Ухвала суду № 95203108, 16.02.2021, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
16.02.2021
Номер справи
923/1109/20
Номер документу
95203108
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

____________________________

О К Р Е М А У Х В А Л А

16 лютого 2021 року Справа № 923/1109/20

Господарський суд Херсонської області у складі судді Пригузи П.Д. розглянувши справу

за позовом: Басейнового управління водних ресурсів нижнього Дніпра, код ЄДРПОУ 01039040, вул. Торгова, 37, м. Херсон,

до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок", код ЄДРПОУ 03784924, вул.Жовтнева, смт. Сиваське Новотроїцького району Херсонської області,

про стягнення 346 889,23 грн,

за участю представників сторін:

від позивача: Григорова Н.А., довіреність № 02/32 від 11.01.2021,

від відповідача: Гончаров М.В., ордер серія ХС № 174205 виданий 03.12.2020,

в с т а н о в и в:

Басейнове управління водних ресурсів нижнього Дніпра звернулось до Господарського суду Херсонської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Світанок" про стягнення боргу за Договором про надання послуг пов`язаних з транспортуванням (перекиданням) та забором води із використанням водозабірних споруд для поливу сільськогосподарських культур від 20.04.2018 № 72106/1/02-11/169 та за Договором про надання послуг пов`язаних з транспортуванням (перекиданням) та забором води із використанням водозабірних споруд для поливу сільськогосподарських культур від 10.04.2019 № 72106/1/03-11/191 на загальну суму 346 889,23 гривень.

Рішенням у справі від 16 лютого 2021 Господарський суд Херсонської області відмовив у задоволенні позову повністю.

При вирішенні спору судом виявлено порушення законодавства та недоліки в діяльності позивача Басейнового управління водних ресурсів нижнього Дніпра як державного органу, що використовує своє становище при наданні платних послуг та постановив цю ухвалу через такі обставини та підстави.

Так, суд дійшов переконання в тому, що з боку позивача послуга є нав`язаною, а її вартість (ціна) визначена безпідставно на підставі даних господарської діяльності і робіт, які виконані іншою юридичною особою для господарських потреб відповідача. При цьому, ціна позову розрахована на підставі даних господарської діяльності іншої юридичної особи, що підпорядкована позивачеві як органу державного управління.

Відповідно до Положення про Басейнове управління водних ресурсів нижнього Дніпра (БУВР нижнього Дніпра), затвердженого Наказом Державного агентства водних ресурсів України 03.08.2018 № 573, є бюджетною неприбутковою організацією, яка належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів - Державного агентства водних ресурсів України.

Відповідно до встановлених судом обставин БУВР нижнього Дніпра перевищує свої повноваження, викладені у Положенні про нього, ним узгоджено дії учасників договорів якими створено умови при укладанні господарських договорів з надання послуг підпорядкованими йому підприємств, за яких інформація, що отримана ним в процесі здійснення своєї управлінської діяльності як органом державної виконавчої влади, передається (надсилається) учасникам таких відносин без їх замовлення та, в подальшому, висуваються вимоги про сплату такої інформації як виконану на замовлення суб`єкта господарювання.

Вміщені до форми Актів та Розрахунків записи про те, що «Замовник підтверджує обсяг і вартість отриманих послуг відповідно до умов договору та до виконавців претензій не має», а також запис «Замовник підтверджує обсяг і вартість отриманих послуг та їх вартість, наданих Виконавцем ІІ та БУВР нижнього Дніпра як Виконавцем ІІІ відповідно до умов договору цього договору, і до Виконавців претензій не має» створює для сторонніх осіб видимість ("про людське око"), що ніби-то БУВР нижнього Дніпра як Виконавець ІІІ надав послуги, навіть якщо такі послуги ним не надавалися.

БУВР нижнього Дніпра порушено умови і порядок розрахунку вартості платних послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1101 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються бюджетними установами, що належать до сфери управління Державного агентства водних ресурсів», які надаються бюджетними установами, що належать до сфери управління Державного агентства водних ресурсів.

ТОВ "СВІТАНОК" звертався зі скаргою до Антимонопольного комітету України від 02.05.2019 року № 785 та зі скаргою до Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 19.06.2019 року №938 однак відповіді не отримав.

БУВР нижнього Дніпра в розумінні термінів Закону України "Про захист економічної конкуренції" є органом адміністративно-господарського управління та контролю. Його діяльність у відповідній сфері правового регулювання є відносинами урядування.

Відповідно до пункту 7 частини 2 статті 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції" антиконкурентними узгодженими діями, зокрема, визнаються узгоджені дії, які стосуються укладення угод за умови прийняття іншими суб`єктами господарювання додаткових зобов`язань, які за своїм змістом або згідно з торговими та іншими чесними звичаями в підприємницькій діяльності не стосуються предмета цих угод.

У частині другій статті 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції" зазначено, що антиконкурентними діями органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, зокрема, визнається дія, якою встановлюються не передбачені законами України заборони та обмеження самостійності підприємств, у тому числі щодо придбання чи реалізації товарів, ціноутворення, формування програм діяльності та розвитку, розпорядження прибутком.

Окрім того, в діях БУВР нижнього Дніпра вбачаються ознаки антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються обмеження доступу на ринок інших суб`єктів господарювання як продавців (надавачів послуг); укладення угод з постачання води за умови прийняття споживачами води для поливу як суб`єктами господарювання додаткових зобов`язань, які за своїм змістом або згідно з торговими та іншими чесними звичаями в підприємницькій діяльності не стосуються предмета цих угод.

Зазначеними діями БУВР нижнього Дніпра неправомірно використовує свої можливості надавати платні послуги як орган державного управління свого ринкового становища.

Особливо важливим в державному управлінні є принцип «належного урядування», який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Відповідно до норм Закону України "Про захист економічної конкуренції" цей Закон визначає правові засади підтримки та захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму в господарській діяльності і спрямований на забезпечення ефективного функціонування економіки України на основі розвитку конкурентних відносин.

Економічна конкуренція (конкуренція) - змагання між суб`єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб`єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб`єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб`єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.

Згідно статті 36 Закону України "Про захист економічної конкуренції" органи Антимонопольного комітету України розпочинають розгляд справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема: за поданнями органів державної влади про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; за власною ініціативою органів Антимонопольного комітету України.

Відповідно до положень статтй 3, 7 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині:

1) здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб`єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції;

2) контролю за концентрацією, узгодженими діями суб`єктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб`єктами природних монополій.

Антимонопольний комітет України має повноваження розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами.

У відповідності до приписів статті 246 ГПК України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.

В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.

Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню.

Такими органами суд визначає Херсонське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України відповідно до його компетенції, а також Державне агентство водних ресурсів України згідно його статусу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 246, 234, 235 ГПК України, господарський суд

у х в а л и в:

1. Цю окрему ухвалу надіслати Херсонському обласному територіальному відділення Антимонопольного комітету України та Державному агентству водних ресурсів України для вжиття заходів щодо перевірки та усунення порушень законодавства в роботі Басейнового управління водних ресурсів нижнього Дніпра, код ЄДРПОУ 01039040, вул. Торгова, 37, м. Херсон.

2. Встановити строк для відповіді - один місяць з дня отримання цієї ухвали.

Відповідно до ч. 2 ст. 235, ст. 255 ГПК України, ухвала набрала законної сили з моменту її підписання - 20.09.2019 та може бути оскаржена .

Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня складення її повного тексту.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду або через Господарський суд Херсонської області (п. 8, 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).

Повний текст ухвали складено та підписано 01.03.2021.

Суддя П.Д. Пригуза