
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
18 лютого 2021 року м. Київ № 826/1585/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Міністерства юстиції УкраїнидоГромадської організації "Ленінська Комуністична Спілка Молоді України"проприпинення юридичної особи,та за зустрічним позовомГромадської організації "Ленінська Комуністична Спілка Молоді України"доМіністерства юстиції Українипроприпинення та розпуск (ліквідацію) юридичної особи,
ВСТАНОВИВ:
Міністерство юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13, код ЄДРПОУ: 00015622) звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом № 177/9.1-22/18 від 25.01.2018 до Громадської організації "Ленінська Комуністична Спілка Молоді України" (04070, м. Київ, вул. Борисоглібська, 7, код ЄДРПОУ: 21666536), в якому просить:
припинити та примусово розпустити (ліквідувати) Громадську організацію "Ленінська Комуністична Спілка Молоді України" (ідентифікаційний код юридичної особи: 21666536, місцезнаходження: 04070, м. Київ, вул. Борисоглібська, будинок 7).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.02.2018 (суддя Пащенко К.С.) відкрито провадження у адміністративній справі № 826/1585/18 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без виклику учасників справи і проведення судового засідання.
22.02.2018 представником відповідача подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.03.2018 судом задоволено клопотання представника відповідача; ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження; призначено справу до розгляду в підготовче засідання на 26.04.2018.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.06.2018 судом прийнято зустрічну позовну заяву б/н від 22.02.2018 Громадської організації "Ленінська Комуністична Спілка Молоді України" до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу для спільного розгляду з первісним позовом № 177/9.1-22/18 від 25.01.2018 у справі № 826/1585/18 та відкрито провадження за зустрічним позовом; об`єднано в одне провадження по справі № 826/1585/18 вимоги за зустрічним позовом б/н від 22.02.2018 Громадської організації "Ленінська Комуністична Спілка Молоді України" до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу за первісним позовом № 177/9.1-22/18 від 25.01.2018 Міністерства юстиції України до Громадської організації "Ленінська Комуністична Спілка Молоді України" про припинення та розпуск (ліквідацію) юридичної особи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.06.2018 зупинено провадження у справі № 826/1585/18 до вирішення (набрання законної сили судовим рішенням) справи Конституційним Судом України за конституційним поданням 46 народних депутатів України № 180/30-05 від 30.05.2017 щодо відповідності Конституції України (конституційності) Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки" від 9 квітня 2015 року № 317-VIII.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.06.2020 поновлено провадження в адміністративній справі № 826/1585/18, призначено справу до розгляду у судовому засіданні 30.07.2020.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2020 задоволено заяву громадської організації "Ленінська Комуністична Спілка Молоді України" про виправлення описки в ухвалах Київського апеляційного адміністративного суду від 16.07.2018.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.09.2020 виправлено описку у резолютивній частині ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2020, а саме, виправлено помилково зазначене прізвище, ім`я та по батькові члена колегії, судді "Г.В. Земляна" та вважати вірним прізвище, ім`я та по батькові члена колегії, суддю "А.Б. Парінов".
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.11.2020 у задоволенні заяви громадської організації "Ленінська Комуністична Спілка Молоді України" про виправлення описки в ухвалі Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.09.2020 відмовлено.
10.12.2020 матеріали справи повернуто до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.12.2020 призначено справу до розгляду у судовому засіданні 18.02.2021.
У судовому засіданні представником відповідача за первісним позовом представником Громадської організації "Ленінська Комуністична Спілка Молоді України" подано клопотання про залучення у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
В обґрунтування клопотання зазначено, що предметом первісного позову є припинення та примусовий розпуск (ліквідація) громадської організації з підстав явної дискримінації щодо Громадської організації «Ленінська Комуністична Спілка Молоді України», а Уповноважений Верховної Ради України і прав людини зобов`язаний запобігати будь-яким формам дискримінації та здійснювати заходи щодо протидії дискримінації, зокрема, здійснювати контроль за дотриманням принципу недискримінашї в різних сферах суспільних відносин.
