Рішення № 95136381, 24.02.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2021
Номер справи
560/1207/21
Номер документу
95136381
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1207/21

РІШЕННЯ

іменем України

24 лютого 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.

за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. представника позивача: Бабчука В.В., представника відповідача: Федосеєвої Л.Є., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

до суду з адміністративним позовом звернувся позивач до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з позовними вимогами:

визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з посади тракториста - машиніста безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції відповідно до п. в ч. З ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення «.

Рішення № 22125002053 від 29.09.2020 року Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області визнати протиправним та скасувати.

Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи трактористом - машиністом з 24.01.1986 року по 18.04.1991 в Полонському районному виробничому об"єднанні по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства «Сільгоспхімія», з 10.04.1991 року по 01.12.1991 року в радгоспі "Маяк", період навчання на тракториста - машиніста широкого профілю в Полонському середньому професійно - технічному училищі №5 з 1 вересня 1980 року по 13 липня 1983 року та службу в лавах Радянської Армії з 24 листопада 1983 року по 18 грудня 1985 року.

Призначити, здійснити нарахування та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з посади тракториста - машиніста з 01.02.2020року.

Рішення суду в межах суми платежу за один місяць звернути до негайного виконання.

Покласти обов"язок на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати до суду звіт про виконання рішення суду.

Стягнути з бюджетних асигнувань відповідача на сплату судового збору витрати по сплаті судового збору 908 грн.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відмова відповідача в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з посади тракториста - машиніста є протиправною.

На момент звернення позивача за призначенням пенсії - 21.09.2020 його загальний страховий стаж становив 35 років 4 місяці 22 днів , із них на посаді тракториста - машиніста становить більше 21 року без врахування періоду навчання та служби в лавах Радянської Армії.

Оскільки основним документом при призначенні пенсії є трудова книжка, а тому у відповідача не було правих підстав не зараховувати до пільгового стажу періоди роботи на посаді тракториста - машиніста : з 24.01.1986 року по 18.04.1991року (5 років, 2 місяці 24 дні) в Полонському районному виробничому об"єднанні по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства « Сільгоспхімія», з 10.04.1991 року по 01.12.1991 року в радгоспі «Маяк».

До стажу також не зараховано період навчання на тракториста - машиніста широкого профілю в Полонському середньому професійно - технічному училищі №5 з 1 вересня 1980 року по 13 липня 1983 року, службу в лавах Радянської Армії з 24 листопада 1983 року по 18 грудня 1985 року, що є протиправним.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Ухвалою суду від 05.02.2021 року суд відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання.

Суд відмовив відповідачу в задоволенні клопотання про залучення третіх осіб, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для прийняття рішення і відповідач не обгрунтував необхідність залучення третіх осіб, а також вказані особи надали позивачу, який долучив до матеріалів справи, необхідні довідки для підтвердження стажу роботи позивача.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву в якому вказав, що підстави для зарахування періоду роботи позивача з 13.07.1983 року по 23.11.1983 року до пільгового стажу роботи відсутні, тому період навчання з 01.09.1980 року по 18.12.1983 року та період проходження строкової військової служби з 24.11.1983 року по 18.12.1985 року також не підлягають зарахуванню до пільгового стажу.

До стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, не враховано періоди роботи: з 24.01.1986 року по 18.04.1991 року, оскільки відсутні документи, які б підтверджували зайнятість трактористом на протязі повного польового періоду на вирощуванні сільськогосподарської продукції в рослинництві чи тваринництві; з 10.04.1991 року по 01.12.1991 року, оскільки в протоколі про прийняття на роботу посада не зазначена, а відповідно до довідки від 02.06.2020 року № 297, виданої ТОВ Агрофірма «Маяк», та за результатами звірки первинних документів позивач працював механізатором.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив у їх задоволенні відмовити з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши представників сторін вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково зважаючи на наступне.

Судом встановлено.

31 січня 2020 року позивачу виповнилось 55 років.

21.09.2020 року з письмовою заявою позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах з посади тракториста - машиніста безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції.

Надав трудові книжки , уточнюючі довідки , військовий квиток , диплом, посвідчення тракториста - машиніста, довідки про заробітну плату.

Рішенням № 22125002053 від 29.09.2020 року Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з посади тракториста - машиніста безпосередньо зайнятого на виробництві сільськогосподарської продукції з підстав відсутності необхідного стажу на посаді тракториста - машиніста.

До стажу тракториста - машиніста зараховано 15 років сім місяців 19 днів.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не зараховано до стажу періоди роботи на посаді тракториста - машиніста з 24.01.1986 року по 18.04.1991 в Полонському районному виробничому об"єднанні по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства « Сільгоспхімія», з 10.04.1991 року по 01.12.1991 року в радгоспі « Маяк».

До стажу також не зараховано період навчання на тракториста - машиніста широкого профілю в Полонському середньому професійно - технічному училищі №5 з 1 вересня 1980 року по 13 липня 1983 року, службу в лавах Радянської Армії з 24 листопада 1983 року по 18 грудня 1985 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам судом враховано наступне.

У відповідності до п. в ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи - машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній посаді.

Відповідно до Порядку призначення пенсій на пільгових умовах трактористам -машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства затверджений Міністерством соціального захисту України визначений наказом № 7 від 20.01.1992р. за п. "в" ст. 13 Закону № 1788 правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються машиністи - трактористи, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства.

До трактористів - машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами - машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки. Згідно з п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк], протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Відповідно до п.п."д" ч. 4 ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637.

Так, згідно п.20 вказаного Порядку, передбачено, що уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу, приймаються у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років.

Отже, законодавець чітко визначив, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка і лише в разі відсутності у ній відомостей, для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно подавати уточнюючі довідки.

Відповідно до п.3 Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1098 під час досягнення пенсійного віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", особа звертається до органів Пенсійного фонду України із заявою про видачу довідки про наявний страховий стаж.

Згідно із п. 4 Порядку довідка про наявний страховий стаж за формою згідно з додатком видається органами Пенсійного фонду України за заявою особи, до якої додаються копія трудової книжки та у разі потреби документи, що підтверджують трудовий стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. №637.

Обчислення страхового стажу проводиться відповідно до статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування ".

Згідно із ст. 38 Закону України «Про професійну-технічну освіту», час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Суд не погоджується з відповідачем, що підстави для зарахування періоду роботи позивача до пільгового стажу роботи з 13.07.1983 року по 23.11.1983 року, а також період навчання з 01.09.1980 року по 18.12.1983 року та період проходження строкової військової служби з 24.11.1983 року по 18.12.1985 року відсутні.

На вимогу суду позивачем надано оригінали документів: паспорт ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 НОМЕР_1 , трудову книжку колгоспника форми НОМЕР_6, трудову книжку НОМЕР_2 , диплом НОМЕР_3 про закінчення Полонського середнього профтехучилища №5, військовий квиток НОМЕР_4 .

В судовому засіданні оглянуто вказані документи і встановлено, що згідно трудової книжки колгоспника позивач працював трактористом в 1981, 1982,1983,1991 роках в агрофірмі "Маяк" Полонського району, Хмельницької області.

Відповідно до диплому НОМЕР_3 позивач навчався в Полонському середньому профтехучилищі №5 з 01.09.1980 року по 13.07.1983 року.

Згідно військового квитка НОМЕР_4 позивач проходив строкову військову службу з 24.11.1983 року по 18.12.1985 рік.

Стосовно спірного періоду з 13.07.1983 року по 23.11.1983 року під час огляду трудової книжки колгоспника встановлено, що позивач працював трактористом в агрофірмі "Маяк" Полонського району, Хмельницької області і ним вироблено 78 людини - днів, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати вказаний період роботи позивача до пільгового стажу роботи, а також період навчання з 01.09.1980 року по 18.12.1983 року та період проходження строкової військової служби з 24.11.1983 року по 18.12.1985 року.

Відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 позивач з 24.01.1986 року по 18.04.1991 рік працював на посаді тракториста - машиніста третього класу в Полонському районному виробничому об"єднанні по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства і згідно довідки виданої Приватним акціонерним товариством Полонське підприємство "Агрохім", правонаступником останнього, від 17.03.2020 року №38, в якій вказано, що період роботи ОСОБА_1 з 24.01.1986 року по 18.04.1991 рік зараховується до стажу роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно з пунктом "в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а тому відповідач зобов"язаний був зарахувати вказаний період позивачу до пільгового стажу роботи.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку, що у позивача на час звернення із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області було достатньо, більше 20 років трудового стажу, для зарахування до пільгового стажу роботи трактористом - машиністом, що дає право йому на пенсію за віком на пільгових умовах.

Натомість відповідачем не доведений факт не зайнятості позивача у виробництві сільськогосподарської продукції під час його роботи трактористом-машиністом, тому, на думку суду, відповідач не виконав покладені на нього ч. 2 ст. 71 КАС України обов`язки щодо надання доказів при запереченні проти позову.

Одночасно, суд не погоджується з позивачем щодо зарахування періоду роботи позивача до пільгового стажу роботи з 18.04.1991 року по 01.12.1991 року, оскільки в трудовій книжці позивача НОМЕР_2 записано, що 18.04.1991 року позивача звільнено за власним бажанням з Полонського районного виробничого об"єднання по агрохімічному обслуговуванню сільського господарства, а 01.12.1991 року прийнято в радгосп "Маяк" Полонського району. Оскільки з 18.04.1991 року по 01.12.1991 року відсутні записи щодо працевлаштування позивача, тому і підстав для зарахування вказаного періоду до пільгового стажу роботи у відповідача не було.

Суд погоджується з відповідачем, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 21.09.2020 року вперше звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, тобто звернення за пенсією відбулося пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. Зазначена обставина підтверджується матеріалами справи та не заперечується позивачем.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Відповідно до ч. 1 ст. 45 зазначеного Закону, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Реалізація права на призначення пенсії здійснюється шляхом подання заяви з усіма необхідними документами.

Згідно п. 1.6 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року (далі - Порядок) звернення за призначенням пенсії може здійснюватись в будь який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Згідно п. 1.7. Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Відповідно до абз. 1 п. 1.7. Порядку, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Тому підстави для призначення ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з посади тракториста - машиніста з 01.02.2020року у відповідача були відсутні, а пенсію необхідно було призначити з дня звернення позивача за пенсією, тобто - 21.09.2020 року

Суд також вважає безпідставною та передчасною вимогу щодо покладення обов"язку на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати до суду звіт про виконання рішення суду, оскільки позивачем не наведено жодних підстав з приводу того, що прийняте рішення судом стосовно нього не буде виконано відповідачем.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 29.09.2020 року №22125002053.

Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи трактористом - машиністом з 24.01.1986 року по 18.04.1991 року, а також період навчання в Полонському середньому професійно - технічному училищі №5 з 01.09.1980 року по 13.07.1983 року, період служби у Збройних силах з 24.11.1983 року по 18.12.1985 року.

Призначити, здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 21.09.2020 року.

Рішення суду в межах суми платежу за один місяць звернути до негайного виконання.

В решті позову відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати в сумі 454,00грн(чотириста п"ятдесят чотири грн) на користь ОСОБА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 25 лютого 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя П.М. Майстер