Рішення № 95199529, 26.02.2021, Сіверськодонецький міський суд Луганської області (до 25.04.2025 - Сєверодонецький міський суд Луганської області)

Дата ухвалення
26.02.2021
Номер справи
428/369/21
Номер документу
95199529
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №428/369/21

Провадження №2/428/169/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2021 року м. Сєвєродонецьк

Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:

головуючого судді Кордюкової Ж.І.,

за участю секретаря Голуб Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження без виклику осіб цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державного підприємства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчини певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Державного підприємства «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль» (далі - ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ») про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчини певні дії.

В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що він є власником квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 . Як споживач житлово-комунальних послуг, з метою економного споживання теплової енергії та сприяння енергетичній незалежності держави Україна, він вирішив встановити у своїй квартирі три вузла обліку теплової енергії.

За розробленням, затвердженням та видачею технічних умов для встановлення вузлів обліку він звернувся до відповідача та отримав від нього письмову відповідь, що оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку/приладами - розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку не потребує розроблення проєктної документації та видачі технічних умов.

Він встановив у своїй квартирі з вертикальною системою подачі теплоносія три вузли обліку теплової енергії і звернувся до відповідача з заявою про прийняття їх на абонентський облік та складання додаткової угоди, проте отримав відмову.

Просив суд:

зобов`язати відповідача прийняти на абонентський облік три вузла обліку теплової енергії з лічильниками тепла WMZ-UA (паспорт АШАЕ.407223.003 ПС) за адресою: АДРЕСА_1 ;

зобов`язати укласти додаткову угоду до договору від 24.06.2015 року №15468 з урахуванням рішення суду;

вирішити питання про судові витрати.

21.01.2021 року судом постановлено ухвалу про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

11.02.2021 року судом постановлено ухвалу про відмову в розгляді справи з викликом сторін.

10.02.2021 року відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог. Свою позицію обґрунтував тим, що позивач є споживачем житлово-комунальних послуг. 24.06.2015 року між сторонами був укладений договір №15468 про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відповідно до п.п.4.1.8 п.4.1. цього договору споживач має право на встановлення засобів обліку теплової енергії та взяття їх на абонентський облік. Вузли розподільного обліку теплової енергії у будинку з вертикальною системою централізованого опалення, як у будинку позивача, не встановлюються, оскільки це неможливо технічно та призведе до порушення гідравлічного режиму внутрішньо будинкової системи.

22.02.2021 року позивач надав відповідь на відзив, в якому зазначив, що відповідач визнає його право на встановлення засобів обліку теплової енергії та взяття їх на абонентський облік.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 отримав відповідно до договору дарування від 19.06.2008 року у власність 1/2 частку квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .

24.06.2015 року між ОСОБА_1 та ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» був укладений договір №15468 про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відповідно до п.2.2. цього договору розмір щомісячної плати за надані послуги за централізоване опалення здійснюється за 51,40 кв.м по лічильнику.

Відповідно до п.п.4.1.8 п.4.1. цього договору споживач має право на встановлення засобів обліку теплової енергії та взяття їх на абонентський облік.

З заявою від 19.06.2019 року ОСОБА_1 звернувся до ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» з проханням розробити, затвердити та видати йому технічні умови для встановлення вузлів розподільного обліку комунальної послуги з постачання теплової енергії окремих приміщеннях будівлі - індивідуального вузла обліку та регулювання теплової енергії у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 .

Листом від 18.07.2019 року №08-06-566 ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» повідомило позивача, що оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку теплової енергії здійснюється в разі технічної можливості, яка визначається з урахуванням вимог ст. 4 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Технічна можливість встановлення вузлів розподільного обліку визначається під час обстеження внутрішньо будинкової системи опалення суб`єктом господарювання, що має ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, з обов`язковим переліком робіт з монтажу внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання шляхом встановлення відповідності кожному з критеріїв у форматі так/ні, визначених у пункті 6 цього Порядку, про що складається акт обстеження у довільній формі, у якому зазначається висновок за результатами обстеження, прізвище, ім`я, по батькові виконавця обстеження. ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» не проти встановлення вузлів розподільного обліку та приладів - розподілювачів теплової енергії в квартирі та прийняття їх на абонентський облік, але за умови здійснення даної процедури у межах законодавчих документів.

