Рішення № 95172927, 25.02.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2021
Номер справи
400/5691/20
Номер документу
95172927
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2021 р. № 400/5691/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "ДІЯ.", вул. Садова, 25-А, оф. 311-1, м. Миколаїв, 54055 до відповідача:Державної податкової служби України, Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053 Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001 про:визнання протиправними та скасування рішень; зобов`язання зареєструвати податкові накладні датою їх подання,ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ДІЯ.», звернулося до суду з позовом до Державної податкової служби України (відповідач1), Головного управління ДПС у Миколаївській області (відповідач2) про:

1) визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації в ЄРПН від 03.11.2020 року № 2097163/35894165 про відмову в реєстрації податкової накладної № 8 від 02.09.2020 року та зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 02.09.2020 року № 8 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання;

2) визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації в ЄРПН від 18.11.2020 року № 2147148/35894165 про відмову в реєстрації податкової накладної № 9 від 03.09.2020 року та зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 03.09.2020 року № 9 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання;

3) визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН від 03.11.2020 року № 2097162/35894165 про відмову в реєстрації податкової накладної № 14 від 16.09.2020 року та зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 16.09.2020 року № 14 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання;

4) визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН від 03.11.2020 року № 2097161/35894165 про відмову в реєстрації податкової накладної № 15 від 18.09.2020 року та зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 18.09.2020 рову № 15 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання;

5) визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН від 08.10.2020 року № 2016683/35894165 про відмову в реєстрації податкової накладної № 16 від 15.09.2020 року та зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 15.09.2020 року № 16 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання;

6) визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН від 08.10.2020 року № 2016684/35894165 про відмову в реєстрації податкової накладної № 17 від 16.09.2020 року та зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 16.09.2020 року № 17 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання;

7) визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН від 08.10.2020 року № 2016685/35894165 про відмову в реєстрації податкової накладної № 18 від 17.09.2020 року та зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 17.09.2020 року № 18 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання;

8) визнання протиправним та скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість ТОВ «ДІЯ.» від 19.10.2020 року № 2044666/35894165.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем протиправно прийнято рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість ТОВ «ДІЯ.», оскільки не зазначено підстав для його прийняття. Також позивачем надано усі необхідні документи на підтвердження здійснення господарської операції, проте відповідачем протиправно відмовлено у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідач2 надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість ТОВ «ДІЯ.» прийнято правомірно. У реєстрації податкових накладних відмовлено у зв`язку з ненаданням доказів реального здійснення господарських операцій.

Відповідно до ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Основні види діяльності ТОВ «ДІЯ.» - 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 20.15 Виробництво добрив і азотних сполук; 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів; 39.00 Інша діяльність щодо поводження з відходами; 42.91 Будівництво водних споруд; 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику; Оптова торгівля хімічними продуктами; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг.

03.08.2020 ТОВ «ДІЯ.» (підрядник) було укладено договір підряду № 77 з СРВК «ГОЛУБА НИВА» (замовник), відповідно до якого позивач прийняв на себе зобов`язання виконати роботи з очищення водойм на об`єкті Замовника - штучної водойми загальною площею 64,76 га, з них: під гідротехнічними спорудами- 3,57 га, внутрішні води - 61,19 га, у тому числі 61,19 га під штучними водосховищами, які розташовані в межах території Новоодеської міської ради, Новоодеського району, Миколаївської області.

Для забезпечення технологічного процесу позивач уклав договори на виконання спецтехнікою № 571 від 14.08.2020 з ТОВ «СМП «АТЛАНТ» (а.с. 123-124, т. 1) , № 0109 з ФОП ОСОБА_1 (а.с. 31-32, т. 1) та договір надання послуг № 07/08-1 від 07.08.2020 року з фізичною особою ОСОБА_2 (а.с. 127-128, т. 1) на послуги зберігання суміші органічної багатофункціональної на земельній ділянці, загальною площею 2 га за кадастровим номером 4824810000:15:000:0019, на території Миколаївської області, Новоодеського району.

