Рішення № 95134675, 10.02.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2021
Номер справи
280/5674/20
Номер документу
95134675
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

10 лютого 2021 року 10 год. 20 хв.Справа № 280/5674/20 м.Запоріжжя Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Сацький Р.В., за участі секретаря судового засідання Шелепко Б.В. та сторін

від позивача 1: не прибув,

від позивача 2: не прибув,

від відповідача: Бакланова Ю.О.,

від третьої особи: Бакланова Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )

ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_2 )

до Департаменту освіти та науки Запорізької міської ради (69037, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 39 - Б, код ЄДРПОУ 37573094)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Запорізька міська рада (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915)

про визнання незаконним та скасування наказу від 15.06.2020 №298к/тр.

ВСТАНОВИВ:

20 серпня 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач 1), ОСОБА_2 (далі - позивач 2) до - Департаменту освіти та науки Запорізької міської ради (далі - відповідач) та Запорізької міської ради (далі - третя особа), в якому позивачі просять суд:

- визнати незаконним та скасувати наказ відповідача від 15.06.2020 №298к/тр;

- визнати конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя, призначений наказом Департаменту освіти та науки Запорізької міської ради від 15.06.2020 №298к/тр таким, що не відбувся.

Позовна заява обґрунтована тим, що Рішенням Запорізької міської ради від 27.05.2020 №35 «Про затвердження Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя» затверджено відповідне Положення про конкурс, Департаменту освіти та науки Запорізької міської ради доручено забезпечити проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя відповідно до затвердженого Положення. Наказом Департаменту освіти та науки Запорізької міської ради від 15.06.2020 №298к/тр на виконання вищевказаного рішення Запорізької міської ради, вирішено провести конкурс на заміщення посад директорів 81 (вісімдесяти одного) закладу загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя. Позивач вважає Наказ № 298к/тр від 15.06.2020 таким, що не відповідає чинному законодавству, оскільки одним й тим самим наказом оголошено про початок та затвердження складу конкурсної комісії; не відомо за яким принципом здійснювався відбір кандидатів до складу конкурсної комісії, тощо. Окремо зазначає, що у складі конкурсної комісії присутній депутат міської ради, що є додатковим свідченням «замовного» характеру конкурсу, що протирічить засадам, які визначені наведеними вище нормативними положеннями. Також, членами конкурсної комісії ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не були подані щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання фукцій держави або місцнвого самоврядування, що є порушенням п. 1, пп «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції». Також позивачі зазначають, що оскаржуваний наказ не оприлюднено на сайті Запорізької міської ради. На сайті Запорізької міської ради відсутня дата публікації оголошення, таким чином особа, яка бажає прийняти участь у конкурсі не може визначити строк, з якого починається відлік для подання документів. На сайтах закладів освіти такі оголошення взагалі відсутні, графи «Найменування посади та умови праці», «Кваліфікаційні вимоги до керівника закладу» містять загальні положення, тоді як кожний заклад має свої специфічні умови праці, положення посадових інструкцій керівників та ін., які особа, яка подає документи для участі у конкурсі, повинна знати та які департамент зобов`язаний повідомити до проведення конкурсу. Всі викладені невідповідності оскаржуваного наказу нормативно-правовим актам, які регулюють спірні правовідносини, серед іншого, пов`язані з тим, що Законом України «Про повну загальну середню освіту» не передбачено проведення конкурсу на посаду керівника одночасно 81 закладу освіти. Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави для висновку, що вказаний конкурс призначається на кожний заклад окремо у процедурі, що чітко визначена законом. З наведених підстав просить суд позов задовольнити.

Ухвалою суду від 25.08.2020 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання на 21.09.2020 о/об 11 год. 00 хв.