З заявою від 18.10.2019 року ОСОБА_1 звернувся до ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» з проханням взяти на абонентський облік три вузла розподільного обліку - вузли обліку комунальної послуги з постачанням теплової енергії в окремих приміщеннях будівлі (індивідуального вузла споживання, обліку та регулювання теплової енергії у квартирі) за адресою: АДРЕСА_1 , та скласти додаткову угоду до договору про надання послуг з теплопостачання. До цієї заяви були додані паспорти трьох теплолічильників.

Листом від 29.10.2019 року №08-06-325 ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» повідомило позивача про відмову в задоволенні заяви про взяття на абонентський облік вузлів розподільного обліку теплової енергії та наполягало на здійсненні даної процедури у межах законодавчих документів.

Статтею 6 Закону України «Про теплопостачання» встановлено, що державна політика у сфері теплопостачання базується, поміж іншого, на принципах забезпечення захисту прав та інтересів споживачів, додержання правил і норм усіма суб`єктами відносин у сфері теплопостачання та забезпечення комерційного обліку постачання теплової енергії.

Частинами 1-2, 4, 7 статті 4 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку/приладами - розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, та не потребує розроблення проектної документації, видачі технічних умов та інших вимог до встановлення вузла розподільного обліку, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, оператором зовнішніх інженерних мереж, виконавцем відповідної послуги.

Власники (співвласники) приміщень у будівлі, в якій окремі приміщення є самостійними об`єктами нерухомого майна, у разі приєднання такого будинку (будівлі) до зовнішніх інженерних мереж або обладнання такого будинку (будівлі) системою автономного теплопостачання, автономного гарячого водопостачання, автономного водопостачання зобов`язані забезпечити оснащення належних їм приміщень вузлами розподільного обліку відповідно теплової енергії, гарячої води, питної води, крім випадків, передбачених частинами п`ятою - сьомою цієї статті.

Оснащення приміщень вузлами розподільного обліку теплової енергії у випадках, передбачених частинами другою і третьою цієї статті, здійснюється у кожному місці відгалуження систем опалення та водопостачання у приміщення.

Вузли розподільного обліку теплової енергії у випадках, коли це технічно неможливо, не встановлюються.

У такому разі для визначення обсягу теплової енергії, спожитої на потреби опалення, на всіх опалювальних приладах (крім розташованих у приміщеннях (місцях) загального користування багатоквартирних будинків) особами, визначеними частинами другою і третьою цієї статті, повинні бути встановлені прилади - розподілювачі теплової енергії, крім випадків, коли це економічно недоцільно.

Модель приладу - розподілювача теплової енергії визначається власником (співвласниками) будівлі за погодженням з виконавцем комунальної послуги або визначеною власником (співвласниками) іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальної послуги.

Усі опалювальні прилади при застосуванні вузлів розподільного обліку теплової енергії або приладів - розподілювачів теплової енергії обладнуються автоматичними регуляторами температури повітря у приміщенні відповідно до будівельних норм.

Порядок визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів - розподілювачів теплової енергії затверджується Кабінетом Міністрів України. За наявності окремого відгалуження системи опалення у квартиру, інше житлове або нежитлове приміщення встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії для такої квартири (приміщення) є обов`язковим.

Згідно з п. 4, 5 Порядку визначення технічної можливості встановлення вузлів розподільного обліку теплової енергії та економічної доцільності встановлення приладів - розподілювачів теплової енергії, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 10.10.2018 року №829 (далі - Порядок визначення) технічна можливість встановлення вузлів розподільного обліку визначається під час обстеження внутрішньобудинкової системи опалення суб`єктом господарювання, що має ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, з обов`язковим переліком робіт з монтажу внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання шляхом встановлення відповідності кожному з критеріїв у форматі так/ні, визначених у пункті 6 цього Порядку, про що складається акт обстеження у довільній формі, у якому зазначається висновок за результатами обстеження, прізвище, ім`я, по батькові виконавця обстеження. Якщо у висновку зазначено, що технічна можливість встановлення вузла розподільного обліку теплової енергії відсутня, зазначається критерій з переліку згідно з пунктом 6 цього Порядку, якому не відповідає внутрішньобудинкова система опалення, а також можуть зазначатися заходи, здійснення яких дозволить встановити вузли розподільного обліку.

Замовником обстеження внутрішньобудинкової системи опалення є власник (співвласники) будівлі або власник (співвласники) окремих приміщень у будівлі.

Пунктом 29 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 року №630 (із змінами та доповненнями) передбачено, що споживач має право: зокрема, на установлення квартирних засобів обліку та взяття їх на абонентський облік.

Згідно з п. 9 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 року №630 (із змінами та доповненнями) у квартирі роботи з установлення засобів обліку води і теплової енергії (далі - квартирні засоби обліку) проводяться спеціалізованою організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача.

Пунктами 6, 7 Порядку оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку / приладами - розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 09.08.2018 року №205 (далі - Порядок оснащення) встановлено, що вузлами розподільного обліку оснащуються окремі приміщення в будівлі, які є самостійними об`єктами нерухомого майна, або окремі приміщення, що не є самостійними об`єктами нерухомого майна, але перебувають у користуванні різних споживачів, у разі приєднання такої будівлі до зовнішніх інженерних мереж або оснащення такої будівлі системою автономного теплопостачання, автономного гарячого водопостачання, автономного водопостачання.

Оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку теплової енергії здійснюється у разі наявності технічної можливості, яка визначається з урахуванням вимог статті 4 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання".

З матеріалів справи вбачається, що позивач самостійно, без залучення до виконання робіт спеціалізованої організацієї, встановив у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , яка знаходиться у будинку з вертикальною системою централізованого опалення, теплолічильники тепла WMZ-UA (паспорт АШАЕ.407223.003 ПС).

Відповідно до п.4 Порядку оснащення дійсно не потребує розроблення проектної документації, видачі технічних умов та інших вимог до їх встановлення, погодження з державними органами, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими особами, оператором зовнішніх інженерних мереж, виконавцем відповідної послуги оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку / приладами - розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку.

При цьому технічна можливість встановлення вузлів розподільного обліку відповідно до затвердженого Порядку суб`єктом господарювання, що має відповідну ліцензію на провадження такого виду господарської діяльності, не визначалась, обстеження внутрішньобудинкової системи опалення будинку за адресою: АДРЕСА_2 , не проводилось.

При цьому позивач ОСОБА_1 навіть не звертався до уповноваженого суб`єкта господарювання за проведенням обстеження внутрішньобудинкової системи опалення з метою визначення наявності чи відсутності технічної можливості встановлення вузла розподільного обліку теплової енергії.

Зазначене дає суду підстави зробити висновок про те, що позивач самостійно з порушенням існуючого та законодавчо визначеного порядку встановив у своїй квартирі три теплолічильники тепла WMZ-UA (паспорт АШАЕ.407223.003 ПС).

За таких обставин відповідач ДП «Сєвєродонецька ТЕЦ» правомірно відмовив позивачу у прийнятті зазначених теплолічильників на абонентський облік та укладанні додаткової угоди до договору про надання послуг з теплопостачання.

При цьому позивач помилково, як на приклад, посилається на судове рішення від 31.07.2019 року у справі №234/18303/18, яким суд зобов`язав теплопостачальне підприємство взяти на абонентський облік вузли обліку.

Так, за обставинами справи №234/18303/18 вузли обліку теплової енергії були встановлені позивачем у квартирі з горизонтальною системою опалення (у позивача ОСОБА_1 у квартирі вертикальна система опалення), а для виконання таких робіт позивачем була залучена спеціалізована організація, вузол обліку встановлено за розробленим такою організацією проєктом, при цьому правильність встановлення вузла обліку теплової енергії була підтверджена експертним звітом за результатами розгляду проєктної документації (позивач ОСОБА_1 самостійно, без залучення спеціалізованої організації встановив вузли обліку, правильність встановлення цих вузлів обліку та наявність технічної можливості їх встановлення під час розгляду справи не доведена).

Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 , що має наслідком відмову в їх задоволенні.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати по цій справі слід віднести за рахунок держави, оскільки суд відмовив позивачу у задоволенні позовних вимог, а останній відповідно до приписів ч.3 ст. 22 Закону Украйни «Про захист прав споживачів» звільнений від сплати судового збору за позовами, що пов`язані з порушенням їх прав.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258 - 259, 263 - 265, 268, 272 - 273, 354-355, Перехідними положеннями ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду через Сєвєродонецький міський суд Луганської області протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Державне підприємство «Сєвєродонецька теплоелектроцентраль», місцезнаходження: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Промислова, б. 17; код ЄДРПОУ 00131050.

Представник відповідача: ОСОБА_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 , паспорт НОМЕР_2 .

Суддя Ж. І. Кордюкова