Також позивач зробив аналіз речовини, отриманої за результатом очищення водойм (а.с. 96-97, т. 1), на основі якого були проведені роботи з пошуку подальшого її використання, розроблена технологія виробництва суміші органічної багатофункціональної, отримані агроекологічна оцінка, висновки та рекомендації лабораторії екологічної безпеки грунтів, довкілля, та якості продукції стосовно її використання в сільськогосподарському виробництві, що вбачається з додатку до протоколу випробувань.

На підставі випробувань та рекомендацій були розроблені технічні умови, перевірені «Миколаївським науково-виробничим центром стандартизації, метрології та сертифікації TУ У 35894165-001:2020. Відповідно до вимог п.3.6 ТУ У 20.1-35894165-001:2020 речовину, отриману при очищенні водойм позивачу потрібно було висушити та змішати з фосфогіпсом.

Фосфогіпс був придбаний позивачем у ТОВ «ГОЛДКОР» згідно договорами №20/08 від 20.08.2020р (а.с. 125-126, т. 1), № 02/09 від 02.09.2020р (а.с. 34-35, т. 1) та перевезений автомобільним транспортом ТОВ «АБВ ЛОГІСТІК» на підставі договорів на транспортні послуги № 18/08/1ТП від 18.08.2020року (а.с. 118-119, т. 1), № 03/09-1ТП від 03.09.2020p (а.с. 28-29, т. 1).

За результатами виробничої діяльності отримано 5000 тон суміші органічної багатофункціональної, яка була оприбуткована на підставі накладних за формою М-11.

На замовлення позивача також була проведена експертиза РТПП Миколаївської області відносно визначення класифікації товару згідно УКТЗЕД на суміш органічну багатофункціональну (а.с. 100-101, т. 1), за результатом якої встановлена відповідність товарної продукції до коду 2942 00 00 00 Інші органічні сполуки.

13.10.2020 позивач подав до Комісії з питань зупинення реєстрації накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Таблицю даних платника на додану вартість, в якій у графі «Код згідно УКТЗЕД/Державним класифікатором продукції та послуг товарів/послуг (постачання/надання)» зазначив коди: 2942000000, № 0301991719.

13.10.2020 позивач отримав квитанцію № 2 від відповідача, у якій зазначено, що інформацію Таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 13.10.2020 за № 9263013596 не враховано автоматично через невиконання вимог п. 18 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165. Таблицю даних платника податку на додану вартість прийнято до розгляду.

19.10.2020 Комісією з питань зупинення реєстрації накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість № 2044666/35894165. Підставою прийняття рішення зазначено – «інше».

Відповідно до п. 2 Порядку № 1165 таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Згідно п. 12-16 Порядку № 1165 платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою. У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України. Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку. Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання. Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Відповідно до п. 18 Порядку № 1165 таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли:

- така таблиця подається платниками податку - сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України Про державну підтримку сільського господарства України, та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 р. застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 р.) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД 01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД 03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД 04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД 07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД 08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД 10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД 12);

- зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та P, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D > 0,02, P < Pм ґ 1,4, та в такій таблиці зазначені товари/послуги, обсяг постачання яких згідно з податковими накладними/розрахунками коригування, зареєстрованими за останні 12 календарних місяців у Реєстрі, становить більше 25 відсотків загального обсягу операцій з постачання за останні 12 календарних місяців.

Згідно п. 19, 20 Порядку № 1165 у разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу. Якщо таблиця даних платника податку врахована відповідно до пункту 18 цього Порядку, після прийняття комісією контролюючого органу рішення про неврахування таблиці даних платника податку така таблиця підлягає розгляду відповідно до пункту 15 цього Порядку.

Рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 19.10.2020 № 2044666/35894165 прийнято із зазначенням підстави «Інше», проте які саме підстави для неврахування таблиці даних платника у спірному рішенні не зазначено.

Приписами п. 19 Порядку № 1165 передбачено право комісії контролюючих органів прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку з підстав надходження податкової інформації, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована.

