
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
24 лютого 2021 року справа №640/26779/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві)про1) визнання протиправними та скасування рішень відповідача, викладених у листах від 19 травня 2020 року за №2600-0303-8/62906 та від 19 жовтня 2020 року за №2600-0303-8/148059 про відмову у здійсненні перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії за вислугу років у 2009 році у розмірі 90% від суми заробітної плати, визначених у довідках Військової прокуратури Центрального регіону України від 07 травня 2020 року №18/110вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, та Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 07 жовтня 2020 року №321/15ПФвих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення); 2) зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату, починаючи з 13 грудня 2019 року по 01 жовтня 2020 року, пенсії за вислугу років відповідно до статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ (в редакції Закону №2663-ІІІ від 12 липня 2001 року, що діяла на час призначення пенсії позивачу), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Військової прокуратури Центрального регіону України від 07 травня 2020 року №18/110вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій з зазначенням усіх складових розміру заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії та з урахуванням проведених раніше виплат; 3) зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплачувати, починаючи з 01 жовтня 2020 року, пенсії за вислугу років відповідно до статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ (в редакції Закону №2663-ІІІ від 12 липня 2001 року, що діяла на час призначення пенсії позивачу), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 07 жовтня 2020 року №321/15ПФвих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій з зазначенням усіх складових розміру заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії та з урахуванням проведених раніше виплат; 4) зобов`язання відповідача здійснити виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією разово та однією сумою з урахуванням довідок Військової прокуратури Центрального регіону України від 07 травня 2020 року №18/110вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, та Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 07 жовтня 2020 року №321/15ПФвих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, без застосування постанови Кабінету Міністрів України №649 від 22 серпня 2018 року «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду», якою затверджено «Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду»; 5) встановлення судового контролю за виконанням рішення
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що відповідач двічі протиправно відмовив в здійсненні перерахунку та виплаті йому пенсії за вислугу років з 13 грудня 2019 року на підставі довідки Військової прокуратури Центрального регіону України від 07 травня 2020 року та з 01 жовтня 2020 року на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 07 жовтня 2020 року.
Ухвалою від 09 листопада 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/26779/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідач надав відзив, в якому зазначив, що позивачу відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії:
- з 13 грудня 2019 року, оскільки перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури або в зв`язку із індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати; після 13 грудня 2019 року - дати ухвалення рішення Конституційним судом України від №7-р(II)/2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19), нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не приймалися; позивач звільнений з посади до 13 грудня 2019 року, тому підстави для перерахунку його пенсії з 13 грудня 2019 року відсутні;
- з 01 жовтня 2020 року, оскільки, з урахуванням Рішення Конституційного Суду від 26 березня 2020 року №6-р/2020 у справі №1-223/2018(2840/18), статті 152 Конституції України перерахунок пенсії прокурорам Офісу Генерального прокурора здійснюється на підставі довідок про розмір заробітної плати станом на 26 березня 2020 року з 01 квітня 2020 року; позивачем надана довідка про розмір заробітної плати станом на 11 вересня 2020 року від 07 жовтня 2020 року, видана Спеціалізованою прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону, тому підстави для проведення перерахунку його пенсії відсутні.
Крім того, відповідач вважає, що вимога здійснити перерахунок пенсії з розрахунку 90% від заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії є передчасною, оскільки ГУ ПФУ в м. Києві ще не ухвалювало рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення, а судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що ймовірно будуть порушені в майбутньому.
Позивач у відповіді на відзив зазначив, що звільнився з Військової прокуратури Центрального регіону України (прирівняної до обласної прокуратури); згідно з наказом Генерального прокурора від 08 вересня 2020 року №114 днем початку роботи обласних прокуратур (та прирівняних до них) визначено 11 вересня 2020 року, тому і довідка видана Спеціалізованою прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону станом на 11 вересня 2020 року та не могла бути видана раніше.
