Рішення № 95194281, 19.02.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2021
Номер справи
320/5247/19
Номер документу
95194281
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 лютого 2021 року м. Київ Справа № 320/5247/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Харченко С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовомОСОБА_1 доУправління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації провизнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача, що виявились у відмові визнати за позивачем статус інваліда війни та видати посвідчення встановленого зразка;

- зобов`язати відповідача визнати за позивачем статус інваліда війни та видати посвідчення встановленого зразка.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у період з 28.05.1986 по 04.06.1986 він був залучений до складу формувань Цивільної оборони та став інвалідом внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильський АЕС, а відтак має право на отримання статусу інваліда війни та посвідчення встановленого зразка відповідно до положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII та Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.10.2019 відкрито провадження у даній справі та вирішено питання про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Копії зазначеної ухвали направлено сторонам рекомендованими поштовими відправленнями.

Представник відповідача позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає про відсутність підстав для визнання за позивачем статусу інваліда війни та, як наслідок, видачі посвідчення встановленого зразка, оскільки ним не підтверджено первинними документами факт його участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.

З огляду на викладене, представник відповідача вважає, що Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, у зв`язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 у період з 28.05.1986 по 04.06.1986 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони.

Вказані обставини підтверджуються даними, що містяться у довідці Володарської районної державної адміністрації Київської області від 05.03.2014 № 06-49/418 (а.с. 17) та маршрутному листі Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" від 05.04.2013 № 17-16/14 (а.с. 18-22).

За наведених обставин Київською обласною державною адміністрацією 07.08.2013 позивачу видано посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_1 (з вкладкою до нього № НОМЕР_2 ) (а.с. 13).

12.07.2013 ОСОБА_1 встановлено інвалідність другої групи, причини інвалідності - захворювання, пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв`язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 21.06.2013 № 4632-5253 (а.с. 16) та довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії КИО-1 № 0417388 від 23.07.2013 (а.с. 14).

З огляду на викладене позивач, посилаючись на положення пункту 9 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII, звернувся 02.04.2019 до Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області із заявою про визнання за ним статусу інваліда війни.

До вказаної заяви позивачем приєднано копії наступних документів:

- паспорту заявника;

- посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_1 (з вкладкою до нього № НОМЕР_2 );

- довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії КИО-1 № 0417388 від 23.07.2013;

- довідки про результати визначення ступеню втрати професійної працездатності серії КИО-1 № 0417388 від 23.07.2013;

- висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв`язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 21.06.2013 № 4632-5253;

- довідки Володарської районної державної адміністрації Київської області від 05.03.2014 № 0649/418;

- маршрутного листа Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" від 05.04.2013 № 17-16/14;

- довідки Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" від 05.04.2013 № 17-28/42.

Листом від 15.04.2019 № 537 Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області відмовило позивачу у визнанні за ним статусу інваліда війни та видачі йому посвідчення встановленого зразка у зв`язку з ненаданням ним документів, що підтверджують факт його залучення до ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони.

Не погоджуючись з діями відповідача, що виявились у відмові визнати за ним статус інваліда війни та видати посвідчення встановленого зразка, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Правовий статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту визначаються Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі – Закон № 3551-XII).

Відповідно до приписів частини другої статті 4 Закону № 3551-XII, до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

У свою чергу в силу положень пункту 9 частини другої статті 7 зазначеного Закону, до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Згідно з приписами частини першої статті 18 Закону № 3551-XII ветеранам війни (до яких в силу положень статті 4 цього Закону належать особи з інвалідністю внаслідок війни) вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Порядок виготовлення та видачі посвідчень і знаків встановлюється Кабінетом Міністрів України та міжнародними договорами, в яких бере участь Україна.

Так, відповідно до пункту 2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 на виконання вимог статті 18 зазначеного Закону (далі – Положення № 302), документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації, є посвідчення.

"Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни", "Посвідчення учасника війни" і відповідні нагрудні знаки, "Посвідчення члена сім`ї загиблого" видаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем реєстрації громадянина (пункт 7 Положення № 302).

"Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності (пункт 10 Положення № 302).

Таким чином, видача посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни є виключною компетенцією Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області за наслідками визнання за позивачем статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.

При цьому обов`язковими умовами, за наявності яких у особи виникає право на набуття статусу особи з інвалідністю внаслідок війни є: 1) настання інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; 2) участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.

