
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
25 лютого 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/3683/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Канигіної Т.С., розглянувши у письмовому порядку заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.08.2020 у справі №440/3683/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
13.07.2020 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач, заявник) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17.08.2020 у справі №440/3683/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати пенсії – 22.05.2020; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати пенсії – 22.05.2020; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено; стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн /а.с. 62-64/.
12.11.2020 Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи №440/3683/20 /а.с. 93/.
15.02.2021 до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення від 17.08.2020 у справі №440/3683/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, а саме просить:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.08.2020;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Полтавській області протягом десяти діб з дати прийняття судом ухвали про судовий контроль подати звіт до Полтавського окружного адміністративного суду про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.08.2020 у справі №440/3683/20;
- за наслідками розгляду звіту ГУ ПФУ в Полтавській області про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту накласти на керівника ГУ ПФУ в Полтавській області, відповідального за виконання судового рішення, штраф у сумі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В обґрунтування клопотання заявник зазначив, що рішення суду фактично не виконано, що є підставою для встановлення судового контролю та, як наслідок, накладення на керівника ГУ ПФУ в Полтавській області штрафу.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно із частинами першою та другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 09.11.2020 №6348-6189/Б-04/8-1600/20 позивача повідомлено про те, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.08.2020 у справі №440/3683/20 позивачу нарахована компенсація частини доходів за період з 01.01.2016 по 22.05.2020 у розмірі 42388,81 грн /а.с. 111/.
Таким чином, рішення суду в частині зобов`язання провести нарахування компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії за період з 01.01.2016 по день фактичної виплати пенсії – 22.05.2020 фактично виконане, що позивач не заперечує.
Відповідно до положень статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України судовий контроль за виконанням судового рішення полягає у зобов`язанні суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
При цьому встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду.
У листі Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 09.11.2020 №6348-6189/Б-04/8-1600/20 зазначено, що заборгованість облікована в органі Пенсійного фонду України та буде виплачена після виділення асигнувань на ці цілі з Державного бюджету України.
Згідно зі статтею 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Таким чином, нарахована позивачу сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Отже, проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.
Крім того, із заяви ОСОБА_1 судом не встановлено, що відповідач створює перешкоди для виконання судового рішення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням указаного рішення.
Щодо клопотання ОСОБА_1 у частині накладення адміністративного стягнення на відповідача суд зазначає, що вказане клопотання є передчасним та задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до частини другої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право накласти штраф на відповідача за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту.
Водночас, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17.08.2020 у справі №440/3683/20 суд не зобов`язував відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю та накладення адміністративного стягнення у справі №440/3683/20.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.08.2020 у справі №440/3683/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.С. Канигіна