
Справа № 755/15294/19
Провадження № 2/755/770/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" лютого 2021 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі: головуючого судді - Катющенко В.П., розглянувши за правилами спрощеного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправним дій та зобов`язання вчинити певні дії Дніпровську районну в м. Києві державну адміністрацію, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачі, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , звернулися до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом, в якому просять суд: визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 29.08.2019 р. про відмову в знятті реєстрації місця проживання громадян ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 , за результатом розгляду заяви про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 від 28.08.2019 р., заяви про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4 від 28.08.2019 р., заяви про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_5 від 28.08.2019 р.; зобов`язати відділ з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації зняти з реєстрації місця проживання вищезазначених осіб з зазначеної квартири, шляхом внесення цих даних до Єдиного державного демографічного реєстру, за результатом розгляду заяви про зняття з реєстрації місця проживання зазначених осіб; стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 , ОСОБА_2 понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 536,80 грн.
Свої позовні вимоги позивачі обґрунтовують тим, що 08.08.2019 р. вони набули право власності, у рівних частках по Ѕ частці, на квартиру АДРЕСА_1 , на підставі договору купівлі-продажу від 08.08.2019 р., посвідченого Малаховою Г.І., приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу, зареєстровано в реєстрі за № 2225. У процесі оформлення вищезазначеного договору приватним нотаріусом, як державним реєстратором, здійснено різноманітні пошуки та запити необхідних документів, в тому числі відомості про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб. У такий спосіб позивачі дізналися про реєстрацію місця проживання ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 . 28.08.2019 р. представник ОСОБА_6 , діючи від їх імені та в інтересах позивачів, на підставі довіреності, звернувся до Центру надання адміністративних послуг для зняття з реєстрації місця проживання вищезазначених осіб. Адміністратор Центру ЦНАП оформив відповідні заяви до відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровської районної в м. Києві держадміністрації. 29.08.2019 р. отримано відповідь від відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровської районної в м. Києві держадміністрації, за замістом яких відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання вищевказаних осіб. Також 17.09.2018 р. між ОСОБА_7 , колишнім власником квартири, та ОСОБА_8 було укладено договір оренди вказаного житлового приміщення, на підставі якого ОСОБА_8 продовжує проживати у зазначеній квартирі як наймач житлового приміщення. ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 жодним чином не користуються цим приміщенням, починаючи з дії вказаного договору найму.
18 жовтня 2019 року ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва відкрито провадження у цій справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, яким роз`яснено право подати заяви по суті справи і визначено відповідні процесуальні строки.
Копію вказаної ухвали суду з копією позовної заяви та доданими до неї документами відповідачем було отримано 07 листопада 2019 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
21 листопада 2019 року до суду надійшов відзив представника відповідача Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації - Шум В.М. на позовну заяву, у якому просить суд відмовити позивачам у задоволенні позовних вимог, наполягаючи на тому, що рішенням відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації від 29.08.2019 р. представнику позивачів, ОСОБА_6 , було правомірно відмолено в знятті з реєстрації ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки таке рішення відповідає приписам п. 26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених Постановою кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 207 та ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Інших заяв по суті справи від учасників справи до суду не надійшло.
Суд у порядку спрощеного позовного провадження, без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини на яких вони ґрунтуються, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Як убачається з матеріалів справи, згідно з інформаційною довідкою № 184493528 від 11.10.2019 р. з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна квартира АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу квартири від 08.08.2019 р., посвідченого приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу, Малаховою Г.І., за реєстровим № 2225, на праві приватної спільної часткової власності, по Ѕ частині кожному, належить ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
29 серпня 20189 року рішеннями відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, за результатом розгляду заяви про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 від 28.08.2019 р., заяви про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_4 від 28.08.2019 р., заяви про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_5 від 28.08.2019 р., представнику позивачів, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , - ОСОБА_6 було відмовлено у знятті з реєстрації місця проживання громадян ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки зняття з обліку членів сім`ї або третіх осіб можливе лише за рішенням суду або за власним бажанням.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормативно-правовим актом, який регулює відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження, є Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003 №1382-IV.