Разом з тим, пунктом 17 Порядку № 1165 визначено, що у рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

При цьому, загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Проте, ні в оскаржуваному рішення, ні у відзиві на позовну заяву контролюючим органом не наведено обставин, які слугували підставою для прийняття рішення. Тому рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

З метою подальшої реалізації частини суміші органічної багатофункціональної ТОВ «ДІЯ.» був укладений договір поставки № 10-0920 від 01.09.2020р з ПП «НАУКОВО ДОСЛІДНО ВИРОБНИЧИЙ БІЗНЕС ЦЕНТР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ «ЕКО ОРГАНІК» (код ЄДРПОУ 39191191) на поставку 1180 тон на умовах EXW- Миколаївська область, Новоодеський район. Загальна вартість товару за договором складає 10030000,00 грн. ( Десять мільйонів тридцять тисяч грн ), в т.ч. ПДВ 1671666,67 грн.

Відповідно до п. 6.1. Договору, покупець здійснює оплати за товар протягом 90 робочих днів з моменту надання документів, зокрема, податкової накладної на товар в електронному вигляді, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатом господарських відносин з ПП «НАУКОВО ДОСЛІДНО ВИРОБНИЧИЙ БІЗНЕС ЦЕНТР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ «ЕКО ОРГАНІК» позивачем були складені наступні податкові накладні:

- податкова накладна № 8 від 02.09.2020 року на суму 1001 300,0 грн. (в т.ч. ПДВ 166883,33 грн.) Код товару згідно УКТЗЕД - 2942000000 (суміш органічна багатофункціональна). У квитанції від 23.09.2020 року зазначено, що податкова накладна зупинена відповідно до п.201.16 CT.201 Податкового кодексу України, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2942, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критерій» ризиковості здійснення операцій.

- Податкова накладна № 9 від 03.09.2020 року на суму 1 373 600,0 грн. (в т.ч. ПДВ 228933,33 грн.) Код товару згідно УКТЗЕД - 2942000000 (суміш органічна багатофункціональна) У квитанції від 25.09.2020 року зазначено, що податкова накладна зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2942, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

- податкова накладна № 14 від 16.09.2020 року на суму 1 360 000,0 грн. (в т.ч. ПДВ 226666,67 грн.) Код товару згідно УКТЗЕД - 2942000000 (суміш органічна багатофункціональна) У квитанції від 30.09.2020 року зазначено, що податкова накладна зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2942, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

- податкова накладна № 15 від 18.09.2020 року на суму 796 450,0 грн. (в т.ч. ПДВ 132 741,67 грн.) Код товару згідно УКТЗЕД - 2942000000 (суміш органічна багатофункціональна) У квитанції від 30.09.2020 року зазначено, що податкова накладна зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового, кодексу України, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2942, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, ш о на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу Кого постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

29.10.2020 року ТОВ «ДІЯ.» було подано повідомлення № 3 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинене (по накладним 8,14,15), із додатками на 33 аркушах (надані усі первинні документи по взаємовідносинах з ПП «НАУКОВО ДОСЛІДНО ВИРОБНИЧИЙ БІЗНЕС ЦЕНТР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ «ЕКО ОРГАНІК» - витяг щодо позивача, технічні умови, договір про надання послуг з ФОП ОСОБА_1 , договір про надання послуг з ОСОБА_3 , договір підряду з СРВК «Голуба Нива», договір про надання послуг з ТОВ «СМП Атлант», висновок експерта, агроекологічну оцінку лабораторії якості, письмові пояснення, паспорт якості на фосфогіпс, накладна-форма М-11, договір транспортних послуг, накладні, ТТН на гіпс, транспортний акт, договір з ПП «НАУКОВО ДОСЛІДНО ВИРОБНИЧИЙ БІЗНЕС ЦЕНТР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ «ЕКО ОРГАНІК, накладні, ТТН з ПП ПП «НАУКОВО ДОСЛІДНО ВИРОБНИЧИЙ БІЗНЕС ЦЕНТР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ «ЕКО ОРГАНІК, договір з «Голдкор».

