
Справа № 195/1578/19
2/195/15/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И
16.02.2021 року с-ще Томаківка Дніпропетровської області
Томаківський районний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді - Кондус Л.А., при секретарі - Музичук В.В., за участю представника позивача - Царьової О.М., представника відповідача Гребнєва І.І., відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду сел.Томаківка цивільну справу за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи" "Дніпропетровськгаз" (код ЄДРПОУ 03340920, м.Дніпро, вул. Шевченка, 2) до ОСОБА_1 ( прож. за адресою: АДРЕСА_1 ) про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу, -
В С Т А Н О В И В :
Описова частина.
Короткий зміст позовних вимог.
Позивач Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи" "Дніпропетровськгаз" звернулося з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу, в сумі 30 598,65 грн. у зв`язку з наступним.
Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу ( надалі - Типовий договір), який є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної поставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів.
У відповідності до п. 1.2. та 1.3. розділу І Типового договору розподілу природного газу, умови цього договору однакові для всіх споживачів та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу» і Кодексу ГРС. Даний договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього договором (акцептуванням договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та /або документально підтверджене споживання природного газу.
Також в розділі III Правил постачання вказано, що договір постачання природного споживачу розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Згідно п. 11 розділу III Правил постачання, постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється за вільними цінами, крім ціни постачальника із спеціальними обов`язками , яка встановлюється відповідно до законодавства.
Відповідно до глави 4 розділу IX Кодексу ГРС визначення фактичного об`єму споживання (розподілу/постачання) природного газу (алокації) по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Операторами ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника газу з урахуванням вимог Кодексу ГРС та договору.
Умови приєднання ОСОБА_1 (далі - відповідач) до Типового договору виконано. Фактом приєднання до умов Типового договору (акцептування договору) є фактичне споживання природного газу та його оплата.
Відповідач є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються АТ "Дніпропетровськгаз" відповідно до ліцензії. 15.05.2019 року представниками АТ "Дніпропетровськгаз" за адресою: Дніпропетровська область, смт.Томаківка, вул. Молодіжна, 25, у споживача встановлено факт порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: не санкціоноване втручання в роботу лічильника газу згідно п.п.3 п.1 гл. 2, розд. XI Кодексу ГРС та зафіксовано показники лічильника на дату складання акту 69215, 86 м3. Про що, на вимогу Колексу ГРС за участю споживача, складено відповідний акт про порушення за № 51. Даний акт особисто підписано споживачем, що свідчить про достовірність даних вказаних в зазначеному акті про порушення.
Лічильник газу марки "SAMGAS RS /1.2 LA " типорозміру G-4, рік випуску 1995, заводський № НОМЕР_1 , було демонтовано для проведення експертизи, з метою захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи, додатково опломбовано вхідний -пломбою № с46944152, та вихідний - пломбою № с46944153 патрубки цього лічильника, запаковано в поліетиленовий пакет і опломбовано пломбою № с46944154.
21.05.2019 в присутності інженера з метрології ДП "Дніпростандартметрологія" було проведено експертизу ЗВТ марки "SAMGAS RS /1.2 LA " типорозміру G-4, рік випуску 1995, заводський № НОМЕР_1 , за результатами якої складено відповідний акт експертизи лічильника газу № 153, з висновком комісії: "Підтверджено несанкціоноване втручання в роботу лічильника. Позаштатний режим роботи (не працює відліковий пристрій). ПЛГ непридатним до експлуатації згідно п.1.3., 1.6".
Вказаний вище акт експертизи підписаний членами комісії, що свідчить достовірність даних вказаних а акті експертизи.
Сума нарахування збитків за період з 14.02.2019 р. по 30.04.2019 р. складає: 30598,65 грн., які розраховуються наступними формулами:Сума нарахування збитків за період з 14.02.2019 р. по 30.04.2019 р. складає: 30598,65 грн., які розраховуються наступними формулами:
Нарахування в межах одного опалювального місяця = [(Sбудинку) х (Vопал.приладу) +(N) х (Vпг та/або водонагрівач)]/ n х (кількість днів).
Нарахування в межах одного неопалювального місяця = [(Sбудинку) х (Vопал.приладу) х 30% +(N) х (Vпг та/або водонагрівача)]/ n х (кількість днів), де:
S будинку - опалювальна площа будинку, (кВ.м.);
V опал.приладу - граничний обсяг споживання за наявності опалювального приладу на 1 кв.м. опалювальної площі згідно додатку Х Кодексу ГРС, (м.куб.), при цьому:
-за наявності опалювально-варильної печі (кухонного вогнища) на опалення, приготування їжі, підігрівання води та інші побутові потреби розрахунок здійснюється з урахуванням наступного: включно до 20 кв.м. опалювальної площі - 20 куб.м. на 1 кв.м. опалювальної площі; на кожний додатковий кВ.м. опалювальної площі - 11 куб.м.
