ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
04.09.07 р. Справа № 22/185пн
Суддя господарського суду Донецької області Волошинова Л. В.
при секретарі судового засідання Калмиковій Л. Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Шахтарського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шахтарської міської ради
до відповідача: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 м. Шахтарськ
про зобов'язання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0076 га із земель житлової та громадської забудови Шахтарської міської ради та привести вказану земельну ділянку в придатний для використання стан, включаючи демонтаж літнього майданчику.
за участю
прокурора: Гармашова І.В.
представників
від позивача: Москаленко О.В.
від відповідача: не з'явився
третя особа
СУТЬ СПРАВИ:
Шахтарський міжрайонний прокурор звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Шахтарської міської ради з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 м. Шахтарськ про зобов'язання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0076 га із земель житлової та громадської забудови Шахтарської міської ради та привести вказану земельну ділянку в придатний для використання стан, включаючи демонтаж літнього майданчику.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки площею 0,0076 га, яка розташована ІНФОРМАЦІЯ_1, що використовуються під розміщення літнього майданчику. Прокурор зазначив, що на сьогоднішній день відсутнє рішення Шахтарської міської ради про надання відповідачу спірної земельної ділянки.
03.09.2007р. прокурор уточнив позовні вимоги та просить суд зобов'язати відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0076 га із земель житлової та громадської забудови Шахтарської міської ради та привести вказану земельну ділянку в придатний для використання стан, включаючи демонтаж літнього майданчику.
Позивачем позов прокурора підтримано.
Відповідач про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, але відзиву на позовну заяву не подав, не використав своє право на участь у судовому засіданні, представника в судове засідання не направив. Враховуючи, що наявних в матеріалах справи документів та пояснень достатньо для прийняття рішення, суд вважає за можливе відповідно до ст.75 ГПК України вирішити спір по суті.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Спеціалістами Шахтарського міжрайонного відділу Донецької облдержземінспекції 25.05.2007р. була проведена перевірка дотримання вимог земельного законодавства України. Результати перевірки викладені в акті перевірки від 25.05.2007р.
Перевіркою встановлено та в акті перевірки зафіксовано, що на час перевірки відповідачем самовільно зайнята та використовується земельна ділянка площею 0,0076 га, яка розташована ІНФОРМАЦІЯ_1 м. Шахтарська під розміщення літнього майданчику із земель житлової та громадської забудови Шахтарської міської ради, без правовстановлюючих документів, без встановлення меж в натурі (на місцевості), без одержання документів що посвідчує право на неї та його державної реєстрації в порушення ст. 125 Земельного кодексу України.
За результатами перевірки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 м. Шахтарськ видано припис від 25.05.2007р. за НОМЕР_1, яким відповідачу приписано усунути порушення земельного законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи (копії постанови про накладення адміністративного стягнення від 31.05.2007р.за № 12), відповідач притягався до адміністративної відповідальності за порушення вимог ст. 125 Земельного кодексу України.
Позивач зазначає, що орендних правовідносин з відповідачем з приводу оренди спірної земельної ділянки не має та у минулому не мав.
За результатами розгляду матеріалів справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню за наступними підставами.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.
Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Частиною другою цієї норми визначено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Лише така реєстрація надає документам легітимності.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Судом встановлено, що спірна земельна ділянка використовується відповідачем самовільно, з порушенням земельного законодавства, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом Шахтарського міжрайонного відділу з контролю за використанням та охороною земель від 25.05.2007р.
Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Підприємства, установи, організації та громадяни, винні у самовільному зайнятті земель, зобов'язані самостійно (за власний рахунок) привести ділянку до стану, придатного для використання, відновити порушені межові знаки, знести самовільно зведені будівлі.
Відповідно до ч. 3 ст.212 цього Кодексу повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. 13 Конституції України, ст.ст. 2, 12, 116, 125, 212 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Шахтарського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шахтарської міської ради до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 м. Шахтарськ про зобов'язання відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0076 га із земель житлової та громадської забудови Шахтарської міської ради та привести вказану земельну ділянку в придатний для використання стан, включаючи демонтаж літнього майданчику задовольнити.
Зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 м. Шахтарськ (АДРЕСА_1, Інд. НОМЕР_2) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0076 га із земель житлової та громадської забудови Шахтарської міської ради та привести вказану земельну ділянку в придатний для використання стан, включаючи демонтаж літнього майданчику.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 м. Шахтарськ (АДРЕСА_1, Інд. НОМЕР_2) на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 85 грн.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 м. Шахтарськ (АДРЕСА_1, Інд. НОМЕР_2) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 118 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя