Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2010 р. № 2-а- 969/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Глазунової А.В.
за участі:
представника позивача Петрової О.В. (довіреність від 11.01.2010 року)
представника позивача Суботи В.М. (протокол зборів від 28.02.2003 року)
представника відповідача Копійки О.С. (довіреність № 3011/10/10-027 від 20.07.2009 року)
свідка ОСОБА_4 (НОМЕР_1)
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Гусинського сільського споживчого товариства до Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
03 лютого 2010 року Гусинське сільське споживче товариство (далі - Гусинське ССТ) звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Куп'янської ОДПІ у Харківській області, в якому просить суд скасувати рішення Куп'янської ОДПІ у Харківській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 09.10.2009 року № 0003482320.
В обґрунтування позову, позивач вказав, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003482320 від 09.10.2009 року винесено Куп'янською ОДПІ у Харківській області з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню. Стверджував, що фахівцями ДПА у Харківській області порушено порядок проведення та оформлення планової перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. А саме:
- перевірка не була оформлена відповідно до наказу ДПА України "Про затвердження методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій" із змінами і доповненнями, внесеними наказом Державної податкової адміністрації України від 11 грудня 2009 року № 701, а саме акт (довідка) за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій при проведенні перевірки у магазині, який належить Гусинському сільському споживчому товариству у день перевірки 29.09.2010 року перевіряючими не складався та не був наданий у день проведення перевірки для ознайомлення, підписання, надання заперечень продавцю;
- 07.10.2009 року акт перевірки представників ДПА у Харківській області від 29.09.2009 року було вручено керівнику Гусинського ССТ, який в акті зазначив про надання у день перевірки усіх підтверджуючих документів перевіряючим та про те, що з актом не згоден, котрий у день перевірки не отримували;
- позивач знаходиться на спрощеній системі оподаткування, перевірка, яка проводилась у позивача була плановою, тому перевіряючими порушено триденний строк вручення акту визначений п. 4.2 (акт вручено 07.10.2009 року, а перевірка відбулась 29.09.2009 року), до того ж при переведенні планової перевірки акт вручається на місці проведення перевірки. У даному випадку керівника Гусинського ССТ було запрошено для отримання копії акту по телефону до Купянської ОДПІ. Чим, як стверджує позивач, порушено п. 4.2, 4.3 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом ДПА від 10.08.2005 року № 327.
Представники позивача в судове засідання прибули та підтримали позовні вимоги у повному обсязі. Зазначили, що позивачем належним чином проводиться облік товарів за місцем реалізації.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти позову заперечував та зазначив, що оскаржене рішення про застосування штрафних фінансових санкцій винесено відповідачем у відповідності до вимог чинного законодавства України. Посилався на те, що перевіркою встановлено не ведення обліку товарів за місцем реалізації та зберігання, чим був порушений встановлений порядок обліку товарів за місцем реалізації, а саме: пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме - відсутні накладні на товар, що знаходиться в реалізації, на суму 1356,20 грн. (згідно з додатком до акту перевірки № 3).
Вивчивши матеріали справи, доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 № 168070, 20.12.1999 року Гусинське сільське споживче товариство зареєстроване як юридична особа (а.с. 140).
Судом встановлено, що працівниками ДПА у Харківській області на підставі направлення від 28.09.2009 року № 11162, терміном дії до 30.09.2009 року, була проведена перевірка магазину № 45, який належить Гусинському сільському споживчому товариству та розташований за адресою: Харківська область, Купянський р-н., с. Вишнівка, вул. Центральна, 83 з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності патентів і ліцензій. За результатами перевірки було складено акт перевірки № 8707/20/40/23/06714893 від 30.09.2009 року (№ 340/20/26/23/06714893 від 05.10.1009 року), дата складання акту перевірки 29.09.2009 року (а.с. 10-12, 65-66).
На підставі вище зазначеного акту перевірки керівником Купянської ОДПІ було винесено рішення від 09 жовтня 2009 року № 0003482320, яким до Гусинського сільського споживчого товариства були застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 2712,40 грн. (1356,20 грн. * 2) - за ведення з порушенням встановленого порядку обліку товарів за місцем реалізації та зберігання (а.с. 15).
Відповідно пункту 12 статті 3 Закону України від 06.07.95 № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" із змінами і доповненнями (далі - Закон №265) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 Закону № 265 передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Статтею 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" № 996-XIV від 16.07.1999 року (надалі - Закон № 996) визначено, що бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.
Згідно частини 2 статті 3 Закону № 996 бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно частини 8 Закону № 996 бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.
Підприємство самостійно:
- визначає облікову політику підприємства;
- обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних;
- розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів;
- затверджує правила документообороту і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку;
- може виділяти на окремий баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобов'язані вести бухгалтерський облік, з наступним включенням їх показників до фінансової звітності підприємства.
Статтею 9 Закону № 996 встановлено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця.
Згідно п. 2.1. “Правил оформлення і обліку руху товарів та готівки у підприємствах, організаціях (об'єднаннях) системи Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки)”, затверджені постановою Правління Укоопспілки від 18.09.1997 року № 153 - “Матеріально відповідні особи всіх об'єктів роздрібної торгівлі (у т.ч. розподільчих складів) подають в бухгалтерію товарно-грошові звіти усіма документами, що підтверджують рух товарів, готівки та тари за звітний період”.
Представниками позивача було надано до суду наказ № 1 від 05.01.2009 року Гусинського сільського споживчого товариства “Про облікову політику підприємства на 2009 рік”, згідно якого бухгалтерський облік ведеться в журнально-ордерній формі обліку. Де, відповідно первинних документів, прибуткових та видаткових накладних, матеріально-відповідальні особи реєструють прибуткові накладні в книзі оприбуткування товарів з відображенням переліку товарів, їх кількості та ціни, яка зберігається в магазині за місцем реалізації товарів. Ця книга є документом ведення обліку товарів в кожному магазині. А також, матеріально-відповідальні особи складають товарно-грошовий звіт з прикладеними до нього документами які, відповідно з графіком здаються в бухгалтерію, де відбувається їх подальша обробка та занесення даних в журнали і книги синтетичного і аналітичного обліку. На підставі цих журналів складаються меморіальні ордери для заповнення головної книги, які зберігаються в бухгалтерії (а.с. 21-23).
Також суду були надані видаткові накладні, товаро-транспортні накладні, книга оприбуткування товарів магазину № 45 с. Вишнівка, розпорядження голови правління підприємства № 18 від 14.11.2008 року про проведення інвентаризації і переоцінки цінностей у магазині № 45 с. Вишнівка, були також надані результати проведеної інвентаризації - копія інвентаризаційного опису товарно-матеріальних цінностей від 14.11.2008 року та від 24.07.2009 року, а також, копія злікувальної відомості від 24.07.2009 року де був зазначений товар вказаний у відомості до акту перевірки як “не оприбуткований”.
В судовому засіданні в якості свідка була допитана ОСОБА_4 продавець магазину в якому було проведено перевірку. ОСОБА_4 надала пояснення, що товар у магазині № 45 с. Вишнівка обліковується в книзі оприбуткування товарів з відображенням переліку товарів їх кількості та ціни, яка зберігається в магазині за місцем реалізації товарів.
Отже, позивач проводив облік товарних запасів відповідно до затвердженої облікової політики підприємства, що відповідає діючому законодавству.
У відповідності до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з вище викладеного суд приходить до висновку, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003482320 від 09.10.2009 року винесено Купянською ОДПІ у Харківській області з порушенням норм чинного законодавства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Гусинського сільського споживчого товариства до Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області про скасування рішення - задовольнити.
Скасувати рішення Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0003482320 від 09.10.2009 року.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ з дня складання постанови в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі зави про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст постанови виготовлений 19.04.2010 року.