Рішення № 95205509, 01.03.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2021
Номер справи
360/194/21
Номер документу
95205509
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

01 березня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/194/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Дочірнього підприємства «Луганський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 12 січня 2021 року надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Луганській області) до Дочірнього підприємства «Луганський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі - відповідач, ДП «Луганський облавтодор»), в якому позивач просить стягнути кошти з рахунків у банках, що обслуговують відповідача, в рахунок погашення податкової заборгованості по податку на прибуток в сумі 212900,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідач зареєстрований 02.05.2002 за № 13821060056001177, перебуває на обліку за основним місцем обліку в Сєвєродонецькому управлінні ГУ ДПС у Луганській області. Господарським судом Луганської області ухвалою від 05 травня 2020 року № 913/849/14 порушено провадження у справі про банкрутство, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та процедуру розпорядження майном боржника; ухвалою Господарського суду Луганської області від 12 липня 2017 року введено процедуру санації ДП «Луганський облавтодор», призначено керуючим санацією арбітражного керуючого Мучінського І.Д. , свідоцтво від 15.07.2013 № 1097.

Станом на 01 грудня 2020 року ДП «Луганський облавтодор» допустило податкову заборгованість з податку на прибуток у сумі 212900,00 грн у зв`язку з несплатою самостійно задекларованих податкових зобов`язань по податковій декларації з податку на прибуток підприємства за три квартали 2020 року від 28 жовтня 2020 року № 9280178415 по строку сплати до 19 листопада 2020 року.

Позивачем винесено податкову вимогу від 04 жовтня 2011 року № 7, яку направило поштою з рекомендованим повідомленням про вручення та вручено відповідачу 06 жовтня 2011 року. На теперішній час у зв`язку з проведенням операції об`єднаних сил вищевказана вимога знаходиться в податковій справі ДП «Луганський облавтодор» на непідконтрольній території у місті Луганськ. Факт винесення та направлення вимоги підтверджено постановою Луганського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2014 року в справі № 812/2541/14 за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до ДП «Луганський облавтодор» про стягнення коштів з рахунків у банках. Вищезазначена вимога є чинною на теперішній час у зв`язку з тим, що ДП «Луганський облавтодор» з 2011 року не погашав податкову заборгованість у повному обсязі.

Ухвалою від 18 січня 2021 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (арк. спр. 20-21).

Ухвалою від 27січня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 26-27).

Відповідач не скористався правом подати відзив на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

Дочірнє підприємство «Луганський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», ідентифікаційний код 31995774, зареєстроване як юридична особа 20.05.2002 за № 13821060056001177 виконавчим комітетом Кремінської міської ради, місцезнаходження: Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Гагаріна, будинок 70, перебуває за основним місцем обліку в ГУ ДПС у Луганській області, Сєвєродонецьке управління, ДПІ у м. Сєвєродонецьку, що підтверджується інформаційною довідкою про облікові дані платника податків (арк. спр. 12-15).

Станом на 01 грудня 2020 року ДП «Луганський облавтодор» допустило податкову заборгованість з податку на прибуток у сумі 212900,00 грн у зв`язку з несплатою самостійно задекларованих податкових зобов`язань по податковій декларації з податку на прибуток підприємства за три квартали 2020 року від 28 жовтня 2020 року № 9280178415 по строку сплати до 19 листопада 2020 року (арк. спр. 7).

У постанові Луганського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2014 року в справі № 812/2541/14, яка набрала законної сили 20 травня 2014 року, встановлено, що податковим органом відповідно до статті 59 Податкового кодексу України 06 жовтня 2011 року відповідачу вручено податкову вимогу від 04 жовтня 2011 року № 7 (арк. спр. 8-11).

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Довідкою про загальну суму позовних вимог, а також витягом з інтегрованої картки платника податків за кодом класифікації бюджету 11020100 (податок на прибуток підприємств, організацій, що перебувають у державній власності) підтверджено, що станом на 01 грудня 2020 року у відповідача наявний податковий борг з податку на прибуток у сумі 212900,00 грн за ІІІ квартали 2020 року по строку сплати 19 листопада 2020 року (арк. спр. 5, 6, 33).

Ухвалою Господарського суду від 12 липня 2017 року в справі № 913/849/14 введено процедуру санації ДП «Луганський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» строком на шість місяців до 12 січня 2018 року, строк якої продовжений до 29 лютого 2020 року включно згідно з ухвалою від 12 серпня 2019 року у справі № 913/849/14 (арк. спр. 34-36, 37-40).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:

- грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. п. 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п. п. 49.18.2);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п. п. 49.18.3);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (п. п. 49.18.4);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб підприємців протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п. п. 49.18.5).

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.

Порядок справляння податку на прибуток підприємства регламентований Розділом ІІІ Податкового кодексу України.

Статтею 137 Податкового кодексу України визначено порядок обчислення податку на прибуток підприємств та сплати, зокрема:

- податок нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною статтею 136 цього Кодексу, від бази оподаткування, визначеної згідно зі статтею 135 цього Кодексу (пункт 137.2);

- податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду (пункт 137.4);

- річний податковий (звітний) період встановлюється для таких платників податку: платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), за попередній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 мільйонів гривень. При цьому до річного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи (підпункт «а» пункту 137.5).

З вищевикладеного слідує, що з моменту подання платником податків податкової декларації, визначена в ній сума податкового зобов`язання є узгодженою і має бути сплачена у граничні терміни, визначені законом.

Судом встановлено, що ДП «Луганський облавтодор» у декларації від 16 жовтня 2020 року № 9280178415 визначено грошове зобов`язання по податку на прибуток в сумі 212900,00 грн, внаслідок несплати якого за відповідачем утворився податковий борг по податку на прибуток.

Наявність у ДП «Луганський облавтодор» податкового боргу з податку на прибуток в розмірі 212900,00 грн станом на час розгляду даної справи підтверджена розрахунком податкового боргу та інтегрованою карткою платника податків за вказаним платежем (арк. спр. 5, 33).

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

Податковим органом на адресу ДП «Луганський облавтодор» надіслано податкову вимогу від 04 жовтня 2011 року № 7, яку отримано останнім 06 жовтня 2011 року.

Факт винесення та отримання податкової вимоги від 04 жовтня 2011 року № 7 ДП «Луганський облавтодор» встановлений в постанові суду від 29 квітня 2014 року № 812/2541/14, яка набрала законної сили 20 травня 2014 року, що у відповідності до частини четвертої статті 78 КАС України не потребує доказуванню в даній справі.

Оскільки податкова вимога від 04 жовтня 2011 року № 7 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).

З вищевикладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини є Головне управління ДПС у Луганській області.

Враховуючи, що відповідачем за час розгляду даної справи податковий борг у загальному розмірі 212900,00 грн не сплачений, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Головне управління ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72, код за ЄДРПОУ 43143746) до Дочірнього підприємства «Луганський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Гагаріна, будинок 70, код за ЄДРПОУ 31995774) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Дочірнє підприємство «Луганський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», в рахунок погашення податкового боргу по податку на прибуток підприємств кошти в сумі 212900,00 (двісті дванадцять тисяч дев`ятсот грн) на користь Державного бюджету України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова