Рішення № 95134299, 24.02.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2021
Номер справи
240/21429/20
Номер документу
95134299
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2021 року м. Житомир справа №240/21429/20

категорія 106020000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Лавренчук О.В.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України в якому просить:

1. визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції ОСОБА_1 головному оперуповноваженому - інспекторові відділу протидії корупційним правопорушенням управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;

2. зобов`язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України:

- здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції ОСОБА_1 , головному оперуповноваженому-інспекторові відділу протидії корупційним правопорушенням управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16 грудня 1993 року №3720-ХП до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 26.07.2000 до 28.01.2011, з 14.05.2014 до 10.04.2015 та з 09.11.2015 до 10.12.2015 загальною кількістю 05 років 10 місяців 16 днів;

- здійснити перерахунок підполковнику поліції ОСОБА_1 головному оперуповноваженому-інспекторові відділу протидії корупційним правопорушенням управління протидії корупції Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 26.07.2000 до 28.01.2011, з 14.05.2014 до 10.04.2015 та з 09.11.2015 до 10.12.2015, загальною кількістю 05 років 10 місяців 16 днів та встановити надбавку за стаж служби в поліції з урахуванням періоду пільгової вислуги років.

В обґрунтування позову вказує, що 13 жовтня 2020 року звернувся з рапортом у якому просив: зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 26.07.2000 до 28.01.2011, з 14.05.2014 до 10.04.2015 та з 09.11.2015 до 10.12.2015, у загальній кількості 05 років 10 місяців 16 днів; здійснити перерахунок календарної вислуги років; перерахунок стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової відпустки, із зарахуванням вказаних періодів до пільгової вислуги років; встановити надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за вказані періоди. За результатом розгляду вказаного рапорту, відповідач вказав: ураховуючи викладене, вирішити позитивно питання щодо зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення Вам пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби з 26.07.2000 до 28.01.2011, з 14.05.2014 до 10.04.2015 та з 09.11.2015 до 10.12.2015 загальною кількістю 05 років 10 місяців 16 днів, до стажу служби в поліції та здійснення відповідного перерахунку наразі неможливо. Позивач вважає таку відмову протиправною, а свої права порушеними.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

Копію ухвали відповідач отримав 28.12.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

До суду 04.01.2021 надійшло клопотання Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про розгляд справи за відсутності відповідача у якому просить суд прийняти рішення у справі на розсуд суду за відсутності відповідача та за наявними в матеріалах справи документами.

Відзив на позовну заяв до суду не надходив, а тому в силу приписів ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву, з`ясувавши обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

З матеріалів адміністративної справи вбачається, що ОСОБА_1 із 15.08.1996 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, а із 07.11.2015 - в головному управлінні Національної поліції в Житомирській області.

Згідно довідки №385 від 24.11.2020 вислуга років ОСОБА_1 станом на 13.11.2020 становить: у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) - 05 років 10 місяців 16 днів, у календарному обчисленні (без урахування пільгової вислуги) - 24 роки 02 місяці 28 днів. Зокрема, період служби із 26.07.2000 по 28.01.2011 та із 14.05.2014 по 10.04.2015 з урахуванням коефіцієнту 1,5, а період із 09.11.2015 по 10.12.2015 з урахуванням коефіцієнту 2 (а.с. 21-22).

Вказані обставини позивачем визнаються.

Встановлено, що позивач звернувся з рапортом від 13.10.2020 до начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у якому просив:

- зарахувати мені відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту З постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей’' до календарної вислуги років, яка дає право на призначення мені пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 26.07.2000 по 28.01.2011, з 14.05.2014 по 10.04.2015, з 09.11.2015 по 10.12.2015, у загальній кількості 05 років 10 місяців 16 днів;

- здійснити перерахунок відповідно до статті 12 Закону України ‘'Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб’' та пункту З постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовця: надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей моєї календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 26.07.2000 по 28.01.2011, з 14.05.2014 по 10.04.2015, з 09.11.2015 по 10.12.2015, у загальній кількості 05 років 10 місяців 16 днів;

- здійснити перерахунок відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" мого стажу служби в поліції, який дає право на встановлення мені за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 26.07.2000 до 28.01.2011, з 14.05.2014 по 10.04.2015, з 09.11.2015 по 10.12.2015, у загальній кількості 05 років 10 місяців 16 днів;

- встановити мені відповідно до пункту 5 постанови Кабінету України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" надбавку за стаж служби в поліції із урахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за період з 26.07.2000 по 28.01.2011, з 14.05.2014 по 10.04.2015, з 09.11.2015 по 10.12.2015, у загальній кількості 05 роки 10 місяців 16 днів.

Листом №Л-253 о/п/п/42-02/01-20 від 13.11.2020 "Про результати розгляду рапорту" Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України повідомило ОСОБА_1 про наступне: у період служби з 26.07.2000 до 28.01.2011 позивач обіймав посади в підрозділах карного розшуку органів внутрішніх справ, стаж роботи на яких, відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №293 та наказу МВС України від 29 липня 2008 року №361 обчислювався з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби, який в пільговому обчисленні складає 05 років 03 місяці 01 день, та вказаний період зараховується до Вашої вислуги років при звільненні зі служби в поліції лише за наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії. У період служби з 14.05.2014 до 10.04.2015 позивач обіймав посади в спеціальних підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи на яких, відповідно до постанови №3720 та наказу МВС України від 14 листопада 2007 року №431 - обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби», затвердженого в Міністерстві юстиції України 05 грудня 2007 року за № 1350/14617, обчислювався з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби, який в пільговому обчисленні складає 00 років 05 місяців 13 днів, та вказаний період зараховується до Вашої вислуги років при звільненні зі служби в поліції лише за наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії. У період служби з 09.11.2015 до 10.12.2015 Ви брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, що обчислювався з розрахунку один місяць за три місяці, який в пільговому обчисленні складає 00 років 02 місяць 02 дні, та вказаний період зараховується до Вашої вислуги років при звільненні зі служби в поліції лише за наявності календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії. З урахуванням вищезазначеного Ваша вислуга років у пільговому обчисленні становить 05 років 10 місяців 16 днів. Вказує, що станом на 13.11.2020 вислуга років позивача складає 24 роки 02 місяці 28 днів та відповідно до пункту «а» абзацу першого статті 12 Закону підстави для призначення Вам пенсії за вислугу років наразі відсутні.

Одночасно інформуємо, що статтею 78 Закону України «Про Національну поліцію» та постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не передбачено зарахування пільгової вислуги років до стажу служби в поліції. Ураховуючи викладене, вирішити позитивно питання щодо зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення Вам пенсії, вислуги в пільговому обчисленні, сформованої за періоди служби з 26.07.2000 до 28.01.2011, з 14.05.2014 до 10.04.2015 та з 09.11.2015 до 10.12.2015 загальною кількістю 05 років 10 місяців 16 днів, до стажу служби в поліції та здійснення відповідного перерахунку наразі неможливо».

Вважаючи таку відмову протиправною, свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію".

Згідно приписів частини 1 та частини 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію", стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію", порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Звертаючись до суду з позовом, позивач вказує, що відповідач, неправомірно відмовив у застосуванні Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року та не зарахував пільгову вилугу років до календарної вислуги років і до стажу служби в поліції.

Суд зазначає, що відповідно до преамбули Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» № 393 від 17 липня 1992 року (далі - Постанова № 393), вона постановлена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і Постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону. Статтею 17 -1 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" передбачено, що Порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій відповідно до цього Закону особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначається Кабінетом Міністрів України.

Окрім того, пунктом 3 Постанови №393, на який посилається у позовній заяві позивач та просить суд зобов`язати її застосування відповідачем у спірних правовідносинах, врегульовано випадки, при яких до вислуги років на пільгових умовах зараховується стаж для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови.

Отже, Постанова №393 встановлює порядок обчислення стажу (вислуги років) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ".

Враховуючи вказане, суд дійшов висновку, що Постанову №393 не може бути застосовано при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки в порядку ст. 78 Закону України «Про національну поліцію», оскільки Постанова №393 прийнята на виконання Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" та може бути застосована для визначення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ саме у випадку призначення пенсії за вислугу років.

До суду не надано доказів, що позивач звертався за призначенням пенсії за вислугу років і його звернення до відповідача пов`язане саме із необхідністю обрахунку стажу роботи позивача для призначення пенсії.

Отже, при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи ч. 2 ст. 78 Закону України "Про національну поліцію", якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції.

Разом з цим, делегування частиною 4 статті 78 Закону України "Про національну поліцію" Кабінету Міністрів України встановлення порядку обчислення вислуги років у поліції не надає останньому права визначати додаткові складові стажу служби в поліції, які не передбачені ч. 2 ст. 78 Закону України "Про національну поліцію".

Зазначене узгоджується із висновками Верховного Суду, сформованими у постанові від 19 листопада 2019 року у справі №520/903/19.

Враховуючи викладене, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_1 ..

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (вул. Академіка Богомольця, 10, Мсп601, Центральна Частина Києва, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ 40116086) про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук