
25.02.2021 Справа № 756/3001/21
унікальний №756/3001/21
провадження №2-о/756/263/21
Р I Ш Е Н Н Я
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2021 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Шевчука А.В.‚
за участю секретаря - Волкової А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Оболонський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті, -
в с т а н о в и в:
У лютому 2021 року заявник ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду в порядку окремого провадження із заявою, у якій просить встановити факт смерті бабусі - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженці села Кирияківка Глобинського району Полтавської області, місце смерті: місто Харцизьк Донецької області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 71 рік, заінтересована особа: Оболонський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (місце знаходження: 04205, м. Київ, пр. Оболонський, буд. 28-В, код ЄДРПОУ 26089032).
В обґрунтування заяви вказував, що Відділом запису актів громадянського стану Харцизького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5, однак вказаний документ не є дійсними на території України, оскільки державні органи не визнають документи, видані на тимчасово окупованій території України.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідно заявнику для отримання свідоцтва про смерть та оформлення спадщини.
Заявник в судове засідання не з`явився, в заяві просив проводити судовий розгляд за його відсутності.
Представники Оболонського районний у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду заяви повідомлялись належним чином, причин неявки до суду не повідомили.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, відповідно до ч. 8 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Питання державної реєстрації смерті регулюються ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», главою 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5.
Державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я чи судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, - не пізніше п`яти днів.
Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у вищевказані строки, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. У разі надходження заяви після закінчення одного року з дня настання смерті та, якщо факт смерті встановлено у судовому порядку або особа оголошена судом померлою, державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника.
Оскільки документ, який виданий на тимчасово окуповані території є недійсним і не створює правових наслідків, заявниця звернулася до суду.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження НОМЕР_2 , виданого Відділом запису актів громадянського стану м. Харцизька Донецької області УССР ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_1 , батьками якого є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Згідно з даними свідоцтва про народження НОМЕР_3 , виданого Відділом реєстрації актів громадянського стану м. Харцизьк Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_3 , матір`ю якого є ОСОБА_5 .
При цьому, згідно з даними свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_4 , виданого Відділом запису актів громадянського стану м. Харцизька Донецької області 15.04.1988 року ОСОБА_6 та ОСОБА_5 зареєстрували шлюб. Після укладення шлюбу ОСОБА_5 змінила прізвище на « ОСОБА_2 ».
Таким чином, з наданих документів вбачається, що ОСОБА_1 є онуком ОСОБА_2 , а отже може бути заявником у даній справі.
За твердженням заявника інші близькі родичі і спадкоємці, які мають заінтересованість у вирішенні даного питання та встановлення факту смерті ОСОБА_2 , відсутні.
За відомостями заявника ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Харцизьк Донецької області, що підтверджується: довідкою про причину смерті №460, виданою Центральною міською лікарнею м. Харцизьк Донецької Народної Республіки ІНФОРМАЦІЯ_5; свідоцтвом про смерть Відділу запису актів громадянського стану Харцизького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки від ІНФОРМАЦІЯ_5.
Судом встановлено, що Оболонський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) відмовив заявнику у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про смерть Відділу запису актів громадянського стану Харцизького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, оскільки заявником пред`явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
У абзаці першому п. 13 постанови від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» Пленум Верховного Суду України надав роз`яснення про те, що заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.
Заявник зобов`язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Харцизьк Донецької області підтверджується наданими заявником доказами, а тому заява підлягає задоволенню.
Встановлення факту смерті необхідно для отримання свідоцтва про смерть та оформлення спадщини.
Керуючись ст. ст. 10, 12, 19, 81, 82, 89, 141, 315, 317 ЦПК України, ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», главою 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд, -
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Оболонський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Харцизьк Донецької області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженці села Кирияківка Глобинського району Полтавської області, у віці 71 рік, зареєстрованої на момент смерті за адресою: АДРЕСА_3 .
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідком апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А.В. Шевчук