08.09.2020 представником відповідача через канцелярію суду (вх. №41311) поданий відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позову заперечує та зазначає наступне. Позивачами - 1, 2 не зазначено пункт, підпункт, частину статті Закону України від 16.01.2020 №463-IX «Про повну загальну середню освіту» або «Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя», затвердженим рішенням Запорізької міської ради від 27.05.2020 №35, які були порушені Відповідачем при винесенні спірного наказу від 15.06.2020 №298к/тр, а наведені ними у позові доводи є надуманими, вигаданими, такими, що не відповідають обставинам справи. Позивачами - 1, 2 документально не доведено наявність потенційного/реального конфлікту інтересів у ОСОБА_5 (як члена громадської організації «Всеукраїнське бюро люстрації та протидії корупції») до конкретного кандидата на посаду керівника закладу загальної середньої освіти. У разі наявності у Позивачів-1, 2 претензій до роботи конкурсної комісії, то відповідачем (у позові), відповідно повинна бути конкурсна комісія (як тимчасово утворений суб`єкт владних повноважень), однак жодних позовних вимог Позивачами - 1, 2 до конкурсної комісії - не висунуто. Оскільки наказ від 15.06.2020 №298к/тр не є ані нормативно-правовим актом, ані актом індивідуальної дії, то вимоги Позивачів-1,2 є такими, що не ґрунтуються на приписах Закону України від 13.01.2011 №2939-УІ «Про доступ до публічної інформації». Крім того, Позивачі-1, 2 обґрунтовують свої позовні вимоги наступним: «... Щодо оголошення про проведення конкурсу, то згідно з ч.З ст.39 Закону України «Про повну загальну середню освіту», п.8 Положення про конкурс оголошення про проведення конкурсу оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника та на офіційному вебсайті закладу освіти (за наявності) наступного робочого дня після прийняття рішення про проведення конкурсу та повинне містити: [...] По-перше, на сайті Запорізької міської ради відсутня дата публікації оголошення, таким чином особа, яка бажає прийняти участь у конкурсі не може визначити строк, з якого починається відлік для подання документів. На сайтах закладів освіти такі оголошення взагалі відсутні. По-друге, графи «Найменування посади та умови праці», «Кваліфікаційні вимоги до керівника закладу» містять загальні положення, тоді як кожний заклад має свої специфічні умови праці, положення посадових інструкцій керівників та ін., які особа, яка подає документи для участі у конкурсі, повинна знати та які департамент зобов`язаний повідомити до проведення конкурсу. ...». Викладені доводи Позивачів - 1, 2 стосуються дій департаменту освіти і науки Запорізької міської ради та Засновника закладів загальної середньої освіти стосовно додержання процедури проведення конкурсу, але ці дії Позивачами - 1, 2 - не оскаржуються, відтак не є і предметом доказування/розгляду у справі. Звідси, вищенаведені доводи взагалі не стосуються наказу від 15.06.2020 №298к/тр. З наведених підстав просить суд у задоволенні позову відмовити. Також у відзиві відповідача міститься клопотання про залучення Запорізької гімназії №46 Запорізької міської ради Запорізької області до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

