
Провадження № 2-а/760/628/21
Справа № 760/11697/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2021 року Солом`янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Букіної О.М.
при секретарі - Циганової Ю.М.
розглянувши за правилами спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Інспектора роти №3 батальйону №2 полка №2 Управління патрульної поліції в місті Києві Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Кошарния Владислава Юрійовича про скасування постанови-
ВСТАНОВИВ:
25.05.2020 року позивач звернувся до суду з позовом до Інспектора роти №3 батальйону №2 полка №2 Управління патрульної поліції в місті Києві Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Кошарного Владислава Юрійовича про скасування постанови АПО 18 №773600 від 13.04.2020 року про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.178 КУпАП.
Свої вимоги мотивував тим, що відносно нього Інспектором роти №3 батальйону №2 полка №2 Управління патрульної поліції в місті Києві Департаменту патрульної поліції лейтенантом поліції Кошарним Владиславом Юрійовичем було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 51 грн. за ч.1 ст.178 КУпАП за те, що 13.04.2020 року знаходився за адресою: м.Київ, вул.Вільде, 6 в п`яному вигляді, з ознаками алкогольного сп`яніння, чим образив людську гідність і громадську мораль, як зазначено в постанові.
В обґрунтування поданого позову позивач посилався на те, що 12.04.2020 року приблизно 23 год. 50 хв. позивач почув дзвінок в двері, квартири АДРЕСА_1 , де він проживає зі своєю сім`єю. Його дружина ОСОБА_3 , відкривши двері побачила працівників поліції, які не відрекомендувалися та не пояснивши причину свого візиту, зайшли в квартиру та почали вимагати документи. Позивачем був наданий його паспорт, після чого працівники поліції силоміць вивели чоловіка та дружину на подвір`я, одягнули на них кайдани, та повезли їх в невідомому напряму. Опинившись за адресою: м.Київ, вул. П.Запорожця, 19, ТВП 1, позивача та його дружину відпустили через чотири години.
Позивач зазначає, що він отримав через деякий час повістку про розгляд справи про адміністративне правопорушення за ст. 43 КУпА, ознайомившись з матеріалами, що надійшли до суду, позивач з`ясував, що відносно нього винесена постанова АПО 18 №773600 від 13.04.2020р. лейтенантом поліції Кошарним В.Ю. за ч.1 ст.178 КУпАП та зазначено, що примірник постанови отриманий позивачем.
Позивач зазначає, що вищевказану постанову він не отримував і підпис в постанові не його, і в протоколі про адміністративне правопорушення підпис також не належить позивачу.
Позивач вважає, що притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП є недоведеним і необґрунтованим, а складання оскаржуваної постанови було вчинене з порушенням норм закону.
Враховуючи вищевикладене, позивач просив позов задовольнити.
26.05.2020 згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу було передано до провадження головуючому судді Букіній О.М.
Ухвалою суду від 28.05.2020 судом позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення недоліків.
15.06.2020 до суду надійшла заява від позивача про усунення недоліків та проханням про поновлення розгляду справи.
Відповідачем не було направлено на адресу суду заяв або заперечень проти розгляду справи в спрощеному позовному провадженні, тому суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 КАС України).
Суд, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 13.04.2020 відносно позивача була складена постанова серії АПО 18 №773600, якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 51 грн., за ч.1 ст.178 КУпАП.
Разом з тим, дана постанова була винесена без урахування всіх вимог закону.
Дослідивши складену постанову серії АПО 18 №773600 від 13.04.2020р. та матеріали справи, суд вбачає, що жодних пояснень свідків та доказів здійснення фото чи відео фіксації, які б підтвердили порушення позивачем громадського порядку, а саме перебування в п`яному вигляді, крім викладених інспектором обставин в постанові, не міститься.
Статтею 251 КУпАП України передбачено, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Разом з тим, положення даної статті вказують на те, що ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності,потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи та оскаржуваної постанови про адміністративне правопорушення, Інспектор роти №3 батальйону №2 полка №2 Управління патрульної поліції в місті Києві Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Кошарний В.Ю. при винесені постанови не було наведено доказів, на яких ґрунтується його висновок про скоєння позивачем адміністративного правопорушення, передбачене ч.1 ст.178 КУпАП.
Таким чином, суд вважає, що винесення постанови по справі про адміністративне правопорушення в даному випадку порушує права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 178 КУпАП України.
Відповідно до ст. 33 КпАП України, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.
Доказів того, що позивачем скоєне адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 178 КУпАП, відповідачем до суду надано не було та такі докази в матеріалах справи відсутні.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом такими засобами:письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, поясненнями свідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У відповідності до ч.3 ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно зі ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Повноваження адміністративного суду у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності, визначені ст. 286 КАС України.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Оцінюючи матеріали справи у їх сукупності, ту обставину, що відповідачем не було надано до суду доказів в підтвердження вини ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП, суд приходить до висновку про те, що постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності була винесена без достатніх правових підстав.
За таких обставин, суд вважає за можливе скасувати постанову серії АПО 18 №773600 від 13.04.2020, а справу про адміністративне правопорушення - закрити.
Враховуючи наведе вище, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 122 ч.3, 251, 283, 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 2, 8, 9, 72-77, 78, 205, 241-246, 250, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Інспектора роти №3 батальйону №2 полка №2 Управління патрульної поліції в місті Києві Департаменту патрульної поліції лейтенанта поліції Кошарния Владислава Юрійовича про скасування постанови, задовольнити.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення серії АПО 18 №773600 від 13.04.2020 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 178 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 51,00 гривень - скасувати, а справу про адміністративне правопорушення - закрити.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом 10 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.М.Букіна