
Справа № 278/1191/18
Провадження №2/278/197/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2021 року Житомирський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Зубчук І.В.
секретаря с/з - Яцюрук С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області, ОСОБА_2 , третьої особи товариства з обмеженою відповідальністю «Геоінформсистеми», ОСОБА_3 про визнання недійсним проекту землеустрою та зустрічного позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання втратившим чинність (анульованими) п.1 та п.п.1.1 рішення 12 сесії 6 скликання Оліївської сільської ради Житомирського району від 27 лютого 2012 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, -
В С Т А Н О В И В :
В травні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання недійсним проекту землеустрою.
31 липня 2018 року позивач подав до суду заяву про уточнення позовних вимог (а.с.125-128 том 1) та просив:
- визнати проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність ОСОБА_2 на земельну ділянку АДРЕСА_1 , що знаходиться в Житомирській області, Житомирський район, с.Оліївка, квартал індивідуальної житлової забудови кооператив «Шериф» - недійсним;
- визнати недійсним рішення Оліївської сільської ради про затвердження проекту землеустрою земельної ділянки АДРЕСА_1 , переданої у власність ОСОБА_2 , що знаходиться в Житомирській області, Житомирський район, с.Оліївка, квартал індивідуальної житлової забудови кооперативу «Шериф»;
- визнати Державний акт про право власності серії ЯМ №240732, на земельну ділянку АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1822085600:08:001:1148, площею 0,1001 га., яка знаходиться за адресою: Житомирська область, Житомирський район, с.Оліївка, житловий масив «Хутір Дальній» недійсним.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням 12 сесії 6 скликання Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 27 лютого 2012 року, йому було надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення у приватну власність із земель запасу земельні ділянки орієнтовними площами у відповідності до протоколу загальних зборів громадян щодо вирішення питання розподілу земельних ділянок (кварталу №1) від 05 лютого 2012 року та детального планування території, а саме земельної ділянки для будівництва та обслуговання житлового будинку, господарських будівель та споруд в с.Оліївка, площею 0,10 га., житловий масив «Хутір Дальний» ділянка № 44 . Проте під час підготовки Проекту землеустрою щодо відведення земельно, ділянки у власність, виявилось, що частина земельної ділянки позивача зайнята кадастровим номером, який присвоєний іншій земельній ділянці, переданій у приватну власність гр. ОСОБА_2 , а тому рішення органу місцевого самоврядування є незаконним, оскільки місце розташування координат земельної ділянки, яка належить на праві власності відповідачу, має знаходитись в іншому місці.
11 вересня 2018 року відповідач ОСОБА_2 звернувся до суду з зустрічним позовом та просив визнати втратившими чинність (анульованими) починаючи із 28 лютого 2013 року п.1 та п.1.1. рішення 12 сесії 6 скликання Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 27 лютого 2012 року в частині дії рішення сільської ради щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с.Оліївка Житомирського району Житомирської області ОСОБА_1 .
В обґрунтування позову зазначив, що він є власником земельної ділянки у кооперативі «Шериф» на території Оліївської сільської ради Житомирського району.
Рішення Оліївської сільської ради Житомирського району від 11 жовтня 2013 року, 27 січня 2015 року, 29 січня 2016 року та 23 червня 2016 року про продовження терміну дії вищевказаного рішення від 27 лютого 2012 року прийняті в порушення п.11,12 цього рішення за межами його дії.
Окрім того жодної поважної причини для продовження строку у рішенні від 11 жовтня 2013 року не зазначено, а тому позивач вважає, що ОСОБА_1 хоче безпідставно позбавити його права власності на нерухоме майно (а.с.203-204 том 1).
Відповідач ОСОБА_2 подав відзив на позов в якому зазначив, що рішенням Оліївської сільської ради Житомирського району від 27 лютого 2012 року йому затверджено проект землеустрою щодо відведення у приватну власність із земель запасу земельної ділянки під АДРЕСА_2 , площею 0,10 га., в житловому масиві «Хутір Дальний», в наслідок чого він отримав Державний акт на земельну ділянку. Отже відповідач зазначає, що правомірно став власником земельної ділянки, а тому позов ОСОБА_1 є безпідставним. Окрім того, позивач, звертаючись до суду про захист порушеного права, не звернув увагу на строки позовної давності (а.с.24-28 том 1).
Представник відповідача Оліївської сільської ради Житомирського району подав до суду відзив на позов в якому просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, оскільки позовна вимога позивача про скасування рішення Оліївської сільської ради Житомирського району про передачу у власність ОСОБА_2 земельної ділянки є неправомірною, так як рішення прийнято згідно чинного законодавства. Відповідач також просить врахувати строки позовної давності, які були пропущені позивачем при зверненні до суду (а.с.86-87 том 1). В задоволенні зустрічного позову ОСОБА_2 просили відмовити в повному обсязі у зв`язку з пропуском строку позовної давності (а.с.212-214 том 1)
Позивач в судовому засіданні позов підтримав з підстав зазначених в позові, зустрічний позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні.
Відповідач та його представник первинний позов не визнала та вважають його безпідставним, зустрічний позов просили задовольнити.
Представник відповідача Оліївської сільської ради Житомирського району позов не визнала та просила відмовити в їх задоволенні.
Третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, не повідомивши причину неявки. Про час і день розгляду справи повідомлений у встановленому порядку.
Представник третьої особи ТОВ «Геоінформсистеми» в судове засідання не з`явився, не повідомивши причину неявки. Про час і день розгляду справи повідомлений у встановленому порядку. Подав до суду письмові пояснення в яких зазначив, що 11 лютого 2011 року між ОСОБА_2 та ПП «Геоінформсистеми» укладено договір про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення із земель запасу сільської ради земельних ділянок громадянам загальною площею 1,8021 га., для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд с.Оліївка Житомирського району. На підставі рішення про затвердження проекту землеустрою гр. ОСОБА_2 видано державний акт на право власності на земельну ділянку , відомості про створену земельну ділянку відповідності до вимог діючого законодавства внесено до Державного земельного кадастру (а.с.105 том 2).
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши надані ними докази, судом встановлені наступні фактичні обставини справи і відповідно ним правовідносини.
Згідно положень ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності, а відповідно до ч.1 ст.78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.
Пунктом другим частини першої ст.3 ЦК України визначено, що загальними засадами цивільного законодавства є неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених Конституцією України та законом.
Відповідно до ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способи захисту цивільних прав, визначені ч.2 ст.16 ЦК України.
Право власності особи на земельну ділянку може бути припинене за рішенням суду у випадках, встановлених законом (ст.378 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до частин шостої - одинадцятої ст.118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 ЗК України.
Звертаючись до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зацікавлена особа звертається до власника земельної ділянки - держави або територіальної громади (в особі відповідного органу) з пропозицією про укладення в майбутньому договору оренди (предмет якого на цей час точно не визначений) та про проведення переговорів з цього приводу.
У дозволі на виготовлення проекту землеустрою визначається лише приблизна площа земельної ділянки та орієнтовне місцезнаходження (наприклад, земельний масив, у межах якого вона буде знаходитись).
Конкретизується ж земельна ділянка у проекті землеустрою. Проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки включає інформацію щодо меж земельної ділянки та інформацію, важливу для визначення можливості використання земельної ділянки у той чи інший спосіб, зокрема перелік обмежень у використанні земельних ділянок (меж охоронних зон (наприклад, біля ліній електропередач), зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель); матеріали погодження проекту землеустрою тощо (стаття 50 Закону України «Про землеустрій»).
Отже, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки означає дозвіл власника земельної ділянки здійснити певні дії на землі власника, аби мати змогу в подальшому точно визначити предмет оренди. Отже, цей дозвіл наділяє заінтересовану особу повноваженням ідентифікувати на землі власника земельну ділянку, яку ця особа бажає отримати в оренду в майбутньому.
Судом встановлено, що 23 лютого 2012 року ОСОБА_1 подав до Оліївської сільської ради Житомирського району заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення йому у приватну власність земельної ділянки (а.с.6 том 1).
Рішенням 20 сесії 6 скликання Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 27 лютого 2012 року ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення у приватну власність із земель запасу земельні ділянки орієнтовними площами у відповідності до протоколу загальних зборів громадян щодо вирішення питання розподілу земельних ділянок (кварталу №1) від 05 лютого 2012 року та детального планування території, а саме земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд в с.Оліївка, площею 0,10 га, житловий масив «Хутір Дальний» ділянка АДРЕСА_2 (а.с.7 том 1).
Водночас, рішеннями Оліївської сільської ради Житомирського району від 11 жовтня 2013 року, від 27 січня 2015 року, 29 січня 2016 року продовжено термін дії рішення 12 сесії 6 скликання Оліївської сільської ради Житомирського району від 27 лютого 2012 року «Про розгляд заяв громадян про надання земельних ділянко» в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність із земель запасу земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га., для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд в с.Оліївка, житловий масив «Хутір Дальний» (а.с.42-44 том 1).
Рішенням Оліївської сільської ради Житомирського району від 23 червня 2016 року внесено зміни (уточнення) в п.1.1 рішення 12 сесії шостого скликання від 27 лютого 2012 року «Про розгляд заяв громадян щодо надання земельних ділянок», ОСОБА_1 , змінено площу земельної ділянки, з 0,10 га., з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, на земельні ділянки площею 0,0517 га, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд та площею 0,0483 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (а.с.45 том 1).
Рішенням 13 сесії 5 скликання Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 21 травня 2010 року надано згоду на розроблення містобудівного обґрунтування щодо доцільності (можливості) розміщення жилих будинків на землях запасу в с.Оліївка (район облплемоб`єднання) ОСОБА_2 (а.с.106-108 том 2)
В подальшому, рішенням 12 сесії 6 скликання Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 27 лютого 2012 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_2 площею 0,1001 га., яка розташована в с.Оліївка, житловий масив «Хутір Дальній» Житомирського району для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 1822085600:08:001:1148, на підставі якого останньому видано Державний акту на право приватної власності на землю серії ЯМ №240732, виданого 29 грудня 2012 року (а.с.29 том 1).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до ст.24 Закону України «Про державний земельний кадастр» в зв`язку з розробленням проекту землеустрою було сформовано земельну ділянку, здійснено її державну реєстрацію та присвоєно кадастровий номер 1822085600:08:001:1148, дата державної реєстрації зазначена 29 грудня 2012
Ухвалою Житомирського районного суду Житомирської області від 24 квітня 2019 року по справі призначено земельно-технічну експертизу (а.с.39-40 том 2).
За висновком експерта №42-Е/19 від 25 листопада 2019 року земельна ділянка з кадастровим номером 1822085600:08:001:1148 не використовується, не огороджена, межові знаки відсутні, то за «фактичне користування» експерт приймає для дослідження межу земельної ділянки відповідно до детального плану території с.Оліївка, а «юридичні межі земельної ділянки» - межа земельної ділянки відповідно до даних Державного земельного кадастру. Відповідно даним Державного земельного кадастру (див. схема № 2) північний масив земельних ділянок кооперативу «Шериф» зміщений вниз та накладається на південний масив земельних ділянок кварталу №2.
Отже межі фактичного користування (відповідно до детального плану території в с.Оліївка) земельної ділянки ОСОБА_2 не відповідають юридичними межами земельної ділянки за кадастровим номером 1822085600:08:001:1148, площею 0,1001 га., відповідно до даних Державного земельного кадастру (а.с.63-92 том 2).
Відповідно до абзацу 3 пункту 4 розділу VII Закону України «Про Державний земельний кадастр»: «У разі якщо після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру виявлені помилки у визначенні площ та/або меж земельних ділянок (розташування в межах земельної ділянки частини іншої земельної ділянки; невідповідність меж земельної ділянки, вказаних у Державному реєстрі земель, її дійсним межам; невідповідність площі земельної ділянки, вказаної у Державному реєстрі земель, її дійсній площі у зв`язку із зміною методів підрахунку (округлення); присвоєння декільком земельним ділянкам однакових кадастрових номерів), такі помилки за згодою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності можуть бути виправлені на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або за матеріалами інвентаризації земель. Зміна меж земельної ділянки при виправленні вказаних помилок допускається за письмовим погодженням з особами, яким належить право власності (а щодо земель державної та комунальної власності - право користування) на суміжні земельні ділянки. Відсутність згоди власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності на виправлення вказаних помилок не є підставою для відмови у перенесенні відомостей про відповідну земельну ділянку до Державного земельного кадастру, надання відомостей про земельну ділянку з Державного земельного кадастру. Про виявлені помилки центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, письмово безоплатно земельних ділянок.».
Враховуючи вищевказане, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог позивачу ОСОБА_1 , оскільки на час прийняття рішення Оліївської сільської ради Житомирського району від 27 лютого 2012 року про надання йому дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність із земель запасу земельної ділянки, яка зазначеним рішенням була сформована та передана у приватну власність ОСОБА_2 . Отже, право власності на зазначену земельну ділянку вже набуто.
Щодо зустрічного позову ОСОБА_2 суд зазначає, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою", з урахуванням зміни повноважень органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної форми власності з 01.01.2013 року, відповідно до вимог Закону України 06.09.2012 року №5245-VІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", визначено термін дії дозволів наданих органами державної влади та місцевого самоврядування до набрання чинності закону №497-VІІІ. Даний Закон набув чинності з 27.06.2015 року, п.1 та 2 розділу І прикінцевих та перехідних положень даного Закону визначено, що прийняті і не виконані до набрання чинності цим Законом рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо створення нових та впорядкування існуючих землеволодінь і землекористувань зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення зустрічного позову ОСОБА_2 , оскільки рішення Оліївської сільської ради Житомирського району від 11 жовтня 2013 року було прийнято в межах строку відповідно до Закону.
Суд також зазначає, що відповідно до висновку експерта була виявлена помилка при розроблені землевпорядної документації на земельну ділянку в кооперативі «Шериф» з кадастровим номером 1822085600:08:001:1148, що належить ОСОБА_2 , де не вірно визначені координати поворотних точок окружної межі земельної ділянки, яка може бути виправлена шляхом звернення до Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
Керуючись ст.ст.116, 118, 122, 152, 186-1 ЗК України, ст.ст.2, 5, 12, 56, 81, 83, 209, 247, 258, 259, 263, 264, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області, ОСОБА_2 , третьої особи товариства з обмеженою відповідальністю «Геоінформсистеми», ОСОБА_3 про визнання недійсним проекту землеустрою відмовити
В задоволенні зустрічного позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання втратившим чинність (анульованими) п.1 та п.п.1.1 рішення 12 сесії 6 скликання Оліївської сільської ради Житомирського району від 27 лютого 2012 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою відмовити.
Рішення може бути оскаржене, шляхом подання апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклик) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: І. В. Зубчук