16.09.2020 від представника позивачів через канцелярію суду (вх. №43108) була подана відповідь на відзив. У відповіді на відзив зазначено, що посилання у відзиві на судову практику Верховного Суду, зокрема, на Постанову Великої Палати Верховного Суду від 23.10.2019 у справі №819/781/18 та інші аналогічні постанови не є доречним, оскільки предметом перегляду у касаційному порядку означених справ є критерії розмежування судової юрисдикції, тобто передбачені законом умови, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства. Предметом оскарження є наказ Департаменту освіти та науки Запорізької міської ради про створення вказаної конкурсної комісії, а відповідно (як наслідок), у контексті даних підстав, й легітимність її рішень, як органу, шо створений з порушенням порядку, передбаченого чинним законодавством. Оскаржуваний наказ за своєї правовою природою не є внутрішньоорганізапійним. Оскаржуваний наказ визначає правила поведінки та впливає на права та обов`язки учасників освітнього процесу і стосується не лише структурних підрозділів чи працівників Департаменту, а тому Відповідачем були порушені норми Закону України «Про доступ до публічної інформації» через відсутність відповідної публікації. У позовній заяві відсутня вимога про зобов`язання конкурсної комісії визнати конкурс таким, що не відбувся, так само як і будь-які матеріально-правові вимоги до вказаного суб`єкта. Тому цитування законодавчих положень, які регулюють відповідні повноваження, не є актуальним у даному випадку. У випадку задоволення позовних вимог про визнання незаконним та скасування наказу №298 к/тр, яким прийнято рішення про проведення конкурсного відбору та затвердження складу конкурсної комісії, відповідні рішення конкурсної комісії за принципом «протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків» є такими, що не мають юридичної сили. У такому випадку Департамент має прийняти рішення про проведення повторного конкурсу, але у відповідності до норм чинного законодавства. Щодо залучення третьої особи, представник позивачів зазначає, що Каплунова Л.В. не оскаржує рішення конкурсної комісії щодо результатів проведення конкурсного добору на керівника Запорізької гімназії №46 та відповідачем по справі не є конкурсна комісія. Проведення конкурсу оскаржується під кутом недотримання Департаментом вимог чинного законодавства щодо порядку оголошення конкурсу, створення конкурсної комісії та інших підстав, вказаних у позовній заяві. Тому залучення до участі у справи Запорізької гімназії №46 не відповідає нормам КАС України. Рішення по суті даної справи фактичне може вплинути на права та обов`язки всіх 81 шкіл, добір керівників яких проводився у межах оскаржуваного наказу. За такою логікою Відповідача до участі у справі у якості третіх осіб необхідно залучити представників всіх перелічених в оскаржуваному наказі закладів освіти, що фактично затягне судовий процес на роки.

21.09.2020 від третьої особи через канцелярію суду (вх. №43872) надійшли письмові пояснення в яких зазначила, що позовні вимоги про визнання незаконним та скасування наказу департаменту освіти та науки Запорізької міської ради від 15.06.2020 №298к/тр, визнання конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя, призначеного наказом Департаменту освіти та науки Запорізької міської ради від 15.06.2020 №298к/тр таким, що не відбувся не грунтуються на законі, а позов про визнання незаконним та скасування наказу Департаменту освіти та науки Запорізької міської ради є безпідставним, необгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Усною ухвалою суду від 21.09.2020, яка занесена до протоколу судового засідання, судом у задоволені клопотання про залучення у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Запорізької гімназії №46 Запорізької міської ради - відмовлено.

Усною ухвалою суду від 21.09.2020, яка занесена до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 26.10.2020 о/об 14 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 21.09.2020 витребувано від Управління внутрішньої політики, преси та інформації Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр-кт Соборний, 206) інформацію щодо оприлюднення оголошення про проведення у 2020 році конкурсу на заміщення вакантних посад директорів закладів загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя.

Ухвалою суду від 21.09.2020 витребувано від Департаменту освіти та науки Запорізької міської ради наступні документи (69037, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 39 - Б, код ЄДРПОУ 37573094): документи, які було подано чланами конкурсної комісії - ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , для включення до конкурсної комісії; документи, які було подано всіма особами, яких не включено до складу конкурсної комісії; документи, які було подано для включення до конкурсної комісії ОСОБА_8 ; журнал реєстрації документів, що надходять до Департаменту, у частині інформації про надходження вказаного листа; рішення Департаменту щодо зміни суб`єктного складу конкурсної комісії, з інформацією про його оприлюднення.

29.09.2020 від Управління внутрішньої політики, преси та інформації Запорізької міської ради через канцелярію суду (вх. №45464) надійшли витребувані судом документи.

12.10.2020 від Департаменту освіти та науки Запорізької міської ради наступні документи через канцелярію суду (вх. №48344) надійшли витребувані судом документи.

Ухвалою суду від 26.10.2020 відкладено підготовче засідання на 19.11.2020 о/об 11 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 19.11.2020 відкладено підготовче засідання суду на 11.01.2021 о/об 15 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 11.01.2020 закрито підготовче провадження та признаено справу до судового розгляду на 10.02.2020 о/об 09 год. 10 хв.

Від представника позивачів через канцелярію суду (вх. №8021) надійшла заява про розгляд справи без участі позивачів та їх представника.

Представник відповідача у судовому засідання проти задоволення позову заперечувала та просила суд відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала та просила суд відмовити у задоволенні позову

Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, встановив наступне.

27.05.2020 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №35 «Про затвердження Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя» (надалі - рішення ЗМР №35).

Цим рішенням затверджено Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя, яке визначає механізм проведення конкурсу та призначення на посаду керівників закладів загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя за результатами проведення конкурсу.

Крім того, п. 2 рішення уповноважено департамент освіти і науки Запорізької міської ради (надалі - департамент) забезпечити проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя відповідно до затвердженого Положення.

На виконання рішення ЗМР №35 департаментом прийнято наказ від 15.06.2020 №298к/тр «Про проведення конкурсу на заміщення вакантних посад директорів закладів загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя» (надалі - наказ).

Цим наказом визначено «провести конкурс на заміщення вакантних посад директорів закладів загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя...», а також для проведення конкурсу утворено конкурсну комісію та затверджено її склад (додаток 2).

Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивачі звернулися до суду із даним позовом.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов`язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначення компетенції державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти регулюються Законом України «Про освіту», Законом України "Про повну загальну середню освіту". Відповідно до підпункту 1 пункту а) статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, управління закладами освіти, які належать територіальним громадам або передані їм (...)

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про освіту» зазначено, що керівник закладу освіти призначається засновником у порядку, визначеному законами та установчими документами, з числа претендентів, які вільно володіють державною мовою і мають вищу освіту. Додаткові кваліфікаційні вимоги до керівника та порядок його обрання (призначення) визначаються спеціальними законами та установчими документами закладу освіти.

Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України «Про повну загальну середню освіту» встановлено, що управління закладом загальної середньої освіти здійснюють: засновник (засновники) або уповноважений ним (ними) орган; керівник закладу освіти; педагогічна рада; вищий колегіальний орган громадського самоврядування закладу освіти.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» встановлено, що керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог цього Закону та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).

Оцінюючи правомірність внесених змін до попереднього рішення Запорізької міської ради та відповідний обсяг повноважень відповідача, суд виходить зі змісту ст. 37 Закону України "Про повну загальну середню освіту" від 16 січня 2020 року № 463-IX, яка передбачає, що права та обов`язки засновника (засновників) закладу загальної середньої освіти визначаються цим Законом, Законом України "Про освіту" та іншими актами законодавства.

Засновник закладу загальної середньої освіти або уповноважений ним орган (посадова особа):

затверджує статут (його нову редакцію), укладає засновницький договір у випадках, визначених законом;

затверджує положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти та склад конкурсної комісії;

приймає рішення про проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти, (...) реалізує інші права, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Як встновлено матералами адміністративної справи, 27.05.2020 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №35 «Про затвердження Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя» (надалі - рішення ЗМР №35).

Цим рішенням затверджено Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя, яке визначає механізм проведення конкурсу та призначення на посаду керівників закладів загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя за результатами проведення конкурсу.

Крім того, п. 2 рішення уповноважено департамент освіти і науки Запорізької міської ради (надалі - департамент) забезпечити проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя відповідно до затвердженого Положення.

Пунктом 9 Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя визначено, що для проведення конкурсу Запорізька міська рада делегує департаменту повноваження з формування та затвердження конкурсної комісії чисельністю до 9 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники:

засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи);

відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці);

інститутів громадянського суспільства (громадських об`єднань керівників закладів освіти, професійних об`єднань педагогічних працівників, районної (міської1) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо).

