
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2021 року Справа № 160/406/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду
України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
12 січня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо висновку про відмову в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідність ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», враховуючи пільгові норми ч. 2 ст. 57, ч.2 ст. 56, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за довідкою про заробітну плату, виданою філією «Павлоградська автобаза» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 03.11.2020 року за №344, викладеної у листі від 16.12.2020 року № 0400-010310-8/120834;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 відповідно єдиної формули нарахування основної пенсії за віком ч.1 ст.27, 40, ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» 1058-4, враховуючи пільгові норми ч. 2 ст. 7, проіндексовану ст.67, спеціального Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій з 01 жовтня 2017 року №2148-VIII", із середньомісячного заробітку за працю у зоні відчуження за довідкою про заробітну плату, виданою філією «Павлоградська автобаза» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 03.11.2020 року за № 344, починаючи з 01.12.2020 року з урахуванням виплачених сум;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок суми пенсії за понаднормативний стаж розміром 10% у відповідність ст. ст. 25,28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» 1058-4, враховуючи ч.2 ст.56, із розрахунку заробітної плати ч.2 ст.57 спеціального Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за довідкою про заробітну плату, виданою філією «Павлоградська автобаза» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» року за №344 від 03.11.2020 року починаючи з 01.12.2020 року, з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з 21.11.2013 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 року, з урахуванням статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вказує, що звернувся до спеціаліста ПФУ в Дніпропетровській області із проханням про роз`яснення щодо нарахування пенсійних виплат, зрозумів, що відповідачем при нарахуванні його пенсії застосовані норми Закону №1058 без урахування пільгових норм ст. 57, ст. ст. 56, 67 відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
11.11.2020 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 03.11.2020 р. №344 та враховуючи положення ч. 2 ст. 57, ч.2 ст. 56, ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Проте, листом від 16.12.2020 р. № 0400-010310-08/120834 «Про відмову в перерахунку пенсії» пенсійним органом повідомлено позивача, що його пенсія розрахована відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України № 1058, тому провести перерахунок пенсії за віком за нормами частини 2 ст. 56, ст. 57 та ст. 67 3акону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно довідки «Павлоградської автобази» філії ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» № 344 від 03.11.2020 року про розмір заробітної плати за червень 1986 року, немає законних підстав.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.01.2021 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/406/21. Призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
09.02.2021 р. представником Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано до канцелярії суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позову та зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача з 21.11.2013 року та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
11.11.2020 року позивачем надана заява про перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 57, ст. 67 Закону № 796 із застосуванням до розрахунку коефіцієнта заробітної плати на підставі довідки від 03.11.2020 року № 344, виданої "Павлоградська автобаза" філія ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" про суму заробітної плати за червень 1986 року. Відповідач зазначає, що ч. 2 ст. 56 Закону № 796 застосовується виключно із врахуванням ч. 2 ст. 27 Закону № 1058, що передбачено безпосередньо спеціальним Законом № 796. При обчисленні розміру пенсії по першій складовій враховується трудовий стаж набутий до 1 січня 2004 року, обчислений на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", заробітна плата до цієї ж дати за періоди, передбачені статтею 65 зазначеного Закону, за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд, протягом всієї трудової діяльності і за весь період роботи з 1 липня 2003 року по 3 грудня 2003 року, або за 24 останніх місяці роботи перед зверненням за пенсією (до 01.01.2004) або за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (1986-1990 рр). Отже, одна частина пенсії розраховується за раніше діючим законодавством до 01.01.2004 року (перша складова розрахунку загального розміру пенсії) та після 01.01.2004 року з часу вступу в дію Закону № 1058 (друга складова розрахунку загального розміру пенсії). Таким чином, пенсія позивача розрахована відповідно до ч.1 ст. 27 Закону № 1058, тому провести перерахунок пенсії за віком за нормами ч. 2 ст. 56, ст. 57 та ст. 67 Закону № 796 згідно довідки "Павлоградської автобази" філії ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" № 344 від 03.11.2020 року про заробітну плату за червень 1986 року, немає законних підстав.
12.02.2021 року позивачем подано до канцелярії суду відповідь на відзив, яка за своїм змістом аналогічна доводам, викладеним в позовній заяві.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 21.11.2013 р. перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком, яка розрахована за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням норми ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (надалі - Закон № 796).
11.11.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст. 56, ч.2 ст.57 та статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом від 16.12.2020 р. № 0400-010310-8/120834 відділом перерахунків пенсій №6 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено позивача, що його пенсія розрахована відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тому провести перерахунок пенсії за віком за нормами ч. 2 ст. 56, ч.3 ст. 57 та статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно довідки «Павлоградської автобази» філії ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» № 344 від 03.11.2020 р. про суму заробітної плати за червень 1986 р. немає законних підстав.
Не погоджуючись з наданою відповіддю про відмову у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров`я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 2 ст. 55, ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними згідно із Законом № 3668-VІ від 08.07.2011, передбачено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям громадян провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону. Обчислення середньомісячного заробітку для визначення розміру пенсії провадиться відповідно до Закону № 1058.
Відповідно до ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11 жовтня 2017 року), право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII, згідно із пунктом 3 частини 2 розділу І якого частину 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено словами і цифрами: «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Позивач просив здійснити розрахунок пенсійних виплат за наданим правом отримання пенсійних виплат з урахуванням пільгових норм ст. ст.56, 57, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», окрім того вказує, що застосування «двоскладової формули» є неприпустимим.
Частиною 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Отже, ч. 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачає перерахунок пенсії за двоскладовою системою нарахування пенсії. У цьому випадку визначається розмір пенсії, яка складається із двох частин: перша частина пенсії, яка припадає на період стажу до набрання чинності Законом та частини пенсії, яка припадає на період страхового стажу після набрання чинності Законом. Перша із цих двох частин (стаж до 1 січня 2004 року) визначатиметься за нормами і правилами, які передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення» та з обмеженням пенсії максимальним розміром, який діяв на момент набрання чинності Законом.
Відповідно до п. 4-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 року №1783 «Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян» (із змінами, внесеними на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 312 від 11.03.2004 року «Про додаткові заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян») при призначенні пенсій відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» застосовуються мінімальний та максимальний розміри пенсій (з урахуванням цільової грошової допомоги), що встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 року № 544 «Про підвищення розмірів трудових пенсій», збільшені на 12%.
Збільшення мінімальних розмірів пенсій передбачених для обчислення трудових пенсій за віком до 50 грн. включно; максимальних розмірів трудових пенсій за віком: до 200 грн. включно для категорії працівників, визначених згідно з п. «а» статті 13 та статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; працівники, зайняті на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1, працівники, зайняті на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії - до 150 грн. включно - для інших працівників.
Вказані норми неконституційними не визнавались, тому повинні виконуватись із застосуванням обмеження максимального розміру пенсії за віком в розмірі 150 грн. із підвищенням на 12% (150х12% = 168 грн).
Частиною 1 статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» імперативно встановлено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Отже, при обчисленні розміру пенсії по першій складовій відповідачем правомірно враховано трудовий стаж, набутий до 01.01.2004 року, обчислений на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення» з визначенням максимального розміру пенсії, який не може бути більшим ніж 168 грн.
Таким чином, суд доходить висновку, що відповідачем не було допущено протиправних дій, оскільки пенсія позивача розрахована в межах діючого законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до п.5 ч. 1 ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує питання судових витрат.
У відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється у зв`язку із звільненням позивача від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.М. Олійник