
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
_________________
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
11.02.2021 Справа № 905/1826/20
Господарський суд Донецької області у складі судді Харакоза К.С.,
секретар судового засідання Стрюкова А.О.,
позовом Фізичної особи-підприємця Дмитрієва Дмитра, м.Краматорськ, Донецька область,
до відповідача Міського комунального підприємства "Комунтранс" Костянтинівської міської ради, м.Костянтинівка, Донецька область,
про визнання укладеним договору про надання ритуальних послуг,
за участю представників сторін:
від позивача - Білоус І.Г., ордер серія АН №1022116,
від відповідача - Стещенко С.В., довіреність №б/н від 19.11.2020,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець Дмитрієв Дмитро, м.Краматорськ, Донецька область, звернувся до господарського суду Донецької області із позовною заявою до відповідача Міського комунального підприємства «Комунтранс» Костянтинівської міської ради, м.Костянтинівка, Донецька область, про визнання укладеним договору про надання ритуальних послуг.
Підставами звернення позивача до суду стало ухилення відповідача від обов`язку укласти договір про надання ритуальних послуг після звернення позивача з відповідною заявою 11.07.2020. Як на правову підставу позивач посилається на ст.ст. 179, 181, 187 ГК України, ст.ст. 1, 8-10, 12 Закону України «Про поховання та похоронну справу», Типове положення про ритуальну службу в Україні.
Ухвалою суду від 26.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 905/1826/20; справу №905/1826/20 вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що вимоги позивача є необґрунтованими. Вказує, що відповідач не заперечує проти укладання договору зміст якого відповідатиме приписам нормативно-правових актів та законодавству України. Позивач в предметі запропонованого договору визначає за собою функцію видавати користувачу місця поховання - свідоцтво про поховання; видавати на замовлення громадян довідки про наявність поховання померлого на кладовищі в зазначеному населеному пункті. Зазначені послуги не можуть бути предметом договору, тому що, згідно пункту 5 Типового положення про ритуальну службу в Україні, затвердженого наказом від 19.11.2003 року № 193 Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства, повноваження видачи свідоцтва про місце поховання та довідок про наявність поховання померлого на кладовищі в зазначеному населеному пункті є зобов`язанням ритуальної служби і в ніякому разі не можуть бути передані виконавцю ритуальних послуг, в даному випадку фізичній особі - підприємцю Позивачу.
11.01.2020 до канцелярії суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій він зазначає, що заперечення відповідача, викладені у відзиві, не ґрунтуються на законі та ним не визнаються. Вказує, що Наказом Держжитлокомунгоспу України №193 від 19.11.2003 року, затверджено необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг, до якого, зокрема, належить такий вид ритуальних послуг, як оформлення свідоцтва про поховання. За твердженням позивача, з аналізу змісту статей 8,9,10, 25 Закону України «Про поховання та похоронну справу» слідує, що видача свідоцтва про поховання є одним з видів ритуальних послуг, яка, за загальним правилом, надається спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради), проте також може надаватися й іншим суб`єктом господарювання після укладання ним договору з ритуальною службою, якою є спеціалізоване комунальне підприємство.
В судовому засіданні 11.02.2021 представник позивача підтримав позовні вимоги, представник відповідача висловив заперечення.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
10.07.2020 року фізична особа-підприємець Дмитро Дмитрієв звернувся до Міського комунального підприємства "Комунтранс" Костянтинівської міської ради, м.Костянтинівка, Донецька область, із заявою про укладання договору про надання ритуальних послуг. До заяви позивачем додано копію реєстраційного номеру облікової картки платника податків, копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, перелік ритуальних послуг, режим роботи та номер телефону фізичної особи - підприємця, договір про надання ритуальних послуг, підписаний з боку позивача.
За змістом запропонованого договору та переліку, наданого до заяви, позивач визначив перелік послуг, які можуть бути виконані останнім в ході виконання договору, а саме: оформлення договору-замовлення на організацію та проведення поховання, оформлення свідоцтва про поховання; копання могили (викопування могили ручним або механізованим способом, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили; монтаж та демонтаж намогильної споруди при організації підпоховання в існуючу могилу.
Як зазначає позивач в позовній заяві, на заяву про укладання договору відповіді він не отримував.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про поховання та похорону справу" ритуальні послуги це послуги, пов`язані з організацією поховання та облаштуванням місця поховання. У свою чергу похованням є діяльність відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у межах повноважень, визначених цим Законом, а також суб`єктів господарювання, спрямована на: забезпечення належного ставлення до тіла померлого; забезпечення права громадян на захоронення їхнього тіла відповідно до їх волевиявлення, якщо таке є; створення та експлуатацію об`єктів, призначених для поховання, утримання і збереження місць поховань; організацію і проведення поховань померлих та/або загиблих; надання ритуальних послуг, реалізацію предметів ритуальної належності.
Згідно зі ст.8 зазначеного Закону, організація діяльності в галузі поховання померлих здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері житлово-комунальної політики України, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами, які в межах своєї компетенції розробляють положення про ритуальну службу та створюють їх.
Відповідно до ст. 9 Закону, ритуальні служби - спеціалізовані комунальні підприємства, що створюються органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом, з метою здійснення організації поховання померлих і надання ритуальних послуг, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності.
Ритуальною службою у м. Костянтинівка є Міське комунальне підприємство "Комунтранс" Костянтинівської міської ради, м.Костянтинівка, Донецька область.
За приписами пункту 5 Типового положення про ритуальну службу в Україні, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України №193 від 19.11.2003 року, ритуальна служба, відповідно до покладених на неї завдань зобов`язана, зокрема:
- укладати договори-замовлення на організацію та проведення поховання (далі договір-замовлення);
- організовувати поховання померлих згідно з договорами-замовленнями;
- у разі відсутності на ринку послуг регіону необхідної Замовнику ритуальної послуг - забезпечувати надання цієї послуги власними силами;
- видавати користувачу місця поховання свідоцтво про поховання;
- здійснювати інші функції відповідно до Закону України "Про поховання та похоронну справу".
Статтею 12 Закону України "Про поховання та похоронну справу" визначено, що виконавцем ритуальних послуг можуть бути лише особи, які уклали відповідні договори із сільським головою або ритуальною службою про надання цих послуг.
Згідно пункту 8.1 Типового положення про ритуальну службу в Україні ритуальна служба забезпечує укладання договорів із суб`єктами господарювання в такому порядку.
Суб`єкт господарювання, що виявив бажання працювати на ринку ритуальних послуг, має подати до територіальної ритуальної служби відповідну заяву щодо укладання договору про надання ритуальних послуг на ім`я її керівника та долучити до заяви (засвідчені у встановленому порядку копії) такі документи: копію довідки про включення до ЄДРПОУ для юридичної особи або довідки про присвоєння ідентифікаційного номера для фізичної особи; копію свідоцтва про державну реєстрацію суб`єкта підприємницької діяльності; перелік послуг, що пропонуються для надання суб`єкту господарювання; режим роботи та номер телефону.
Проаналізувавши зміст наданих позивачем документів, з якими останній звернувся до відповідача, суд зазначає, що вони відповідають вимогам, встановленим Положенням.
Протягом 14 робочих днів з дня отримання заяви територіальна ритуальна служба укладає з суб`єктом господарювання договір про надання послуг при наявності всього переліку документів, передбачених цим пунктом положення.
Згідно з ч. 3, 7 статті 179 Господарського кодексу України укладання господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Стаття 181 Господарського кодексу України визначає загальний порядок укладення господарських договорів. Проект договору може бути запропонований будь-якою зі сторін.
Як встановлено судом, позивач підписав зі свого боку на надав із заявою про укладання договору відповідачу договір, що відповідає примірному договору про надання ритуальних послуг, наведеному у додатку до Положення.
За змістом ст. 179 ГК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст.
Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформлює договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Проте, відповідач ухилився від запровадженого порядку врегулювання розбіжностей, зазначивши про невідповідність договору вимогам законодавства в цілому.
Як зазначалося вище, Законом "Про поховання та похоронну справу" обов`язок надання всього спектру ритуальних послуг за необхідним мінімальним переліком покладається саме на ритуальну службу. Такий перелік затверджений наказом Держжитлокомунгоспу України 19.11.2003 №193, та включає послуги:
- оформлення договору-замовлення на організацію та проведення поховання,
- свідоцтва про поховання;
- копання могили (викопування могили ручним або механізованим способом, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили;
- монтаж та демонтаж намогильної споруди при організації підпоховання в існуючу могилу.
Для здійснення послуг ритуальна служба може залучати суб`єктів господарювання (виконавців) на підставі договорів. Проте, Законом не встановлено вимоги щодо необхідності здійснення виконавцем всього спектру необхідних мінімальних послуг.
У відзиві на позовну заяву відповідач обґрунтував незгоду на укладання договору з позивачем тим, що функція видавати користувачу місця поховання - свідоцтво про поховання; видавати на замовлення громадян довідку про наявність поховання померлого на кладовищі в зазначеному населеному пункті не може бути покладена на позивача, як на виконавця ритуальних послуг.
