
Справа № 539/2679/20
Провадження № 2/539/356/2021
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2021 року м. Лубни
Лубенський міськрайонний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді - Алтухової О.С.,
за участю секретаря - Гусак А.О.,
сторони по справі у судове засідання не з`явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Лубенського міськрайонного суду у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач Лубенське комунальне житлово-експлуатаційне управління (далі-ЛКЖЕУ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території.
Позов мотивує тим, що ЛК ЖЕУ є комунальним підприємством Лубенської міської ради, яке надає послуги з утримання будинків та прибудинкових територій.
Відповідач є власником нежитлового приміщення площею 86,30 кв.м. в будинку по АДРЕСА_1 . Разом з іншими мешканцями вказаного багатоквартирного будинку відповідач користується послугами, які надає ЛК ЖЕУ.
Однак, відповідач відмовляється укласти з ЛК ЖЕУ договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території, надані послуги не оплачує.
Позивач вважає, що споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
За підрахунками позивача заборгованість відповідача по оплаті наданих послуг утворилася за період з 01 січня 2016 року по 01 червня 2020 року та складає 14 753 грн.78 коп.
18.01.2019 за заявою ЛК ЖЕУ Лубенським міськрайонним судом був винесений судовий наказ №539/4782/18 про стягнення з відповідача заборгованості, який в подальшому був скасований ухвалою суду від 29.01.2019 за заявою відповідача.
Позивач просив стягнути з ОСОБА_1 на його користь заборгованість за послуги з утримання будинку та прибудинкових територій в сумі 14753 грн. 78 копійок, інфляційне збільшення заборгованості в розмірі 2034 грн. 03 коп., 3 % річних в розмірі 890 грн.26 коп., а також судові витрати у сумі 2102 грн.00 коп.
12.11.2020 року заочним рішенням Лубенського міськрайонного суду Полтавської області позов ЛК ЖЕУ був задоволений. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління заборгованість в розмірі 17678 (сімнадцять тисяч шістсот сімдесят вісім) гривень 07 коп., яка складається з: 14753,78 грн. - заборгованість за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території, 2034,03 грн. - інфляційне збільшення заборгованості, 890,26 грн. - 3 % річних, та судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
12.01.2021 року за заявою відповідача ОСОБА_1 ухвалою суду заочне рішення від 12.11.2020 року скасовано, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач в судовому засіданні надав суду пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву, в якому проти позову ЛК ЖЕУ заперечує, вказує на те, що жодна послуга із вказаних в позовній заяві ЛК ЖЕУ не надавалась, факт надання йому послуг позивач не підтверджує ніякими доказами. Належне йому нежитлове приміщення за адресою АДРЕСА_1 не має спільних з житловим багатоквартирним будинком комунікацій по теплопостачанню та електропостачанню(по причині окремої точки його приєднання від опори міської електромережі) Димоходи в його нежитловому приміщенні відсутні, оскільки в ньому немає ні газу не, ні центрального опалення, а тому факт надання позивачем послуг по прочищенню, ремонту та перевірці димовентканалів, техобслуговуванню інженерних мереж теплопостачання, по технічному огляду систем газопостачання, запірної арматури є абсурдним через відсутність у нього відповідних комунікацій. Також вказує на те, що облаштування та ремонт тротуарів по периметру приміщення, прибирання, очищення від снігу, косіння газонів всієї прибудинкової території, прилеглої до нежитлового приміщення проводиться його силами та за його рахунок. Пропозиції про укладення договору він від позивача не отримував, істотні умови договору між ними не розглядалися та не погоджувалися.Крім того, вважає, що позивач порушив строки позовної давності для звернення до суду, що не відповідає чинному законодавству та йде врозріз з висновком Великої Палати Верховного Суду України від 07.07.2020 року у справі №712/8916/17.
В судовому засіданні представник позивача Лубенського КЖЕУ Скребець Р.В. надав суду відповідь на відзив на позовну заяву в якій вказав, що відповідач, як співвласник спільного майна багатоквартирного будинку зобов`язаний сплачувати за утримання, експлуатацію, реконструкцію, реставрацію, поточного і капітального ремонту, технічного переоснащення спільного майна, пропорційно до його частки співвласника. Також вказав, що всі тарифи по оплаті наданих послуг узгодженні рішеннями міської ради. Що стосується претензій відповідача до надання позивачем послуг та їх якості, вважає його доводи безпідставними, оскільки жодних актів- претензій, заяв про виклик представника виконавця послуг як від мешканців будинку за адресою АДРЕСА_1 так і від ОСОБА_1 не надходило. Надав суду заяву про зменшення позовних вимог, визначивши розмір заборгованості за надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.07.2017 року по 30.06.2020 року в сумі 10959,83 грн, заборгованість інфляційного збільшення в розмірі 721,77 грн, трьох процентів річних в розмірі 469,56 грн. Просив задовольнити зменшені позовні вимоги в повному обсязі.
Заслухавши сторони у справі, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є власником нежитлового приміщення площею 86,30 кв.м. в будинку по АДРЕСА_1 та фактично отримує послуги з утримання будинку та прибудинкових територій, які надає позивач.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Суб`єктами цього Закону є органи виконавчої влади, місцевого cамоврядування, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг, а також власники приміщень, будинків, споруд, житлових комплексів або комплексів будинків і споруд (стаття 1, частина друга статті 3, стаття 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Виконавчий комітет Лубенської міської ради рішенням від 23 березня 2011 року №72 вніс зміни до п.7 рішення виконкому від 23.05.2007 року №134 «Про затвердження тарифів на житлово-комунальні послуги та впорядкування розрахунків за житлово-комунальні послуги серед споживачів міста Лубни в новій редакції», визначивши Лубенське комунальне житлово-експлуатаційне управління та його структурні підрозділи виконавцем послуг з утримання будинків і прибудинкових територій житлового фонду.
Хоч у частині першій статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» й передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Така правова позиція сформована в постанові ВСУ № 221/515/15-а від 20.04.2016 року.
Зобов`язання співвласника багатоповерхового будинку по сплаті за послуги, виникають на підставі ст.11 ЦК України, ст.10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» № 2482-ХІІ від 19.06.1992 р. зі змінами та доповненнями, статті 20 Закону України «Про житлово- комунальні послуги» № 1875-ІУ від 24.06.2004, п.7, ч.б п.35 «Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків» затверджені постановою КМУ № 572 від 08.10.1992 р. ( у редакції постанови КМУ № 45 від 24.01.2006) та ст.68 ЖК України, як з боку відповідача (обов`язок вчасно вносити оплату за утримання будинку та прибудинкової території) так і з боку позивача (надання послуг відповідно до рішень органів місцевого самоврядування. Статтею 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» № 2482-ХІІ від 19.06.1992 р. зі змінами та доповненнями, передбачено, що утримання приватизованих квартир здійснюється за рахунок коштів відповідно до правил користування приміщеннями житлових будинків та прибудинкових територій, затверджених КМУ, незалежно від форм власності на них. Власники квартир багатоповерхових будинків є співвласниками допоміжних приміщень будинку, технічного встаткування, елементів зовнішнього благоустрою та зобов`язані брати участь у загальних витратах, пов`язаних з утриманням будинку та прибудинкової території.
За ст.68 ЖК України, плата за комунальні послуги проводиться щомісячно в установлені Законом строки.
Відповідно до п. п. 2, 6 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869, тариф на послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням переліку послуг згідно з додатком до цього Порядку. Послуги надаються з урахуванням встановленого рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід`ємною частиною договору про надання послуг. Під час розрахунку нормативних витрат враховуються: середньомісячні витрати з оплати праці (далі - заробітна плата) та середньомісячні матеріальні витрати на рік окремо за статтями експлуатаційних витрат; плановані трудовитрати, що не можуть перевищувати розмір, передбачений нормами часу та нормами обслуговування для робітників і виробничого персоналу, що встановлюються Мінрегіоном.
Згідно додатку до вказаного Порядку визначено такий перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій: прибирання прибудинкової території; прибирання сходових кліток; вивезення побутових відходів (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення); прибирання підвалу, технічних поверхів та покрівлі; технічне обслуговування ліфтів; обслуговування систем диспетчеризації; технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем: гарячого водопостачання, холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення, зливової каналізації; дератизація; дезінсекція; обслуговування димових та вентиляційних каналів; технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання та електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем у разі їх наявності; поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків та елементів зовнішнього упорядження, що розміщені на закріпленій в установленому порядку прибудинковій території (в тому числі спортивних, дитячих та інших майданчиків); поливання дворів, клумб і газонів; прибирання і вивезення снігу, посипання частини прибудинкової території, призначеної для проходу та проїзду, протиожеледними сумішами; експлуатація номерних знаків на будинках; освітлення місць загального користування і підвалів та підкачування води; енергопостачання ліфтів.
Рішеннями виконавчого комітету Лубенської міської ради №7 від 23.01.2013 року, №307 від 23.12.2015 року, №56 від 22.03.2017 року та №81 від 25.04.2018 року були встановлені тарифи на послуги з утримання будинків та споруд прибудинкових територій по кожному будинку окремо для Лубенського КЖЕУ, зокрема по АДРЕСА_2 (Додаток 1). Перелік послуг за 2013-2017 роки містить 11 найменувань, за 2018 рік - 14 найменувань (а.с.14-25).
Згідно виписки за комунальні послуги відповідачу за період з 01.07.17 по 30.06.2020 нарахована заборгованість в сумі 12151 грн.16 коп.
Згідно статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 ЦК України встановлено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором чи законом.
Відповідно до статті 322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно пункту 5 частини 3 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 13 вказаного Закону залежно від функціонального призначення до житлово-комунальних послуг відносяться послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо).
Як встановлено судом, оплата за спожиті житлово-комунальні послуги у нежитловому приміщенні по АДРЕСА_1 не вносилася, внаслідок чого за період з 01.07.2017 по 30.06.2020 утворилась заборгованість по вказаним платежам, а саме: заборгованість по сплаті житлово-комунальних послуг в сумі 10959 грн. 83 копійок, інфляційне збільшення заборгованості в розмірі 721 грн. 77 коп., 3 % річних в розмірі 469 грн.56 коп., що підтверджується випискою з загального рахунку за адресою АДРЕСА_1 , власником якого є ОСОБА_1 , а також розрахунком інфляційного збільшення заборгованості та 3% позовних вимог ЛК ЖЕУ за період з 01.08.2017 року по 01.08.2020 за вищевказаною адресою.
Таким чином, аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне стягнути саме з відповідача на користь позивача заборгованість по сплаті житлово-комунальних послуг в розмірі 10959 грн. 83 копійок, інфляційне збільшення заборгованості в розмірі 721 грн. 77 коп., 3 % річних в розмірі 469 грн.56 коп.
Згідно п. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач - фізична особа, яка отримує чи має намір отримувати житлово-комунальні послуги, зобов`язаний укласти договір на надання цих послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Особа стає споживачем житлово-комунальних послуг з моменту, коли вона почала ними користуватися, і з цього ж моменту у споживача виникає обов`язок оплачувати отримані послуги. Відсутність угоди між позивачем та відповідачами не звільняє їх від сплати за послуги з утримання будинку та прибудинкової території, оскільки дії відповідачів, які отримують надані позивачем комунальні послуги, засвідчують їх волю до настання відповідних правових наслідків. Враховуючи викладене, заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь позивача у відповідності до ч.1 ст.141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 12, 19, 81, 141, 258-260 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління заборгованість в розмірі 12151 (дванадцять тисяч сто п`ятдесят одна) гривня 16 копійки, яка складається з: 10959,83 грн. - заборгованість за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території, 721,77 грн. - інфляційне збільшення заборгованості, 469,56 грн. - 3 % річних.
Стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, безпосередньо до Полтавського апеляційного суду або через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст.265 ЦПК України:
- позивач Лубенське комунальне житлово - експлуатаційне управління, юридична адреса: 37500, м.Лубни, вул. Метеорологічна,22 Полтавської області, код 23552506;
- відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Повне судове рішення складено та підписано 01 березня 2021 року.
Суддя Лубенського міськрайонного суду О.С.Алтухова