Ухвала суду № 95170629, 22.09.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2020
Номер справи
160/7816/19
Номер документу
95170629
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

22 вересня 2020 року Справа №160/7816/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Врона О.В.

за участю: секретаря с/з Максименко Е.М.,

представника відповідача Єгорова А.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі клопотання Приватного акціонерного товариства “Північний гірничо-збагачувальний комбінат” про заміну сторони за позовом Приватного акціонерного товариства “Північний гірничо-збагачувальний комбінат” до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.12.2019 року позовну заяву Приватного акціонерного товариства “Північний гірничо-збагачувальний комбінат” до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії задоволено.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2020 року апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС залишено без задоволення. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2019 року у справі за позовом Приватного акціонерного товариства “Північний гірничо-збагачувальний комбінат” до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії залишено без змін.

До суду надійшло клопотання Приватного акціонерного товариства “Північний гірничо-збагачувальний комбінат”, в якому заявник просить замінити неналежну сторону відповідача з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на його належного правонаступника - Офіс великих платників податків Державної податкової служби.

В обґрунтування поданого клопотання представник заявника зазначає, що п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року № 537 було визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реалізується згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності. Державна податкова служба є правонаступником прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності. Відповідно до наказу від 29.08.2019 № 9 «Про початок діяльності Офісу великих платників податків ДПС, затвердженим наказом ДПС від 12.07.2019 № 15, та листом ДПС від 28.08.2019 № 544/7/99-00-01-01-02 Офісом великих платників податків ДПС було розпочато виконання своїх повноважень та функцій. В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» 30.07.2019 був внесений відповідний запис про державну реєстрацію Офісу великих платників податків ДПС за № 10741020000086628. Відповідно до переліку територіальних органів Державної податкової служби, що утворюється правонаступником Офісу великих платників податків ДФС було визначено Офіс великих платників податків ДПС.

Представник заявника в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.

В обґрунтування заперечень відповідач зазначив, що відповідно до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 р. № 537 “ Про утворення територіальних органів Державної податкової служби встановлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби що реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Таким чином, відповідно до п. 3 ПКМ № 537 Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби є діючим органом, не є ліквідованим або припиненим в установленому законом порядку. Разом з тим, доказів припинення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби заявником не надано. Згідно інформації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Офіс великих платників податків ДФС не припинено, а лише перебуває у стані припинення. Відповідно до Постанови Верховного Суду від 09.09.2019 року у справі № 916/376/15-г викладено правову позицію стосовно особливостей правонаступництва органів державної влади. Предметом судового розгляду в даній справі була заява органу державної влади у зв`язку із правонаступництвом органу виконавчої влади іншим державним органом, тоді як Верховний Суд дійшов наступних висновків. Інститут правонаступництва органів державної влади різниться від інституту правонаступництва суб`єктів приватного права, оскільки є більш ширшим за змістом, включаючи в себе: правонаступництво в завданнях, функціях та повноваженнях як складових категорії компетенції органу виконавчої влади, а також щодо конкретних управлінських (організаційних) прав та обов`язків, які складають зміст відповідних правовідносин – тобто публічне правонаступництво за якого відбувається перехід владних прав та функції органу, що реорганізовується до органу, що створюється та правонаступництво в майнових приватних правовідносинах, у яких орган влади виступає як юридична особа приватного права. У випадку публічного правонаступництва перехід таких прав та обов`язків оформлюється нормативним актом, тоді як правонаступництво в майнових приватних правовідносинах здійснюється на підставі передавального акту (частина 2 ст. 107 Цивільного кодексу України, пункт 7 «Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074). При цьому юридична особа є припиненою з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Розглянувши подане клопотання та матеріали справи, суд зазначає наступне.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року № 1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 5, 6 вказаного Порядку, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов`язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади – до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

Пунктом 8 Порядку встановлено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов`язки якого переходять його правонаступникам.

Отже, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб`єкта владних повноважень), прав і обов`язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.

Підставами для залучення до участі у справі правонаступника сторони – суб`єкта владних повноважень, можуть бути припинення суб`єкта владних повноважень в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації, повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У даному випадку постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року № 1200 “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України” утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок). Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

У постанові зазначено, що Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 утворено територіальні органи Державної податкової служби, в тому числі Офіс великих платників податків Державної податкової служби.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 визначено, що територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.

Офіс великих платників податків ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Офісу великих платників податків ДПС (додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537).

Згідно з відомостями із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Офіс великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471) зареєстровано 30.07.2019 року.

Відповідачем в цій справі є Офіс великих платників податків ДФС, який за відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з 05.08.2019 року перебуває в стані припинення.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р “Питання Державної податкової служби” погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.

Таким чином, оскільки розпочато виконання Офісом великих платників податків ДПС функцій і повноважень Офісу великих платників податків ДФС, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, суд дійшов висновку про необхідність заміни відповідача, а саме з Офісу великих платників податків ДФС на правонаступника Офісу великих платників податків ДПС.

Посилання відповідача на постанову Верховного Суду судом відхиляються, оскільки приписи адміністративного судочинства не пов`язують процесуальне правонаступництво з обов`язковою наявністю факту припинення юридичної особи, а пов`язують заміну сторони з вибуттям особи саме з відносин, щодо яких виник спір. Такі правила КАС України встановлені виходячи із специфіки публічно-правових відносин, а саме, з тією обставиною, що повноваження відповідних державних органів, зокрема і контролюючих, не є статичними, а можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства. При цьому, момент переходу таких повноважень від одного органу до іншого відбувається не після внесення запису в реєстр про припинення певного органу, який втрачає повноваження, а за наслідками видання відповідного розпорядчого акту Кабінетом Міністрів України.

Статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку про заміну неналежної сторони відповідача, а саме з Офісу великих платників податків ДФС на правонаступника Офіс великих платників податків ДПС.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 52, 241, 248 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання Приватного акціонерного товариства “Північний гірничо-збагачувальний комбінат” задовольнити та замінити Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби правонаступником - Офіс великих платників податків Державної податкової служби.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складений 28.09.2020 року.

Суддя О.В. Врона