
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
16 лютого 2021 рокум. Ужгород№ 807/2165/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судових засідань Ватлін Т.В.
за участі представників
позивача: Борсенко О.В.
відповідача: Петрова О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Головного управління ДПС у Закарпатській області про заміну відповідача на правонаступника у адміністративній справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 16 лютого 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини Ухвалу. Ухвалу в повному обсязі виготовлено 24 лютого 2021 року.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Мукачівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.05.2017 року позов ФОП ОСОБА_1 до Мукачівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Мукачівської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області №0045181301 від 01.12.2016 року. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.06.2017 року постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.05.2017 року залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 24.06.2020 року постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.05.2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.06.2017 року - скасовано, справу направлено на новий розгляд.
Ухвалою судді Рейті С.І. від 06.07.2020 року вказану адміністративну справу прийнято до свого провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою суду від 13.10.2020 року замінено відповідача - Мукачівську об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Закарпатській області правонаступником, яким є Головне управління ДПС у Закарпатській області.
11.01.2021 року до суду надійшло клопотання начальника Головного управління ДПС у Закарпатській області про заміну сторони на правонаступника, яким просить замінити відповідача – Головне управління ДПС у Закарпатській області (код ЄДРПОУ 43143065) на правонаступника – Державну податкову службу України в особі відокремленого підрозділу Головне управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694).
Ухвалою суду від 12.01.2021 року у задоволенні клопотання начальника Головного управління ДПС у Закарпатській області про заміну сторони на правонаступника відмовлено.
16.02.2021 року представником ГУ ДПС у Закарпатській області до суду подано клопотання про заміну відповідача Головне управління ДПС у Закарпатській області (код ЄДРПОУ 43143065) на правонаступника – Головне управління ДПС у Закарпатській області (код ЄДРПОУ ВП 44106694).
Необхідність заміни правонаступником обгрунтована тим, що наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 року № 529, відповідно до ст.21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" та Положення про Державну податкову службу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року № 227, утворено, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України Головне управління ДПС у Закарпатській області.
Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 року № 755 з 01.01.2021 року розпочато здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 року № 529, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до п.1 постанови № 893.
Крім того, регламентовано, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов`язків відповідного територіального органу ДПС, ліквідується (наказ від 12.11.2020 року № 643 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС"). Отже, з 01.01.2021 року відбулось фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання компетенції від ліквідованого територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права до територіального органу ДПС як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України. У свою чергу, територіальний орган ДПС як юридична особа публічного права втратив адміністративну процесуальну правоздатність органу, який згідно із законом виконує функції, зокрема у сфері реалізації державної політики.
В судовому засіданні представник позивача заперечив проти задоволення клопотання, представник відповідача заявлене клопотання підтримав.
Визначаючись щодо заявлено клопотання, суд зважає на таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 КАС України, здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Таким чином, процесуальним законодавством передбачено, що стороною в адміністративній справі є особа, наділена адміністративною процесуальною дієздатністю, що передбачає необхідність наявності статусу юридичної особи.
Положеннями ч. 1 ст. 80 Цивільного кодексу України надано визначення поняттю "юридична особа", відповідно до якого такою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, внаслідок реорганізації Державної фіскальної служби України шляхом поділу.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" від 19 червня 2019 року № 537 вирішено реорганізувати територіальні органи Державної фіскальної служби України шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби згідно відповідного переліку. Згідно з додатком № 2 до цієї постанови Головне управління ДФС у Закарпатській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Закарпатській області.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України "Питання державної податкової служби" від 21 серпня 2019 року № 382-р забезпечено здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль на дотримання якого покладено на Державну податкову службу.
Також відповідно до наказу Державної податкової служби України від 28 серпня 2019 року № 36 "Про початок діяльності Державної податкової служби України" розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.
Таким чином, Головне управління ДПС у Закарпатській області є правонаступником усіх прав та обов`язків Головного управління ДФС у Закарпатській області.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 26 серпня 2020 року по справі № К/9901/20103/208 (260/937/19).
Нормами ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України).
Нормами ст. 52 КАС України встановлено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДПС у Закарпатській області станом на день розгляду клопотання не припинено, має статус юридичної особи, наділене адміністративною процесуальною дієздатністю, відтак, відсутні визначені положеннями Цивільного кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України підстави для заміни відповідача на його правонаступника.
Виходячи з наведеного, суд констатує відсутність підстав для заміни сторони (яка не припинена, є юридичною особою, учасником спірних правовідносин (за ухвалою суду про заміну сторони її правонаступником), наділена юридичною правоздатністю) його правонаступником.
Керуючись ст. ст. 43, 52, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Закарпатській області про заміну відповідача на правонаступника - відмовити.
2. Призначити судовий розгляд справи 09 березня 2021 року о 10:30 год. у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду (м. Ужгород, вул. Загорська, 30).
3. З інформацією по справі учасники можуть ознайомитися за веб-адресою: http://adm.zk.court.gov.ua на офіційному веб-порталі судової влади.
4. Справу буде розглянуто суддею Рейті С.І. одноособово.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя С.І. Рейті