
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2021 р. м. Чернівці справа № 600/1569/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької обласної ради, першого заступника голови Чернівецької обласної ради Маковецької Інги Степанівни про визнання протиправними дій та розпоряджень, скасування протиправних актів та зобов`язання утриматись від вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом, у якому просила :
- визнати протиправними дії Чернівецької обласної ради (далі - відповідач-1, обласна рада) та Виконуючого обов`язки голови Чернівецької обласної ради - першого заступника голови Чернівецької обласної ради Маковецької Інги Степанівни (далі - відповідач-2, в.о. голови обласної ради) щодо оголошення та організації проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня";
- зобов`язати Чернівецьку обласну раду та її посадових осіб утриматися від дій, пов`язаних з обмеженням прав на працю ОСОБА_1 на посаді керівника комунального закладу охорони здоров`я - Чернівецької обласної психіатричної лікарні в період дії її трудового контракту;
- визнати протиправним та скасувати розпорядження №298 від 24.06.2020 р. першого заступника голови Чернівецької обласної ради Маковецької Інги Степанівни "Про оголошення конкурсу та початок формування конкурсної комісії на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня", яким був оголошений конкурс на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня";
- визнати протиправним та скасувати розпорядження №353 від 31.07.2020 р. першого заступника голови Чернівецької обласної ради Маковецької Інги Степанівни "Про утворення комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня".
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до рішення Чернівецької обласної ради №120-8/11 від 24.11.2011 р. була призначена на посаду керівника комунальної медичної установи "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" - головного лікаря з 29.12.2011 р. 18.06.2018 р. між позивачем та Чернівецькою обласною радою укладено контракт строком з 18.06.2018 р. по 17.06.2023 р. Рішенням Чернівецької обласної ради від 27.03.2019 р. №33-30/19 "Про реорганізацію шляхом перетворення комунальної медичної установи "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" в обласне комунальне некомерційне підприємство "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" реорганізовано юридичну особу - комунальну медичну установу "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" в обласне комунальне некомерційне підприємство "Чернівецька обласна психіатрична лікарня". 12.09.2020 р.
Рішенням Чернівецької обласної ради №136-33/19 внесено зміни і доповнення до рішення 30-ї сесії обласної ради 7 - скликання від 27.03.2019 р. №33-30/19 "Про реорганізацію шляхом перетворення комунальної медичної установи "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" в обласне комунальне некомерційне підприємство "Чернівецька обласна психіатрична лікарня", а саме п.1 викласти в наступній редакції : "Створити обласне комунальне некомерційне підприємство "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" та припинити юридичну особу - комунальну медичну установу "Чернівецька обласна психіатрична лікарня"". Позивач виконував обов`язки головного лікаря відповідно до умов контракту з 18.06.2018 р. по 17.06.2023 р. 16.10.2019 р. позивач звернулась до відповідача-1 з заявою про внесення змін до контракту та перевести на посаду генерального директора обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" (далі - ОКНП "ЧОПЛ").
24.06.2020 р. першим заступником голови Чернівецької обласної ради винесено розпорядження №298 "Про оголошення конкурсу та початок формування конкурсної комісії на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня", яким був оголошений конкурс на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня". 31.07.2020 р. першим заступником голови Чернівецької обласної ради винесено розпорядження №353 "Про утворення комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня".
На думку позивача, оскаржуваними розпорядженнями, орган владних повноважень порушив її право на продовження трудового договору у формі контракту в новоутвореній установі внаслідок реорганізації установи, де позивач займає керівну посаду та є наявними ознаки очевидної протиправності.
З огляду на вищевикладене, просить задовольнити позовні вимоги.
29.09.2020 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
20.10.2020 р. відповідач-1 не погоджуючись із поданим позовом подав до суду відзив, в якому вказував, що позов є безпідставним та не підлягає задоволенню. Вказував, що був переведений на посаду головного лікаря та продовжує працювати на даній посаді, що у свою чергу підтверджується штатним розписом ОКНП "ЧОПЛ". Оскільки, в ОКНП "ЧОПЛ" створена посада генерального директора, відповідачем правомірно винесені оскаржувані розпорядження.
Відповідач-2 правом на подання відзиву не скористався.
03.11.2020 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду адміністративну справу призначено до розгляду в судовому засіданні з повідомленням сторін.
16.11.2020 р. судове засідання не відбулось у зв`язку з клопотання представника позивача про перенесення розгляду справи. Справу призначено на 02.12.2020 р.
02.12.2020 р. судове засідання не відбулось у зв`язку з клопотання представника позивача про перенесення розгляду справи. Справу призначено на 23.12.2020 р.
23.12.2020 р. судове засідання не відбулось у зв`язку з клопотання представника позивача про перенесення розгляду справи. Справу призначено на 20.01.2021 р.
20.01.2021 р. представником позивача подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
20.01.2021 р. у судове засідання відповідач-1 та відповідач-2 не з`явилися, явку представників не забезпечили, про підстави неприбуття не повідомили, хоча належним чином повідомлені про дату час та місце судового розгляду, що підтверджується електронним звітом про направлення повістки від 04.01.2021 р.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Частиною 1 ст. 205 КАС України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч. 9 ст. 205 КАС України).
Враховуючи приписи ст.ст.194, 205 КАС України, суд вважає, що подане представником позивача клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, а також неприбуття відповідачів, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового розгляду, не є перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживає за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 12-14).
24.12.2011 р. позивач була призначена на посаду керівника комунальної медичної установи "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" - головного лікаря з 29.12.2011 р. у відповідності до рішення №120-8/11 Чернівецької обласної ради (а.с. 21).
27.12.2011 р. у відповідності до наказу №86-к про переміщення працівників номенклатури Головного управління охорони здоров`я облдержадміністрації ОСОБА_1 призначено на посаду головного лікаря з 29.12.2011 р. (а.с.22).
13.06.2018 р. згідно висновку Чернівецької обласної ради про розгляд заяви головного лікаря комунальної медичної установи "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" Левицької А.П. щодо продовження трудових відносин на новий термін, рекомендовано голі Чернівецької обласної ради продовжити трудові відносини з головним лікарем комунальної медичної установи "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" Левицькою А.П. (а.с. 38)
18.06.2018 р. між позивачем та Чернівецькою обласною радою укладено контракт згідно змісту якого позивача призначено на посаду головного лікаря комунальної медичної установи "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" строком на 5 років з 18.06.2018 р. по 17.06.2023 р. (а.с. 23-26).
27.03.2019 р. рішенням Чернівецької обласної ради №33-30/19 "Про реорганізацію шляхом перетворення комунальної медичної установи "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" в обласне комунальне некомерційне підприємство "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" реорганізовано юридичну особу - комунальну медичну установу "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" в обласне комунальне некомерційне підприємство "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" (а.с. 40 - 42).
14.06.2019 р. згідно розпорядження №180 голови Чернівецької обласної ради створено комісію з реорганізації комунальної медичної установи "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" (а.с. 43)
18.06.2019 р. згідно наказу Департаменту охорони здоров`я Чернівецької ОДА №32-К 19.06.2019 р. позивач приступила до виконання своїх обов`язків у зв`язку з закінченням відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с. 39).
12.09.2020 р. Рішенням Чернівецької обласної ради №136-33/19 внесено зміни і доповнення до рішення 30-ї сесії обласної ради 7 - скликання від 27.03.2019 р. №33-30/19 "Про реорганізацію шляхом перетворення комунальної медичної установи "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" в обласне комунальне некомерційне підприємство "Чернівецька обласна психіатрична лікарня", а саме п.1 викласти в наступній редакції : "Створити обласне комунальне некомерційне підприємство "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" та припинити юридичну особу - комунальну медичну установу "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" (а.с. 45).
16.10.2019 р. позивач звернулась до відповідача-1 з заявою про внесення змін до контракту та перевести на посаду генерального директора обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" (а.с. 46).
14.11.2019 р. відповідач повідомив позивача, що реформування комунальної медичної установи "ЧОПЛ" буде проведено у встановленому чинним законодавством порядку із забезпечення всіх необхідних заходів щодо реорганізації шляхом приєднання та дотримання соціально - правових гарантій працівників у порядку та на умовах, визначених Кодексом законів про працю України (а.с. 47).
02.01.2020 р. позивач звернувся до відповідача-1 з заявою, в якому просила призначити її на посаду генерального директор ОКНП "ЧОПЛ" (а.с. 59).
27.01.2020 р. відповідач-1 повідомив позивача, що вказана заява буде розглянута Чернівецькою обласною радою згідно норм чинного законодавства. Про результати розгляду позивача буде проінформовано додатково (а.с. 60).
24.06.2020 р. першим заступником голови Чернівецької обласної ради винесено розпорядження №298 "Про оголошення конкурсу та початок формування конкурсної комісії на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня", яким був оголошений конкурс на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" (.а.с. 16).
31.07.2020 р. першим заступником голови Чернівецької обласної ради винесено розпорядження №353 "Про утворення комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" (а.с. 17-18).
Вважаючи вказані рішення протиправним, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України Про місцеве самоврядування в Україні від 21.05.97 року № 280/97-ВР (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Статтею 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" обласна рада є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Згідно з статтею 17 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Питання, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях, визначені статтею 43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Так, пунктом 20 частини 1 вказаної статті передбачено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради розглядаються питання щодо вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників, крім випадків, передбачених частиною другою статті 21 Закону України "Про культуру".
У відповідності до ч.7 ст. 55 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" голова районної, обласної, районної у місті ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Згідно ч. 6 ст. 56 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" заступник голови районної у місті, районної ради, перший заступник голови обласної ради здійснює повноваження голови відповідної ради за відсутності голови ради на підставі його розпорядження, а також у разі неможливості виконання головою ради своїх обов`язків з інших причин.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем-2 24.06.2020 р. винесено розпорядження №298 "Про оголошення конкурсу та початок формування конкурсної комісії на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня", яким був оголошений конкурс на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня".
31.07.2020 р. відповідачем-2 винесено розпорядження №353 "Про утворення комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня"
Водночас, 31.07.2020 р. рішенням Шевченківського районного суду м. Чернівці цивільну справу №727/5443/20 за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької обласної ради, Голови Чернівецької обласної ради Мунтяна Івана Миколайовича, Департаменту охорони здоров`я Чернівецької обласної державної адміністрації , Обласного комунального некомерційного підприємства "Обласної психіатричної лікарні", ОСОБА_3 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Чернівецької обласної ради щодо не розгляду заяв ОСОБА_1 , а саме: заяви від 16 жовтня 2019 року про внесення змін до умов контракту від 18 червня 2018 року в частині зміни назви закладу охорони здоров`я та зміни назви посади, переводу її на посаду генерального директора Обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" у зв`язку з реорганізацією; заяви від 02 січня 2020 року про внесення змін до контракту та переводу на посаду генерального директора Обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" у зв`язку із реорганізацією. Зобов`язано Чернівецьку обласну раду внести зміни до умов контракту, укладеного між Чернівецькою обласною радою та ОСОБА_1 18 червня 2018 року в частині зміни назви закладу охорони здоров`я, з Комунальної медичної установи "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" на Обласне комунальне некомерційне підприємство "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" та зміни назви посади, з головного лікаря на генерального директора. Умови трудового контракту від 18 червня 2018 року, укладеного між Чернівецькою обласною радою та ОСОБА_1 , визнати чинними для Обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня", як правонаступника реорганізованої Комунальної медичної установи "Чернівецька обласна психіатрична лікарня". Визнано протиправною бездіяльність Чернівецької обласної ради щодо не переведення ОСОБА_1 з посади головного лікаря - керівника Комунальної медичної установи "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" на посаду генерального директора - керівника Обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" у зв`язку з реорганізацією відповідно до частини 4 статті 36 КЗпП України. Визнати такими, що відбулися зміни в правовідношенні, оформленому між Чернівецькою обласною радою та ОСОБА_1 контрактом від 18 червня 2018 року, шляхом переведення ОСОБА_1 з посади головного лікаря Комунальної медичної установи "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" на посаду генерального директора Обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" у зв`язку з реорганізацією. Визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Чернівецької обласної ради №334 від 11 жовтня 2019 року щодо призначення виконуючим обов`язки генерального директора Обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" Піца Андрія Костянтиновича. В іншій частині позовних вимог відмовлено. Вказане рішення набрало законної сили 16.12.2020 р.
04.12.2020 р. розпорядженням №554 Чернівецької обласної ради призначено ОСОБА_1 виконуючим обов`язки генерального директора ОКНП "ЧОПЛ" з 04.12.2020 р.
16.12.2020 р. на виконання рішення суду по справі №727/5443/20 розпорядженням №568 Чернівецької обласної ради переведено ОСОБА_1 з посади головного лікаря КМУ "ЧОПЛ" на посаду генерального директора ОКНП "ЧОПЛ" шляхом внесення змін до діючого контракту від 18.06.2018 р.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи, що позивача призначено на посаду генерального директора ОКНП "ЧОПЛ", а розпорядження №298 від 24.06.2020 р. першого заступника голови Чернівецької обласної ради Маковецької Інги Степанівни "Про оголошення конкурсу та початок формування конкурсної комісії на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня", яким був оголошений конкурс на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" та розпорядження №353 від 31.07.2020 р. першого заступника голови Чернівецької обласної ради Маковецької Інги Степанівни "Про утворення комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" відповідачем не скасовані, суд вважає, що підлягають задоволенню позовні вимоги позивача щодо визнання протиправними дій Чернівецької обласної ради та Виконуючого обов`язки голови Чернівецької обласної ради - першого заступника голови Чернівецької обласної ради Маковецької Інги Степанівни щодо оголошення та організації проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня", зобов`язання Чернівецької обласної ради та її посадових осіб утриматися від дій, пов`язаних з обмеженням прав на працю ОСОБА_1 на посаді керівника комунального закладу охорони здоров`я - Чернівецької обласної психіатричної лікарні в період дії її трудового контракту, визнання протиправним та скасування розпорядження №298 від 24.06.2020 р. першого заступника голови Чернівецької обласної ради Маковецької Інги Степанівни "Про оголошення конкурсу та початок формування конкурсної комісії на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня", яким був оголошений конкурс на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" та визнання протиправним та скасування розпорядження №353 від 31.07.2020 р. першого заступника голови Чернівецької обласної ради Маковецької Інги Степанівни "Про утворення комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня".
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В ході розгляду справи судом встановлено порушення відповідачами вищезазначених критеріїв.
Однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ст. 129 Конституції України).
Частиною ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Визнаватися допустимими і використовуватися як докази в адміністративній справі можуть тільки фактичні дані, одержані відповідно до вимог КАС України. Перевірка доказів на їх допустимість є найважливішою гарантією забезпечення прав і свобод людини і громадянина в адміністративному процесі та ухвалення законного і справедливого рішення у справі.
Відповідно до принципу V, викладеного у Рекомендації № (94) 12 "Незалежність, дієвість та роль суддів", ухваленій Комітетом Міністрів Ради Європи на 518 засіданні заступників міністрів 13.10.1994 року, судді, зокрема, зобов`язані проводити справу неупереджено, спираючись на власну оцінку фактів та власне тлумачення закону; забезпечити, щоб кожна сторона мала однакові можливості бути заслуханою, і щоб процедурні права кожної із сторін дотримувались відповідно до положень Конвенції про захист прав та основних свобод людини.
Сукупність вищенаведених встановлених обставин справи дає суду підстави визнати позовні вимоги обґрунтованими, доведеними матеріалами справи, і такими, що підлягають задоволенню.
Крім цього, вирішуючи спір, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Стосовно розподілу судових витрат.
Частиною 1 статті 139 КАС України установлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що при зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 2522,40 грн згідно квитанцій №0.0.1833089649.1 від 13.09.2020 року.
Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений позивачем судовий збір в сумі 2522,40 грн.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Чернівецької обласної ради та Виконуючого обов`язки голови Чернівецької обласної ради - першого заступника голови Чернівецької обласної ради Маковецької Інги Степанівни щодо оголошення та організації проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня".
3. Зобов`язати Чернівецьку обласну раду та її посадових осіб утриматися від дій, пов`язаних з обмеженням прав на працю ОСОБА_1 на посаді керівника комунального закладу охорони здоров`я - Чернівецької обласної психіатричної лікарні в період дії її трудового контракту.
4. Визнати протиправним та скасувати розпорядження №298 від 24.06.2020 р. першого заступника голови Чернівецької обласної ради Маковецької Інги Степанівни "Про оголошення конкурсу та початок формування конкурсної комісії на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня", яким був оголошений конкурс на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня";
5. Визнати протиправним та скасувати розпорядження №353 від 31.07.2020 р. першого заступника голови Чернівецької обласної ради Маковецької Інги Степанівни "Про утворення комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника (генерального директора) обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня".
6. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Чернівецької обласної ради судові витрати (судовий збір) в сумі 2522,40 грн, сплачений згідно квитанції №0.0.1833089649.1 від 13.09.2020 р.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Чернівецька обласна рада ( вул. Грушевського, 1, м. Чернівці, 58010, Код ЄДРПОУ 25081241)
Перший заступник голови Чернівецької обласної ради Маковецька Інга Степанівна (вул. Грушевського, 1, м. Чернівці, 58010)
Суддя І.В. Маренич