Рішення № 95203546, 26.02.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2021
Номер справи
140/16164/20
Номер документу
95203546
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2021 року ЛуцькСправа № 140/16164/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся в суд з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (далі - відповідач-1), в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, оформленого протоколом №7 від 21.05.2020, про перерахунок грошової компенсації від 21.05.2020

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації про перерахунок грошової компенсації від 13.07.2020.

- зобов`язати Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю здійснити перерахунок грошової компенсації у відповідності до пункту 19 та пункту 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей» з урахуванням факту відсутності у ОСОБА_2 права власності на нерухоме майно, зокрема, на житловий будинок АДРЕСА_1 .

- зобов`язати Департамент соціальної політики Луцької міської ради виплатити грошову компенсацію на підставі нового рішення про перерахунок грошової компенсації, прийнятого у відповідності до пункту 19 та пункту 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей» з урахуванням факту відсутності у ОСОБА_2 права власності на нерухоме майно, зокрема, на житловий будинок АДРЕСА_1 .

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року залучено до участі у справі як відповідача Комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації, що створена виконавчим комітетом Луцької міської ради (далі - Комісія, відповідач-2).

В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказав, що є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи з числа військовослужбовців Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичній операції в період її проведення. З 04 квітня 2019 року перебуває на квартирному обліку на отримання державного житла у позачерговій черзі.

Позивач зазначив, що рішенням Комісії від 04 вересня 2019 року у відповідності до Порядку в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2019 року № 207 за результатами розгляду подання по суті призначено позивачу грошову компенсацію за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1 239 004,20 грн. Рішенням Комісії від 13 січня 2020 року перераховано грошову компенсацію за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1 314 606,30 грн.

Однак у зв`язку із внесенням постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2020 року №353 змін до Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №719 (далі - Порядок №719), та зміною складових формули, за якою розраховується грошова компенсація, 21 травня 2020 року Комісією прийнято рішення про перерахунок розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення та визначено її у розмірі 89 187,30 грн. Крім того, 13 липня 2020 року Комісією прийнято рішення про перерахунок розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення та визначено її у розмірі 91 932,66 грн.

ОСОБА_1 вважає такі рішення відповідача незаконним та необґрунтованим. З цього приводу вказав, що відповідно до абзацу сьомого пункту 6 Порядку №719 до повноважень Комісії належить перегляд своїх рішень про призначення грошової компенсації лише за нововиявленими обставинами (у разі зміни у складі сім`ї, зміни показників опосередкованої вартості спорудження житла тощо). Крім того, позивач наголосив, що перегляд попереднього рішення на підставі зміни законодавства суперечить приписам статті 58 Конституції України, оскільки закон, який звужує права чи обмежує їх використання, не має зворотної дії в часі.

Позивач, зазначає, що при прийнятті рішень від 21 травня 2020 року та 13 липня 2020 року Комісією взято до уваги інформаційні довідки від 20 травня 2020 року №209539451 та №209539665, а саме належність дружині позивача - ОСОБА_2 житлового будинку АДРЕСА_1 .

Позивач зазначає, що 21 листопада 2019 року його дружина ОСОБА_2 за договором дарування №857 прийняла безоплатно у власність житловий будинок АДРЕСА_1 .

При цьому, звертає увагу, що відповідно до пункту 6 Порядку в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2019 року № 207 та пункту 6 Порядку в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2020 № 353 до повноважень Комісії не належить перевірка наявності майнових прав на нерухоме майно чи права власності на нерухоме майно членів сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю, a також всіх членів родини, на яких розраховується грошова компенсація, або відчуження такого майна після дати прийняття рішення про виплату грошової компенсації, якщо така компенсація не виплачена чи виплачена не у повному обсязі, a також перегляд рішення у разі виявлення таких обставин.

Вважає, що інформаційні довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 20 травня 2020 року за № 209539451 та № 209539665 отримані в порушення вимог Порядку доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року. № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 6 червня 2018 року № 484), який визначає процедуру надання (припинення) доступу посадовим особам державних органів, органів місцевого самоврядування чи інших визначених законом особам.

ОСОБА_1 наголошує, що на день прийняття рішення про перерахунок розміру грошової компенсації у зв`язку із зміною складових формули у його дружини ОСОБА_2 відсутні майнові права та право власності на нерухоме майно, оскільки 21 травня 2020 року перед засіданням Комісії позивач надав секретарю комісії договір дарування від 21 травня 2020 року №346, відповідно до якого ОСОБА_2 передала безоплатно у власність вищезазначений житловий будинок ОСОБА_3 (сину), a також витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 21 травня 2020 року № 209751760, відповідно до якого інформація про нового власника зазначеного об`єкта нерухомості ОСОБА_3 внесена державним реєстратором 21 травня 2020 року. Факт надання зазначених документів підтверджується протоколом комісії від 21 травня 2020 року.

Звертає увагу на те, що Порядок у чинній та попередній редакції не містять обмежень щодо набуття прав власності на нерухоме майно членом сім`ї заявника чи самим заявником, у тому числі за договором дарування після прийняття рішення про призначення виплaти грошової компенсації, якщо грошова компенсація не виплачена чи виплачена не у повному розмірі, відповідно, наявність прав власності на нерухоме майно, його відчуження у вказаний період не є підставою для перегляду Комісією рішення про призначення грошової компенсації або перерахунку розміру грошової компенсації.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити повністю.

У відзиві на позов відповідач-1 позовні вимоги ОСОБА_1 заперечив. В обгрунтування своєї позиції вказав, що за результатами розгляду матеріалів справи позивача Комісією 04 вересня 2019 року прийнято рішення про призначення позивачу, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1 239 004,20 грн. У зв`язку зі зміною опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла по Волинській області (станом на 01 жовтня 2019 року) та зважаючи на те, що призначена ОСОБА_1 грошова компенсація не була зарахована на його рахунок, рішенням Комісії від 13 січня 2020 року позивачу перераховано розмір грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення та визначено її в розмірі 1 314 606,30 грн.

Відповідач також зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2020 року №353 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №719, зокрема, до пункту 20, та змінено складові формули, за якою розраховується розмір грошової компенсації. Формулу доповнено такою складовою як Вп - жила площа, яка перебуває у власності заявника (членів його сім`ї, які включені в розрахунок грошової компенсації), яка підлягає відніманню при визначенні розміру грошової компенсації.

Відповідач вважає, що оскільки на дату набрання чинності зазначеною постановою Уряду ОСОБА_1 грошова компенсація не була виплачена, тому враховуючи зміни до Порядку №719, розмір грошової компенсації перераховано за новою формулою з урахуванням жилої площі, яка перебуває у власності заявника (членів його сім`ї, які включені в розрахунок грошової компенсації). Приймаючи 21 травня 2020 року рішення про перерахування позивачу розміру грошової компенсації, Комісія керувалась пунктом 20 Порядку №719, при цьому виходила з того, що у ОСОБА_1 згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (інформаційна довідка від 20 травня 2020 року №209539451) відсутнє будь-яке нерухоме майно, в тому числі, житлові приміщення, що належать йому на праві приватної власності. ОСОБА_2 володіє правом власності на нерухоме майно: житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 20 травня 2020 року №209539665, житлова площа - 67,6 кв.м, що перебуває у приватній власності ОСОБА_2 ), жилою площею 67,6 кв.м. Право власності на будинок виникло на підставі договору дарування від 21 листопада 2019 року №857. Загальна жила площа, яка перебуває у власності заявника та членів, його сім`ї, які включені в розрахунок грошової компенсації, становить 67,6 кв.м.

При цьому, відповідач-1 зазначає, що перед засіданням комісії 21 травня 2020 року заявником було надано договір дарування від 21 травня 2020 року №346, відповідно до якого його дружина ОСОБА_2 передала безоплатно у власність житловий будинок по АДРЕСА_1 ОСОБА_3 . Також ОСОБА_1 надано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 21 травня 2020 року №209751760, з якого вбачається, що інформація про нового власника зазначеного об`єкта нерухомості - ОСОБА_3 внесена державним реєстратором 21 травня 2020 року об 14:02:27 (тобто в день проведення засідання комісії).

У зв`язку зі зміною складових формули, за якою розраховується грошова компенсація, комісія прийняла рішення про перерахування ОСОБА_1 розміру грошової компенсації та визначення її в розмірі 89 187,30 грн.. При цьому, члени комісії прийняли рішення про взяття до уваги інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2020 року № 353 (14 травня 2020 року) відповідно до інформаційної довідки від 20 травня 2020 року №209539665.

Крім того, зазначає, що вищезазначеною постановою Кабміну не обмежено права та свободи ОСОБА_1 , оскільки його не позбавлено права на компенсацію, а лише проведено перерахунок її розміру відповідно до пункту 20 Порядку у зв`язку з тим, що грошова компенсація не виплачена.

З наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.

У відзиві на позов відповідач-2 позовні вимоги ОСОБА_1 заперечив з аналогічних підстав, наведених у своєму відзиві відповідачем-1.

Інші заяви по суті спору до суду не надходили.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи з числа військовослужбовців Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 05 листопада 2019 року. Позивач на квартирному обліку для отримання державного житла на позачерговій черзі перебуває з 09 квітня 2019 року (рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради від 05 червня 2019 року №344-1); житло/грошова компенсація за рахунок бюджетних коштів їй раніше не надавались. Членами сім`ї з позивача є: дружина ОСОБА_2 . Вказані обставини не є спірними, сторонами не заперечуються та обґрунтованого сумніву у суду не викликають.

20 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради із заявою про розгляд питання про призначення грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, як особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни. Рішенням Комісії від 04 вересня 2019 року ОСОБА_1 призначено грошову компенсацію за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1 239 004,20 грн.

13 січня 2020 року Комісією було прийняте рішення, відповідно до якого позивачу перераховано розмір грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення та визначено її у розмірі 1 314 606,30 грн.

21 травня 2020 року Комісія, посилаючись на пункт 20 Порядку №719, у зв`язку із зміною складових формули, за якою розраховується грошова компенсація, прийняла рішення про перерахунок розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни ОСОБА_1 та визначено її розмір 89 187,30 грн. Тут же зазначено, що у ОСОБА_1 згідно інформації з Державною реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (інформаційна довідка від 20 травня 2020 року №209539451) відсутнє будь-яке нерухоме майно, в тому числі, житлові приміщення, що належать йому на праві приватної власності. ОСОБА_2 володіє правом власності на нерухоме майно: житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (інформаційна довідка з Державною реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 20 травня 2020 року №209539665, житлова площа - 67,6 кв.м., що перебуває у приватній власності ОСОБА_2 ), жилою площею - 67,6 кв.м. Загальна жила площа, яка перебуває у власності заявника та членів, його сім`ї, які включені в розрахунок грошової компенсації, становить 67,6 кв.м.

Крім того, 13 липня 2020 року Комісією прийнято рішення про перерахунок розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення та визначено її у розмірі 91 932,66 грн. У вказаному рішенні також зазначено про наявність у ОСОБА_2 на праві приватної власності житлового будинку жилою площею 67,6 кв.м.

Не погоджуючись із зазначеними рішенням, позивач оскаржив їх до суду.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також їх сімей затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №719 (далі - Порядок №719). Цей Порядок визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (далі - грошова компенсація) для сімей осіб, визначених абзацами п`ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I-II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які потребують поліпшення житлових умов (далі - одержувач грошової компенсації) і перебувають на обліку за місцем проживання відповідно до Житлового кодексу Української РСР (далі - квартирний облік) та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр).

Згідно з пунктом 5 вказаного Порядку за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, об`єднаних територіальних громад, створених згідно із законом та перспективним планом формування територій громад та визнаних Кабінетом Міністрів України спроможними в порядку, встановленому законом, за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (у разі її створення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про призначення грошової компенсації (далі - комісія).

Таку Комісію утворено за рішенням Виконавчого комітету Луцької міської ради та його рішенням від 17 квітня 2019 року №263-1 затверджено Положення про комісію щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (зі змінами, надалі - Положення про комісію).

Пунктом 6 Порядку №719 (зі змінами) визначено, що до повноважень Комісії належить: перевірка наявності у особи статусу члена сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю; визначення категорії особи як члена сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла; перевірка складу сім`ї особи з інвалідністю; перевірка наявності документів про взяття на квартирний облік членів сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, особи з інвалідністю та членів її сім`ї (для малолітніх за наявності); перевірка факту спільного або роздільного проживання членів сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, які мають право на грошову компенсацію; прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації; перегляд рішення про призначення грошової компенсації за нововиявленими обставинами (у разі зміни у складі сім`ї, зміни показників опосередкованої вартості спорудження житла тощо); визначення розміру грошової компенсації; перевірка наявності майнових прав на нерухоме майно чи права власності на нерухоме майно членів сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особи з інвалідністю, а також всіх членів сім`ї, на яких розраховується грошова компенсація, або відчуження такого майна протягом п`яти років, що передують даті подання заяви про призначення грошової компенсації; перевірка факту про надання раніше одержувачу грошової компенсації житла або виплати грошової компенсації за рахунок коштів субвенції як члену сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, або як особі з інвалідністю.

Аналогічні повноваження визначені пунктом 2.1 Положення про комісію.

Відповідно до пункту 3 Порядку №719 право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають особи з інвалідністю I-II груп, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які перебувають на квартирному обліку (далі - особи з інвалідністю).

Пунктом 4 Порядку №719 обумовлено, що грошова компенсація виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії одержувача грошової компенсації для членів сімей осіб, визначених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, визначених абзацами п`ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», для осіб з інвалідністю I-II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, визначених пунктами 11-14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», які потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція). Грошова компенсація за рахунок коштів субвенції членам сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, та особам з інвалідністю надається один раз.

Як передбачено пунктом 19 Порядку №719, у разі прийняття рішення про призначення заявнику грошової компенсації Комісія одночасно визначає розмір такої компенсації, виходячи з таких нормативів: 1) за нормою 13,65 кв. метра жилої площі на кожного члена сім`ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, за однією категорією з урахуванням особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, у разі, коли він перебував на квартирному обліку разом з членами своєї сім`ї; 2) за нормою 13,65 кв. метра жилої площі на особу з інвалідністю та кожного члена його сім`ї, зазначеного в абзаці п`ятому пункту 21 цього Порядку; 3) за нормою 35,22 кв. метра загальної площі на сім`ю особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, за однією категорією або на сім`ю особи з інвалідністю; 4) додатково 10 кв. метрів жилої площі на кожного члена сім`ї заявника, який є особою з інвалідністю або дитиною з інвалідністю (у тому числі з урахуванням заявника); 5) з урахуванням опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла в населеному пункті, в якому заявник перебуває на квартирному обліку на день звернення за грошовою компенсацією і яка визначається Мінрегіоном відповідно до Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженого наказом Держбуду від 27 вересня 2005 р. № 174. У разі зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла, визначеної Мінрегіоном після розрахунку комісією розміру грошової компенсації, розмір грошової компенсації підлягає перерахунку комісією без звернення заявника за умови, що на день такої зміни грошова компенсація не виплачена чи виплачена не у повному обсязі. Під час перерахунку грошової компенсації у зв`язку із зміною опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла за заявником зберігається черговість виплати грошової компенсації.

Як вже зазначалося судом, Комісією прийнято рішення від 04 вересня 2019 року про призначення ОСОБА_1 - особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення в розмірі 1 239 004,20 грн. Членами сім`ї заявника є: дружина ОСОБА_2

Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 02 грудня 2019 року №286 затверджено показник опосередкованої вартості спорудження житла по Волинській області, розрахований станом на 01 жовтня 2019 року в розмірі 12085,00 грн.

Станом на дату зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв.м загальної площі житла призначена ОСОБА_1 грошова компенсація не була зарахована на його рахунок, тому згідно з пунктом 19 Порядку №719 виникли підстави для проведення перерахунку раніше нарахованої та призначеної грошової компенсації без звернення позивача та рішенням Комісії від 13 січня 2020 року розмір грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни ОСОБА_1 перераховано та визначено її в розмірі 1 314 606,30 грн (у відзивах на позов відповідачі вказав, що розрахунок грошової компенсації проведено згідно з пунктом 19 Порядку №719 та наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 02 грудня 2019 року №286).

З цього часу позивач набув право на отримання коштів у такій сумі та мав законні правомірні очікування отримати задекларовану державою компенсацію.

Відповідно до пункту 20 Порядку №719 (в редакції на час прийняття відповідачем рішень від 21 травня 2019 року та 13 січня 2020 року) розмір грошової компенсації (ГK) розраховувався за формулою: ГК = (13,65 х Nс + 35,22 + (10 х Nп)) х Bг х Км + ПЗ, де Nс - кількість членів сім`ї загиблого за однією категорією або кількість членів сім`ї особи з інвалідністю, на яких розраховується грошова компенсація; Nп - кількість членів сім`ї заявника, які є особами з інвалідністю або дітьми з інвалідністю і на яких розраховується грошова компенсація з урахуванням додаткових 10 кв. метрів жилої площі на кожного (у тому числі на заявника); Вг - опосередкована вартість (гривень) 1 кв. метра загальної площі житла для населеного пункту, в якому заявник перебуває на обліку як особа, що потребує поліпшення житлових умов на день звернення за грошовою компенсацією; Км - коефіцієнт збільшення опосередкованої вартості 1 кв. метра загальної площі житла для міст, визначених в абзаці другому підпункту 5 пункту 19 цього Порядку; ПЗ - витрати (гривень), пов`язані з купівлею, оформленням права власності на житло та сплатою передбачених законодавством податків і зборів (обов`язкових платежів).

06 травня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №353 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 р. №719» (набрала чинності 14 травня 2020 року). Так, зокрема, абзац перший пункту 20 Порядку №719 викладено в такій редакції: «Розмір грошової компенсації (ГK) розраховується за формулою: ГК = ((13,65 х Nс) - Вп + 35,22 + (10 х Nп)) х Bг х Км + ПЗ».

З наведеного слідує, що формулу, за якою розраховується розмір грошової компенсації доповнено такою складовою як Вп - жила площа, яка перебуває у власності заявника (членів його сім`ї, які включені в розрахунок грошової компенсації), яка підлягає відніманню при визначенні розміру грошової компенсації.

Також пункт 20 вказаного Порядку доповнено абзацом такого змісту: «Розмір грошової компенсації підлягає перерахунку у зв`язку із зміною складових формули, за якою розраховується грошова компенсація, якщо грошова компенсація не виплачена чи виплачена не у повному обсязі».

Станом на 14 травня 2020 року (на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2020 року №353) позивачу грошова компенсація виплачена не була.

Як видно зі змісту спірного рішення відповідача від 21 травня 2020 року, саме у зв`язку із зміною складових формули, за якою розраховується грошова компенсація, позивачу зроблено перерахунок грошової компенсації, що призвело до зменшення її розміру з 1 314 606,30 грн до 89 187,30 грн.

Крім того, 13 липня 2020 року Комісією прийнято рішення про перерахунок розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення та визначено її у розмірі 91 932,66 грн. При цьому, у вказаному рішенні не зазначено правових норм на підставі яких позивачу проведено перерахунок розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, інша вказана інформація аналогічна інформації, зазначеній у рішенні від 21 травня 2020 року. Таке обґрунтування не наведено відповідачами і у відзивах на позовну заяву.

Надаючи оцінку рішенням Комісії як актам індивідуальної дії, суд здійснює їх перевірку на відповідність критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, зокрема, чи прийняте воно: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На думку суду, рішення відповідача критеріям правовірності не відповідають з огляду на таке.

Статтею 17 Конституції України закріплено обов`язок держави забезпечувати соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до статті 22 Основного Закону України Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09 вересня 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Конституційний Суд України в Рішенні від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 зазначив, що однією з конституційних гарантій прав і свобод людини і громадянина є недопущення їх скасування чи звуження їх змісту та обсягу при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів.

Тлумачення словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України, Конституційний Суд України дав у рішенні від 22 вересня 2005 року №5-рп/2005, згідно з яким «...конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод - є їх обмеження. У традиційному розумінні, визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування та розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними». Конституційний Суд України також підкреслив, що загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена.

Визнання законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно раніше закріплених в них прав і свобод людини і громадянина Конституційний Суд України вважає скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.