Також позивач вказав, що неодноразово звертався до ГУ ПФУ в м. Києві та до Головного управління Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії з урахуванням відсоткового розміру заробітної плати та просить долучити до матеріалів справи докази на підтвердження відмови відповідача в відсотковому перерахунку пенсії та перерахунку пенсії без обмеження граничного розміру, а саме: лист від 20 березня 2020 року №26000-0303-8/38952; лист від 04 березня 2020 року №26000-0303-8/29056; лист від 03 квітня 2020 року №6354-6508/М-02/82600/20; лист від 10 квітня 2020 року №28000-030203-8/11484; лист від 03 червня 2020 року №11231-11751/М-02/8-2600/20; лист від 27 жовтня 2020 року №2600-0306-8/152743; лист від 06 листопада 2020 року №25566-26592/М-02/8-26-20; скарга до ГУ ПФУ від 16 березня 2020 року вх.№6784/м-2800-20.
Суд встановив, що вказана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у справі №560/2120/20, адміністративне провадження №Пз/9901/9/20, за результатами розгляду зразкової справи, що відповідно до частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, є підставою для врахування судом відповідних правових висновки Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до постанови Дарницького районного суду м. Києва від 19 грудня 2016 року у справі №753/22477/16-а, залишеної без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного, суду Лівобережне об`єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві зобов`язано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 листопада 2015 року пенсії відповідно до статті 501 Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній на час призначення пенсії, у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної в довідці військової прокуратури Центрального регіону України від 01 грудня 2016 року №18/144пф вих.-16.
Дарницький районний суд м. Києва ухвалою від 19 грудня 2016 року у справі №753/22477/16-а виправив описку, зокрема, в абзаці другому резолютивної частини постанови Дарницького районного суду м. Києва від 19 грудня 2016 року у справі №753/22477/16-а та після тексту «здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 листопада 2015 року» доповнив реченням «здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 вересня 2016 року відповідно до довідки №18/145пф від 01 грудня 2016 року».
Листом від 19 травня 2020 року №2600-0303-8/62906 відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії за його заявою від 08 травня 2020 року обґрунтовуючи своє рішення тим, що перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури або в зв`язку із індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати; після 13 грудня 2019 року - дати ухвалення рішення Конституційним судом України від №7-р(II)/2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19), нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не приймалися; позивач звільнений з посади до 13 грудня 2019 року, тому підстави для перерахунку його пенсії по заяві від 08 травня 2020 року відсутні.
Листом від 19 жовтня 2020 року №2600-0303-8/148059 відповідач відмовив позивачу у перерахунку його пенсії за заявою від 07 жовтня 2020 року, в якому зазначив, що з урахуванням Рішення Конституційного Суду від 26 березня 2020 року №6-р/2020 у справі №1-223/2018(2840/18), статті 152 Конституції України перерахунок пенсії прокурорам Офісу Генерального прокурора здійснюється на підставі довідок про розмір заробітної плати станом на 26 березня 2020 року з 01 квітня 2020 року; позивачем надана довідка про розмір заробітної плати станом на 11 вересня 2020 року, видана Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Центрального регіону 07 жовтня 2020 року, тому підстави для проведення перерахунку його пенсії відсутні.
В листах від 27 жовтня 2020 року №2600-0306-8/152743 та від 06 листопада 2020 року відповідач надав відповідь позивачу на його заяву від 07 жовтня 2020 року, в яких змінив обґрунтування відмови в перерахунку пенсії позивача з 01 жовтня 2020 року, наданої листом від 19 жовтня 2020 року №2600-0303-8/148059 та зазначив, що з урахуванням вимог статті 86 Закону України «Про прокуратуру» перерахунок здійснюється із розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; після проведення перерахунку з 01 жовтня 2020 року розмір пенсії позивача із обмеженням становитиме 17 120,00 грн., позивач отримує пенсію згідно рішення суду в розмірі 18 004,87 грн., тому проводити такий перерахунок недоцільно.
Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих станом на дату призначення позивачу пенсії визначалось статтею 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ.
Згідно з частиною першою статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною дванадцятою статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ передбачено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною сімнадцятою статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у частинах дванадцятій та сімнадцятій статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ.