Крім того, визначений порядок формування конкурсної комісії:

а) представники засновника (депутати Запорізької міської ради (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи) визначаються на паритетних засадах секретарем Запорізької міської ради або постійною комісією з питань освіти, науки, культури, спорту, молоді та туризму Запорізької міської ради та включаються департаментом до складу відповідної конкурсної комісії;

б) представники Запорізької обласної державної адміністрації (як місцевої державної адміністрації) чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці) визначаються (делегуються) керівником такого органу та включаються департаментом до складу відповідної конкурсної комісії;

в) представники інститутів громадянського суспільства (громадських об`єднань керівників закладів освіти, професійних об`єднань педагогічних працівників, районної (міської") профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експерти, фахівці у сфері загальної середньої освіти тощо) висуваються професійними об`єднаннями педагогічних працівників (за умови додержання критеріїв їх репрезентативності, визначеним Законом України «Про соціальний діалог в Україні», Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»), громадськими об`єднаннями керівників закладів освіти та іншими громадськими формуваннями (за поданням керівництва цих об`єднань/формувань) та включаються департаментом до складу відповідної конкурсної комісії.

Остаточне оформлення складу конкурсної комісії здійснюється департаментом у вигляді розпорядчого (адміністративного) акту (наказу) з поіменним включенням названих вище, суд приходить до висновку, що внесені спірним рішенням зміни в частині уповноваження виконавчого комітету міської ради затверджувати склад комісії з проведення конкурсів на посади керівників закладів загальної середньої освіти міста Запоріжжя, а також уповноваження директора Департаменту освіти ЗМР приймати рішення про проведення відповідного конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти, відповідають вимогам закону.

Як вбачається зі змісту ч. 4 ст. 39 Закону для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники:

- засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи);

- відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці);

- інститутів громадянського суспільства (громадських об`єднань керівників закладів освіти, професійних об`єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо)

Вимоги до членів конкурсної комісії та порядок її формування визначаються положенням про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

На виконання рішення ЗМР №35 департаментом прийнято наказ від 15.06.2020 №298к/тр «Про проведення конкурсу на заміщення вакантних посад директорів закладів загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя» (надалі - наказ).

Цим наказом визначено «провести конкурс на заміщення вакантних посад директорів закладів загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя...», а також для проведення конкурсу утворено конкурсну комісію та затверджено її склад (додаток 2).

Дослідивши перелік осіб, які визначені засновником (Запорізькою міською радою) членами конкурсної комісії, суд не встановив порушення у підході та порядку її формування, які б давали підстави зробити висновок про її незаконність.

Встановлено, що до складу комісії уведені представники усіх трьох "квот": представники засновника (депутати міської ради), представники громадськості, представники органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти. В межах свого представництва і не перевищуючи його, Запорізька міська рада дійсно вирішила питання про участь у роботі комісії фахівців у сфері освіти - представників Департаменту освіти ЗМР, обґрунтовуючи це необхідністю забезпечення ефективності роботи комісії, необхідного кворуму для проведення засідань та голосування, належної організації проведення конкурсної процедури.

Окрім того, до складу конкурсної комісії входять:

ОСОБА_9 - депутат Запорізької міської ради (політична фракція «Наш край»), голова комісії;

ОСОБА_5 - член громадської організації Всеукраїнське бюро люстрації та протидії корупції», член комісії;

ОСОБА_10 - депутат Запорізької міської ради (політична фракція «Опозиційний блок»), член комісії;

ОСОБА_11 - депутат Запорізької міської ради (політична фракція «Європейська солідарність»), член комісії;

ОСОБА_12 - тимчасово виконувач обов`язків директора Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державноі адміністрації, член комісії;

ОСОБА_4 - член громадської організації «Об`єднання керівників закладів загальної середньої освіти територіальної іромади міста Запоріжжя», член комісії;

ОСОБА_6 - тимчасово виконуючий обов`язки начальника управління державної служби якості освіти у Запорізькій області, член комісії;

ОСОБА_7 - заступник начальника відділу інституційного аудиту управління державної служби якості освіти у Запорізькій області, член комісії;

ОСОБА_3 - заступник голови Запорізької обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України, член комісії.

ОСОБА_6 , ОСОБА_7 включено до складу конкурсної комісії на підставі листа Управління Державної служби якості освіти у Запорізькій області від 12.06.2020 №03- 23/260.

ОСОБА_3 - на підставі листа Запорізької обласної організації Профспілки працівників освіти і науки України від 12.06.2020 №61.

ОСОБА_12 - на підставі листа Департаменту освіти і науки ЗОДА від 12.06.2020 №1997/032-13.

ОСОБА_4 - на підставі листа ГО «Об`єднання керівників закладів загальної середньої освіти територіальної громади міста Запоріжжя» від 12.06.2020 №24.

ОСОБА_5 - на підставі заяви ГО «Всеукраїнське бюро люстрації та протидії корупції» від 11.06.2020 №11/06-20.

ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 - на підставі Протоколу Постійної комісії Запорізької міської ради з питань освіти, науки, культури, спорту, молоді та туризму від 10.06.2020 №109.

Суд зазначає, що ст.39 Закону України від 16.01.2020 №463-ІХ «Про повну загальну середню освіту» не містить прямої норми заборони депутату місцевої ради бути представником інститутів громадянського суспільства. У самому ж Положенні про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя», затвердженим рішенням Запорізької міської ради від 27.05.2020 №35 (п.9) зазначено: «До складу конкурсної комісії не може бути включена особа, яка: визнана в установленому законом порядку недієздатною або цивільна дієздатність якої обмежена; має судимість або на яку протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного або пов`язаного з корупцією правопорушення; відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» є близькою особою учасника конкурсу або особою, яка може мати потенційний/реальний конфлікт інтересів.».

Позивачами - 1, 2 документально не доведено наявність потенційного/реального конфлікту інтересів у ОСОБА_5 (як члена громадської організації «Всеукраїнське бюро люстрації та протидії корупції») до конкретного кандидата на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.

Відтак, доводи Позивачів - 1, 2 в цій частині позовних вимог є надуманими і нормативно нічим не обґрунтовані.

Також Позивачами - 1, 2 з посиланням на певні норми права не зазначено, що порушує факт того, що: «... ОСОБА_13 , директорка ЗГ №46 та яка є переможницею даного конкурсу на заміщення посад керівників закладів освіти, є членом фракції Запорізької міської ради політичної партії «Опозиційний блок» та членом гуманітарної комісії. ОСОБА_10 є колегою ОСОБА_13 по фракції та членом конкурсної комісії, що становить конфлікт інтересів та протирічить розділу V Закону України «Про запобігання корупції». Член конкурсної комісії ОСОБА_4 є членом громадської організації «Об`єднання керівників закладів загальної середньої освіти територіальної громади міста Запоріжжя», а переможець конкурсу на заміщення посади директора ЗНВОК №110 ОСОБА_14 є керівником цієї ж громадської організації. ...». Згідно Підсумкового протоколу від 11.08.2020 ОСОБА_13 не є переможницею конкурсу на заміщення (всіх, без виключення) посад керівників закладів освіти, а лише Запорізької гімназії №46 Запорізької міської ради Запорізької області.

У разі наявності у Позивачів - 1, 2 претензій до роботи конкурсної комісії, то відповідачем (у позові), відповідно повинна бути конкурсна комісія (як тимчасово утворений суб`єкт владних повноважень), однак жодних позовних вимог Позивачами - 1, 2 до конкурсної комісії - не висунуто.

Разом з тим, суд не може погодитись з доводами позивачів про те, що затвердженням такого складу конкурсної комісії було порушене його суб`єктивне право.

Слід звернути увагу на те, що у справі відсутні будь-які належні та допустимі докази того, що прийняття спірного рішення взагалі будь-яким чином порушило конкретні права позивача.

Так, з наданих суду доказів не вбачається того, що вказаний склад конкурсної комісії безпосередньо впливає на права позивача, обмежує їх або спричиняє будь-які інші негативні наслідки.

Покликання на дискримінацію під час введення до складу комісії представників окремих громадських організацій і не введення представників інших, також не доводиться належними доказами, позаяк дане питання лежить в площині допустимого розсуду засновника закладу освіти в межах встановлених законом. Відповідач під час вирішення цього питання не вийшов за межі повноважень, залучивши представників декількох громадських організацій, тоді як докази того, що іншим громадським організаціям було протиправно відмовлено у включенні до складу комісії, у справі відсутні. Так само недоведеними належними доказами є доводи про відповідний конфлікт інтересів окремих членів конкурсної комісії.

Як передбачено п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону України від 13.01.2011 №2939-VI «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов`язані оприлюднювати: 2) нормативно- правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно- правові засади діяльності.

Згідно ч.1 ст.4 КАС України у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: «... 18) нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; [...] 19) індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк...».

На виконання ст.39 Закону України від 16.01.2020 №463-ІХ «Про повну загальну середню освіту» та п.З наказу департаменту освіти і науки Запорізької міської ради від 15.06.2020 №298к/тр «Про проведення конкурсу на заміщення вакантних посад директорів закладів загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя» відділом організаційної та кадрової роботи департаменту освіти і науки Запорізької міської ради забезпечено оприлюднення оголошення про проведення конкурсу на сайті Запорізької міської ради: https://zp.gov.ua/uk/page/osvityani-povidomlyayut#gsc.tab=0, відповідач вважає наказ від 15.06.2020 №298к/тр внутрішньоорганізаційним, оскільки він не визначає права, обов`язки або міру юридичної відповідальності конкретних осіб, не встановлює, не змінює, не припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і не розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.

Внутрішньоорганізаційними є акти, які приймаються з метою організації та впорядкування роботи суб`єктів владних повноважень, тобто це акти, які стосуються кадрових питань, питань у сфері трудових відносин розпорядника, а також інші акти у тому разі, якщо вони обмежуються внутрішньою організацією роботи розпорядника та відповідних посадових осіб.

Оскільки наказ від 15.06.2020 №298к/тр не є ані нормативно-правовим актом, ані актом індивідуальної дії, то вимоги Позивачів - 1, 2 є такими, що не ґрунтуються на приписах Закону України від 13.01.2011 №2939-УІ «Про доступ до публічної інформації».

Крім того, Позивачі - 1, 2 обґрунтовують свої позовні вимоги наступним: «... Щодо оголошення про проведення конкурсу, то згідно з ч.3 ст.39 Закону України «Про повну загальну середню освіту», п.8 Положення про конкурс оголошення про проведення конкурсу оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника та на офіційному вебсайті закладу освіти (за наявності) наступного робочого дня після прийняття рішення про проведення конкурсу та повинне містити: [...] По-перше, на сайті Запорізької міської ради відсутня дата публікації оголошення, таким чином особа, яка бажає прийняти участь у конкурсі не може визначити строк, з якого починається відлік для подання документів. На сайтах закладів освіти такі оголошення взагалі відсутні. По-друге, графи «Найменування посади та умови праці», «Кваліфікаційні вимоги до керівника закладу» містять загальні положення, тоді як кожний заклад має свої специфічні умови праці, положення посадових інструкцій керівників та ін., які особа, яка подає документи для участі у конкурсі, повинна знати та які департамент зобов`язаний повідомити до проведення конкурсу. ...».

Викладені доводи Позивачів - 1, 2 стосуються дій департаменту освіти і науки Запорізької міської ради та Засновника закладів загальної середньої освіти стосовно додержання процедури проведення конкурсу, але ці дії Позивачами - 1, 2 - не оскаржуються.

Відтак не є і предметом доказування/розгляду у справі. Звідси, вищенаведені доводи взагалі не стосуються наказу від 15.06.2020 №298к/тр (який, якраз і є предметом спору).

Більш того, Позивачі-1,2 висуваючи позовні вимоги саме до департаменту освіти і науки Запорізької міської ради жодним чином не обгрунтували свої доводи, які звернуті до третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: „ «... По-перше, на сайті Запорізької міської ради відсутня дата публікації оголошення, таким чином особа, яка бажає прийняти участь у конкурсі не може визначити строк, з якого починається відлік для подання документів. На сайтах закладів освіти такі оголошення взагалі відсутні.».

Щодо вимоги Позивачів «визнати конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності територіальної громади міста Запоріжжя, призначений наказом Департаменту освіти та науки Запорізької міської ради від 15.06.2020 №298к/тр таким, що не відбувся», вважаю необхідним зазначити наступне.

Статтею 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту», рішенням ЗМР № 35 визначено, що рішення конкурсної комісії оформляється протоколом.

Крім того визначено, шо за результатами конкурсних випробувань конкурсна комісія визначає переможця конкурсу або визнає конкурс таким, що не відбувся.

Конкурсна комісія визнає конкурс таким, що не відбувся, якщо: відсутні заяви про участь у конкурсі; до участі в конкурсі не допущено жодного кандидата; жоден із кандидатів не визначений переможцем конкурсу.

Тобто, чинним законодавств визначений вичерпний перелік підстав за наявності яких конкурс може бути визнаний таким, що не відбувся.

Жодної із цих перелічених підстав не було встановлено конкурсною комісією, так само як не наведено жодної із перелічених підстав Позивачами.

Сама по собі незгода Повивачів з результатами конкурсу не є підставою для визнання його таким, що не відбувся.

Необхідно зазначити, що кандидатами були подані заяви про участь у конкурсі та до участі у конкурсі допущені кандидати (Протокол конкурсної комісії від 10.07.2020 №1), визначені переможці конкурсу (Підсумковий протокол від 11.08.2020).

А отже, зазначене вище виключає можливість визнання конкурсу таким, що не відбувся.

За змістом частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Водночас, суб`єктивна оцінка порушення права особою не є абсолютною.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим та дійсним. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватись індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Право на захист - це самостійне право, яке з`являється у особи у момент порушення чи оспорювання іншою особою належного їй суб`єктивного права.

Натомість, позивачі у позові не наводить доказів того, що оскаржене рішення ЗМР прямо торкається їх інтересів, обумовлюючи виникнення у нього будь-якого суб`єктивного права чи обов`язку, спричиняючи настання будь-яких юридично значимих негативних наслідків для нього, відтак можливість будь-якого порушення його суб`єктивних прав та інтересів у майбутньому, або дійсне порушення таких прав станом на час звернення до суду.

У той же час, незгода особи з певним рішенням суб`єкта владних повноважень загалом, якщо останнє прямо не торкається її прав, обов`язків або інтересів, не може бути підставою для його перегляду чи скасування, оскільки захисту підлягає лише дійсно порушене, невизнане або оспорене право або охоронюваний інтерес особи. Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права, свободи чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин ( правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 3687/1539/16-а, постанові від 31.01.2020 у справі № 648/1899/17) У зазначених справах Суд дійшов висновку про те, що саме по собі можливе порушення процедури прийняття акта не повинне породжувати правових наслідків для його не дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, суд вважає, що адміністративний позов є не обґрунтованим та не підлягає задоволенню.

Суд вважає, що відповідачем доведено, що порушення прав позивача у зв`язку з прийняттям спірного рішення не мало місця, відтак позовні вимоги недоведеними і необґрунтованими.

Оскільки судом відмовлено у задоволенні позову, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволені позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_2 ) до Департаменту освіти та науки Запорізької міської ради (69037, м. Запоріжжя, вул. Незалежної України, буд. 39 - Б, код ЄДРПОУ 37573094), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Запорізька міська рада (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915) про визнання незаконним та скасування наказу від 15.06.2020 №298к/тр - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписане суддею 22.02.2021.

Суддя Р.В. Сацький