-за наявності індивідуального опалення в будинках, крім будинків, де встановлено опалювально-варильну піч (кухонне вогнище) на 1 м. кВ. опалювальної площі) - 11 куб.м.;
N- кількість осіб;
Vпг - та/або водонагрівача - граничний обсяг споживання за наявності плити газової та/або водонагрівача згідно додатку Х Кодексу ГРС, (м.куб.), при цьому:
За наявності плити газової у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача - 18,3 куб.м. на 1 особу;
-за наявності плити газової та водонагрівача - 23,6 куб.м на одну особу;
n- кількість днів у місяці, за які здійснюється нарахування, (дні);
30% - прим. 2 додатку Х Кодексу ГРС: «Якщо споживач (фізична особа) використовував в опалювальний період опалювальні прилади (крім опалювально-варильних печей чи кухонних вогнищ), граничний обсяг споживання має становити 30 відсотків від граничного обсягу в опалювальний період».
Опалювальний період - період з 01 жовтня по 30 квітня включно (п. 4 гл. 1 р. І Кодексу ГРС).
Загальна сума нарахування складається із помісячних нарахувань.
Короткий зміст відзиву на позов.
Відповідач та представник відповідача проти позову заперечують у повному обсязі, та надали відзив на позов (а.с.36-37), мотивуючи наступним: вимоги ОСОБА_2 , є незаконними, безпідставними та не обгрунтованими, а тому не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідач є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються АТ «Дніпропетровськгаз» до об`єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 .
15.05.2019 представниками Позивача на об`єкті Відповідача під час перевірки, нібито, встановили наявність обставин які вказують на несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу.
Зазначені обставини не відповідають дійсності, оскільки Відповідач жодним чином не втручався в роботу лічильника і користується цим лічильником з 90-х років.
Остання перевірка відбувалась 14.02.2019 року, ознак порушень виявлено не було.
Відповідно до Акту № 51 від 15.05.2019 року про виявлене порушення, контролер при огляді лічильника 15.05.19 побачив ознаки порушення пломб і запідозрив у позаштатній роботі ПЛГ.
Під час експертизи було встановлено , що пломби пошкоджено не було, а виявлений отвір у задній кришці лічильника було лише припущенням про втручання в роботу лічильника.
Представник відповідача не погоджувався з висновком експертизи проведеною позивачем, та ініюцював проведення самостійного експертного дослідження в Харківському НДІ судових експертиз.
Також, представник відповідача, стверджує, що відповідач з листопада 2015 року використовує альтернативну систему електричного опалення, тому газопостачання для опалення не використовує.
Виходячи з вищенаведеного, представник відповідача просить відмовити позивачу в позові у повному обсязі.
Аргументи учасників справи.
В судовому засіданні представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги зазначені в позовній заяві, та просить їх задовольнити.
Відповідач та представник відповідача проти позову заперечує в повному обсязі, в його задоволенні просить відмовити.
Фактичні обставини справи , встановлені судом.
Судом встановлено наступне: відповідач є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються АТ «Дніпропетровськгаз» до об`єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , де встановлені газові прилади: плита газова ПГ - 1 шт., опалювальний прилад ОП - 1 шт., зареєстровано - 2 особи, опалювальна площа будинку 108,9 м.2.
Відповідач є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, які надаються АТ «Дніпропетровськгаз» до об`єкту, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , що не оспорюється сторонами.
15.05.2019 представниками позивача на об`єкті Відповідача було виявлено ознаки несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, а саме - в корпусі лічильного механізму в нижній частині просвердлений отвір розбите , підозра на позаштатний режим роботи ПЛГ, про що було складено акт про порушення №51, (а.с.5) .
В цей же день, представниками позивача, лічильник газу відповідача, в зв`язку з виявленими порушеннями, було демонтовано для проведення експертизи, та складено протокол про демонтаж, ( а.с.7).
Відповідач підписав обидва акти без заперечень та зауважень.
21.05.2019 під час зовнішнього огляду лічильника газу, в момент проведення експертизи,у присутності відповідача, комісією було встановлено: «наявний скрізний отвір у нижній частині кришки відлікового пристрою, який дає доступ до рахункового ряду відлікового пристрою, не працює відліковий пристрій».
За висновками комісії: «підтверджено несанкціоноване втручання в роботу лічильника, Позаштатний режим роботи - не працює відліковий пристрій, ПЛГ непридатний до експлуатації за пунктами 1.3, 1.6», про що було складено акт №153.Відповідач була не згодна з висновком експертизи , про що відповідно зазначила у акті. (а.с.40).
29.05.2019 комісією АТ «Дніпропетровськгаз» було розглянуто акт про порушення № 153 від 21.05.2019 р. та, за результатами висновку комісії споживачу проведено донарахування об`ємів природного газу відповідно до п.1 глави 3 Розділу XI Кодексу, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення, за період з 14.02.2019 р. по 30.04.2019 р. за граничними об`ємами в розмірі 30 598,65 грн.(а.с.8-9).
Про результати ініційованої представником відповідача експертного дослідження побутового лічильника газу належного відповідачу в Харківському НДІ судових експертиз - представник відповідача та відповідач суду не повідомили.
Відповідно довідки виконавчого комітету Томаківської селищної ради у домоволодінні ОСОБА_1 АДРЕСА_1 зареєстровано 2 особи.( а.с.160).
У судовому засіданні було допитано відповідача ОСОБА_1 в якості свідка, та свідка ОСОБА_3 , які пояснили суду, що ні вона ні її чоловік, жодним чином не втручалися в роботу газового лічильника. Іх домоволодіння огороджено парканом, але за бажання , сторонні особи можуть зайти на територію домоволодіння, лічильник розміщений на фасаді будинку. У 2015 році ними було встановлено альтернативний вид опалення- котел електричний, і газ вони використовували лише для приготування їжі. Але про встановлення альтернативного виду опалення, вони газопостачальну компанію не повідомляли. В будинку зареєстровано двоє осіб, опалювальна площа будинку відповідає вказаній.
2. Мотивувальна частина
Вивчивши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази в їх сукупності, заслухавши представників сторін, відповідача , свідка, суд приходить до висновку, що даний позов належить частковому задоволенню , з наступних підстав.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
Частиною 1 ст. 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно вимог ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За змістом п.п. 17,23 п.1 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу», оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність.
Відповідно до п.3 ч.2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу», споживач зобов`язаний, зокрема, не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу (далі - Типовий договір), який є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної поставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів.
Зокрема, п. п. 1.1-1.3 розд. І Типового договору визначено, що Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 № 2494. Цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
За змістом підпунктів 5-7 пункту 7.4 розділу VII Типового договору споживач зобов`язується не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін; дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
У відповідності до п.8.1 розд. VIIІ Типового договору, за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність згідно з цим Договором та чинним законодавством України.
Згідно з п.1 гл.2 розд. ІХ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Встановлено п.п. 2,6 гл. 6 розд. X Кодексу газорозподільних систем, протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач проводять такі спільні дії, як перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку; монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт. Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ тощо.
Відповідно до п.1 гл. 5 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Згідно вимог п. 3.1.3 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України № 619 від 27.12.2005, лічильники газу під час експлуатації підлягають експертизі, зокрема, у випадках: ознак порушень конструкції лічильника газу, у тому числі справності лічильного механізму, або порушень у роботі лічильника; ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого тавра; зриву або пошкодження пломб газопостачальної (газотранспортної) організації на лічильнику газу або на патрубках лічильника.
Пунктом 3.2.2 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України № 619 від 27.12.2005 передбачено, що у разі виявлення представником газопостачальної (газотранспортної) організації ознак порушень, зазначених у підпункті 3.1.3 цього Положення, складається акт про виявлені порушення. Акт про виявлені порушення складається у двох примірниках за формою, наведеною у додатку 1. Один примірник акта про виявлені порушення залишається у споживача, а другий - залишається у представника газопостачальної (газотранспортної) організації. Акт про виявлені порушення підписується представником газопостачальної (газотранспортної) організації та споживачем, що є підставою для проведення експертизи лічильника газу та відшкодування збитків. Акт про виявлені порушення реєструється в журналі реєстрації актів про виявлені порушення, демонтаж та експертизу лічильника газу, який веде газопостачальна (газотранспортна) організація.
Відтак, акт про виявленні порушення №51 від 15.05.2019 відповідає вимогам «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України № 619 від 27.12.2005, складений за формою, наведеною у додатку 1 до Положення.
Відповідно до п. п. 3.2.3, 3.2.4, 3.2.7 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України № 619 від 27.12.2005 при наявності акта про виявлені порушення або заяви споживача про проведення експертизи лічильника газу газопостачальна (газотранспортна) організація зобов`язана протягом трьох робочих днів у містах та п`яти робочих днів у сільській місцевості від дати реєстрації заяви або акта про виявлені порушення у відповідних журналах реєстрації газопостачальної (газотранспортної) організації демонтувати та відправити лічильник газу на експертизу. Демонтаж лічильника газу проводиться у присутності споживача представником газопостачальної (газотранспортної) організації, якому в установленому порядку надано право виконувати монтажні роботи. У разі демонтажу лічильника газу на підставі акта про виявлені порушення на період проведення експертизи газопостачальна (газотранспортна) організація при демонтажі лічильника газу зобов`язана безкоштовно встановити на його місце лічильник газу з власного обмінного фонду.
Пунктом 2 гл. 10 розд. Х Кодексу газорозподільних систем передбачено, що після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб`єкта); 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу; 5) дату останньої повірки ЗВТ.
Пунктом 3.2.5 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України №619 від 27.12.2005 передбачено, що акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи реєструється у журналі реєстрації актів про виявлені порушення, демонтаж та експертизу лічильника газу, - якщо ініціатором експертизи є газопостачальне (газотранспортне) підприємство.
Так, позивачем було дотримано усіх вимог при складанні акта (протоколу) № 51 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи.
Відповідно до п. п. 3.3.1, 3.3.2 «Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті» затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України № 619 від 27.12.2005 експертизу лічильника газу проводить комісія, яка призначається наказом по газопостачальній (газотранспортній) організації. До складу комісії повинні входити представники газопостачальної (газотранспортної) організації та територіального органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері метрології. Споживач має право бути присутнім під час проведення експертизи лічильника газу. При неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач має право дати письмову згоду на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі відсутності споживача або вповноваженої ним особи при проведенні експертизи (у визначених в акті про демонтаж лічильника газу місці, даті та часі) така експертиза проводиться без присутності споживача або вповноваженої ним особи.
Згідно п. 3 гл. 10 розд. Х Кодексу газорозподільних систем експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.
Згідно п. 4 гл. 10 розд. Х Кодексу газорозподільних систем передбачено, що споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Так, жодних порушень порядку проведення експертизи газового лічильника, про що складено Акт експертизи побутового лічильника газу №153 від 21.05.2019 не вбачається.
Пунктом 8 гл. 5 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Відповідно до п. п. 11, 12 гл. 5 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості. При складанні акта-розрахунку враховується таке: 1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу; 2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці; 3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку; 4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються. Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Згідно п. 1 гл. 3 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Оцінивши всі докази у їх сукупності, судом встановлено, що Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Дніпропетровськгаз» було дотримано усіх вимог чинного законодавства при прийнятті рішення комісії з розгляду акта про порушення та нарахування суми боргу.
Вирішуючи позов по суті, суд, також, звертає увагу, що відповідно до положень ст.ст.12,13,81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Згідно із практикою Європейського суду з прав людини за своєю природою змагальність судочинства засновується на диференціації процесуальних функцій і відповідно - правомочностей головних суб`єктів процесуальної діяльності цивільного судочинства - суду та сторін (позивача та відповідача). Диференціація процесуальних функцій об`єктивно призводить до того, що принцип змагальності відбиває властивості цивільного судочинства у площині лише прав та обов`язків сторін. Це дає можливість констатувати, що принцип змагальності у такому розумінні урівноважується з принципом диспозитивності та, що необхідно особливо підкреслити, - із принципом незалежності суду. Він знівельовує можливість суду втручатися у взаємовідносини сторін завдяки збору доказів самим судом. У процесі, побудованому за принципом змагальності, збір і підготовка усього фактичного матеріалу для вирішення спору між сторонами покладається законом на сторони. Суд тільки оцінює надані сторонам матеріали, але сам жодних фактичних матеріалів і доказів не збирає.
Так, згідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно положень ст. 5 ЦПК України суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За змістом ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню. А саме суд вважає за необхідне зробити перерахунок розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості стосовно відповідача, виходячи з кількості осіб зареєстрованих у помешканні, а саме - 2 осіб, тоді як позивач при проведенні розрахунку враховував кількість осіб зареєстрованих у помешканні -3.
Статтею 141 ЦПК України передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Позивачем при подачі позову сплачено на користь держави судовий збір в сумі 1921 грн. В зв`язку з тим, що позовні вимоги на суму 30598,65 грн. підлягають частковому задоволенню, то і судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог .
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3, 4, 9, 83, 229, 235, 258-259, 265, 268 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи" "Дніпропетровськгаз" (код ЄДРПОУ 03340920, м.Дніпро, вул. Шевченка, 2) до ОСОБА_1 ( прож. за адресою: АДРЕСА_1 ) про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. за адресою: АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи" "Дніпропетровськгаз" (код ЄДРПОУ 03340920, м.Дніпро, вул. Шевченка, 2) 30 141,10 грн. (тридцять тисяч сто сорок одна грн. 10 коп.) - необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу (АТ "Дніпропетровськгаз", ЄДРПОУ 03340920 р/р НОМЕР_3 у АБ "Кліринговий Дім" (м.Київ), МФО 300647).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. за адресою: АДРЕСА_1 , ІНН НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи" "Дніпропетровськгаз" (код ЄДРПОУ 03340920, м.Дніпро, вул. Шевченка, 2) сплачений останнім судовий збір в сумі 1882, 58 грн. (одна тисяча вісімсот вісімдесят дві грн. 58 коп.).
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду через Томаківський районний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів після проголошення рішення.
Повний текст рішення суду складено 25.02.2021 року.
Суддя: Л. А. Кондус