В подальшому до статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI, внаслідок яких частина сімнадцята статті 501 з 01 жовтня 2011 року стала вісімнадцятою, тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
Законом України «Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VІІІ до статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ внесено зміни, зокрема, частину вісімнадцяту статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
14 жовтня 2014 року прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, який набрав чинності 15 липня 2015 року.
Частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (в первинній редакції) передбачала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01 жовтня 2011 року - вісімнадцята) статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Згідно з пунктом 3 розділу ХІІ Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ попередній Закон України «Про прокуратуру» із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 501 Закону.
Законом України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01 січня 2015 року, зокрема, внесено зміни:
- частину вісімнадцяту статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;
-частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» №1697-VІІ викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, починаючи з 01 січня 2015 року, жоден закон не визначав умов (підстав) та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Конституційний Суд України 13 грудня 2019 року за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення №7-р(II)/2019, відповідно до якого визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Пунктом 3 Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Таким чином, з 13 грудня 2019 року Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
Після прийняття рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р (ІІ)2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому, слід звернути увагу, що Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року прийнята постанова від №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування, оскільки ця постанова уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».
Суд враховує, що підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ наразі відсутні, адже ця норма втратила чинність з 15 липня 2015 року. Натомість, у спірних відносинах мають застосовуватись положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру № 1697-VII з урахуванням рішення Конституційного Суду України 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру № 1697-VII з урахуванням рішення Конституційного Суду України 13 грудня 2019 року №7-р(ІІ)/2019.
Згідно з частиною другою статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, рішення Конституційного Суду України змінює законодавче регулювання лише для правовідносин, що матимуть місце з дати ухвалення рішення, та не може застосовуватись до правовідносин, які виникли до прийняття такого рішення.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням рішення Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у зразковій справі №560/2120/20, суд дійшов висновку, що з 13 вересня 2019 року позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII на підставі Постанови №657.
Суд звертає увагу, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII до 13 грудня 2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом №76-VIII цю первинну редакцію з 01 січня 2015 року було змінено на речення «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», тобто ці зміни внесені в текст статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності.
Таким чином, частина двадцята статті 86 Закону №1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13 грудня 2019 року та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням рішення Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у зразковій справі №560/2120/20, суд дійшов висновку, що з 13 вересня 2019 року позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру № 1697-VII на підставі Постанови №657.
Як встановив суд, позивач звертався до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії із заявою від 08 травня 2020 року, до якої долучено довідку про заробітну плату, видану Військовою прокуратурою Центрального регіону України від 07 травня 2020 року №18/110вих-20, тобто після прийняття рішення Конституційним Судом України.
В матеріалах справи міститься копія довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, видана Військовою прокуратурою Центрального регіону України від 07 травня 2020 року №18/110вих-20 та відповідач не заперечує проти її достовірності.
У вказаній довідці відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р (ІІ)2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» зазначений розмір заробітної плати позивача, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове соціальне страхування за нормами чинними на 01 березня 2018 року.
Відповідно до вказаної довідки посадовий оклад позивача зазначений на підставі Постанови №657.
Таким чином, право позивача на перерахунок пенсії виникло з 13 грудня 2019 року, довідка, видана Військовою прокуратурою Центрального регіону України та містить інформацію щодо заробітної плати станом на 01 березня 2018 року, тому відмову відповідача в перерахунку пенсії позивачу у зв`язку відсутністю підстав для перерахунку, викладену в листі від 19 травня 2020 року №2600-0303-8/62906, суд вважає необґрунтованою.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправним рішення відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії за вислугу років, викладене у листі від 19 травня 2020 року №2600-0303-8/62906 та таким, що підлягає скасуванню.
Стосовно рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії позивача з 01 жовтня 2020 року на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 07 жовтня 2020 року №321/15ПФвих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) суд зазначає таке.
Абзац перший частини третьої стаття 81 Закону України «Про прокуратуру» розмір заробітної плати прокурора окружної прокуратури визначає в розмірі 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року та відповідно до пункту 1 частини четвертої зазначеної статті посадові оклади прокурора обласної прокуратури установлюються пропорційно до посадового окладу прокурора окружної прокуратури з коефіцієнтом 1,2.
