Рішення № 95137075, 24.02.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.02.2021
Номер справи
640/27512/20
Номер документу
95137075
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

24 лютого 2021 року справа №640/27512/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві)прозобов`язання відповідача здійснити з 01 квітня 2014 року до 31 грудня 2017 року перерахунок пенсії за вислугу років позивачу, виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення та сплатити недоплачену суму пенсії з 01 квітня 2014 року до 31 грудня 2017 року з врахуванням здійснених платежів

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи, що відповідач з 01 квітня 2014 року по 31 грудня 2017 року безпідставно перерахував та сплачував пенсію позивачу з розрахунку 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислюється при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним та посилається на практику Верховного Суду.

Ухвалою від 11 листопада 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/27512/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Листом від 20 січня 2021 року №640/27512/20/1182/21 суд повернув відповідачу відзив без розгляду на підставі частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі СБА 6171 станом на 01 січня 2014 року вбачається, що пенсія позивачу призначена з 03 березня 1999 року, основний розмір пенсії становить 90% грошового забезпечення (вислуга років 41); згідно із розрахунками пенсії станом на 01 квітня 2014 року, 01 січня 2015 року та 01 січня 2017 року основний розмір пенсії позивача становить 80% грошового забезпечення (вислуга років 41) та відповідно до розрахунку пенсії станом на 01 січня 2018 року основний розмір пенсії становить 70% грошового забезпечення (вислуга років 41).

Солом`янський районний суд м. Києва постановою від 12 грудня 2014 року у справі №2-а-819/14 визнав протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві стосовно відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у зв`язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 22 березня 2014 року та зобов`язав ГУ ПФУ в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 25 травня 2012 року №21/3/2-1582/460 наданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України та здійснити відповідні виплати з 22 березня 2014 року.

Позивач звернувся до відповідача із заявою (повторно) від 13 грудня 2018 року, відповідно до якої просить, зокрема, провести з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії з розрахунку 90% грошового забезпечення.

У відповідь на заяву позивача від 13 грудня 2018 року відповідач в листі від 15 січня 2019 року №8392/02 повідомив, що станом на грудень 2017 року розмір пенсії позивача обчислений із розрахунку 80% сум грошового забезпечення за 41 рік вислуги; на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з 01 січня 2018 року проведений перерахунок пенсії позивача на підставі наданої уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу; перерахунок пенсії за вислугу років обчислювався, виходячи з 70% сум грошового забезпечення відповідно до редакції статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинної на дату, з якої проводився перерахунок пенсії.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 січня 2020 року у справі №640/1215/19 визнані протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 під час її попередніх перерахунків з 2014 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 із 90% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення та зобов`язано ГУ ПФУ в м. Києві здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи із 90% від відповідних сум грошового забезпечення.

Окружний адміністративний суд міста Києва, вирішуючи спір по суті позовних вимог, керується такими мотивами.

Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

08 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 01 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема у частині другій статті 13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».

07 березня 2014 року прийнято Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», який набрав чинності з 01 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Вказані зміни набрали чинності з 01 травня 2014 року.

Перерахунок призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсій визначений статтею 63 цього Закону, частиною четвертою якого встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Частина вісімнадцята статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Як встановив суд, постановою Солом`янського районного суду м. Києва від 12 грудня 2014 року у справі №2-а-819/14 відповідач зобов`язаний провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 25 травня 2012 року №21/3/2-1582/460 наданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України та здійснити відповідні виплати з 22 березня 2014 року.

З наявних в матеріалах справи розрахунків по пенсійній справі вбачається, що відповідач, починаючи з 01 квітня 2014 року, перерахував пенсію позивачу, виходячи із основного розміру пенсії 80% від відповідних сум грошового забезпечення.

Частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Право позивача на отримання пенсії, виходячи із основного розміру пенсії 90% від відповідних сум грошового забезпечення та протиправність дій ГУ ПФУ в м. Києві щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 , зокрема, під час її попередніх перерахунків з 2014 року, встановлено рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 січня 2020 року у справі №640/1215/19.

Як вбачається зі змісту зазначеного рішення Окружний адміністративний суд м. Києва зазначив, що зміна розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення, що відбулася внаслідок внесення змін до положень частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після призначення пенсії позивачу, не може бути підставою для зменшення розміру вже призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку; при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії та дійшов висновку про протиправність дій ГУ ПФУ в м. Києві щодо перерахунку пенсії позивача та зменшення відсотку основного розміру пенсії позивача з 90% на 70% від сум грошового забезпечення на підставі Постанови №103 та наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії без такого обмеження.

Отже, основний розмір пенсії позивача в розмірі 90% сум грошового забезпечення підтверджений рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 січня 2020 року.

В матеріалах справи відсутні докази здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача, виходячи із основного розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення за період з 01 квітня 2014 року по 31 грудня 2017 року з урахуванням висновків Окружного адміністративного суду м. Києва, викладених в рішенні від 15 січня 2020 року у справі №640/1215/19 про протиправність зменшення відсотку основного розміру пенсії позивача під час її попередніх перерахунків з 2014 року та докази, які підтверджують неможливість здійснення ГУ ПФУ в м. Києві зазначеного перерахунку.

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, про наявність правових підстав для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років, виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення за період з 01 квітня 2014 року до 31 грудня 2017 року з урахуванням виплачених сум.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність своєї поведінки з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Відповідно до частини п`ятої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати зі сплати судового збору відшкодуванню не підлягають.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, за період з 01 квітня 2014 року до 31 грудня 2017 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16; ідентифікаційний код 42098368).

Суддя В.А. Кузьменко