
Справа № 560/909/21
РІШЕННЯ
іменем України
25 лютого 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов`язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області врахувати при обчисленні пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення заробітну плату за період роботи з 01.01.1993 року по 30.06.1996 року в радгоспі «Світлий шлях», зазначену у довідках про заробітну плату архівного відділу адміністрації Єлецького муніципального району Ліпецької області Російської Федерації №364,365,366 від 27.07.2020 року.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовлено у перерахунку пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за періоди роботи з 01.01.1993 року по 30.06.1996 року відповідно до довідок № 364, 365, 366 від 27 липня 2020 року, виданої архівним відділом адміністрації Єлецького муніципального району Ліпецької області Російської Федерації, оскільки в особових рахунках про нарахування заробітної плати ім`я позивача зазначено " ОСОБА_1 ", а не " ОСОБА_1 ".
Позивач вважає таку відмову противною, а тому звернувся з даним позовом до суду.
До суду 15.02.2021 надійшов відзив, відповідно до якого відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначив, що підстав для врахування заробітної плати за період роботи з 01.01.1993 року по 30.06.1996 року в радгоспі «Світлий шлях» немає, оскільки в первинних документах зазначено особу ОСОБА_1 (невірно вказано ім`я).
Вказав, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області діяло в межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством України.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій просить позов задовольнити з підстав, зазначених у позові.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.01.2021 відкрито провадження в даній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.02.2020 відмовлено у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін та про залишення позову без розгляду.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 з 02.08.2019 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
На запит Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до управління Пенсійного фонду Російської Федерації в Ліпецькій області щодо надання довідки про заробітну плату за період роботи з 29.08.1988 по 30.01.2001 в радгоспі "Світлий шлях" та проведення проведення перевірки достовірності її видачі, надійшли архівні довідки від 27.07.2020 № 364, 365, 366 з копіями особових рахунків про нарахування заробітної плати за період роботи позивача з вересня 1988 року по жовтень 1998 року, видані архівним відділом адміністрації Єлецького муніципального району Ліпецької області Російської Федерації.
09.09.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із запитом щодо причин нездійснення перерахунку пенсії за віком з врахуванням заробітної плати за період з 01.09.1988 по 31.10.1998 в радгоспі "Світлий шлях" відповідно до наданих документів.
Листом від 20.10.2020 №5205-4428/Л-03/8-2200/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що підстав для такого перерахунку пенсії немає. Вказали, що підстав для врахування заробітної плати за періоди роботи з 01.01.1993 року по 30.06.1996 року відповідно до довідок № 364, 365, 366 від 27 липня 2020 року, виданої архівним відділом адміністрації Єлецького муніципального району Ліпецької області Російської Федерації немає, оскільки в особових рахунках про нарахування заробітної плати ім`я позивача зазначено " ОСОБА_1 ", а не " ОСОБА_1 "
Позивач, вважаючи зазначену відмову протиправною, звернувся з цим позовом в суд.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України гарантоване право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Закон України "Про пенсійне забезпечення" відповідно до Основного Закону України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових та соціальних пенсій.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом
Статтею 8 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ст. 64 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.
Статтею 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку.
Згідно з пунктом 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 № 58 (далі - Інструкція) до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв`язку з цим винагороди.
Із записів у трудовій книжці позивача встановлено, що у період з 29.08.1992 по 01.10.1998 він працював у радгоспі "Світлий шлях".
Відповідно до ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058-IV заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, (зі змінами внесеними постановою правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07 липня 2014 року) довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Системний аналіз зазначених норм свідчить про те, що за загальним правилом підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.
Відповідно до статті 1 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав в сфері пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року (далі - Угода) пенсійне забезпечення громадян держав - учасниць цієї Угоди і членів їх сімей здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої вони проживають.
Якщо особа працювала за межами України, то питання можливості врахування під час обчислення пенсії заробітної плати, одержаної в цій країні, визначається на підставі міждержавних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, підписаних Україною та відповідною державою. Так, якщо особа працювала у Росії, то відповідною угодою в галузі пенсійного забезпечення, підписаною, в тому числі, Україною та Росією, передбачена можливість обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати, одержаної у Росії. У цьому разі подається довідка про зарплату згідно з додатком 1 до Порядку 22-1 (включаючи період після 1 липня 2000р.).
При цьому перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 21.02.2020 у справі №291/99/17.
Крім того, суд зазначає, що соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 11.07.2019 у справі №242/1484/17, від 31.03.2020 у справі №127/16245/17 та від 28.04.2020 у справі №607/4973/16-а, від 19.06.2020 у справі №376/848/17.
Для проведення розрахунку пенсії у відповідача наявні довідки про заробітну плату, надані архівним відділу адміністрації Єлецького муніципального району Ліпецької області Російської Федерації №364,365,366 від 27.07.2020 року, в яких ім`я позивача збігається з паспортними даними.
Також, в матеріалах справи наявна копія трудової книжки позивача, в якій ім`я позивача збігається з паспортними даними, відповідно до якої встановлено факт роботи в радгоспі «Світлий шлях»".
Крім того, судом встановлено, що відповідачем відповідно до цих довідок вже враховано заробітну плату позивача за 1988-1992, 1997-1998 роки, а тому посилання на їх недостовірність є безпідставними.
Враховуючи вищевикладене відповідачем протиправно не враховано при обчисленні пенсії ОСОБА_1 заробітну плату за період роботи з 01.01.1993 року по 30.06.1996 року в радгоспі «Світлий шлях», зазначену у довідках про заробітну плату архівного відділу адміністрації Єлецького муніципального району Ліпецької області Російської Федерації №364,365,366 від 27.07.2020 року.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивачки, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області врахувати при обчисленні пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення заробітну плату за період роботи з 01.01.1993 року по 30.06.1996 року в радгоспі «Світлий шлях», зазначену у довідках про заробітну плату архівного відділу адміністрації Єлецького муніципального району Ліпецької області Російської Федерації №364,365,366 від 27.07.2020 року.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги слід задовольнити.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області врахувати при обчисленні пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення заробітну плату за період роботи з 01.01.1993 року по 30.06.1996 року в радгоспі «Світлий шлях», зазначену у довідках про заробітну плату архівного відділу адміністрації Єлецького муніципального району Ліпецької області Російської Федерації №364,365,366 від 27.07.2020 року.
Стягнути на корить ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 25 лютого 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя Д.Д. Гнап