Проте, Законом України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року №79-VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу доповнено пунктом 26, у відповідності до якого, зокрема, норми статті 81, частин шістнадцятої, сімнадцятої, вісімнадцятої статті 86, пунктів 13, 14 розділу XIII «Перехідні положення» Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» застосовуються порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Рішенням Конституційного Суду від 26 березня 2020 року №6-р/2020 у справі №1-223/2018(2840/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування. Положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, 26 березня 2020 року відновлено дію статті 81 Закону України «Про прокуратуру» в частині визначення розміру та складових заробітної плати прокурорів.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19 вересня 2019 року №113-ІХ, зокрема, змінені редакції статей 7, 10 Закону України «Про прокуратуру», які визначають, що систему прокуратури України становлять: 1) Офіс Генерального прокурора; 2) обласні прокуратури; 3) окружні прокуратури; 5) легалізована антикорупційна прокуратура (частина 1 статті 7); у системі прокуратури України діють обласні прокуратури, до яких належать прокуратури областей, прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Київська міська прокуратура.
Згідно з наказом Генерального прокурора від 08 вересня 2020 року №414, днем початку роботи обласних прокуратур визначено 11 вересня 2020 року.
Отже, з 11 вересня 2020 року положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» почали застосовуватись до прокурорів, що працюють в обласних прокуратурах.
У зв`язку з тим, що розмір посадового окладу позивача значно збільшений у порівнянні із встановленим згідно з Постановою № 657 Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Центрального регіону 07 жовтня 2020 року позивачу видана довідка для перерахунку пенсії.
В матеріалах справи міститься копія зазначеної довідки, в якій відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року №7-р (ІІ)2019 зазначений розмір заробітної плати позивача, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове соціальне страхування за нормами чинними на 11 вересня 2020 року.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 07 жовтня 2020 року №321/15ПФвих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), а рішення відповідача, викладене у листі від 19 жовтня 2020 року за №2600-0303-8/148059 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Оскільки в довідці Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 07 жовтня 2020 року №321/15ПФвих-20 розмір заробітної плати позивача визначений за нормами чинними на 11 вересня 2020 року, право позивача на перерахунок пенсії на підставі зазначеної довідки виникло з 01 жовтня 2020 року.
В частині позовних вимог щодо зобов`язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії суд зазначає таке.
Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та з 2009 року отримує пенсію за вислугу років із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати.
Відповідно до листів ГУ ПФУ в м. Києві від 27 жовтня 2020 року №2600-0306-8/152743 та від 06 листопада 2020 року позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії в розмірі 90% суми місячної заробітної плати за відповідною посадою, а тому, твердження відповідача про відсутність спору щодо перерахунку пенсії, виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру є необґрунтованим, а вимога, щодо встановлення відсоткового значення та виплати пенсії без обмеження граничного розміру, не є передчасною.
Як встановлено вище, на момент призначення позивачу пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у частинах 12 та 17 статті статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, якими передбачалось, зокрема, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за таким призначенням або перерахунком.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, без обмежень, які встановлені уже після призначення позивачу пенсії.
Крім того, суд зазначає, що Дарницький районний суд м. Києва 19 грудня 2016 року постановив адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об`єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києва про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити - задовольнити та зобов`язав Лівобережне об`єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01 листопада 2015 року пенсії відповідно до статті 501 Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній на час призначення пенсії, у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної в довідці військової прокуратури Центрального регіону України від 01 грудня 2016 року №18/144пф вих.-16.
Постановою від 27 січня 2017 року у справі №753/22477/16-а Дарницький районний суд м. Києва роз`яснив постанову від 19 грудня 2016 року: «визнати протиправною відмову Лівобережного об`єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києва у перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язати Лівобережне об`єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 листопада 2015 року до статті 501 Закону України «Про прокуратуру», в редакції чинній на час призначення пенсії, у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної в довідці військової прокуратури Центрального регіону України від 01 грудня 2016 року №18/144пф вих.-16 та з 01 вересня 2016 року відповідно до довідки №18/145пф від 01 грудня 2016 року без обмеження граничного розміру пенсії».
Як вбачається зі змісту постанови Дарницького районного суду м. Києва від 19 грудня 2016 року у справі №753/22477/16-а, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача з 2009 року та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90% від заробітної плати відповідно до статті 501 Закону України «Про прокуратуру».
Судом встановлено, що розглянувши заяву ОСОБА_1 про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до частини першої статті 501 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі та відсотках відповідно до статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці Військової прокуратури Центрального регіону України від 01 грудня 2016 року №18/144пф відповідачем відмовлено позивачу у такому перерахунку пенсії за посиланням на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року.
Дарницький районний суд м. Києва зазначив, що всі зміни до статті 501 Закону України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року №1789-ХІЇ (у редакції Закону України від 12 липня 2001 №2663-ІІІ, які були внесені (прийняті) після призначення пенсії значно звужують обсяг прав у порівнянні з обсягом прав, що існували на день призначення пенсії (зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо), не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії.
Ці зміни можуть бути застосовані лише при призначенні пенсії працівникам прокуратури.
Дарницький районний суд м. Києва дійшов висновку, що відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії, є такою, що не ґрунтується на чинному законодавстві, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов`язання відповідача здійснити перерахунок.
Отже, право позивача на перерахунок та отримання пенсії, виходячи із 90% суми заробітної плати без обмеження її граничного розміру встановлено постановою Дарницького районного суду м. Києва від 19 грудня 2016 року у справі №753/22477/16-а, а твердження відповідача, що перерахунок пенсії позивача здійснюється із розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, є необґрунтованим.
Крім того, суд звертає увалу, що на незмінність відсоткового розміру вже призначених пенсій вказав Верховний Суд у рішенні по зразковій справі №240/5401/18 від 04 лютого 2019 року.
Стосовно обмеження максимального розміру пенсії Верховний Суд сформував правову позицію у справі №360/1428/17 від 12 листопада 2019 року, в рішенні якого вказав, що на осіб, яким пенсію було призначено до 01 грудня 2016 року, обмеження щодо її максимального розміру не поширюється.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов`язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру.
Щодо вимоги про зобов`язання відповідача виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією здійснити разово та однією сумою суд зазначає таке.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 листопада 2019 року в редакції постанови Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №640/5248/19 визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду» (далі по тексту - Постанова №649), в якому, зокрема, зазначено, що постанова Кабінету Міністрів України №649 від 22 серпня 2018 року в частині затвердження Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду є протиправною та такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.
Враховуючи протиправність дій відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку позивачу пенсії за вислугу років, суд приходить до висновку про необхідність зобов`язання ГУ ПФУ в м. Києві здійснити виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією разово та однією сумою.
Згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У зв`язку з тим, що дане рішення вимагає від ГУ ПФУ в м. Києві вчинення певних дій, суд вважає за можливе встановити для суб`єкта владних повноважень - відповідача строк для подання звіту про виконання даного рішення в один місяць з дня набрання цим рішенням законної сили.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, на користь позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, викладене в листі від 19 травня 2020 року за №2600-0303-8/62906 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки Військової прокуратури Центрального регіону України від 07 травня 2020 року №18/110вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, викладене в листі від 19 жовтня 2020 року за №2600-0303-8/148059 про відмову у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 07 жовтня 2020 року №321/15ПФвих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення).
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 13 грудня 2019 року по 01 жовтня 2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Військової прокуратури Центрального регіону України від 07 травня 2020 року №18/110вих-20 без обмеження граничного розміру пенсії та з урахуванням проведених раніше виплат.
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01 жовтня 2020 року перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону від 07 жовтня 2020 року №321/15ПФвих-20 без обмеження граничного розміру пенсії та з урахуванням проведених раніше виплат.
6. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією ОСОБА_1 здійснити разово та однією сумою з урахуванням висновків цього рішення.
7. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві строк в один місяць з дня набрання рішенням суду законної сили для подання звіту про виконання рішення.
8. Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві про можливість застосування заходів, передбачених частиною другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
9. Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );
Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; ідентифікаційний код 42098368).
Суддя В.А. Кузьменко