Ухвала суду № 95202736, 01.03.2021, Господарський суд Миколаївської області

Дата ухвалення
01.03.2021
Номер справи
915/231/21
Номер документу
95202736
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=====

УХВАЛА

01 березня 2021 року Справа № 915/231/21

м.Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Ткаченка О.В., розглянувши заяву

за позовом: Громадського формування з охорони громадського порядку м. Миколаєва «Захист» (54018, м. Миколаїв, вул. Південна, 31, код ЄДРПОУ 26233457),

до відповідача: Адміністрації Інгульського району Миколаївської міської ради (54003, м. Миколаїв, пр. Богоявленський, 1, код ЄДРПОУ 05410582),

про: внесення змін до пунктів 6.1.5, 6.2.3, 7.1, 8.5 Угоди № 1 про виконання заходів Програми «Сприяння діяльності правоохоронних органів на території міста Миколаєва на 2020-2022 роки» від 13.01.2020,-

ВСТАНОВИВ:

23.02.2021 Громадське формування з охорони громадського порядку м.Миколаєва «Захист» звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою б/н від 23.02.2021 (вх. № 2863/21 від 23.02.2021), в якій просить суд внести зміни до пунктів 6.1.5, 6.2.3, 7.1, 8.5 Угоди № 1 про виконання заходів Програми «Сприяння діяльності правоохоронних органів на території міста Миколаєва на 2020-2022 роки» від 13.01.2020, укладеної між Громадським формуванням з охорони громадського порядку м. Миколаєва «Захист» та Адміністрацією Інгульського району Миколаївської міської ради.

Розглянувши подану заяву, суд вважає, що вона не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 4 ГПК України, юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

За приписами ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконання правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці. (пункт 1 частини 1 статті 20 ГПК України)

Згідно із частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Справою адміністративної юрисдикції в розумінні пунктів 1, 2 частини 1 статті 4 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, тобто такий спір коли хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.

Відповідно до частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах між суб`єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; у спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів.

У відповідності до п. 22 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних та міських рад належить, зокрема, затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.

Рішенням Миколаївської міської ради від 20.12.2019 № 56/64 з метою покращення координації дій місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, правоохоронних, контролюючих та інших органів з питань захисту законних прав і свобод громадян, профілактики злочинності та правопорушень на території міста Миколаєва було затверджено комплексну Програму «Сприяння діяльності правоохоронних органів на території міста Миколаєва на 2020-2022 роки».

У відповідності до п.п. 1.1. Розділу 1 комплексну Програму «Сприяння діяльності правоохоронних органів на території міста Миколаєва на 2020-2022 роки» розроблено відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про Національну поліцію», «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», Указів Президента України від 19.07.2005 «Про заходи щодо забезпечення особистої безпеки громадян та протидії злочинності», від 18.02.2002 № 143/2002 «Про заходи щодо подальшого зміцнення правопорядку, охорони прав і свобод громадян», від 15.12.2006 № 1087/2006 «Про заходи щодо зміцнення правопорядку і посилення взаємодії місцевих органів виконавчої влади та правоохоронних органів», постанови Кабінету Міністрів України від 20.12.2000 № 1872 «Про затвердження Типового статуту громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, описів зразків бланка посвідчення і нарукавної пов`язки члена такого формування», рішення Миколаївської обласної ради від 27.04.2017 № 11 «Про затвердження обласної комплексної програми профілактики злочинності та вдосконалення системи захисту конституційних прав і свобод громадян у Миколаївській області на 2017-2021 роки».

Розділом 2 комплексної Програми «Сприяння діяльності правоохоронних органів на території міста Миколаєва на 2020-2022 роки» встановлено, що метою даної програми є реалізація на території міста державної політики в питаннях зміцнення законності і правопорядку, оздоровлення криміногенної обстановки, забезпечення профілактики правопорушень, громадської безпеки громадян, захисту їхніх законних прав і інтересів, вирішення питань матеріально-технічного забезпечення правоохоронних органів міста Миколаєва.

В подальшому на виконання заходів Програми «Сприяння діяльності правоохоронних органів на території міста Миколаєва на 2020-2022 роки» 13.01.2020 між адміністрацією Інгульського району Миколаївської міської ради (Замовник) та громадським формуванням з охорони громадського порядку м.Миколаєва «Захист» (Виконавець) було укладено угоду № 1, про внесення змін до пунктів 6.1.5, 6.2.3, 7.1, 8.5 якої і звернувся з даним позовом позивач.

Пунктом 16 частини 1 статті 4 КАС України адміністративний договір це спільний правовий акт суб`єктів владних повноважень або правовий акт за участю суб`єкта владних повноважень та іншої особи, що ґрунтується на їх волеузгодженні, має форму договору, угоди, протоколу, меморандуму тощо, визначає взаємні права та обов`язки його учасників у публічно-правовій сфері і укладається на підставі закону.

З огляду на таке, угода № 1 від 13.01.2020 має ознаки публічно-правового договору, оскільки на виконання заходів Програми «Сприяння діяльності правоохоронних органів на території міста Миколаєва на 2020-2022 роки» укладена у публічно-правовій сфері щодо охорони правопорядку та з метою зміцнення законності, оздоровлення криміногенної обстановки, забезпечення громадської безпеки.

У відповідності до п.1 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 № 280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Згідно п.п. 1.1. Положення про Адміністрацію Інгульського району Миколаївської міської ради, затвердженого рішенням Миколаївської міської ради від 23.02.2017 № 16/32, адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради є виконавчим органом Миколаївської міської ради.

У даному випадку адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради це суб`єкт владних повноважень, що виступає у правовідносинах щодо організації охорони правопорядку та забезпечення громадської безпеки, як контролюючий орган.

Отже, з огляду на предмет та зміст позовних вимог, характер правовідносин та суб`єктний склад сторін як учасників таких правовідносин, даний позов про внесення зміни до пунктів 6.1.5, 6.2.3, 7.1, 8.5 Угоди № 1 про виконання заходів Програми «Сприяння діяльності правоохоронних органів на території міста Миколаєва на 2020-2022 роки» від 13.01.2020, укладеної між Громадським формуванням з охорони громадського порядку м. Миколаєва «Захист» та Адміністрацією Інгульського району Миколаївської міської ради, підлягає вирішенню за правилами адміністративного судочинства.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 175, ст.ст. 232, 233, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

У Х В А Л И В:

1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою Громадського формування з охорони громадського порядку м. Миколаєва «Захист» б/н від 23.02.2021 (вх. № 2863/21 від 23.02.2021) про внесення змін до договору.

2. Позовну заяву б/н від 23.02.2021 (вх. № 2863/21 від 23.02.2021) з доданими до неї документами та заяву про забезпечення позову б/н від 23.02.2021 (вх. № 2863/21 від 23.02.2021) з доданими до неї документами, повернути Громадському формування з охорони громадського порядку м. Миколаєва «Захист».

3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена у порядку та строки, визначені статтями 255, 256 ГПК України з урахуванням пункту 4 Розділу X "Прикінцеві положення" ГПК України та підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.

Суддя О.В. Ткаченко