Право на отримання грошової компенсації у розмірі 1 239 004,20 грн за належне для отримання жиле приміщення позивачу встановлено 04 вересня 2019 року шляхом прийняття Комісією рішення про призначення такої компенсації та з урахуванням правил, встановлених на час прийняття цього рішення, було перераховано за тією ж формулою у зв`язку із збільшенням опосередкованої вартості 1 кв.метра загальної площі житла.

З прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 06 травня 2020 року №353 комісії надано повноваження щодо перегляду рішення про призначення грошової компенсації за нововиявленими обставинами (у разі зміни у складі сім`ї, зміни показників опосередкованої вартості спорудження житла тощо). Ці положення (пункт 6 Порядку№719) кореспондуються за змістом з пунктом 24-1 Порядку, згідно з яким розмір грошової компенсації підлягає перерахунку комісією у разі зміни у складі сім`ї заявника, якому призначено грошову компенсацію (якщо грошова компенсація не виплачена, чи виплачена не в повному обсязі) та з підпунктом 5 пункту 19 Порядку, що надає комісії можливість для перерахунку розміру компенсації у разі зміни опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра загальної площі житла (якщо грошова компенсація на день зміни не виплачена чи виплачена у неповному обсязі). Разом з тим, шляхом доповнення пункту 20 Порядку новим абзацом з 14 травня 2020 року комісії дозволено перерахунок за новою формулою розміру грошової компенсації, призначеної до набрання чинності цією постановою, тобто, фактично поширено нову формулу для розрахунку грошової компенсації на правовідносини, які склалися.

Суд звертає увагу, що Порядком №719 на момент призначення позивачу грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення у Комісії не було повноважень на перегляд та перерахунок розміру грошової компенсації з підстав зміни складових формули, за якою вона розраховується. Такі зміни у законодавстві відбулися на стадії виконання раніше прийнятого рішення Комісії та ці зміни погіршують становище особи, соціальний захист якої гарантовано державою. А тому, на думку суду, такі зміни не мають впливати на правовідносини між позивачем та відповідачем.

За загальним правилом розпочатий процес реалізації права повинен бути завершений за чинним на момент початку такого процесу закону, що узгоджується з принципом правої визначеності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.

Нова формула, якою визначається розмір грошової компенсації, з урахуванням наведених вище принципів дії законів у часі, повинна застосовуватися до тих осіб, які звернулися за призначенням грошової компенсації після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2020 року №353, в іншому випадку втручання у майнові права позивача не відповідає принципу пропорційності між загальним та приватним інтересами держави та громадянина.

Невиплата до цього часу ОСОБА_1 призначеної ще у вересні 2019 року грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення пов`язана із недостатнім фінансуванням зазначених видатків бюджету. Зменшення призначеної та невиплаченої протягом тривалого часу розміру компенсації зводить нанівець сенс взятих державою зобов`язань.

Частиною першою статті 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Отже, аналізуючи наведені норми чинного законодавства та встановлені обставини справи, суд вважає, що перерахунком призначеної ОСОБА_1 04 вересня 2019 року грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення із застосуванням нової формули, яка введена новою редакцією абзацу першого пункту 20 Порядку №719, звужено зміст та обсяг соціальних гарантій позивача, а тому рішення відповідача не відповідають принципу пропорційності та юридичної визначеності і не узгоджується із принципом верховенства права.

Таким чином, на думку суду, належним способом захисту прав позивача за наявних фактичних обставин є визнання протиправними та скасування рішень Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 21 травня 2020 року та від 13 липня 2020 року щодо перерахунку розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни ОСОБА_1 .

Разом з тим, не підлягають задоволенню позовні вимога позивача зобов`язального характеру, оскільки у спірних правовідносинах суд дійшов висновку про протиправність перерахунку призначеної грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення із застосуванням нової формули, яка введена новою редакцією абзацу першого пункту 20 Порядку №719.

Відтак, позов необхідно задовольнити частково.

Крім того, зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов`язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, будинок 4а, ідентифікаційний код юридичної особи 03191963), Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 19) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 21 травня 2020 року щодо перерахунку розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації від 13 липня 2020 року щодо перерахунку розміру грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особі з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни ОСОБА_1 .

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Я. Ксензюк