
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
01 березня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/498/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., перевіривши матеріали позовної заяви Комунального підприємства "Сєвєродонецькліфт" до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
29 січня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Комунального підприємства "Сєвєродонецькліфт" (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 15 жовтня 2020 року № 0000020711, яким зменшено від`ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, по податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2020 року в сумі 223518,00 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 15 жовтня 2020 року № 0000010711, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 925421,00 грн та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 231310,25 грн.
Ухвалою суду від 03 лютого 2021 року позовну заяву Комунального підприємства "Сєвєродонецькліфт" до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень залишено без руху. Запропоновано Комунальному підприємству "Сєвєродонецькліфт" протягом 10 (десяти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачу, заяви про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням та документальним підтвердженням наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду з даною позовною заявою, копію поштового конверту, в якому надійшло рішення Державної податкової служби України від 10 грудня 2020 року № 34821/6/99-00-06-02-03-06 про результати розгляду скарги, та оригіналу документа про сплату судового збору в сумі 16161,04 грн.
10 лютого 2021 року від позивача через відділ діловодства та обліку звернення громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним номером № 5683/2020 надійшла заява від 10 лютого 2021 року № 77 про усунення недоліків, до якої додано копію конверта, в якому надійшло рішення Державної податкової служби України від 10 грудня 2020 року № 34821/6/99-00-06-02-03-06 про результати розгляду скарги, оригінал платіжного доручення від 09 лютого 2021 року № 345 про сплату судового збору у розмірі 16161,04 грн, заяву від 10 лютого 2021 року № 78 про поновлення строку звернення до суду.
Ухвалою від 15 лютого 2021 року позовну заяву Комунального підприємства "Сєвєродонецькліфт" до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень залишено без руху.
Запропоновано Комунальному підприємству "Сєвєродонецькліфт" протягом 10-ти (десяти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду заяви про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням та документальним підтвердженням наявності інших поважних причин пропуску строку звернення до суду з даним адміністративним позовом.
24 лютого 2021 року від позивача через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним номером № 7194/2021 надійшла заява від 24 лютого 2021 року б/н про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
В обґрунтування заявленого клопотання позивач зазначив, що в зв`язку з відсутністю в штаті підприємства юристів, позивач вимушений був звернутись за юридичною допомогою до адвоката Фоменка Дениса Андрійовича , який здійснює самостійну адвокатську діяльність в м. Сєвєродонецьку, та з яким 04 січня 2021 року укладено Договір про надання юридичних послуг (далі - Договір). Згідно з умовами Договору Адвокат зобов`язався підготувати позовну заяву Комунального підприємства «Сєвєродонецькліфт» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 15 жовтня 2020 року №№ 0000010711 та 0000020711. 28 січня 2021 року адвокат надав позивачу підготовлену позовну заяву про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, про що було складено і підписано Акт наданих послуг від 28 січня 2021 року.
Позивач мав обґрунтовані сподівання, що відповідно до частини четвертої статті 122 КАС України строк звернення до суду з позовом про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень після проведення процедури адміністративного оскарження становить три місяці з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги.
Позивачем були сформовані додатки до позовної заяви, загальний обсяг яких склав близько 1000 аркушів, що з урахуванням необхідності виготовлення копії позовної заяви з усіма додатками для надання відповідачу, дозволило подати позовну заяву до суду лише 29 січня 2021 року.
В порушення пункту 2.3. Договору адвокат не повідомив позивача про те, що Верховний Суд у постанові від 26 листопада 2020 року у справі № 500/2486/19 відступив від висновків про застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в постанові Верховного Суду від 03 квітня 2020 року у справі № 2540/2576/18, у частині того, що строк для звернення платника податків із позовом до адміністративного суду, у тому числі після використання процедури адміністративного оскарження, становить 1095 днів з дня утримання платником податків рішення, що оскаржено, та сформулював новий правовий висновок.
Таким чином, поважною причиною пропуску строку звернення до адміністративного суду в даному випадку є тривалий строк підготовки позовної заяви адвокатом, до якого звернувся позивач за юридичною допомогою, яким позовна заява була підготовлена лише 28 січня 2021 року, а також неповідомлення адвокатом, що згідно з правовою позицією Верховного Суду в постанові від 26 листопада 2020 року у справі № 500/2486/19 строк для оскарження в судовому порядку податкових повідомлень-рішень за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору становить один місяць, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження.
З урахуванням викладеного, позивач просить поновити строк звернення до суду.
Розглянувши заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду, суд дійшов висновку, що зазначені позивачем в заяві від 24 лютого 2021 року б/н причини пропуску строку звернення до суду є неповажними з огляду на таке.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (частина шоста статті 161 КАС України).
Частиною першою статті 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з абзацом першим частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини четвертої статті 122 КАС України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень. Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб`єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб`єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Отже, КАС України передбачає можливість установлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків. Такі спеціальні строки мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним строком звернення до адміністративного суду, визначеним частиною другою статті 122 цього Кодексу, а також скороченими строками, визначеними частиною четвертою статті 122 КАС України.
Відносини у сфері оподаткування, права та обов`язки платників податків і зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження та обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Спеціальною нормою, яка встановлює порядок оскарження рішень контролюючих органів, є стаття 56 Податкового кодексу України. З її змісту вбачається, що у платника податків є право розсуду в обранні адміністративного та/або судового порядку оскарження такого рішення після його отримання. Обрання платником податків в першу чергу адміністративного порядку оскарження рішення не виключає можливості надалі звернутися до суду з відповідним позовом, що визнається досудовим порядком вирішення спору. Водночас якщо після отримання рішення контролюючого органу платник податків звертається до суду з позовом, його право на адміністративне оскарження такого рішення втрачається.
Пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Відповідно до пункту 56.19 статті 56 Податкового кодексу України у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Зі змісту пунктів 56.2, 56.3, 56.17 статті 56, пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України вбачається, що процедура адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення розпочинається з дня подання скарги до контролюючого органу вищого рівня, яка засвідчує безпосередню незгоду платника з визначеними йому грошовими зобов`язаннями, і закінчується настанням однієї з подій, передбачених пунктом 56.17 статті 56 Податкового кодексу України. Строк для подачі первинної скарги за загальним правилом становить 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення.
Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду у постанові від 26 листопада 2020 року у справі № 500/2486/19 відступив від висновку про застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в постанові Верховного Суду від 3 квітня 2020 року у справі №2540/2576/18, у частині того, що строк для звернення платника податків із позовом до адміністративного суду, у тому числі після використання процедури адміністративного оскарження, становить 1095 днів з дня отримання платником податків рішення, що оскаржено, та сформулював такий правовий висновок:
"Норма пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України не визначає процесуального строку звернення до суду і, відповідно, не є спеціальною щодо норми пункту 56.19 статті 56 Податкового кодексу України. Водночас положення пункту 56.19 статті 56 Податкового кодексу України є спеціальними щодо норми частини четвертої статті 122 КАС України, має перевагу в застосуванні у податкових спорах і регулює визначену її предметом групу правовідносин - оскарження в судовому порядку податкових повідомлень-рішень та інших рішень контролюючих органів про нарахування грошових зобов`язань за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України). Вона встановлює строк для їх оскарження протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.".
Більш скорочені строки звернення до суду у разі попередньої реалізації досудових процедур полягають у забезпеченні наступності юрисдикційних проваджень (адміністративних і судових) та пов`язані з необхідністю мінімізувати темпоральний проміжок між досудовими процедурами та судовим провадженням.
Оскільки господарська діяльність здійснюється суб`єктами господарювання на власний ризик, наведені Комунальним підприємством "Сєвєродонецькліфт" у заяві від 24 лютого 2021 року б/н причини пропуску строку звернення до суду через відсутність в штаті посади юриста та необхідність звернення до адвоката, який не проінформував позивача про строки звернення до суду, суд вважає неповажними, так як вказані обставини не є об`єктивно непереборними та не пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду з позовом.
Окрім того, позивач мав можливість звернутися до адвоката за наданням правової допомоги одразу після отримання рішення Державної податкової служби України від 10 грудня 2020 року № 34821/6/99-00-06-02-03-06 про результати розгляду скарги (22 грудня 2020 року) та одразу починати готувати документи, які долучені до позовної заяви.
Також суд зазначає, що постанова Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року у справі № 500/2486/19 оприлюднена у Єдиному державному реєстрі судових рішень 10 грудня 2020 року. Доступ до Єдиного державного реєстру судових рішень є безкоштовним та вільним.
Позивач як платник податків, міг передбачити наслідки несвоєчасного звернення до суду з такою позовною заявою.
У визначенні моменту і виникнення права на позов мають значення дві обставини: об`єктивна - наявність факту порушеного права, суб`єктивна - особа дізналася або повинна була дізнатись про факт порушення права. З урахуванням особливостей конкретних правовідносин початок перебігу строку звернення до адміністративного суду може бути пов`язаний із різними юридичними фактами та їх оцінкою.
Обов`язковою умовою для повернення позовної заяви є не лише встановлення факту пропуску строку звернення до суду, а й відсутність підстав вважати, що такий строк пропущений з поважних причин.
Заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду повинна містити роз`яснення причин пропуску і підстави, з яких заявник вважає ці причини поважними. В заяві повинні бути докази того, що здійснити відповідні процесуальні дії у визначений строк у заявника не було можливості. Відповідно з цим, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Згідно з пунктом 9 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
З огляду на вищевикладене, позовна заява Комунального підприємства "Сєвєродонецькліфт" до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень підлягає поверненню внаслідок визнання судом вказаних в заяві про поновлення строку звернення до адміністративного суду підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду неповажними (випадок, передбачений частиною другою статті 123 КАС України).
Керуючись статтями 123, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Комунального підприємства "Сєвєродонецькліфт" до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень повернути позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали разом з позовною заявою і доданими до неї документами невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяТ.І. Чернявська