Заявник переконаний, що для повного, всебічного та об`єктивного розгляду справи необхідно залучити до розгляду у даній справі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Представник позивача за первісним позовом проти задоволення клопотання заперечив з підстав його невмотивованості.
Суд, розглянувши клопотання заявника та заслухавши пояснення представників учасників справи у судовому засіданні, прийшов до таких висновків.
Відповідно ч. 2. ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Згідно ч. 4 ст. 49 КАС України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
З правового аналізу даної статті вбачається, що вимогами для залучення до участі у справі третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, є, по-перше, своєчасність його подання, тобто, до закінчення підготовчого провадження, та, по-друге, наявність впливу права, свободи, інтереси або обов`язки третьої особи.
Частина 1 статті 1 Закону України від 23.12.1997 №776/97-ВР "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" (далі - Закон №776/97-ВР) визначає, що Уповноважений Верховної Ради України з прав людини здійснює парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина та захист прав кожного на території України і в межах її юрисдикції на постійній основі.
Метою парламентського контролю, який здійснює Уповноважений відповідно до ч. 1 ст. 3 цього Закону є: захист прав і свобод людини і громадянина, проголошених Конституцією України, законами України та міжнародними договорами України; додержання та повага до прав і свобод людини і громадянина суб`єктами, зазначеними у статті 2 цього Закону; запобігання порушенням прав і свобод людини і громадянина або сприяння їх поновленню; сприяння приведенню законодавства України про права і свободи людини і громадянина у відповідність з Конституцією України, міжнародними стандартами у цій галузі; поліпшення і подальший розвиток міжнародного співробітництва в галузі захисту прав і свобод людини і громадянина; запобігання будь-яким формам дискримінації щодо реалізації людиною своїх прав і свобод; сприяння правовій інформованості населення та захист конфіденційної інформації про особу.
Отже, метою діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини є захист прав і свобод людини і громадянина, у т.ч. запобігання будь-яким формам дискримінації.
Дискримінацією відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України від 06.09.2012 №5207-VI "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" (далі - Закон №5207-VI) визнається ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними, зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом, крім випадків, коли таке обмеження має правомірну, об`єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.
Абзацом 8 ч. 1 ст. 10 Закону № 5207-VI встановлено, що Уповноважений Верховної Ради України з прав людини у рамках здійснення парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини та громадянина надає висновки у справах про дискримінацію за зверненням суду.
Крім того, нормами Закону №776/97-ВР не наділено Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини надавати висновки з питань відповідності Конституції України законів України, що в силу ст.147 Конституції України віднесено виключно до повноважень Конституційного Суду України.
Суд відмічає, що предметом цього спору є перевірка судом правомірності прийняття Міністерством юстиції України рішення щодо припинення та примусового розпуску Громадської організації «Ленінська Комуністична Спілка Молоді України».
Враховуючи, що з аналізу підстав та предмету первісного та зустрічного позову, пояснень, наявних у справі, не вбачається ознак відповідності цієї справи справам про дискримінацію, беручи до уваги, що діяльність Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо запобігання порушенням прав і свобод людини і громадянина здійснюється поза межами адміністративного провадження у конкретній справі, а процесуальна участь останнього Кодексом адміністративного судочинства України не визначена, суд, за відсутності достатнього обґрунтування щодо впливу рішення у цій справі на права, інтереси або обов`язки Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, прийшов до висновку про відмову у задоволенні клопотання представника Громадської організації "Ленінська Комуністична Спілка Молоді України" про залучення відповідної третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Керуючись статтями ст.ст. 49, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника Громадської організації "Ленінська Комуністична Спілка Молоді України" про залучення у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини - відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України ухвала, постановлена судом у судовому засіданні, набирає законної сили з моменту її проголошення суддею (суддями).
Суддя К.С. Пащенко