Рішення № 95134193, 24.02.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2021
Номер справи
200/12055/20-а
Номер документу
95134193
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2021 р. Справа№200/12055/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Центральна, 13, код ЄДРПОУ 42169323) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

22 грудня 2020 року ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі-відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №7031 від 19 листопада 2020 року про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 17 листопада 2020 року № 7031 з урахуванням висновків суду щодо протиправності незарахування до страхового стажу періоду походження строкової військової служби в армії з 20 червня 1996 року по 29 листопада 1997 року та періоду роботи з 12 липня 1995 року по 26 вересня 1995 року у радгоспі «Красноармійський», до пільгового стажу: періоду роботи в ТОВ «Донвуглепоставка» з 11 вересня 2009 року по 03 вересня 2010 року та з 22 вересня 2010 року по 01 грудня 2014 року на ТОВ «Донецькшахтопроходка».

В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що маючи достатньо трудового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", звернувся за призначенням пенсії до відповідача. До заяви позивачем були надані документи, а саме: копію військового квитка, копію трудової книжки, довідки про підтвердження пільгового стажу, копії наказів про атестацію, довідки про підземні спуски та інші документи.

Рішенням відповідача №7031 від 19 листопада 2020 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через недостатність спеціального стажу роботи, який дає право на вихід на пенсію за віком на пільгових умовах за ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Відповідачем зараховано до загального страхового стажу позивача 22 роки 01 місяць 21 день, в тому числі до пільгового стажу - 15 років 04 місяці 25 днів. До страхового стажу не враховано періоди: проходження строкової військової служби в армії з 20 червня 1996 року по 29 листопада 1997 року; період роботи з 12 липня 1995 року по 26 вересня 1995 року у радгоспі «Красноармійський». До пільгового стажу не враховано: період роботи в ТОВ «Донвуглепоставка» з 11 вересня 2009 року по 03 вересня 2010 року; період роботи з 22 вересня 2010 року по 01 грудня 2014 року на ТОВ «Донецькшахтопроходка». Вважає зазначене рішення таким, що порушує його права, а тому звернувся до суду із згаданим позовом, просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В межах встановленого судом строку через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідачем надано відзив, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначено, що до пільгового стажу не враховано період роботи з 22.09.2010 по 01.12.2014 на ТОВ ШБК «Донецькшахтопроходка» (м. Донецьк), так як довідка, підтверджуюча пільговий характер роботи, видана підприємством, яке розташоване в м. Донецьк, на непідконтрольній території України та вважається недійсною.

Для врахування до пільгового стажу вищевказаного періоду роботи за даними спецстажу, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування згідно п. 20 Постанови КМУ № 637 заявнику необхідно надати витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань для встановлення місцезнаходження підприємства.

До пільгового стажу не враховано період роботи в ТОВ «Донвуглепоставка» з 11.09.2009 по 03.09.2010 так як надана довідка, підтверджуюча пільговий характер роботи, не відповідає вимогам додатка 5 п. 20 Порядку №637 підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (відсутні підписи начальника відділу кадрів та головного бухгалтера).

До страхового стажу не враховано: період проходження строкової військової служби, так як в військовому квитку ім`я не збігається з даними паспорта; період роботи з 12.07.1995 по 26.09.1995 так як запис не завірено печаткою. Вважає, що управлінням не порушено вимог діючого законодавства України при відмові позивачу при призначенні пенсії, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь - якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 (арк. справи 10-13).

17 листопада 2020 року позивач через веб-портал звернуся до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідачем - Покровським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області за результатами розгляду заяви прийнято рішення № 7031 від 19 листопада 2020 року, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії у зв`язку з не підтвердженням трудового стажу за період роботи на пільгових умовах. Зазначивши, що фактично на день звернення позивача за призначенням пенсії пільговий стаж становить 15 років 04 місяці 25 дні, що є недостатнім для призначення цього виду пенсії (арк. справи 16-18).

Отже, як вбачається зі змісту позовної заяви та відзиву на позов, спірними питанням у справі є правомірність винесеного рішення Покровським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області № 7031 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд виходив з наступного.

Згідно зі статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов`язком держави.

На підставі статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 1058-IV).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.

Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законами України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII), "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон 1058-IV).

Частиною 1 статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року N 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

На виконання вимог статті 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 31.03.1994 року № 202, якою затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (додається).

Згідно до п. I вищезазначеного Списку підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт: усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Суд зазначає, що з метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів "а", "б" статті 13 та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 383, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 N 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.

Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

З аналізу вищезазначених норм вбачається, що у разі вперше проведеної до 21.08.1997 року атестації робочого місця до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками.

Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 4 (який набрав чинності 21 серпня 1992 року) встановлено, що атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Згідно із зазначеним нормативним актами основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України.

Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п`ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.

Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Отже, з аналізу норм Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах незалежно від віку є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку за умови безпосередньої зайнятості повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

За приписами статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 48 КЗпП України встановлено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок) передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 від 12 серпня 1993 року у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Так, з трудової книжки позивача вбачається наступні записи:

- запис за № 23 від 11.09.2009 прийнятий на ТОВ «Донвуглепоставка» прохідником 5 розряду підземним, з повним робочим днем у шахті (наказ № 197 від 10.09.2009)

- запис за № 24 від 03.09.2010 звільнений за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України (наказ № 135-к від 03.09.2010). Запис про звільнення посвідчений печаткою та засвідчений підписом відповідальної посадової особи.

- запис за № 25 від 22.09.2010 року про прийняття на ШПБУ № 9 ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею (наказ № 105к від 22.09.2010 ).

- запис № 26 від 31.12.2012 відповідно до наказу ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» від 26.12.2012 № 273 «Про закриття відокремлених підрозділів» відокремлений підрозділ ШПБУ № 9 ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» закрито.

- запис № 27 від 01.01.2013 переведено до ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею (наказ № 1-к/а від 01.01.2013).

- запис №28 від 01.12.2014 звільнено у зв`язку із переведенням на ПАТ «ШУ «Покровське» (п. 5 ст. 36 КЗпП України) (наказ № 1300к від 28.11.2014 року). Запис про звільнення посвідчений печаткою та засвідчений підписом відповідальної посадової особи.

Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у разі коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати уточнюючі довідки.

Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що посилання відповідача на неможливість включення до пільгового стажу спірних періодів праці позивача у зв`язку з невідповідністю уточнюючих довідок та необхідністю надати витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань для встановлення місцезнаходження підприємств є безпідставними, оскільки наявний трудовий стаж позивача - підтверджено записами в трудовій книжці, яка є основним документом.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 14 квітня 2018 року у справі № 164/1993/14-а, від 19 червня 2018 року у справі № 592/5846/17, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17.

Крім цього, позивачем надано до позовної заяви копію наказу від 16 січня 2007 року № 10 ТОВ «Донвуглепоставка» «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці», яким затверджено Перелік професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (додаток 1). Відповідно до вказаного переліку право на пільгову пенсію за віком за Списком № 1 підтверджено, серед іншого, всім працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, зокрема, прохіднику (арк. справи 23-25).

Також в матеріалах справи містяться: копія наказу ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» від 02 липня 2010 року № 81, за результатами атестації робочих місць всім працівникам, професії яких передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1, серед іншого, й за професією «прохідник», що вбачається з відповідного переліку, затвердженого цим наказом (арк. справи 27).

Наказом від 26 грудня 2012 року, копія якого міститься в матеріалах справи, ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» «Про закриття відокремлених підрозділів», копія якого подавалася із заявою про призначення пенсії, підтверджується, що відокремлений підрозділ ШПБУ № 9 ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» закрито (арк. справи 27-28).

Згідно з наказом від 1 липня 2015 року № 222 ТОВ «Шахтобудівельна компанія «Донецькшахтопроходка» «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці, копія якого подавалася із заявою про призначення пенсії, затверджено перелік робочих місць, виробництв, професій і посад працівників підприємства, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення, серед іншого, й за професією «прохідник», що вбачається з відповідного переліку, затвердженого цим наказом (арк. справи 29-30).

Крім того, судом встановлено, що пільговий характер роботи позивача на цих підприємствах підтверджується довідками: ТОВ «Донвуглепоставка» про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів від 17.09.2020 року № 41, від 17.09.2020 року № 42 про підземні спуски; ПрАТ «ШУ «Покровське» про спуски в підземні гірничі видобутки (шахту) під час роботи на підрядній організації ШПБУ № 9 ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка», який веде роботи в гірничому відводі ПрАТ «ШУ «Покровське»; ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» № 02/107 від 20.10.2020 року про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (арк. справи 31-35).

Наказом генерального директора від 01.03.2019 року № 4 «Про ведення бухгалтерського обліку на підприємстві», згідно з яким, у зв`язку зі вступом на посаду генерального директора ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» і у зв`язку з тим, що Товариство в теперішній час не здійснює господарської діяльності та у штаті підприємства не передбачена посада головного бухгалтера, гендиректор взяв на себе обов`язки з ведення бухгалтерського обліку, зі складання та подання статистичної, фінансової інформації та адміністративних даних у порядку, передбаченому діючим законодавством (арк. справи 36).

Таким чином, суд вважає, що періоди роботи позивача в ТОВ «Донвуглепоставка» з 11 вересня 2009 року по 03 вересня 2010 року та з 22 вересня 2010 року по 01 грудня 2014 року на ТОВ «Донецькшахтопроходка» підлягають зарахуванню до пільгового стажу роботи позивача у повному обсязі.

З приводу не зарахування позивачу до страхового стажу періоду походження строкової військової служби в армії з 20 червня 1996 року по 29 листопада 1997 року, суд зазначає наступне.

Як вбачається з військового квитка серія НОМЕР_3 позивач з 20 червня 1996 року по 29 листопада 1997 року проходив службу в лавах Радянської армії.

Проте, у зазначеному білеті неправильно зазначено ім`я позивача: замість правильного « ОСОБА_1 » вказано невірно « ОСОБА_1 », проте дану помилку виправлено відповідальною особою Військового комісаріату та засвідчено печаткою (арк. справи 37).

Відповідно до статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" у стаж роботи, що дає право на трудову пенсію, зараховується військова служба, незалежно від місця її проходження.

Згідно з ч. 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, пов`язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Таким чином, період проходження строкової військової служби в армії з 20 червня 1996 року по 29 листопада 1997 року підлягає зарахуванню до стажу позивача.

Щодо не зарахування позивачу до стажу періоду роботи з 12 липня 1995 року по 26 вересня 1995 року у радгоспі «Красноармійський», суд зазначає наступне.

Як вже зазначалося судом вище, за приписами статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 48 КЗпП України встановлено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Так, з трудової книжки позивача вбачається наступні записи:

- запис № 3 від 12.07.1995 прийнятий на роботу до Радгоспу «Красноармійський» трактористом-машиністом (наказ № 36/к від 12.07.1995 )

- запис № 4 від 26.09.1995 за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України (наказ № 51/к від 26.09.1995 р.).

Судом встановлено, що запис про звільнення посвідчений печаткою, відтиск якої втратив чіткість, та засвідчений підписом відповідальної посадової особи.

Проте, на підтвердження зазначеного періоду роботи позивачем до матеріалів справи надано копію архівної довідки №03-06/036 від 03.12.2020 на підтвердження спірного періоду роботи, виданої Першотравневою сільською радою (арк. справи 39).

Таким чином, спірний період роботи позивача з 12 липня 1995 року по 26 вересня 1995 року у радгоспі «Красноармійський» також підтверджений документально.

Слід зауважити, що відповідач як орган, що призначає пенсії, має право самостійно вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі (пункт 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1).

Втім, означеним правом відповідач не скористався, будь-які документи від підприємств, установ та організацій не вимагав, так само як і дооформлення документів позивачем.

Відповідно до пункту 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З урахуванням встановлених судом обставин, суд дійшов до висновку, що рішення № 7031 від 19 листопада 2020 року прийнято не обґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення, а тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Отже, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Згідно частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при пред`явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн., що підтверджується наявною в матеріалах адміністративної справи квитанцією про сплату від 17 грудня 2020 року (арк. справи 9).

Таким чином, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь позивача.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 133, 134, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Центральна, 13, код ЄДРПОУ 42169323) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у призначенні пенсії та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати неправомірним та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 19 листопада 2020 року № 7031 про відмову у призначенні пенсії.

Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85323, Донецька обл., місто Мирноград, вулиця Центральна, будинок 13, код ЄДРПОУ 42169323) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17 листопада 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням висновків суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (юридична адреса: 85323, Донецька обл., місто Мирноград, вулиця Центральна, будинок 13, код ЄДРПОУ 42169323) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) судовий збір у сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 24 лютого 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко