
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2021 р. Справа№200/11857/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Позов вмотивовано тим, що 08.10.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і надав всі необхідні документи. Відповідач, розглянувши зазначену заяву та надані документи, прийняв рішення № 232 від 08.10.2020, яким відмовив позивачеві у призначенні пенсії, не зарахувавши до стажу позивача період навчання, період військової служби, та певні періоди роботи, так як не збігається прізвище та по-батькові позивача в наданих документах. Позивач вважає такі висновки відповідача протиправними. Таким чином, відповідач при обчисленні стажу безпідставно не врахував їх.
Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що позивачу не зараховано страховий стаж згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 від 06.06.1979, військового квитка серії НОМЕР_2 від 12.05.1985, диплому ВТ-1 № 210940 від 01.03.1980, виданих заявнику в зв`язку з невідповідністю попередніх прізвища та по-батькові, зазначених в трудовій книжці та військовому квитку тим, що зазначені як попередні в свідоцтві про переміну прізвища, імені, по батькові серії НОМЕР_3 від 16.05.1997 (« ОСОБА_1 » замість « ОСОБА_1 », « ОСОБА_3 » замість « ОСОБА_4 »).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21.12.2021 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19.01.2021 у задоволенні заяви Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про розгляд справи в загальному позовному провадженні - відмовлено.
Представники сторін про відкриття провадження були повідомлені належним чином.
Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 .
Відповідач в даних правовідносинах є суб`єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
Як вбачається з матеріалів справи, 08.10.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
08.10.2020 рішенням Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 232 позивачу відмовлено в призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
В зазначеному рішенні від 08.10.2020 відповідач, зокрема зазначив, що не зараховано страховий стаж згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 від 06.06.1979, військового квитка серії НОМЕР_2 від 12.05.1985, диплому НОМЕР_5 від 01.03.1980, виданих заявнику в зв`язку з невідповідністю прізвища та по-батькові згідно свідоцтва про переміну прізвища, імені, по батькові серії НОМЕР_3 від 16.05.1997 та прізвища, імені по-батькові згідно наданих документів.
Позивач оскаржує вищевказане рішення відповідача як таке, що прийняте з порушенням норм чиного законодавства та його конституційних прав.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1058- ІV).
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.
Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
У відповідності зі статтею 26 Закону № 1058-ІV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно з пунктом 2 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-ІV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці на списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону і в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 року (далі - Закон № 1788-XII).
Відповідно до положень п. 16 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-ІV, положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону № 1058-ІV визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
На підставі частини 1статті 44 Закону № 1058-ІV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Закон № 1788-XII відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.
Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та надав відповідні документи.
Відповідно до пункт 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637), відповідно до якого основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку № 637, визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до п. 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
Відповідач мотивуючи свою відмову у призначенні пенсії позивачу виходив з того, що не зараховано страховий стаж згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 від 06.06.1979, військового квитка серії НОМЕР_2 від 12.05.1985, диплому НОМЕР_5 від 01.03.1980, виданих заявнику в зв`язку з невідповідністю прізвища та по-батькові згідно свідоцтва про переміну прізвища, імені, по батькові серії НОМЕР_3 від 16.05.1997 та прізвища, імені по-батькові згідно наданих документів.
В матеріалах справи міститься копія трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 06.06.1979, військовий квиток (копія) серії НОМЕР_2 від 12.05.1985, диплом (копія) НОМЕР_5 від 01.03.1980, яка містить належним чином відображені записи щодо спірних періодів, які не були взяті до уваги відповідачем для обчислення трудового стажу позивача.
Крім того, в матеріалах справи наявна копія свідоцтва про переміну прізвища, імені, по батькові серії НОМЕР_3 від 16.05.1997.
Із зазначеного свідоцтва вбачається, що ОСОБА_1 перемінив прізвища, імені та по батькові на ОСОБА_1 .
Суд зауважує відповідачу, що надана до матеріалів справи трудова книжка, диплом та військовий квиток заповненні російською мовою, що фактично впливає на правопис прізвища, імені та по батькові позивача.
За даних обставин пенсійний орган фактично при призначенні пенсії формально підійшов до своїх обов`язків, що є непропорційним заявленій легітимній меті (підтвердження періодів роботи позивача), тому зазначені дії не можна вважати такими, які вчинені обґрунтовано, добросовісно та розсудливо.
Наведена бездіяльність відповідача свідчить про недбале ставлення пенсійного органу при вирішення такого важливого питання як пенсійне забезпечення особи, яке гарантується ст. 46 Конституції України і визначено законодавцем як джерело існування громадянина держави.
Суд також зауважує, що в рішенні відповідача № 232, інших підстав щодо не зарахування спірних періодів до страхового стажу позивача не зазначено.
Таким чином, приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що рішення відповідача від 08.10.2020 № 232 про відмову в призначенні пенсії, прийнято не на підставі Конституції та законодавства України, а отже підлягає скасуванню.
Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання зарахувати спірний період та призначити пенсію з її нарахуванням, суд зазначає наступне.
Статтею 58 Закону 1058-ІV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Виходячи із змісту заявлених позивачем вимог та висновків суду, в даному випадку слід застосувати положення статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме, обрати інший спосіб захисту, який необхідний для повного відновлення порушеного права.
З урахуванням дискреційних повноважень відповідача на прийняття рішення про призначення/перерахунок пенсії, відповідно до ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", та визначення підстав, за яких призначається даний вид пенсії або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд вважає за потрібне зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.10.2020 про призначення пенсії за віком до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з зарахуванням до загального стажу період навчання з 01.09.1976 по 25.02.1980, період військової служби з 13.05.1985 по 17.05.1987, періоди роботи з 06.06.1979 по 01.10.1979, з 20.04.1980 по 16.06.1980, з 04.08.1980 по 30.04.1985, з 31.07.1987 по 07.03.1991, з 18.03.1991 по 31.12.1998 та відповідно до висновків суду у данній справі.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується квитанцією № 38700 від 15.12.2020, позивач за подання адміністративного позову сплатив 840,80 грн. судового збору.
Отже, суд повертає позивачу судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області у розмірі 840,80 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 37803258; 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 08.10.2020 № 232 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії.
Зобов`язати Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 37803258) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 ) від 08.10.2020 про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з зарахуванням до загального стажу період навчання з 01.09.1976 по 25.02.1980, період військової служби з 13.05.1985 по 17.05.1987, періоди роботи з 06.06.1979 по 01.10.1979, з 20.04.1980 по 16.06.1980, з 04.08.1980 по 30.04.1985, з 31.07.1987 по 07.03.1991, з 18.03.1991 по 31.12.1998, та відповідно до висновків суду у данній справі.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ 37803258; 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) судові витрати у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ).
Повний текст рішення виготовлено та підписано 22 лютого 2021 року.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Голошивець