Рішення № 95170599, 22.02.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2021
Номер справи
140/17008/20
Номер документу
95170599
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2021 року ЛуцькСправа № 140/17008/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління Служби безпеки України у Волинській області (далі - УСБУ у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 у період з 03.01.1997 по 31.05.2020 проходив військову службу на різних посадах в підрозділах СБУ та знаходився на всіх видах забезпечення в УСБУ у Волинській області.

В день виключення зі списків особового складу та всіх видів забезпечення відповідач не виплатив індексацію грошового забезпечення, а на звернення від 27.05.2020 відповідач листом від 05.06.2020 № 54/19/К-153/23 повідомив про періоди, за які індексація грошового забезпечення не була нарахована та не виплачена.

Вважаючи бездіяльність УСБУ у Волинській області щодо невиплати індексації грошового забезпечення протиправною, що порушує нормативно-правові акти, вказані у тексті позовної заяви, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Позивач просить визнати протиправною бездіяльність УСБУ у Волинській області щодо невиплати індексації грошового забезпечення в період з квітня 2012 року по грудень 2012 року включно, з січня 2013 року по грудень 2013 року включно, з січня 2014 року по грудень 2014 року включно, з січня 2015 року по грудень 2015 року включно, з січня 2016 року по грудень 2016 року включно, з січня 2017 року по грудень 2017 року включно, з січня 2018 року по травень 2018 року включно, та зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з квітня 2012 року по грудень 2012 року включно, з січня 2013 року по грудень 2013 року включно, з січня 2014 року по грудень 2014 року включно, з січня 2015 року по грудень 2015 року включно, з січня 2016 року по грудень 2016 року включно, з січня 2017 року по грудень 2017 року включно, з січня 2018 року по травень 2018 року включно.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 23).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 11.01.2021 № 54/19/72 (а. с. 28-32) представник відповідача Вознюк В.М. позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні у зв`язку із відсутністю у діях посадових осіб УСБУ у Волинській області протиправності. При цьому, у 2012 - 2013 роках індексація грошового забезпечення нараховувалася та виплачувалася ОСОБА_1 в повному обсязі відповідно до вимог чинного законодавства: індексація за січень-лютий 2012 року була виплачена у лютому-березні 2012 року; індексація за квітень 2012 року - березень 2013 року не нараховувалася та не виплачувалася, оскільки величина індексу споживчих цін у цей період для базового місяця березень 2012 року не перевищувала поріг індексації; індексація за травень-грудень 2013 року не нараховувалася та не виплачувалася, оскільки величина індексу споживчих цін у цей період для базового місяця квітень 2013 року не перевищувала поріг індексації. В межах наявного ресурсу виплатити індексацію грошового забезпечення військовослужбовцям за період з січня 2014 року по лютий 2018 року у відповідача можливості не було. Індексація за період березень - травень 2018 року не була виплачена, оскільки величина індексу споживчих цін за цей період не перевищувала поріг індексації.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дану справу, як справу незначної складності, розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, з урахуванням строків, визначених статтею 258 КАС України.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проходив військову службу в органах СБУ з 03.01.1997 по 31.05.2018, перебував у списках особового складу УСБУ у Волинській області, що підтверджується довідкою УСБУ у Волинській області від 09.12.2020 № 54/17/52-442 (а. с. 10), витягом з наказу УСБУ у Волинській області «По особовому складу» від 30.05.2018 № 113-ОС (а. с. 11).

При цьому, індексація грошового забезпечення за період з квітня 2012 року по травень 2018 року позивачу не була нарахована та не виплачена, що підтверджується довідками про доходи, виданими ОСОБА_1 за 2012 - 2018 р.р. (а. с. 14-20).

Листом від 05.06.2020 № 54/19/К-153/23 УСБУ у Волинській області, у відповідь на звернення від 27.05.2020, повідомило позивача про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 2012 по 2018 роки (а. с. 12-13).

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-XII).

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон № 1282-ХІІ).

У статті 1 Закону № 1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Частинами першою - другою статті 5 Закону № 1282-XII встановлено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік (частина шоста статті 5 Закону № 1282-XII).

Відповідно до пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (зі змінами, далі - Порядок № 1978), підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства (абзац 8 пункту 4 Порядку № 1078).

Згідно з пунктом 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

У рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Як складові належної працівникові заробітної плати ці кошти спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв`язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців.

При вирішенні даного спору суд, в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС України, враховує також висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду у складі колегій суддів Касаційного адміністративного суду від 19.07.2019 у справі № 240/4911/18 та від 07.08.2019 у справі № 825/694/17, відповідно до яких: індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, тому підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті; виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення; звільнення особи з військової служби жодним чином не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.

Як вбачається із листа УСБУ у Волинській області від 05.06.2020 № 54/19/К-153/23 (а. с. 12-13), довідок про доходи (а. с. 14-20), відзиву на позовну заяву (а. с. 28-32) та розрахункових листків (а. с. 34-35), за період, охоплений позовними вимогами (квітень 2012 року - травень 2018 року), нарахування та виплату індексації грошового забезпечення позивачу здійснено не було, при цьому:

індексація за квітень 2012 року - березень 2013 року не нараховувалася та не виплачувалася, оскільки величина індексу споживчих цін у цей період для базового місяця березень 2012 року (тобто, місяця, у якому було збільшено розмір грошового забезпечення позивача) не перевищувала поріг індексації;

індексація за травень - грудень 2013 року не нараховувалася та не виплачувалася, оскільки величина індексу споживчих цін у цей період для базового місяця квітень 2013 року (тобто, місяця, у якому було збільшено розмір надбавки за вислугу років) не перевищувала поріг індексації, відповідно і в квітні 2013 року індексація не була виплачена;

за період з січня 2014 року по лютий 2018 року у межах наявного ресурсу відповідача виплатити індексацію грошового забезпечення можливості не було;

індексація за період березень - травень 2018 року не була виплачена, оскільки величина індексу споживчих цін за цей період не перевищувала поріг індексації.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, у період з січня 2014 року по лютий 2018 року індексація грошового забезпечення, всупереч вимогам наведених вище нормативно-правових актів, позивачу не була нарахована та не виплачена. Суд наголошує, що відсутність фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.

Разом з тим, на думку суду, відповідач довів правові підстави щодо невиплати індексації грошового забезпечення за інші періоди, охоплені позовними вимогами (квітень 2012 року - грудень 2013 року, березень 2018 - травень 2018 року).

Відтак, з урахуванням наведених норм чинного законодавства України та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення взаємопов`язаних позовних вимог шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з січня 2014 року по лютий 2018 року та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за вказаний період, та про відмову у задоволенні позовних вимог щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за інші періоди (квітень 2012 року - грудень 2013 року, березень 2018 - травень 2018 року).

Суд звертає увагу, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).

Відтак, сплачений позивачем судовий збір в сумі 848,00 грн. згідно із квитанцією від 11.12.2020 № 0.0.1937752765.1 (а. с. 7, 22), з відповідача на користь позивача стягненню не підлягає, а позивач має право звернутися до суду в порядку статті 7 Закону № 3674-VI із клопотанням про повернення сплаченої суми судового збору.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України у Волинській області щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з січня 2014 року по лютий 2018 року.

Зобов`язати Управління Служби безпеки України у Волинській області (43005, Волинська область, м. Луцьк, пр-т Василя Мойсея, 4, ідентифікаційний код 20001487) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) індексацію грошового за період з січня 2014 року по лютий 2018 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М.Валюх