Аналогічна правова позиція висловлена судом касаційної інстанції, зокрема, у постановах Верховного Суду від 10.05.2018 в адміністративній справі № 279/12162/15-а та 07.06.2018 в адміністративній справі № 377/797/17.

Згідно зі статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, статус позивача як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується копією посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 серії НОМЕР_1 (з вкладкою до нього № НОМЕР_2 ), виданого позивачу 07.08.2013 Київською обласною державною адміністрацією.

У свою чергу обставини, що свідчать про настання інвалідності ОСОБА_1 внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, підтверджуються експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв`язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 21.06.2013 № 4632-5253 (а.с. 16) та довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії КИО-1 № 0417388 від 23.07.2013 (а.с. 14).

Судом також встановлено, що у період з 28.05.1986 по 04.06.1986 позивач приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони Володарського районного вузла зв`язку Київського обласного виробничо-технічного управління зв`язку, що підтверджується даними, наведеними у довідці Володарської районної державної адміністрації Київської області від 05.03.2014 № 06-49/418 (а.с. 17) та маршрутному листі від 05.04.2013 № 17-16/14 (а.с. 18-22).

Таким чином, вказані вище документи підтверджують участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони та настання інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

При цьому твердження відповідача про те, що позивачем до заяви не приєднано документів, що підтверджують факт його залучення до ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони, у тому числі досліджених судом вище, не знайшли свого підтвердження під час розгляду даної справи.

Так, з наявної в матеріалах справи заяви позивача від 02.04.2019 вбачається, що з метою отримання статусу інваліда війни ним подано до відповідача ряд документів, серед яких, зокрема, є довідка Володарської районної державної адміністрації Київської області від 05.03.2014 № 06-49/418, яка свідчить про його залучення до ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.

При цьому факт отримання заяви позивача разом з документами, згідно переліку, відповідачем не заперечується та підтверджується відміткою відповідача про їх прийняття (відбиток штампу вхідної кореспонденції від 08.04.2019).

Крім того, жодних документальних свідоцтв, які б спростовували факт участі позивача у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони, відповідачем як суб`єктом владних повноважень суду також не надано.

За наведених обставин, виходячи з системного аналізу положень законодавства України, з огляду на наявність у позивача доказів, що підтверджують його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 28.05.1986 по 04.06.1986 у складі формувань Цивільної оборони та настання інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією цих наслідків, дії Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Київської області, що виявились у відмові визнати за позивачем статус інваліда війни та видати посвідчення встановленого зразка, суд вважає протиправними та такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України.

Що стосується позовних вимог позивача про зобов`язання відповідача визнати за ним статус інваліда війни та видати посвідчення встановленого зразка, суд враховує наступне.

Як вже зазначалось судом вище, видача посвідчень особи з інвалідністю внаслідок війни є компетенцією органу праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина, тобто Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації.

Частиною другою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

При цьому адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями.

У свою чергу ознакою дискреційних повноважень є право суб`єкта владних повноважень приймаючи рішення, вчиняючи дії чи утримуючись від їх вчинення, діяти з певною свободою розсуду, тобто можливістю обрати одне з кількох юридично допустимих рішень.

Разом з тим, з огляду на залучення позивача у період з 28.05.1986 по 04.06.1986 до ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань Цивільної оборони, наявності у нього посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, та довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, у відповідача є лише один можливий варіант вчинення дій - прийняти рішення про визнання за позивачем статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видати йому посвідчення встановленого зразка.

Суд констатує, що задоволення вимоги про зобов`язання відповідача вчинити передбачені чинним законодавством дії, відступити від яких він не мав права, однак незаконно відмовився їх вчиняти, чим порушив конституційні права людини і громадянина, не є втручанням у компетенцію суб`єкта владних повноважень.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне зобов`язати Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації визнати за позивачем статус особи з інвалідністю внаслідок війни та видати йому посвідчення встановленого зразка.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивач в силу приписів статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення ним інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, суду не надано, судові витрати розподілу та стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код: 03193821, місцезнаходження: вул. Коцюбинського, 13, смт. Володарка, Київська область, 09300), що виявились у відмові визнати за ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) статус особи з інвалідністю внаслідок війни та видати посвідчення встановленого зразка

3. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код: 03193821, місцезнаходження: вул. Коцюбинського, 13, смт. Володарка, Київська область, 09300) визнати за ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) статус особи з інвалідністю внаслідок війни та видати посвідчення встановленого зразка.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано в установлені строки.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення суду першої інстанції подаються учасниками справи через Київський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його складання.

Суддя Харченко С.В.