За визначеннями, наведеними у статті 3 Закону України № 1382-IV від 11.12.2003, місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради; реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку; зняття з реєстрації - внесення інформації про зняття з реєстрації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до статті 7 Закону України № 1382-IV від 11.12.2003 зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
- заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації;
- судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
- свідоцтва про смерть;
- паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
- інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням.
Таким чином, відповідно до зазначеної норми зняття з реєстрації місця проживання може бути здійснено на підставі рішення суду виключно про: позбавлення права власності на житлове приміщення; позбавлення права користування житловим приміщенням; визнання особи безвісно відсутньою; оголошення фізичної особи померлою.
Виходячи з того, що Закон № 1382-IV від 11.12.2003 є спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює правовідносини, пов`язані із зняттям з реєстрації місця проживання, положення статті 7 цього Закону підлягають застосуванню до усіх правовідносин, виникнення, зміна чи припинення яких пов`язані з юридичним фактом зняття з реєстрації місця проживання.
Відповідно до статті 10 Закону України Закон № 1382-IV від 11.12.2003 правила здійснення реєстрації місця проживання, форми необхідних для цього документів, порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №207 затверджено Правила реєстрації місця проживання (далі - Правила №207).
Пунктом 4 Правил № 207 визначено, що реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.
Згідно з пунктом 26 Правил № 207 зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі:
- заяви особи або її представника за формою згідно з додатком 11;
- рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
- свідоцтва про смерть;
- повідомлення територіального органу або підрозділу ДМС із зазначенням відповідних реквізитів паспорта померлої особи або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку;
- інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства (інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання в Україні); підстав для проживання бездомної особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту (письмове повідомлення соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту); підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що перелік підстав для зняття особи з реєстрації місця проживання є вичерпним.
Зі змісту наведених положень вбачається, що особа може звернутися до органу реєстрації із заявою про зняття з реєстрації місця проживання, до якої подає визначений перелік документів.
Так, згідно зі ст. 14 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», рішення, дії чи бездіяльність органів державної влади, посадових та службових осіб з питань свободи пересування, вільного вибору місця проживання, реєстрації місця проживання чи місця перебування особи можуть бути оскаржені в установленому законом порядку.
Відповідно до статті 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.
Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
Аналогічні за змістом підстави для відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання наведені у пункті 11 Правил № 207.
Таким чином, орган реєстрації приймає рішення про відмову у знятті з реєстрації місця проживання у випадку неподання заявником документів або інформації, передбаченої Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Згідно зі ст. 80 Цивільного процесуального кодексу України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Частиною 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З наданих до суду документів, з урахуванням обставин даної справи, убачається, що у відповідача були відсутні, передбачені приписами Закону №1382 та Правил № 207, підстави для зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , відтак відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства.
Враховуючи викладене, оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд доходить висновку про безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, оскільки зняття з реєстрації місця проживання, за відсутності рішення суду про позбавлення права користування спірним житловим приміщенням осіб, місце проживання яких зареєстровано у квартирі, було б неправомірним, що є підставою для відмови у задоволенні позову.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову, у суду відсутні підстави для стягнення із відповідача на користь позивачів судових витрат у порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України.
Враховуючи наведене та керуючись Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», Правилами реєстрації місця проживання, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207, ст.ст. 2, 10, 49, 76, 77-81, 89, 209, 210, 223, 247, 265, 274, 279, 354 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
У позові ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ), ОСОБА_2 (РНОКПП: НОМЕР_2 , АДРЕСА_4 ) до Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37203257, 02094, м. Київ, б-р Праці, буд. 1/1) про визнання протиправним дій та зобов`язання вчинити певні дії Дніпровську районну в м. Києві державну адміністрацію - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а саме Дніпровський районний суд м. Києва.
Суддя: