такі рішення про відмову у реєстрації податкових накладних у ЄРПН протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14 статті 14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Пунктом 187.1 статті 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї стані та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї стані, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПК реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1165 критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик; ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної / розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1.201.7.201.10 етапі 201 ПК України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній / розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.

Пунктом 6 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації (пункт 10 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Згідно з пунктом 25 Порядку № 1165 Комісія регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Як вбачається зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних у цій справі, підставою для такого зупинення став пункт 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток №3 до Порядку №1165), підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Відтак, аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.

Однак відсутність у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку №1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій. Зокрема, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС, що свідчить про необґрунтованість такої квитанції.

Щодо зазначення у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних відомостей про те, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 0910, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу постачання, то суд звертає увагу на таке.

Пунктами 12, 14 Порядку №1165 визначено, що платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5). У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України. Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Зі змісту зазначених норм суд вбачає, що подання зазначеної таблиці є правом а не обов`язком платника податку.

Судом встановлено, що ПП "Комора КС" не подавалась таблиця даних платника податку на додану вартість. При цьому відсутність такої таблиці не є підставою для зупинення реєстрації податкових накладних, виписаних таким платником.

Також ГУ ДПС у Тернопільській області не надано доказів того, що обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбаного товару/послуги та обсягу його постачання.

Отже, квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних не відповідають вимогам, що встановлені до неї пунктом 11 Порядку №1165 в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, із розрахованим показником за цим критерієм, якому відповідає платник податку.

Крім того, у квитанціях не конкретизовано, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованих квитанцій вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.

Формальне зазначення у квитанції пропозиції "надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН" є лише дублюванням норми підпункту 3 пункту 11 Порядку №1165.

Такі рішення податкового органу не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжують їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.

Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та "Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами", затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як свідчить зміст рішень, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних, підставою для їх прийняття слугувало те, що платником податку до контролюючого органу не надано копій документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Однак судом встановлено, що позивачем щодо кожної податкової накладної до контролюючого органу подано пояснення щодо господарської операції з поставки товару за договором поставки №ПР 180701 від 01.07.2018 з первинними документами, поставка ПП "Комора КС" здійснювалась в межах його господарської діяльності.

До матеріалів позовної заяви позивачем надано первинну документацію, яка надавалась до ГУ ДПС у Тернопільській області разом з поясненнями, якими підтверджується поставка товару в межах спірних податкових накладних.

Щодо покликань представника ГУ ДПС у Тернопільській області у відзиві на те, що документи позивачем подано вибірково, то суд звертає увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

При цьому щодо твердження представника Головного управління ДПС у Тернопільській області, що позивачем не було надано документів, які підтверджують якість поставленого товару суд зауважує, що ПП "Комора КС" надавалися контролюючому органу наявні у позивача якісні посвідчення окремих товарів. Крім того, суд бере до уваги пояснення представників сторін, що позивачем поставлялися товари, які не потребують обов`язкової сертифікації.

Таким чином, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операцій, та на те, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.

Таким чином, за наведених вище обставин суд дійшов висновку, що рішення комісії ГУ ДПС у Тернопільській області №1627698/38963063 від 11.06.2020, №1627695/38963063 від 11.06.2020, №1627697/38963063 від 11.06.2020, №1627692/38963063 від 11.06.2020, №1659624/38963063 від 23.06.2020, №1653489/38963063 від 19.06.2020 є протиправними та підлягають до скасування.

Відповідно до вимог пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в ЄРПН віднесено до обов`язків платника податків.

У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України і нормами чинного законодавства України чітко визначено настання такої події, як набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної або визначення в судовому рішенні конкретної дати, яку слід вважати датою реєстрації або скасування реєстрації податкової накладної.

Відтак, суд приходить до переконання, що реєстрацію податкових накладних №344 від 29.01.2020, №329 від 28.01.2020, №225 від 21.01.2020, №224 від 21.01.2020, №564 від 12.02.2020, №527 від 11.02.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних слід здійснити після набрання законної сили даним рішенням.

Відповідно до присів статей 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Разом з тим, відповідачі як суб`єкти владних повноважень не надали суду доказів на підтвердження правомірності рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС України у Тернопільській області №1627698/38963063 від 11.06.2020, №1627695/38963063 від 11.06.2020, №1627697/38963063 від 11.06.2020, №1627692/38963063 від 11.06.2020, №1659624/38963063 від 23.06.2020, №1653489/38963063 від 19.06.2020.

Зобов`язати ДПС України зареєструвати подані приватним підприємством “Комора КС” податкові накладні №344 від 29.01.2020, №329 від 28.01.2020, №225 від 21.01.2020, №224 від 21.01.2020, №564 від 12.02.2020, №527 від 11.02.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь приватного підприємства "Комора КС" сплачений судовий збір у розмірі 6306 (шість тисяч триста шість) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Тернопільській області на користь приватного підприємства "Комора КС" сплачений судовий збір у розмірі 6306 (шість тисяч триста шість) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 01 березня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- Приватне підприємство "Комора КС" (місцезнаходження: вул. Стадникової, 2, офіс 72, м. Тернопіль, 46008 код ЄДРПОУ 38963063);

відповідачі:

- Головне управління ДПС у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ ДПС України (місцезнаходження: вул. Білецька, 1,м. Тернопіль, 46003 код ЄДРПОУ44143637);

- Державна податкова служба України (місцезнаходження: пл. Львівська, 8, м. Київ 53, 04053 код ЄДРПОУ 43005393).

Головуючий суддя Баранюк А.З.