
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2021 року Справа № 280/8613/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в особі Вознесенівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян щодо відмови здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі довідок Архівного управління Запорізької міської ради від 05.10.2018 № 04-25/Б2310 та від 02.11.2018 № 04-25/Б-1990;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в особі Вознесенівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі довідок Архівного управління Запорізької міської ради від 05.10.2018 № 04-25/Б2310 та від 02.11.2018 № 04-25/Б-1990 з 22 грудня 2019 року та Акту № 2366/1 від 18.06.2020 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що є пенсіонером та з 22.01.2020 отримує пенсію за віком. Вказує, що звернувся до відповідача щодо перерахунку пенсії, однак листом від 03.09.2020 Управління повідомило про неможливість перерахунку пенсійної справи № 084050004026 відповідно Акту від 18.06.2020 № 2366/1 про результати перевірки достовірності даних довідок від 05.10.2018/ р. № 04-25/Б2310 та від 02.11.2018 р. № 04-25/Б-1990 про заробітну плату для обчислення пенсії. Як вказано в акті № 2366/1 від 18.06.2020 року про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради, суми заробітної плати, які зазначені у довідках від 05.10.2018/ р. № 04- 25/Б2310 та від 02.11.2018 р. № 04-25/Б-1990 не відповідають даним особового рахунку. До довідок зайво враховано суми, на які не нараховані страхові внески (компенсація на продукти харчування, матеріальна допомога). Однак, на думку позивача, зазначені в довідках Архівного управління суми компенсації на продукти харчування в травні та листопаді 1994p., вересні 1996 р. та матеріальна допомога в листопаді 1995р. не є підставою неврахування всіх зазначених у довідці сум заробітної плати для обчислення та перерахунку пенсії. У звязку із цим, вважає дії відповідача про відмову перерахунку пенсії необґрунтованими та такими, що спростовуються самим Актом № 2366/1 про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії. З огляду на таке, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач позовну заяву не визнав, надавши свій письмовий відзив 22.12.2020 року за вх. №62699. Зазначає, що при зверненні до ПФУ за призначенням пенсії позивачем були надані довідки про заробітну плату до 1 липня 2000 року, видані архівним управлінням Запорізької міської ради, а саме: від 05.10.2018 №04-25/Б-1990 та від 02.11.2018 №04-25/Б-2310 за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997 року в Акціонерному товаристві «Корпорація Хортиця». З урахуванням норм статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» управлінням було направлено запити на проведення перевірки достовірності довідок про заробітну плату до відділу контрольно - перевірочної роботи при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області. Згідно акта № 2366/1 від 18.06.2020 року про результати перевірки достовірності даних довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, виданих архівним відділом Запорізької міської ради від 05.10.2018 року № 04-25/Б-1990 та від 02.11.2018 року №04-25/Б-2310 виявлено розбіжності у сумах заробітної плати за 1993 - 1997 роки. Враховуючи зазначене, довідки від 05.10.2018 року № 04-25/Б-1990 та від 02.11.2018 року №04-25/Б-2310 визнано недійсними. Позивачу листом від 03.09.2020 року за № 0800-0202-8/44148 було повідомлено, що вказані довідки неможливо враховувати для розрахунку заробітної плати при перерахунку пенсії, зважаючи на вищевикладене. Враховуючи наведене вище, для задоволення позовних вимог позивача щодо перерахунку його пенсії за наданими довідками про заробітну плату, немає законних підстав. У зв`язку із чим, просить суд відмовити у позові.
Ухвалою суду від 02.12.2020 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/8613/20. Призначено судове засідання на 28.12.2020 року без виклику сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером за віком згідно рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області від 22.01.2020.
При зверненні до ПФУ за призначенням пенсії позивачем були надані довідки про заробітну плату до 1 липня 2000 року, видані архівним управлінням Запорізької міської ради, а саме: від 05.10.2018 №04-25/Б-1990 та від 02.11.2018 №04-25/Б-2310 за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997 року в Акціонерному товаристві «Корпорація Хортиця» (а.с.12, 13).
Згідно акта № 2366/1 від 18.06.2020 року про результати перевірки достовірності даних довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, виданих архівним відділом Запорізької міської ради від 05.10.2018 року № 04-25/Б-1990 та від 02.11.2018 року №04-25/Б-2310 виявлено розбіжності у сумах заробітної плати за 1993 - 1997 роки.
Листом від 03.09.2020 вих. №0800-0202-8/44148 ГУ ПФУ в Запорізькій області повідомило позивача про неможливість перерахунку пенсійної справи №084050004026, оскільки при перевірці достовірності довідок виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997 в АТ «Корпорація «Хортиця» є наявні розбіжності в виплаті сум заробітку (до довідок зайво враховано суми, на які не нараховано страхові внески) (а.с.14).
Вважаючи протиправним дії щодо відмови у перерахунку пенсії за віком та з вимогою вчинити певні дії, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши наявні у справі матеріали, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Абзацом 5 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, установлено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Так, згідно архівних довідок, виданих архівним управлінням Запорізької міської ради, а саме: від 05.10.2018 №04-25/Б-1990 та від 02.11.2018 №04-25/Б-2310 за період роботи ОСОБА_1 з 01.01.1993 по 31.12.1997 року в Акціонерному товаристві «Корпорація Хортиця» на посаді «віце-президент» зазначені розміри нарахувань за цей період у грошових одиницях, які діяли в той час на території України. Також вказані первинні документи в якості підстави для складання таких довідок. Архівні довідки мають вихідні реквізити (дати, номер), підписи та печатки посадових осіб, які їх склали.
Отже, за формою та змістом вказані архівні довідки відповідають вимогам чинного законодавства.
Частиною 1 ст. 44 Закону № 1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Положеннями ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-IV зазначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення", органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
В акті ГУ ПФУ в Запорізькій області від 18.06.2020 «Про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради» № 2366/1 зазначено, що «в ході перевірки проведено співставлення даних сум заробітної плати, які зазначені в довідках про заробітну плату для обчислення пенсії від 02.11.2018 № 04-25/Б-2310, від 05.10.2018 № 04-25/Б-1990 на ім`я ОСОБА_1 , 1959р.н., таб.номер 00002, з фактичними сумами зазначеними в особових рахунках/відомостях працівника у грошових одиницях, які діяли в той час на території України … встановлено: суми заробітної плати, які зазначені у довідках від 02.11.2018 № 04-25/Б-2310, від 05.10.2018 № 04-25/Б-1990 на ім`я ОСОБА_1 не відповідають даним його особового рахунку. До довідок зайво враховано суми, на які не нараховано страхові внески (компенсація на продукти харчування, матеріальна допомога).».
За даними наведеної в акті таблиці можливо встановити, що розбіжність виникла у травні і листопаді 1994 року, листопаді 1995 року та вересні 1996 року. При цьому Управлінням чітко відокремлено суми заробітку, на який не нараховані страхові внески.
Також в акті зазначено, що перевірка відомостей про розмір нарахованих позивачу виплат здійснена ГУ ПФУ в Запорізькій області на підставі особових рахунків нарахування заробітної плати працівників АТ «Корпорація «Хортиця».
Отже, суд приходить до переконання, що надані позивачем разом із заявою про призначення пенсії архівні довідки від 02.11.2018 № 04-25/Б-2310, від 05.10.2018 № 04-25/Б-1990 мали бути враховані відповідачем, оскільки відомості зазначені в них повністю підтверджуються первинними документами.
В свою чергу ті розбіжності, які були встановлені під час перевірки та зафіксовані актом ГУ ПФУ в Запорізькій області від 18.06.2020 «Про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради» № 2366/1 не можуть мати своїм наслідком відмову у розрахунку пенсії на підставі архівних довідок, лише з тих підстав, що у чотирьох місяцях зайво включені виплати, які не можуть враховуватись при призначенні пенсії.
Такі недоліки можуть бути усунуті самим Управлінням шляхом виключення цих сум із суми нарахованої заробітної плати за спірні місяці, а не шляхом позбавлення позивача права на врахування спірного періоду для обчислення розміру пенсії.
Відтак, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі довідок Архівного управління Запорізької міської ради від 05.10.2018 № 04-25/Б2310 та від 02.11.2018 № 04-25/Б-1990 слід визнати протиправними.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Оскільки відповідач не заперечує, що архівні довідки від 05.10.2018 № 04-25/Б2310 та від 02.11.2018 № 04-25/Б-1990 були подані позивачем разом із заявою про призначення пенсії за віком, то відповідний перерахунок пенсії має бути здійснений з дати призначення пенсії за віком - з 22 грудня 2019 року.
Враховуючи вищевикладене, задоволення позовних вимог шляхом зобов`язання відповідача здійснити з 22 грудня 2019 року перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі довідок Архівного управління Запорізької міської ради від 05.10.2018 № 04-25/Б2310 та від 02.11.2018 № 04-25/Б-1990 шляхом виключення з них сум, вказаних в Акті № 2366/1 від 18.06.2020 «По результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради», на які не нараховувались страхові внески, є дотриманням судом гарантій про те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку із викладеним, судові витрати у розмірі 840,00 грн. на оплату судового збору підлягають стягненню на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі довідок Архівного управління Запорізької міської ради від 05.10.2018 № 04-25/Б2310 та від 02.11.2018 № 04-25/Б-1990.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 22 грудня 2019 року перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі довідок Архівного управління Запорізької міської ради від 05.10.2018 № 04-25/Б2310 та від 02.11.2018 № 04-25/Б-1990 шляхом виключення з них сум, вказаних в Акті № 2366/1 від 18.06.2020 «Про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої Архівним управлінням Запорізької міської ради», на які не нараховувались страхові внески.
Стягнути на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 25.02.2021.
Суддя Л.Я. Максименко