Разом з цим, незгода з окремими частинами договору не може бути підставою для відмови від укладання договору в іншій частині.
Так відповідач заперечує проти включення до переліку послуг - послугу з оформлення свідоцтва про поховання, оскільки за змістом п.5 Типового положення про ритуальну службу, яке затверджене Наказом Держжитлокомунгоспу № 193 від 19.11.2003р., саме на ритуальну службу, якою є відповідач, покладено обов`язок із видачі користувачу місця поховання свідоцтва про поховання.
Надаючи оцінку зазначеному доводу відповідача, суд виходить із того, що предметом спору у справі є саме укладання договору відповідно до вимог Закону України "Про поховання та похоронну справу", яким, зокрема, визначено мінімальний перелік послуг ритуальної служби, що зумовлює пріоритетне застосування до спірних правовідносин саме змісту Необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, який містить обов`язковість включення до договору послуги «оформлення свідоцтва про поховання».
При цьому, положення про ритуальну службу, на яку посилається відповідач у запереченнях на позов, за своїм змістом є нормативним документом який визначає організаційні засади та порядок виконання функцій спеціалізованим комунальним підприємством функцій ритуальної служби.
Викладене, спростовує доводи відповідача, щодо неможливості укладання спірного договору.
На підставі викладеного, надавши відповідну оцінку всім доказам на які посилаються сторони, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 165, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Фізичної особи - підприємця Дмитрієва Дмитра до Міського комунального підприємства "Комунтранс" Костянтинівської міської ради про визнання укладеним договору про надання ритуальних послуг задовольнити.
Визнати укладеним договір про надання ритуальних послуг в наступній редакції:
"ДОГОВІР
про надання ритуальних послуг
Міське комунальне підприємство "Комунтранс" Костянтинівської міської ради, м.Костянтинівка, Донецька область, в особі начальника Діліна Віктора Леонідовича, з одного боку (далі - Ритуальна служба), та фізична особа - підприємець Дмитрієв Дмитро, з другого боку (далі - Виконавець послуг), уклали цей договір про наступне:
1. Предмет договору
1.1 Предметом договору є надання наступних ритуальних послуг:
- оформлення договору - замовлення на організацію та проведення поховання;
- оформлення свідоцтва про поховання;
- копання могили (викопування могили ручним або механізованим способом, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили);
- монтаж та демонтаж намогильної споруди при організації поховання в існуючу могилу;
1.2 Взаємовідносини між Ритуальною службою і Виконавцем послуг регулюються Конституцією України, Законом України "Про поховання та похоронну справу", іншим законодавством України та цим договором.
1.3 Господарські відносини між Ритуальною службою та Виконавцем послуг визначаються за згодою сторін.
2. Права сторін
2.1 Ритуальна служба має право:
2.1.1 Здійснювати організацію та проведення поховання.
2.2 Виконавець послуг має право:
2.2.1 Відповідно до договору - замовлення надавати ритуальні послуги:
- оформлення договору замовлення на організацію та проведення поховання;
- оформлення свідоцтва про поховання;
- копання могили (викопування могили ручним або механізованим способом, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили);
- монтаж та демонтаж намогильної споруди при організації підпоховання в існуючу могилу;
2.2.2. Самостійно, на підставі звернення осіб, які зобов`язалися поховати померлого, виготовляти та реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам та затвердженій вартості, передбаченим законодавством ( стаття 12 Закону України "Про поховання та похорону справу").
3. Обов`язки сторін
3.1. Ритуальна служба зобов`язана:
3.1.1. При зверненні особи, що зобов`язалася поховати померлого, забезпечити укладання договорів - замовлень, урахувавши при цьому побажання Замовника щодо Виконавців послуг.
3.1.2 Відповідно до договору - замовлення забезпечити організацію та проведення поховання померлого у встановленому законодавством порядку, з урахуванням волевиявлення померлого, висловленого при житті, а в разі його відсутності з урахуванням побажань родичів.
3.1.3. У місцях оформлення договорів - замовлень надати Замовникові (виконавцю волевиявлення або особі, яка зобов`язалася поховати померлого) наочну інформацію, передбачену п.6 Типового положення при ритуальну службу в Україні.
3.1.4. Створити рівні умови для поховання померлих незалежно від їх раси, кольору шкіри, політичних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
3.1.5. Забезпечити безоплатне виділення земельної ділянки для поховання труни з тілом чи урни з прахом померлого на кладовищі.
3.1.6. Створити рівні умови Виконавцям послуг.
3.1.7. Забезпечити своєчасне оформлення договору - замовлення та в термін 2 (двох) годин з моменту його оформлення передати замовлення Виконавцю послуг шляхом телефонограми на номер НОМЕР_1 . Вищенаведені дії фіксуються співробітниками Ритуальної служби в журналі телефонограм.
3.1.8. Забезпечити на підставі договору - замовлення безперешкодний доступ на територію кладовища Виконавця послуг та його співробітників.
3.2 Виконавець послуг зобов`язаний:
3.2.1. У тижневий термін після укладення даного договору подати до ритуальної служби перелік ритуальних послуг, їх характеристику та вартість. У разі внесення змін до вартості ритуальних послуг Виконавець послуг забезпечує протягом тижня з моменту таких змін доведення нової ціни до ритуальних служб шляхом листування.
3.2.2. При наданні послуги з копання могили на кладовищі гарантувати збереження могил та намогильних споруд, інших елементів благоустрою могил, що розміщенні поруч з новими похованнями, та відшкодувати матеріальні збитки у разі їх пошкодження.
3.2.3. Видавати працівникам, що беруть участь у наданні ритуальних послуг, відповідні посвідчення.
3.2.4. Отримати оформлений договір - замовлення у приміщенні Ритуальної служби за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Залізнична, 8, протягом 2 (двох) годин з моменту отримання відповідної телефонограми від Ритуальної служби.
3.2.5. Забезпечити у доступному для огляду місці надання Замовнику наочної інформації про Ритуальну службу, її адресу, телефон, режим роботи та інформації, яка зазначена в абзацах 3-11 частини 2 пункту 6 Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 року № 193, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 8 вересня 2004 року за № 1110/9709.
4. Відповідальність сторін
4.1. Ритуальна служба несе відповідальність:
4.1.1 За ненадання інформації Замовникові про Виконавців послуг та перелік ритуальних послуг, що можуть надаватися ними.
4.1.2. За неякісну і несвоєчасну організацію, оформлення договору - замовлення. За порушення термінів та неякісне надання ритуальних послуг, установлених договором - замовленням, згідно з вимогами Закону України "Про захист прав споживачів"
4.1.3. За недотримання положень чинного законодавства, стандартів та технології при організації поховання померлих.
4.1.4. За безпідставну відмову Замовнику в оформленні договору - замовлення, виконавцем якого Замовник вибрав фізичну особу - підприємця Дмитрієва Дмитра за невчасне передання замовлення на послуги Виконавцю послуг.
4.2. Виконавець послуги несе відповідальність:
4.2.1. За порушення термінів та неякісне надання ритуальних послуг, установлених договором - замовленням, згідно з вимогами Закону України "Про захист прав споживачів".
4.2.2. При недотриманні вимог п.3.2.2 цього договору Виконавець послуг усуває пошкодження, відшкодовує матеріальні збитки.
4.2.3. За недотримання положень чинного законодавства в частині вимог затверджених стандартів та технологій при наданні ритуальних послуг.
5. Порядок вирішення спорів
5.1. Спори і розбіжності, що можуть виникати внаслідок цього договору, за змогою вирішуватимуться шляхом переговорів між учасниками.
У разі неврегулювання спорів і розбіжностей шляхом переговорів розв`язання спорів здійснюється в судовому порядку.
6. Прикінцеві положення
6.1 Договір набирає чинності з моменту набрання рішенням по справі № 905/108/20 законної сили і діє до 31.12.2023 року.
6.2 Договір укладається у двох примірниках (по одному для кожної сторони), які мають однакову юридичну силу.
7. Місцезнаходження сторін
Міське комунальне підприємство "Комунтранс" Костянтинівської міської ради 85106, Донецька область, м.Костянтинівка, вул. Олекси Тихого, б.516, Ідентифікаційний код юридичної особи: 05420379 Фізична особа - підприємець Дмитрієв Дмитро АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 Посвідка на постійне проживання № НОМЕР_3 , видана 08.10.2015 року, орган, що видав 1401. моб. тел. НОМЕР_1
Стягнути з Міського комунального підприємства "Комунтранс" Костянтинівської міської ради (85106, Донецька область, м.Костянтинівка, вул. Олекси Тихого, б.516; код ЄДРПОУ: 05420379) на користь Фізичної особи - підприємця Дмитрієва Дмитра (реєстраційний номер облікової картки фізичної особи - платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 2102,00 грн.
В судовому засіданні 11.02.2021 проголошено та підписано вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 22.02.2021.
Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі http://dn.arbitr.gov.ua.
Суддя К.С. Харакоз