
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2021 року справа № 580/355/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у письмовому провадженні в залі суду адміністративну справу за позовом ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ до ЦЕНТРАЛЬНОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ (М.КИЇВ), Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про визнання протиправним і скасування рішення,
УСТАНОВИВ:
28.01.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (18005, Черкаська обл., місто Черкаси, бульвар Шевченка, будинок 307; код ЄДРПОУ 37853109) (далі - позивач) до ЦЕНТРАЛЬНОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ (М.КИЇВ) (01001, місто Київ, провулок Музейний, будинок 2-Д; код ЄДРПОУ 43315602) (далі - відповідач 1), Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (18001, Черкаська обл., м.Черкаси, просп. Хіміків, 50) (далі - відповідач 2) про визнання протиправною і скасування постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області ЦЕНТРАЛЬНОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ (М.КИЇВ) Вельган О.В. від 21.01.2021 ВП №63705513 про накладення штрафу.
Додатково просив стягнути з відповідача понесені позивачем судові у розмірі 2270,00грн.
Позов обґрунтований тим, що відповідач всупереч вимог закону не врахував факту часткового виконання позивачем, як боржником у виконавчому провадженні, рішення суду до відкриття виконавчого провадження. На час звернення з позовною заявою механізм відшкодування коштів підприємствам-надавачам житлово-комунальних послуг за період 30.09.2019 не визначено. Тому виконати рішення суду в частині повернення грошових коштів за період з 01.12.2014 до 31.01.2019 не можливо з поважних причин.
Ухвалою від 16.02.2020 суд відкрив загальне позовне (термінове) провадження та призначив підготовче засідання 23 лютого 2021 року о 10 год. 30 хв. Сторони у призначене підготовче засідання не прибули. Ухвалою від 23.02.2021 суд відклав підготовче засідання на 24 лютого 2021 року на 12год 00хв. Сторони повторно у призначене підготовче засідання не прибули.
Ухвалою від 24.02.2021 суд залучив до участі в справі в якості другого відповідача Відділ примусового виконання рішень Управління примусового виконання рішень у Черкаській області, що перебуває в складі відповідача та посадова особа якого прийняла спірне рішення. Задовольнив повністю клопотання ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (вх.№6007/21) про розгляд справи за його відсутності. Закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті у письмовому провадженні.
Відповідачі своїм правом подати до суду відзиви не скористалися про причини суд не повідомили.
Всі подані сторонами документи суд долучив до матеріалів адміністративної справи.
Дослідивши письмові докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви, з огляду на таке.
Суд встановив, що у провадженні відповідача 2 перебуває виконавче провадження №63705513 щодо примусового виконання виконавчого листа від 02.11.2020 №580/1187/20, виданого Черкаським окружним адміністративним судом, про зобов`язання позивача у цій справі повернути грошові кошти, виділені на житлову субсидію ОСОБА_1 , на особові рахунки надавачів послуг за період з 01 грудня 2014 року до 30 квітня 2019 року.
Виконавче провадження відкрите згідно з постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області ЦЕНТРАЛЬНОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ (М.КИЇВ) Вельган О.В. від 23.11.2020 після набрання 16.10.2020 законної сили рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 в справі №580/1187/20.
23.11.2020 відповідач 2 виніс постанову про стягнення з позивача виконавчого збору у вказаному виконавчому провадженні на загальну суму 20000,00грн.
Отримавши постанову від 23.11.2020 про відкриття виконавчого провадження, позивач листом від 02.12.2020 №10014/28-5/01-10 його повідомив. 02.11.2020 частково виконав вказане судове рішення за період з 01.02.2019 до 30.04.2019 в розмірі 3 521,47грн. Вказані кошти нараховані в листопаді 2020 року та виплачені під час фінансування субсидії за листопад 2020 року на рахунок, відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк». Починаючи з 01.10.2019 фінансування призначених субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг відбувається у грошовій готівковій формі. З 01.01.2020 позивач повністю припинив фінансування за попереднім механізмом. Кошти на відповідні рахунки не надходять, видатки не здійснюються. Додатково зазначив, що на даний час механізм відшкодування коштів підприємствам-надавачам житлово-комунальних послуг за період до 30.09.2019 не визначено. Тому виконати вказане вище рішення суду в частині повернення грошових коштів за період з 01.12.2014 до 31.01.2019 виконати не можливо з поважних причин. До листа додав повідомлення про дорахунок /зняття суми до особової справи №508207 ОСОБА_1 в сумі 3518,76грн. (повернення готівки з 01.02.2019 до 30.04.2019 за рішенням суду).
Постановою відповідача 2 від 21.01.2021 на позивача, як боржника у виконавчому провадженні, накладено штраф в сумі 5100,00грн. за невиконання рішення суду та вимог державного виконавця
Тому позивач звернувся з вищевказаним позовом.
Згідно зі ст.1 Закону України від 2 червня 2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - ЗУ №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавче провадження згідно зі ст.2 вказаного Закону здійснюється з дотриманням таких засад:
1) верховенства права;
2) обов`язковості виконання рішень;
3) законності;
4) диспозитивності;
5) справедливості, неупередженості та об`єктивності;
6) гласності та відкритості виконавчого провадження;
7) розумності строків виконавчого провадження;
8) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями;
9) забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.
Згідно з ч.2 ст.18 вказаного Закону виконавець зобов`язаний:
1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом;
2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження;
3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання;
4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом;
5) роз`яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов`язки.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.18 ЗУ №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону, та згідно з п.3 - з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну. Крім того відповідно до п.16 - накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Згідно з ч.4 ст.18 ЗУ №1404-VIII вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов`язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Отже, державний виконавець уповноважений вжити передбачені законом заходи для виконання виконавчого документа.
Відповідно до ч.5 ст.19 ЗУ №1404-VIII боржник зобов`язаний:
1) утримуватися від вчинення дій, що унеможливлюють чи ускладнюють виконання рішення;
2) допускати в установленому законом порядку виконавця до житла та іншого володіння, приміщень і сховищ, що належать йому або якими він користується, для проведення виконавчих дій;
3) за рішеннями майнового характеру подати виконавцю протягом п`яти робочих днів з дня відкриття виконавчого провадження декларацію про доходи та майно боржника, зокрема про майно, яким він володіє спільно з іншими особами, про рахунки у банках чи інших фінансових установах, про майно, що перебуває в заставі (іпотеці) або в інших осіб, чи про кошти та майно, належні йому від інших осіб, за формою, встановленою Міністерством юстиції України;
4) повідомити виконавцю про зміну відомостей, зазначених у декларації про доходи та майно боржника, не пізніше наступного робочого дня з дня виникнення відповідної обставини;
5) своєчасно з`являтися на вимогу виконавця;
6) надавати пояснення за фактами невиконання рішень або законних вимог виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження.
Порядок виконання рішень, за якими боржник зобов`язаний вчинити дії або утриматися від їх вчинення, врегульований ст.63 вказаного Закону.
Зокрема, за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
Згідно з положеннями ст.75 ЗУ №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Отже, для притягнення боржника до відповідальності за невиконання рішення у визначений строк виконавець зобов`язаний з`ясувати наявність причин такої бездіяльності та надати їм оцінку. Застосування штрафу є правомірним, якщо такі причини не є поважними.
Суд врахував, що позивач до часу отримання постанови державного виконавця від 23.11.2020 про відкриття виконавчого провадження 02.11.2020 частково виконав вказане судове рішення за період з 01.02.2019 до 30.04.2019 в розмірі 3 521,47грн. Вказані кошти нараховані в листопаді 2020 року та виплачені під час фінансування субсидії за листопад 2020 року на рахунок відкритий в ПАТ КБ «ПриватБанк», що підтверджується відповідним повідомленням про донарахування від 02.11.2020.
Водночас відсутні належні допустимі та достовірні докази виконання судового рішення в частині повернення грошових коштів за період з 01.12.2014 до 31.01.2019, тобто саме повного його виконання.
Згідно з п.1 ч.2 ст.92 Конституції України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюється виключно законами. Такими законами є Закон України про Державний бюджет на поточний рік, Бюджетний кодекс України.
Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії; виплати громадянам частини невикористаної субсидії для відшкодування витрат на оплату природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг з електропостачання для індивідуального опалення регулювався постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету».
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1101 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» визнано такою, що втратила чинність постанову Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 №256. Установлено, що невикористані залишки коштів за надані житлові субсидії та пільги на оплату житлово-комунальних послуг, що утворилися на кінець бюджетного періоду 2019 року на поточних рахунках із спеціальним режимом використання, відкритих в органах Казначейства, суб`єкти господарювання перераховують в останній робочий день такого періоду на поточні рахунки, відкриті в банківських установах на їх ім`я. Затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати деяких видів допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплати послуг окремим категоріям населення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2020 №656 затверджено Порядок використання у 2020 році коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Виплата пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі", для погашення заборгованості за надані не у грошовій формі пільги та житлові субсидії населенню (далі - Порядок №656).
Відповідно до п.1 Порядку №656 він визначає механізм використання у 2020 році коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Виплата пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі" (далі - бюджетні кошти), для погашення заборгованості за надані не у грошовій формі пільги та житлові субсидії населенню.