Також позивачем 13.11.2020 року було подано повідомлення № 4 про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної № 9 від 03.09.2020 року із додатками на 31 аркушах (також надані усі первинні документи по взаємовідносинах з ПП «НАУКОВО ДОСЛІДНО ВИРОБНИЧИЙ БІЗНЕС ЦЕНТР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ «ЕКО ОРГАНІК»).

Рішенням від 03.11.2020 року № 2097163/35894165 комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН було відмовлено в реєстрації податкової накладної № 8 від 02.09.2020 року; рішенням від 18.11.2020 року № 2147148/35894165 - відмовлено в реєстрації податкової накладної № 9 від 03.09.2020 року; 03.11.2020 року № 2097162/35894165 - відмовлено в реєстрації податкової накладні № 14 від 16.09.2020 року; рішенням від 03.11.2020 року № 2097161/35894165 комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН було відмовлено в реєстрації податкової накладної № 15 від 18.09.2020 року.

Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної № 8 від 02.09.2020, № 14 від 16.09.2020, № 15 від 18.09.2020 зазначено: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Підставою відмови у реєстрації податкової накладної № 9 від 03.09.2020 зазначено: ненадання платником податку копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

Позивач оскаржував зазначені рішення про відмову у реєстрації податкових накладних в адміністративному порядку, надавав первинні документи та пояснення, що відповідно до п. 6.1 Договору № 10-0920 від 01.09.020 року, покупець здійснює оплату після реєстрації податкових накладних в єдиному реєстрі податкових накладних.

За наслідками адміністративного оскарження скарги позивача залишені без задоволення, а спірні рішення без змін.

Також з метою реалізації іншої частини суміші органічної багатофункціональної суміші органічної багатофункціональної ТОВ «ДІЯ.» 01.09.2020 був укладений договір поставки № 08-0920 з ПП «МАРІАНА» на поставку 600 тон на умовах DAP- Березнегуватський район, смт Березнегувате. Загальна вартість за договором складає 5100000,00 грн в т. ч. ПДВ 850000,00 грн. +/-2%. Доставку суміші в пункт призначення виконує ТОВ «АБВ ЛОГІСТІК на підставі договорів на транспорті послуги № 18/08/1-ТП від 18.08.2020року, № 03/09-1 ТП від 03.09.2020р.

Відповідно до п. 6.1. Договору, покупець здійснює оплати за товар протягом 90 робочих днів з моменту надання документів, зокрема, податкової накладної на товар в електронному вигляді, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатом господарських відносин з ПП «МАРІАНА» позивачем були складені наступні податкові накладні:

- податкова накладна № 16 від 15.09.2020 року на суму 1 504 500,00 грн. (в т.ч. ПДВ 250750,00 грн.), Код товару згідно УКТЗЕД - 2942000000 (суміш органічна багатофункціональна). У квитанції від 23.09.2020 року зазначено, що податкова накладна зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2942, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

- податкова накладна № 17 від 16.09.2020 року на суму 1 552 100,0 грн. (в т.ч. ПДВ 258683,33грн.), Код товару згідно УКТЗЕД - 2942000000 (суміш органічна багатофункціональна). У квитанції від 24.09.2020 року зазначено, що податкова накладна зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2942, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

- податкова накладна № 18 від 17.09.2020 року на суму 1 040 400,00 грн. (в т.ч. ПДВ 1734100,00 грн.), Код товару згідно УКТЗЕД - 2942000000 (суміш органічна багатофункціональна) У квитанції від 24.09.2020 року зазначено, що податкова накладна зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2942, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Позивачем 05.10.2020 року було подано повідомлення № 2 про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, із додатками на 40 аркушах (надані усі первинні документи по взаємовідносинах з ПП «МАРІАНА» - витяг щодо позивача, технічні умови, договір про надання послуг з ОСОБА_4 , договір про надання послуг з ОСОБА_2 , договір підряду з СРВК «Голуба Нива», договір про надання послуг з ТОВ «СМП «Атлант», висновок експерта, агроекологічну оцінку лабораторії якості, письмові пояснення, паспорт якості на фосфогіпс, накладна-форма М-11, договір транспортних послуг, накладні, ТТН на гіпс, транспортний акт, договір з ТОВ «Голдкор».

