
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2021 року м. Київ № 640/26086/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якому просив:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку ОСОБА_1 100% визначеного пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових військовослужбовців, передбачених постановою КМУ № 704 від 30.08.2017р. № «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх видів грошового пенсійного забезпечення відповідно до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017р. № «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» і вимог Закону України № 2262-12 від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і виплатити ОСОБА_1 заборгованість по пенсії, яка виникла з 01.01.2018р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно проведено перерахунок його пенсії із розстроченням виплат та без урахування усіх складових грошового забезпечення.
Відповідачем подано відзив на адміністративний позов в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
12.05.2019р. позивач звернувся до відповідача із скаргою в якій просив провести перерахунок його пенсії з повного розміру грошового забезпечення урахуванням усіх складових.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 27.05.2019р. № 113165/02/Б-7484 позивача повідомлено про те, що на виконання постанови КМУ № 103 управлінням проведено перерахунок його пенсії з 01.01.2018р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, а іншого законодавством не передбачено.
Позивач вважаючи, що відповідачем протиправно проведено перерахунок його пенсії із розстроченням виплат та без урахування усіх складових грошового забезпечення, звернувся до суду для захисту своїх прав, свобод та законних інтересів.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.
Згідно з п. 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 року - 50 відсотків; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 01 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
У зв`язку зі скасуванням п. 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.
Разом з тим, оскільки на момент виникнення спірних правовідносин пенсія позивача виплачувалася за правилами Постанови № 103, то правові підстави для виключення поетапності її виплати до 05.03.2019 року відсутні, що відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду викладеної в постанові від 11.03.2020р. у справі № 160/3586/19, провадження № 11-986заі19 за результатом розгляду зразкової справи.
Отже, саме з 05.03.2019р., пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 % суми підвищення пенсії, адже на момент здійснення відповідачем у 2018 році перерахунку пенсії позивача, положення постанови Уряду були чинними та не могли не прийматись до уваги пенсійним органом.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що належним способом захисту прав позивача є зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати та виплатити позивачу 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018р., починаючи з 05.03.2019р., з урахуванням виплачених сум.
Водночас, в частині позовних вимог про визнання бездіяльності відповідача щодо перерахунку позивачу пенсійного забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових військовослужбовців, передбачених постановою КМУ № 704 від 30.08.2017р. № «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» та зобов`язання останнього здійснити перерахунок пенсії з урахуванням всіх видів грошового пенсійного забезпечення відповідно до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» і вимог Закону України № 2262-12 від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і виплатити заборгованість по пенсії, яка виникла з 01.01.2018р., суд зазначає таке.
Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.
Відповідно до Порядку № 45 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Житомирського обласного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.
Вищезазначені акти вказані в редакції чинній станом на момент перерахунку.
Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивача відповідач не має.
Відповідно до довідки Київського міського військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України від 31.03.2018р. № ФА152151/, виданої позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, посадовий оклад складає 4 930, 00 грн. оклад за військовим званням - 1 410, 00 грн., надбавка за вислугу років - 3 170, 00 грн. Всього - 9 510, 00 грн.
Зазначена сума була врахована відповідачем для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
У зв`язку з викладеним, суд приходить до висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії позивачу без врахування додаткових видів грошового забезпечення станом на момент виникнення спірних правовсідносин, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018).
Вищевикладене узгоджується з правовою позиціє Верховного Суду викладеною в постанові від 13.03.2019р. у справі №240/6263/18, адміністративне провадження №Пз/9901/1/19.
Доказів направлення на адресу пенсійного органу військовим комісаріатом оновленої довідки та відмови останнього у проведенні перерахунку на підставі такої довідки, станом на момент розгляду справи, в матеріалах справи відсутні.
З огляду на вказане у задоволенні позовних вимог у цій частині слід відмовити, так як останні є передчасними і спрямовані на захист прав у майбутньому. Права позивача на перерахунок його пенсії на підставі оновленої довідки наразі не порушені, оскільки вказана довідка ще не виготовлена.
Водночас, у разі направлення військовим комісаріатом оновленої довідки на виконання рішення суду в цій справі та відмови пенсійного органу у проведенні перерахунку на підставі такої довідки, позивач не позбавлений можливості звернутись до суду для захисту своїх прав.
З урахуванням наведеного та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що адміністративний позов має бути задоволено частково.
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Керуючись ст. 77, 122, 123, 139, 242, 243, 251, 255 КАС України, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати та виплатити ОСОБА_1 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018р., починаючи з 05.03.2019р., з урахуванням виплачених сум.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати та виплатити ОСОБА_1 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018р., починаючи з 05.03.2019р., з урахуванням виплачених сум.
4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору в розмірі 384, 20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська