
Справа № 405/7600/20
2/405/1268/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.02.2021 Ленінський районний суд м. Кіровограда в складі
головуючої судді: Шевченко І.М.
з участю секретаря : Фришко А.Ю.
позивача : ОСОБА_1
представника відповідача : Великої С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості про стягнення невиплаченої допомоги по безробіттю, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просив стягнути з відповідача на його користь невиплачену допомогу по безробіттю в сумі 3 532,98 грн.
Позов обґрунтовує тим, що 12.08.2020 року через сервіс «Дія» він подав документи для реєстрації в центрі зайнятості (далі центр). За результатами розгляду отримав повідомлення на електронну пошту про те, що йому надано статус безробітного та призначено відвідування центру на 18.08.2020 року о 16-45 на 12 робоче місце. На той час він самостійно шукав роботу за кордоном, на момент отримання електронного листа проходив обсервацію, що підтверджується довідкою санітарного інспектора м. Прушков і не міг відвідати центр у зазначений час. Своє бажання працювати підтвердив другим повідомленням на офіційний е-майл центру та просив тримати з зв`язок за допомогою ємайл чи вайбер. На його повідомлення центр надав відповідь у якій зазначив, що у разі його неявки центром, у визначений час, буде прийнято рішення щодо скорочення допомоги по безробіттю. Крім того проінформовано, що зареєстрований безробітний, який з поважної причини не зміг звернутися до центру зайнятості у строк, установлений кар`єрним радником для відвідування, повинен відвідати центр зайнятості не пізніше ніж у день, що настає після закінчення дії обставин, що склалися у зв`язку з поважною причиною, за умови підтвердження її наявності відповідними документами. У разі коли такий день припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, зареєстрований безробітний повинен звернутися до центру зайнятості у перший робочий день, що настає за ним.
16.08.2020 року у відповідь на це повідомлення він надіслав до центру фото закордонного паспорту з відміткою про перетин кордону та запрошення на роботу і просив прийняти ці документи до розгляду під час вирішення питання про скорочення допомоги по безробіттю у зв`язку з неявкою до центру зайнятості.
21.08.2020 року він звернувся до центру стосовно прийнятого рішення через неявку до інспектора 18.08.2020 року. Центр повідомив, що за невідвідування центру зайнятості 18.08.2020 року йому скорочено виплату допомоги по безробіттю на строк 15 календарних днів, у зв`язку з недотриманням індивідуальних рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» та п. 5 ч. 5 ст. 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з 18.08.2020 року по 01.09.2020 року, наказ НТ200818 від 18.08.2020 року.
21.08.2020 року він звернувся до центру про надання роз`яснень та отримав відповідь про те, що статтями 44, 45 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено обов`язок зареєстрованого безробітного відвідувати центр зайнятості, в якому він зареєстрований, у визначений і погоджений з ним час, але не рідше ніж один раз на тридцять календарних днів. Поважними причинами невідвідування центру зайнятості, наявність яких підтверджена відповідними документами, є хвороба громадянина, смерть членів його сім`ї та родичів, догляд за хворою дитиною віком до 14 років, відвідування лікарні, судових та правоохоронних органів, районних військкоматів, інших державних установ та інші обставини, які унеможливлюють відвідування центру зайнятості.
25.08.2020 року він надіслав ще довідку санітарного інспектора м. Прушков про проходження обсервації, у зв`язку з чим не міг відвідати центр зайнятості у назначений час. Також зазначив, що наказ про скорочення допомоги був виданий безпідставно, оскільки в третьому абзаці пункту 28 постанови КМУ «Про затвердження порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу» № 792 від 19.09.2018 року зазначено ще «інші обставини, які унеможливлюють відвідування центру зайнятості», а проходження обсервації це є обов`язковим заходом який він не міг порушити.
Враховуючи, що центр зайнятості не має бажання надавати йому інші послуги з працевлаштування передбачені чинним законодавством окрім накладення санкцій, він був вимушений відмовитись від «таких послуг». 02.09.2020 року звернувся до ЦЗ стосовно останнього звернення та отримав відповідь що центром у відповідності до його звернення було прийнято рішення щодо припинення реєстрації його як безробітного з 26.08.2020 року, наказ від 27.08.2020 року, № НТ200827.
Зазначає, що центром не погоджувався з ним час відвідування, а тому допущено порушення його прав в частині отримання послуг з працевлаштування. Вважає, що наказ ЦЗ НТ200818 від 18.08.2020 року був виданий з порушенням норм чинного законодавства, своїм рішенням про скорочення допомоги по безробіттю центр спричинив йому матеріальну шкоду, що не дало йому можливості, як члена сім`ї, допомогти своїй жінці розрахуватися за кредитними зобов`язаннями перед «А-Банк» за серпень 2020 року, що спричинило вихід її кредитної картки з пільгового періоду та нарахування відсотків за використані кошти. У зв`язку з тим, що він не міг отримувати передбачені чинним законодавством послуги по працевлаштуванню від центру поки знаходився за кордоном в пошуках роботи, не міг в повній мірі допомагати своїй жінці в погашенні зобов`язань перед банком за вересень, жовтень 2020 року, що призводило до моральних страждань як його так і жінки. Він не міг повернутися до дому, сумував за рідними, не міг допомогти жінці покрити зобов`язання, тощо.
Після повернення із закордону він в другий раз спробував звернутися до центру зайнятості за допомогою у працевлаштуванні. У відповідності до усної консультації спеціаліста центру зайнятості йому буде призначений мінімальний рівень допомоги, тобто 1000,00 грн. а місяць (або 33,33 грн. на день), а виплати розпочнуться з 03.12.2020 року.
Враховуючи те, що виданий наказ про скорочення допомоги по безробіттю був виданий з порушенням чинного законодавства та те, що фахівці центру зайнятості не приймали його докази про поважну причину неявки до центру, він недоотримав допомоги по безробіттю за період з 19.08.2020 року по 02.12.2020 року включно.
Відповідно до розрахунку невиплаченої допомоги по безробіттю: з 19.08.2020 року 02.12.2020 року - 106 днів в т.ч.: (серпень - 13 днів, вересень - 30 днів, жовтень - 31 день, листопад - 30 днів, грудень - 2 дня), 106 днів х 33,33 грн. = 3 532,98 грн.Посилаючись на вказані обставини, просить задовольнити позов.
Ухвалою суду від 04.12.2020 року позов прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
21.01.2021 року відповідачем подано відзив на позов.
04.02.2021 року позивачем надано суду додаткові пояснення.
В судовому засіданні позивач позов підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та просив позов задовольнити.
Представник відповідача позов не визнала, надала пояснення, викладені у відзиві на позов, зазначила, що вимоги позивача безпідставні та необґрунтовані, діїКіровоградського міськрайонного центру зайнятості були проведені у відповідності до чинного законодавства.
Суд заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.5 та п.1 ч.1 ст.9 Закону України «Про зайнятість населення» держава гарантує у сфері зайнятості населення соціальний захист у разі настання безробіття, кожен має право на соціальний захист у разі настання безробіття, що реалізується, зокрема, шляхом участі в загальнообов`язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробіття, яке передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття.
Пунктом 1 ч.1 ст. 43 вказаного Закону статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступи до роботи.
Статус безробітного надається зазначеним вище особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.
Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості є базовим центром зайнятості, входить у централізовану систему державних установ державної служби зайнятості, виконує завдання і функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття, а також функції виконавчої дирекції Фонду.
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних у центрі зайнятості, визначається Кабінетом Міністрів України.
Положеннями п. 28 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 року № 792, (зі змінами) визначено, що зареєстрований безробітний зобов`язаний відвідувати центр зайнятості, в якому він зареєстрований, не рідше ніж один раз на 30 календарних днів, крім випадків, що сталися внаслідок надзвичайної ситуації або встановленого карантину, з пред`явленням паспорта громадянина України чи іншого документа, що посвідчує особу або підтверджує її спеціальний статус, та трудової книжки.
Зареєстрований безробітний, який з поважної причини не зміг звернутися до центру зайнятості у строк, установлений кар`єрним радником для відвідування, повинен відвідати центр зайнятості не пізніше ніж у день, що настає після закінчення дії обставин, що склалися у зв`язку з поважною причиною, за умови підтвердження її наявності відповідними документами. У разі коли такий день припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, зареєстрований безробітний повинен звернутися до центру зайнятості у перший робочий день, що настає за ним.
Поважними причинами, наявність яких підтверджена відповідними документами, є хвороба громадянина, смерть членів його сім`ї та родичів, догляд за хворою дитиною віком до 14 років, відвідування лікарні, судових та правоохоронних органів, районних військкоматів, інших державних установ та інші обставини, які унеможливлюють відвідування центру зайнятості.
Дата наступного відвідування зареєстрованим безробітним центру зайнятості, в якому він зареєстрований, встановлюється кар`єрним радником не рідше ніж один раз па 30 календарних днів з урахуванням ситуації, яка склалася на регіональному ринку праці, за погодженням із зареєстрованим безробітним, що зазначається в додатку до персональної картки, та може бути відстрочена більш як на 30 календарних днів у зв`язку з поданням:
довідки-виклику на сесію та заяви зареєстрованого безробітного про невідвідування центру зайнятості протягом періоду сесії чи захисту дипломної роботи в разі навчання за заочною чи вечірньою формою у закладах освіти не за направленням центру зайнятості (до наступного робочого дня після закінчення сесії чи захисту дипломної роботи з урахуванням часу, необхідного для проїзду від місця навчання);
повістки про призов на навчальні або перевірочні збори у Збройні Сили відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (до наступного робочого дня після закінчення зборів з урахуванням часу, необхідного для проїзду від місця зборів);
заяви про надання дозволу не відвідувати центр зайнятості у зв`язку із:
санаторно-курортним лікуванням (для осіб, звільнених з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції, у здійсненні заходів забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення);
проходженням психологічної реабілітації та професійної адаптації (для осіб, звільнених з військової служби після участі у проведенні антитерористичної операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення);
оздоровленням та літнім відпочинком дітей віком до 14 років (перерва між відвідуваннями може становити 40 календарних днів один раз протягом календарного року).
Згідно з п.2 ч.1 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення» зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та цього Закону.
Статті 44, 45 Закону України «Про зайнятість населення» встановлюють права, обов`язки та відповідальність зареєстрованих безробітних, зокрема, безробітні зобов`язані відвідувати центр зайнятості, в якому зареєстровані у визначений і погоджений з ними час, але не рідше ніж один раз на тридцять календарних днів (п.2 ч.2 ст.44) та у разі невідвідування без поважних причин центру зайнятості протягом 30 робочих днів з дати прийняття рішення про таке відвідування (наявність поважних причин підтверджується відповідні документами), реєстрація безробітного припиняється (п.7 ч.1 ст.45).
За приписами п.5 ч.5. ст.31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та підпункту 1 п.4 розділу ІУ Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати, для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06.04.2020 року № 624, тривалість виплати допомоги по безробіттю скорочується на строк до 90 календарних днів у разі недотримання рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню, зокрема, невідвідування безробітним без поважних причин центру зайнятості, в якому він зареєстрований, у визначений і погоджений з ним день та час (з дня невідвідування).
У разі підтвердження в установленому порядку поважних причин порушення троку відвідування центру зайнятості, та відвідування центру зайнятості на наступний день після закінчення таких причин, рішення про скорочення допомоги по безробіттю скасовується.
Поважними причинами є хвороба безробітного, смерть членів його сім`ї та родичів, догляд за хворою дитиною віком до 14 років, відвідування закладів охорони здоров`я, судових та правоохоронних органів, військових комісаріатів, інших державних установ та інші обставини, які об`єктивно унеможливлюють відвідування центру зайнятості, що підтверджується відповідними документами.
Якщо виплата допомоги по безробіттю скорочується вперше, строк скорочення становить 15 календарних днів. У кожному наступному разі строк скорочення збільшується на 15 календарних днів та не може становити більше як 90 календарних днів.
Абзацом 2 п. 1 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 року № 792 (зі змінами), визначено, що особливості реєстрації, перереєстрації безробітних, надання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю у період встановлення карантину визначаються Державним центром зайнятості.
На час карантину з метою попередження розповсюдження коронавірусної інфекції COVID-19 Державним центром зайнятості затверджено Протокол обслуговування центрами зайнятості клієнтів державної служби зайнятості у період дії карантину та/або надзвичайної ситуації/стану (наказ Державного центру зайнятості від 03.07.2020 №51), згідно з абз.3 п.4 розділу «Організація роботи із зареєстрованим безробітним» цього Протоколу прийом документів, що фіксують намір клієнта щодо реєстрації як безробітного, у тому числі заяви на надання/поновлення статусу безробітного та призначення/поновлення допомоги по безробіттю, може здійснюватись через засоби електронного зв`язку або скриньок для кореспонденції, розміщених біля входу в приміщення центрів зайнятості або при особистому прийомі.
При цьому, за положеннями розділу «Обслуговування безробітних та пошук роботи» Протоколу під час формування заяви про надання/поновлення статусу безробітного особа самостійно ознайомлюється з правами та обов`язками зареєстрованого безробітного, визначеними ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення».
Статтею 31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено підстави для припинення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття, а саме у разі: працевлаштування безробітного; поновлення безробітного на роботі за рішенням суду; вступу до закладу освіти на навчання з відривом від виробництва; відрахування із закладу освіти; призову на строкову військову або альтернативну (невійськову) службу; набрання законної сили вироком суду про позбавлення волі безробітного або направлення його за рішенням суду на примусове лікування; призначення чи отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку; призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості; подання письмової заяви про бажання здійснювати догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку; подання письмової заяви про відмову від послуг державної і зайнятості; зміни місця проживання; закінчення строку їх виплати; зняття з обліку за невідвідування без поважних причин державної служби зайнятості 30 і більше календарних днів; відмови безробітного від двох пропозицій підходящої роботи двох пропозицій проходження професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості. . числі осіб, які вперше шукають роботу та не мають професії (спеціальності); відмови від роботи за спеціальністю, професією, набутою професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості; смерті безробітного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні 12.08.2020 року через Єдиний портал державних послуг Дія із заявою про надання статусу безробітного за № 20200812-47 та заявою про призначення виплати допомоги по безробіттю за № 20200812-47924/2.
Керуючись законами України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідач надав позивачу статус безробітного з 12.08.2020 року, наказ від 12.08.2020 року № НТ200812, призначив виплату допомоги по безробіттю з 12.08.2020 року по 06.08.2021 року, з 12.08.2020 року по 06.08.2020 року (наказ від 12.08.2020 року № ПТ200812).
Відповідач направив на електронну адресу позивача повідомлення про прийняте рішення, а також про дату та час, на яке призначено йому відвідування у кар`єрного радника, а саме: 18.08.2020 року о 16.45год.
13.08.2020 року позивачем на електронну адресу відповідача надійшов лист про те, що у зазначений час він не може з`явитися до центру зайнятості у зв`язку з тим, що самостійно шукає роботу за кордоном та на даний час проходить обсервацію. Цього ж дня відповідач на електронну адресу позивача направив лист у якому повторно повідомив про дату та час, на яке призначено йому відвідування у кар`єрного радника, а саме: 18.08.2020 року о 16.45 год., а також проінформував про те, що у центрі зайнятості з 07.08.2020 року відновлено прийом клієнтів і тому необхідно з`явитись особисто в призначений час з документами (паспорт, трудова книжка, документ про освіту).
Крім того, у цьому ж листі від 13.08.2020 року відповідач попередив позивача про застосування скорочення йому допомоги по безробіттю у разі не відвідування центру зайнятості до 17.00 год. поточного дня та роз`яснив йому, що зареєстрований безробітний, який з поважної причини не зміг звернутись до центру зайнятості у строк, установлений кар`єрним радником для відвідування повинен відвідати центр зайнятості не пізніше, ніж у день, що настає після закінчення дії обставин, що склались у зв`язку з поважною причиною, за умови підтвердження її поважності відповідними документами.
18.08.2020 року позивач, в призначений час, не відвідав центр зайнятості, натомість повідомив, що знаходиться в обсервації та надіслав фотокопію закордонного паспорту і запрошення на роботу.
Вказані обставини поясненні позивачем та представником відповідача і вважаються судом встановленими.
На підставі п.5 ч.5. ст.31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», підп. 1 п.4 розділу IV Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, відповідач прийняв рішення щодо скорочення позивачу виплати допомоги по безробіттю з 18.08.2020 року по 01.09.2020 року (наказ від 18.08.2020 року № НТ200818), про що його повідомлено електронним листом 21.08.2020 року.
26.08.2020 року позивач направив на електронну адресу відповідача лист, у якому повідомив, що проходив обсервацію у м. Прушков Польща з 11 по 24 серпня 2020 року, вважає це обставинами, які унеможливлювали відвідування ним центру зайнятості та відмовляється від послуг центру зайнятості, оскільки знайшов роботу за кордоном та надав першу сторінку трудового договору, укладеного з роботодавцем у Польщі.
Суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно з 26.08.2020 року припинена виплата допомоги по безробіттю позивачу у зв`язку з поданням безробітним особистої заяви про зняття його з реєстрації як безробітного або відмови послуг відповідно до п.3 ч.1 ст.45 Закону України «Про зайнятість населення», п.10 ч.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» про що позивач був повідомлений 02.09.2020 року на його електронну адресу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про безпідставність заявлених вимог та відмови в задоволенні позову.
Відповідно до п.2 ч.2 ст. 141 ЦПК України судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові – на позивача, а тому суд відносить судові витрати, понесені позивачем за його рахунок.
Керуючись ст. ст. 7, 12, 17, 18, 76, 141, 259, 263-265, 350-6 ЦПК України, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості про стягнення невиплаченої допомоги по безробіттю відмовити.
Судові витрати по справі вважати фактично понесеними.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення в повному обсязі виготовлене 24.02.2021 року.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , прож. АДРЕСА_1 .
Відповідач: Кіровоградський міськрайонний центр зайнятості, 25015 м. Кропивницький, вул. Євгена Маланюка, 15, код ЄДРПОУ 22218952.
Суддя Ленінського
районного суду
м. Кіровограда Ірина Миколаївна Шевченко