Рішенням від 08.10.2020 року № 2016683/35894165 комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН було відмовлено в реєстрації податкової накладної № 16 від 15.09.2020 року; рішенням від 08.10.2020 року № 2016684/35894165 - відмовлено в реєстрації податкової накладної № 17 від 16.09.2020 року; рішенням від 08.10.2020 року № 2016685/35894165 - відмовлено в реєстрації податкової накладної № 18 від 17.09.2020 року.

Підставою відмови зазначено: ненадання платником податку копій розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.

13.10.2020 року позивач оскаржив в адміністративному порядку рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 15.09.2020. До скарги надав усі первинні документи та пояснення, що пунктом 6.1 договору № 08-0920 від 01.09.020 року передбачено, що покупець здійснює оплату після реєстрації податкових накладних в єдиному реєстрі податкових накладних, копію договору було надано разом з поясненнями.

Рішенням за результатом розгляду скарги від 20.10.2020 року скаргу було залишено без задоволення, а рішення від 08.10.2020 року № 2016683/35894165 - без змін.

Два останніх рішення позивач в адміністративному порядку не оскаржував.

Згідно з п. 201.1. ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

У відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі – Порядок № 1246), передбачено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок № 1165).

Вказаний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі права та обов`язки їх членів.

Пунктами 10, 11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до абзацу 2 п. 25, п. 26 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Пунктом 27 Порядку № 1165 передбачено, що комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.

Відповідно до п. 44 Порядку № 1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема окреслений Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Пунктами 3,4 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктами 5, 6 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, зокрема:

1. договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

2. договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

3. первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

4. розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

5. документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з п. 6 Порядку № 520 копії визначених у пункті 5 документів разом з письмовими поясненнями платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Пунктом 11 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

1. ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

2. та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п. 5 цього Порядку;

3. та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, зважаючи на вказані норми, Комісія регіонального рівня на виконання п. 44 Порядку № 1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) та за результатом такої перевірки приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування відповідно до п. 11 Порядку № 520.

У спірних рішеннях про відмову у реєстрації податкових накладних по контрагенту з ПП «НАУКОВО ДОСЛІДНО ВИРОБНИЧИЙ БІЗНЕС ЦЕНТР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ «ЕКО ОРГАНІК» відповідачем 1 не зазначено, які саме документи не надано позивачем, рішення містить загальний перелік не наданих копій документів.

Копії з розрахункових документів позивачем не надано, оскільки на час подачі податкових накладних для реєстрації момент розрахунку не настав: у договорах позивача з ПП «НАУКОВО ДОСЛІДНО ВИРОБНИЧИЙ БІЗНЕС ЦЕНТР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ «ЕКО ОРГАНІК» та ПП «МАРІАНА» зазначено, що покупець здійснює оплати за товар протягом 90 робочих днів з моменту надання документів, зокрема, податкової накладної на товар в електронному вигляді, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, надати копії розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків не було можливості, і позивач мав права їх не надавати, оскільки перша подія була дата відвантаження товарів, а не дата зарахування коштів.

Відсутність коду УКТЗЕД/ДКПП товару 2942 (що зазначений у поданих ТОВ «ДІЯ.» на реєстрацію податкових накладних) як підстава для зупинення податкової накладної пояснюється рішенням відповідача від 19.10.2020 № 2044666/35894165. Суд дійшов висновку про протиправність рішення від 19.10.2020 № 2044666/35894165 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість.

ТОВ «ДІЯ.» надав відповідачу всі наявні у нього документи щодо поставки ПП «НАУКОВО ДОСЛІДНО ВИРОБНИЧИЙ БІЗНЕС ЦЕНТР ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ «ЕКО ОРГАНІК» та ПП «МАРІАНА» суміші органічної багатофункціональної, код товару згідно УКТЗЕД - 2942000000.

