Рішення № 95174364, 26.02.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2021
Номер справи
560/6209/20
Номер документу
95174364
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/6209/20

РІШЕННЯ

іменем України

26 лютого 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 15 вересня 2020 року № 22-1183-СГ про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства від 03 серпня 2020 року, та прийняти рішення на користь позивача в місячний термін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства з метою подальшої передачі у власність (кадастровий номер 6820984400:03:005:0002). До заяви додав графічний матеріал – викопіювання з публічної кадастрової карти України, на якому відображено місце розташування земельної ділянки. Рішенням від 03 серпня 2020 року № 22-1183-СГ відповідач відмовив у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою. Вважає, що відповідач протиправно відмовив у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, оскільки діяв усупереч норм Земельного кодексу України.

Ухвалою від 19 жовтня 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд позовну заяву ОСОБА_1 залишив без руху.

11 листопада 2020 року позивач на виконання ухвали від 19 жовтня 2020 року подав до суду заяву про усунення недоліків.

Хмельницький окружний адміністративний суд ухвалою від 16 листопада 2020 року відкрив провадження у справі, призначивши до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

У поданому до суду відзиві відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. Зазначив, що на момент розгляду заяви позивача земельна ділянка з кадастровим номером 6820984400:03:005:0002 перенесена до архіву Державного земельного кадастру України та на її місці утворено дві земельні ділянки з кадастровими номерами 6820984400:03:005:0003 та 6820984400:03:005:0004, які передано у власність учасникам бойових дій наказами Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 08 вересня 2020 року № 759-УБД та 09 вересня 2020 року № 770-УБД, зі зміною виду цільового призначення із земель запасу на для ведення особистого селянського господарства. Вказує, що відповідно до частини п`ятої статті 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом. У задоволенні позову просить відмовити.

Хмельницький окружний адміністративний суд ухвалою від 28 грудня 2020 року у задоволенні клопотання Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відмовив.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивач – ОСОБА_1 , 07 серпня 2020 року звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою, у якій просив надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер 6820984400:03:005:0002). До заяви додав копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області наказом від 15 вересня 2020 року № 22-11183-СГ відмовило позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення у власність площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Новогреблівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області (кадастровий номер 6820984400:03:005:003).

Підставою для відмови слугувало те, що запитувана земельна ділянка накладається на сформовану земельну ділянку площею 2 га (кадастровий номер 6820984400:03:005:003) із цільовим призначенням – землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам (код за КВЦПЗ – 16.00)).

Вважаючи дії Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Новогреблівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області (кадастровий номер 6820984400:03:005:003) протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Земельний кодекс України визначає вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

За змістом частини 1 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Згідно з частинами 3 і 4 цієї норми сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Отже, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав.

Фактичною підставою для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Новогреблівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області (кадастровий номер 6820984400:03:005:0003) слугувало те, що земельна ділянка, зазначена позивачем у клопотанні, накладається на сформовану земельну ділянку, площею 2 га (кадастровий номер 6820984400:03:005:0003) із цільовим призначенням – землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам (код за КВЦПЗ – 16.00)).

Суд встановив, що наказом ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 08.09.2020 №759-УБД земельна ділянка з кадастровим номером 6820984400:03:005:0002 після зміни цільового призначення передана у власність ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства. Право власності за вказану земельну ділянку за ОСОБА_2 зареєстроване 10.12.2020, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 17.12.2020.

Відповідно до частини п`ятої статті 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Отже, безоплатна приватизація земельних ділянок, що вже перебувають у власності інших осіб допускається виключно після припинення права власності такими земельними ділянками в порядку, визначеному законом.

Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

У силу приписів статті 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до статей 4, 5 закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право власності земельною ділянкою підлягає державній реєстрації шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

На підтвердження перебування спірної земельної ділянки з кадастровим номером 6820984400:03:005:0002 (на момент розгляду заяви позивача з кадастровим номером 6820984400:03:005:0003), з приводу якої позивач звернувся із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, у власності ОСОБА_2 відповідач надав інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, згідно з якої земельна ділянка з кадастровим номером 6820984400:03:005:0003 перебуває у власності ОСОБА_2 на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 08 вересня 2020 року № 759-УБД.

Враховуючи, що земельна ділянка із кадастровим номером 6820984400:03:005:0003 перебуває у власності ОСОБА_2 , відповідач правомірно прийняв наказ від 15 вересня 2020 року № 22-1183-СГ, яким відмовив позивачу в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення у власність площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Новогреблівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області (кадастровий номер 6820984400:03:005:0003).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У процесі судового розгляду відповідач довів, що відмовляючи позивачу в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Новогреблівської сільської ради Волочиського району Хмельницької області (кадастровий номер 6820984400:03:005:0003), діяв у порядку та у спосіб, визначений Земельним кодексом України.

Тому, у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог розподіл судового збору не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук