
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.02.2021 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1138/20
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М. А., секретар судового засідання Феденько Н. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-ІФБуд"
Приватного підприємства "Житлотехсервіс"
до відповідача: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз"
про зобов`язання видати технічні умови приєднання до газорозподільчої системи та підключити до системи газорозподільчих систем.
За участю:
від позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-ІФБуд": Люклян О. В.
від позивача Приватного підприємства "Житлотехсервіс": Люклян О. В.
від відповідача: Попович В. В.
ВСТАНОВИВ:
ТОВ "Оріон-ІФБуд" та ПП "Житлотехсервіс" звернулось до суду з позовом до АТ "Івано-Франківськгаз" про зобов`язання видати технічні умови приєднання до газорозподільчої системи та підключити до системи газорозподільчих систем.
Ухвалою суду від 04.01.2021 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначити на 28.01.2021.
До суду надійшов відзив на позов (від 25.01.2021 вих. № 760-Ск-552-0121; від 25.01.2021 вх. № 1095/21), який приєднано судом до матеріалів справи.
В підготовчому судовому засіданні 28.01.2021 представник позивачів зазначив, що не подаватиме відповідь на відзив, а відповідач в свою чергу не подаватиме заперечення на відповідь позивачів, а тому просили суд підготовче провадження у справі закрити та призначити розгляд справи по суті.
Ухвалою суду від 28.01.2021 суд постановив підготовче провадження у справі № 909/1138/20 закрити та розгляд справи по суті призначити на 15.02.2021.
В судовому засіданні представник позивачів позовні вимоги викладені у позовній заяві підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити. Позивачі вважають, що у відповідача відсутні правові підстави для відмови у видачі технічних умов на приєднання до газорозподільної системи.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та просив суд у задоволенні позову відмовити. Відповідач в свою чергу вважає, що для видачі технічних умов на приєднання до газорозподільної системи не має правових підстав.
15.02.2021 суд вийшов до нарадчої кімнати для прийняття рішення у справі до 16.02.2021.
Після виходу з нарадчої кімнати 16.02.2021 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення - в позові відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши докази у відповідності до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), суд встановив таке.
ТОВ "Оріон-ІФБуд" звернулось до АТ "Івано-Франківськгаз" із заявою про видачу технічних умов на газопостачання об`єкт "Група багатоквартирних житлових будинків з приміщеннями громадського призначення по вул. Височана, 18 в м. Івано-Франківськ".
Листом від 24.12.2020 № 76002.1-Сл-8634-1220 АТ "Івано-Франківськгаз" надало відмову у видачі даних технічних умов на газопостачання, мотивуючи свою відмову тим, що встановлення побутових плит, теплогенераторів з закритою камерою згорання з використанням колективних димоходів допускається лише для будинків заввишки до 10 поверхів включно, а видача технічних умов на газопостачання об`єкт "Група багатоквартирних житлових будинків з приміщеннями громадського призначення по вул. Височана, 18 в м. Івано-Франківськ" буде суперечити нормам ДБН В.2.5-20:2018 "Газопостачання".
ПП "Житлотехсервіс" звернулось до АТ "Івано-Франківськгаз" із заявою про видачу технічних умов на газопостачання об`єкт "Нове будівництво багатоквартирної житлової забудови із закладами громадського призначення та дитячим садком по вул. Княгинин, 44 в м. Івано-Франківську".
Листом від 24.12.2020 № 76002.1-Сл-8636-1220 АТ "Івано-Франківськгаз" надало відмову у видачі даних технічних умов на газопостачання, мотивуючи свою відмову тим, що встановлення побутових плит, теплогенераторів з закритою камерою згорання з використанням колективних димоходів допускається лише для будинків заввишки до 10 поверхів включно, а видача технічних умов на газопостачання об`єкт "Нове будівництво багатоквартирної житлової забудови із закладами громадського призначення та дитячим садком по вул. Княгинин, 44 в м. Івано-Франківську" буде суперечити нормам ДБН В.2.5-20:2018 "Газопостачання".
ТОВ "Оріон-ІФБуд" звернулось до ПрАТ "УкрНДІінжинпроект" (співвиконавець ТОВ "УкрНДІінжпроект-ЄН"), що є базовою організацією Мінрегіону України, зі зверненням щодо можливості вимушених відхилень від державних будівельних норм при газифікації на об`єкт групи багатоквартирних житлових будинків з приміщеннями громадського призначення по вул. Височана, 18 в м. Івано-Франківськ. ПрАТ "УкрНДІінжинпроект" (співвиконавець ТОВ "УкрНДІінжпроект-ЄН") надало висновок про можливість газифікації багатоквартирних будинків 12-ти та 14-ти поверхових житлових будинків (загальна кількість секцій - 36) з приміщеннями громадського призначення (ІІ черга будівництва) для об`єкту: "Нове будівництво багатоквартирних житлових будинків з приміщеннями громадського призначення на вул. Височана, 18 у м. Івано-Франківську" з поквартирним опаленням з газовими теплогенераторами з закритою камерою згорання без влаштування колективних димоходів (обладнання типу "С" відповідно до прийнятої загальноєвропейських класифікації).
ПП "Житлотехсервіс" звернулось до ПрАТ "УкрНДІінжинпроект" (співвиконавець ТОВ "УкрНДІінжпроект-ЄН"), що є базовою організацією Мінрегіону України, зі зверненням щодо можливості вимушених відхилень від державних будівельних норм при газифікації групи багатоквартирних житлових будинків із закладами громадського призначення та дитячим садком по вул. Княгинин, 44 в м. Івано-Франківськ. ПрАТ "УкрНДІінжинпроект" (співвиконавець ТОВ "УкрНДІінжпроект-ЄН") надало висновок про можливість газифікації багатоквартирних будинків 12-ти та 14-ти поверхових житлових будинків (загальна кількість секцій - 41) із закладами громадського призначення та дитячим садком для об`єкту: "Нове будівництво багатоквартирної житлової забудови із закладами громадського призначення та дитячим садком по вул. Княгинин, 44 в м. Івано-Франківську" з поквартирним опаленням з газовими теплогенераторами з закритою камерою згорання без влаштування колективних димоходів (обладнання типу "С" відповідно до прийнятої загальноєвропейських класифікації).
Позивачі звернулись до відповідача із заявою про прийняття в експлуатацію та підключення 12-ти та 14-ти поверхових секцій групи багатоквартирних житлових будинків (загальна кількість секцій - 36) з приміщеннями громадського призначення (II черга будівництва), розташованих на вул. Височана, 18 у м. Івано-Франківську та 12-ти та 14-ти поверхових житлових будинків (загальна кількість секцій - 41) із закладами громадського призначення та дитячим садком по вул. Княгинин, 44 у м. Івано-Франківську до газорозподільних інженерних мереж (до газорозподільної системи міста Івано-Франківськ). Жодної відповіді, відповідач не надав на вищевказані звернення.
За наведених обставин, позивачі звернулися до суду за захистом свого порушеного права з позовом про зобов`язання видати технічні умови приєднання до газорозподільчої системи та підключити до системи газорозподільчих систем.
Суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими з огляду на таке.
Відповідно до п. 1-4 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" технічні-умови - це комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об`єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам щодо водопостачання (з урахуванням потреб забезпечення пожежогасіння), тепло-, електро- і газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод та телекомунікації. Фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою. Технічні умови надаються протягом 10 робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви. Технічні умови повинні відповідати законодавству, містити достовірну інформацію та обґрунтовані вимоги до об`єктів будівництва, а також відповідати намірам заявника щодо забудови земельної ділянки. У технічних умовах враховується, що місце приєднання інженерних мереж замовника до магістральних чи інших інженерних мереж розташовується на межі земельної ділянки замовника або за його згодою на території такої земельної ділянки.
Згідно з пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРС) технічні умови приєднання - документ, що визначає комплекс умов і вимог до інженерного забезпечення приєднання об`єкта (земельної ділянки) замовника до газорозподільної системи і містить вихідні дані для проектування газових мереж зовнішнього та внутрішнього газопостачання, що створюються для потреб об`єкта замовника.
Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу V Кодексу ГРС власники об`єктів будівництва або існуючих об`єктів (земельних ділянок), які фізично не підключені до ГРМ, мають право на приєднання (технічний доступ) цих об`єктів до ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності або користуванні (у тому числі в експлуатації) Оператора ГРМ, у порядку, визначеному цим розділом. Оператор ГРМ зобов`язаний розміщувати на своєму веб-сайті інформацію про умови приєднання до ГРМ, що на законних підставах перебуває в його власності або користуванні (у тому числі в експлуатації), та методологію встановлення плати за приєднання до газорозподільної системи, затверджену Регулятором.
Пунктом 4 глави 1 розділу V Кодексу ГРС приєднання об`єктів (земельних ділянок) замовника до ГРМ здійснюється на підставі договору на приєднання, що укладається за формами, наведеними у додатках 11, 12 до цього Кодексу. При цьому невід`ємною частиною договору на приєднання є технічні умови приєднання (додаток 13), які визначають вихідні дані для проектування газових мереж зовнішнього газопостачання від місця забезпечення потужності до точки приєднання, які будуються Оператором ГРМ, та вихідні дані для проектування та будівництва газових мереж внутрішнього газопостачання об`єкта замовника від точки приєднання до газових приладів і пристроїв замовника. Будівництво та введення в експлуатацію газових мереж внутрішнього газопостачання забезпечується замовником.
Згідно з ст. 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування. Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
За змістом ст. 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється шляхом: розроблення і затвердження будівельних норм, кошторисних норм, нормативів і правил, запровадження одночасної дії застосування будівельних норм, розроблених на основі національних технологічних традицій, та будівельних норм, приведених у відповідність до вимог Європейського Союзу; контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації; надання (отримання, реєстрації), відмови у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів (крім анулювання (скасування) документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів).
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 15.11.2018 № 305 затверджено ДБН В.2.5-20:2018, "Газопостачання", які набрали чинності 01.07.2019 та діяли до 01.06.2020, відповідно до п. 9.26 яких, в житлових будинках, що проектуються, допускається передбачити встановлення газовикористовуючого обладнання для поквартирного опалення та гарячого водопостачання при висоті будинків до 3 поверхів включно, а із внесенням змін у вказаний ДБН відповідно до Наказу від 17.02.2020 № 47 - до 10 поверхів включно.
Відповідно до п. 1.1 ДБН В.2.5-20:2018 "Газопостачання" норми встановлюють вимоги проектування при новому будівництві, реконструкції, капітальному ремонті та технічному переоснащенні наявних систем газопостачання, що забезпечують споживачів природним газом із надлишковим тиском не більше 1,2 МПа, а також скрапленими вуглеводневими газами (далі - СВГ) із надлишковим тиском не більше 1,6 МПа.
Згідно з п. 9.26 ДБН В.2.5-20:2018 "Газопостачання" при будівництві житлових будинків допускається передбачати встановлення газовикористовуючого обладнання для поквартирного опалення та гарячого водопостачання, а також побутових плит. Встановлення теплогенераторів з відкритою камерою згоряння допускається для гарячого водопостачання багатоквартирних будинків заввишки до п`яти поверхів включно за наявності відокремлених димових каналів для кожного газифікованого приміщення. Встановлення побутових плит, теплогенераторів з закритою камерою згоряння, з використанням колективних димоходів, допускається для будинків заввишки до 10 поверхів включно. Для квартир, розташованих на 10 поверсі, що мають декілька рівнів, допускається газифікація тільки першого рівня.
Відповідно до ч. 5 ст. 10 Закону України "Про будівельні норми" порядок розроблення, погодження, затвердження, реєстрації, внесення змін до будівельних норм та визнання їх такими, що втратили чинність, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Для забезпечення гармонізації нормативної бази України з нормативною базою Європейського Союзу встановлюється період одночасної дії будівельних норм, розроблених на основі національних технологічних традицій, та будівельних норм, гармонізованих з нормативними документами Європейського Союзу (або інших будівельних норм, кодів). Порядок застосування зазначених норм визначається Кабінетом Міністрів України. Обґрунтовані відхилення від будівельних норм, що забезпечують дотримання встановлених вимог безпеки у спосіб, не передбачений будівельними нормами, можуть бути погоджені суб`єктом нормування відповідно до встановленого ним порядку. При наданні погодження обґрунтованих відхилень від будівельних норм в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва зазначається така інформація: 1) кадастровий номер земельної ділянки (для земельних ділянок, право власності чи користування на які виникло до 2004 року, а також земель, що використовуються для будівництва об`єктів на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування відповідно до частини четвертої статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та частини першої статті 12-1 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", - за його наявності); 2) реєстраційний номер містобудівних умов та обмежень або будівельного паспорта, технічних умов у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва; 3) ідентифікатор об`єкта будівництва або закінченого будівництвом об`єкта (для об`єктів, яким присвоєно ідентифікатор об`єкта будівництва в порядку, встановленому Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" до надання погодження).
Матеріали справи не містять доказів отримання позивачами у відповідності до ч. 5 ст. 10 Закону України "Про будівельні норми" необхідних погоджень на відхилення від будівельних норм. Водночас, як на можливість відхилення від державних будівельних норм позивачі посилаються на Звіти про науково-дослідну роботу (реферати).
Суд вважає, що зазначені звіти не можуть слугувати підставою для видачі технічних умов приєднання до газорозподільчої системи, оскільки носять дослідницький характер.
Більше того, у Звітах про науково-дослідну роботу (рефератах) зазначено, що інститут вважає за можливе здійснити газифікацію об`єктів за умови виконання компенсаційних заходів, які перелічених у них. Позивачами не подано суду доказів на виконання таких компенсаційних заходів.
Закон України "Про будівельні норми" регулює відносини у сфері нормування у будівництві та визначає правові та організаційні засади розроблення, погодження, затвердження, реєстрації і застосування будівельних норм.
Згідно ст. 1 Закону України "Про будівельні норми" державні будівельні норми це нормативний акт, затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері будівництва.
Відповідно до ч. 1, 4, 5 ст. 11 Закону України "Про будівельні норми" застосування будівельних норм або їх окремих положень є обов`язковим для всіх суб`єктів містобудування. Будівельні норми, правила іноземних держав застосовуються в Україні відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. У разі якщо у будівельних нормах є посилання на стандарти, то ці стандарти є обов`язковими до застосування. Державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання державних будівельних норм здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.
Оскільки, чинні норми ДБН В.2.5-20:2018 "Газопостачання", допускають встановлення побутових плит для будинків до 10 поверхів включно. А для квартир, розташованих на 10 поверсі, що мають декілька рівнів - газифікацію дозволено тільки на першому рівні, тому Звіти про науково-дослідну роботу (реферати) не може слугувати підставою для відхилення від ДБН та змінювати їх зміст.
Інших доказів, які б надавали можливість АТ "Івано-Франківськгаз" видати технічні умови приєднання до газорозподільчої системи об`єктів по вул. Височана, 18 та по вул. Княгинин, 44 у м. Івано-Франківську позивачами суду не надано.
Беручи до уваги матеріали справи, керуючись вищезазначеними нормами законодавства, суд приходить до висновку про безпідставність та недоведеність позовних вимог, а тому відмовляє у задоволенні позову.
За правилами, встановленими п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. З огляду на відмову в позові, судовий збір по справі слід залишити за позивачами.
Керуючись ст. 86, 129, 232, 233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
В позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Оріон-ІФБуд" та Приватного підприємства "Житлотехсервіс" до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" про зобов`язання видати технічні умови приєднання до газорозподільчої системи та підключити до системи газорозподільчих систем відмовити.
Судовий збір по справі залишити за позивачами.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 25.02.2021.
Суддя М. А. Шіляк