Згідно з п.2 Порядку №656 бюджетні кошти спрямовуються на погашення кредиторської заборгованості за субвенцією з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, поводження з побутовими відходами (вивезення побутових відходів) та вивезення рідких нечистот, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку води та теплової енергії, абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами (далі - кредиторська заборгованість), що виникла станом на 1 січня 2020 року.
Відповідно до п.3 Порядку №656 головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Пунктом четвертим Порядку №656 визначено, що погашенню за рахунок бюджетних коштів підлягає кредиторська заборгованість, що виникла станом на 1 січня 2020 р., яка відображена органами Казначейства у річній бюджетній звітності про виконання місцевих бюджетів за формою № 7 мб "Звіт про бюджетну заборгованість", затвердженій наказом Мінфіну від 17 січня 2018 р. № 12.
Згідно з п.5 Порядку №656 структурні підрозділи з питань соціального захисту населення оновлюють акти звіряння розрахунків за надані пільги та житлові субсидії на оплату житлово-комунальних послуг з виконавцями послуг і звіряють їх із даними органів Казначейства щодо відповідності обсягам кредиторської заборгованості, відображеної у звіті, зазначеному у пункті 4 цього Порядку.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення формують і подають до 1 вересня регіональним органам соціального захисту населення заявки щодо потреби в коштах для погашення кредиторської заборгованості.
Відповідно до п.6 Порядку №656 регіональні органи соціального захисту населення узагальнюють отримані від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення заявки та не пізніше ніж через три робочих дні після їх надходження подають Мінсоцполітики узагальнені заявки в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.
Згідно з п.7 Порядку №656 Мінсоцполітики протягом семи робочих днів після надходження узагальнених заявок щодо потреби в коштах на погашення кредиторської заборгованості перераховує відповідні кошти на рахунки регіональних органів соціального захисту населення, відкриті в Казначействі.
Відповідно до п.8 Порядку №656 регіональні органи соціального захисту населення не пізніше ніж наступного робочого дня після отримання коштів від Мінсоцполітики перераховують кошти на рахунки структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, відкриті в органах Казначейства.
Пунктом дев`ятим Порядку №656 визначено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення протягом двох робочих днів після надходження коштів на їх рахунки перераховують відповідні кошти на відкриті в банківських установах поточні рахунки виконавців житлово-комунальних послуг, об`єднань співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, щодо яких мають непогашені бюджетні зобов`язання за надані пільги та житлові субсидії населенню станом на 1 січня 2020 року.
Згідно з п.10 Порядку №656 ведення бухгалтерського обліку, відкриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов`язань в органах Казначейства та операції, пов`язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п.11 Порядку №656 складення і подання фінансової та бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
Зважаючи, що постанови уряду є підзаконним нормативно-правовим актом, на період їх чинності підлягають безумовному застосуванню, оскільки відповідно до вимог ст.117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Отже позивач, як структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, зобов`язаний сформувати і подати до 1 вересня регіональним органам соціального захисту населення заявки щодо потреби в коштах для погашення кредиторської заборгованості. Доказів вчинення відповідних дій позивач до суду не надав.
Надані позивачем службові записки стосуються виключно його внутрішньої переписки між його посадовими особами щодо стану виконання рішення суду, а не є достовірними та належними доказами фактично вчинених дій задля отримання належного фінансування для виконання рішення суду.
Отже, не доведено, що боржник вжив всі належні від нього заходи щодо виконання рішення суду.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.
Належних і допустимих доказів наявності поважних причин повного виконання рішення суду не надано. Отже, доводи позивача не підтверджені. Тому суд дійшов висновку, що відповідач 2, здійснюючи контроль примусового виконання рішення суду, дотримався вимог закону та прийняв спірне рішення правомірно.
Тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Зважаючи на результат вирішеного спору, судові витрати розподілу не підлягають відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 132-139, 241-246, 287, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
1. Відмовити повністю у задоволенні позовної заяви ДЕПАРТАМЕНТУ СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ ЧЕРКАСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (18005, Черкаська обл., місто Черкаси, бульвар Шевченка, будинок 307; код ЄДРПОУ 37853109) до ЦЕНТРАЛЬНОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ (М.КИЇВ) (01001, місто Київ, провулок Музейний, будинок 2-Д; код ЄДРПОУ 43315602), Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (18001, Черкаська обл., м.Черкаси, просп. Хіміків, 50) про визнання протиправною і скасування постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області ЦЕНТРАЛЬНОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ (М.КИЇВ) Вельган О.В. від 21.01.2021 ВП №63705513 про накладення штрафу.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його підписання.
Суддя А.М. Бабич
Рішення ухвалене, виготовлене в повному обсязі та підписане 25.02.2021.