У той же час, податковим органом, незважаючи на надані позивачем документи, прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних без належної перевірки комісією контролюючого органу достовірності наданих позивачем разом з поясненнями документів.

Будь-яких інших обґрунтованих доводів, доказів, з яких можна було дійти висновку про підстави відмови у реєстрації спірної податкової накладної відповідачами не наведені.

Відтак, спірні рішення контролюючого органу не відповідають критеріям ч.2 ст.2 КАС України, а саме є необґрунтованими.

Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював свою позицію щодо "принципу правової визначеності" (наприклад, справа "Гешмен і Герруп проти Сполученого Королівства"), відповідно до якого особа, здійснюючи правомірну поведінку, повинна мати можливість передбачати правові наслідки такої правової поведінки, чітко визначені законом.

Статтею 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У постанові від 20.08.2019 р. по справі № 2540/3009/18 Верховний Суд зазначив, що прозорість адміністративних процедур є ефективним запобіжником державному свавіллю. Вмотивоване рішення демонструє особі, що вона була почута, дає стороні можливість апелювати проти нього. Лише за умови прийняття обґрунтованого рішення може забезпечуватися належний публічний та, зокрема, судовий контроль за адміністративними актами суб`єкта владних повноважень.

Про дотримання контролюючим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.

І навпаки, не наведення мотивів прийнятих рішень не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм належну правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.

Суд також враховує правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 18.02.2020 р. у справі № 360/1776/19, згідно з якою здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, саме відповідачі повинні надати суду докази про те, що надані позивачем документи для реєстрації податкових накладних є недостатніми, що унеможливлює реєстрацію податкової накладної.

Відповідачем 1 не доведено правомірність свого рішення щодо відмови у реєстрації податкової накладної, тому позов належить задовольнити у повному обсязі.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ДІЯ.» (вул. Садова, 25-А,офіс 311-1, м. Миколаїв, 54055, ідентифікаційний код 35894165) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 43144729) , Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) задовольнити.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення

від 03.11.2020 року № 2097163/35894165 про відмову в реєстрації податкової накладної № 8 від 02.09.2020 року, від 18.11.2020 року № 2147148/35894165 про відмову в реєстрації податкової накладної № 9 від 03.09.2020 року, від 03.11.2020 року № 2097162/35894165 про відмову в реєстрації податкової накладної № 14 від 16.09.2020 року, від 03.11.2020 року № 2097161/35894165 про відмову в реєстрації податкової накладної № 15 від 18.09.2020 року, від 08.10.2020 року № 2016683/35894165 про відмову в реєстрації податкової накладної № 16 від 15.09.2020 року, від 08.10.2020 року № 2016684/35894165 про відмову в реєстрації податкової накладної № 17 від 16.09.2020 року, від 08.10.2020 року № 2016685/35894165 про відмову в реєстрації податкової накладної № 18 від 17.09.2020 року

3. Зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати податкові накладні ТОВ «ДІЯ.» № 8 від 02.09.2020 року, № 9 від 03.09.2020 року, № 14 від 16.09.2020 року, № 15 від 18.09.2020 року, № 16 від 15.09.2020 року, № 17 від 16.09.2020 року, № 18 від 17.09.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

4. Визнати протиправним та скасувати рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість ТОВ «ДІЯ.» від 19.10.2020 року № 2044666/35894165.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ідентифікаційний код 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДІЯ.» (вул. Садова, 25-А,офіс 311-1, м. Миколаїв, 54055, ідентифікаційний код 35894165) судовий збір у сумі 7357,00 грн. (сім тисяч триста п`ятдесят сім гривень), сплачений платіжним дорученням № 506 від 08.12.2020 року.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Товариства з обмеженою відповідальністю «ДІЯ.» (вул. Садова, 25-А,офіс 311-1, м. Миколаїв, 54055, ідентифікаційний код 35894165) судовий збір у сумі 9459,00 грн. (дев`ять тисяч чотириста п`ятдесят дев`ять гривень), сплачений платіжним дорученням № 506 від 08.12.2020 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України, п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко