Рішення № 95108529, 22.02.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2021
Номер справи
620/6516/20
Номер документу
95108529
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2021 року Чернігів Справа № 620/6516/20

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лобана Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (учасників) справи адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу,

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Держави (УК у м. Чернігові/м. Чернігів/21081100, код ЄДРПОУ 38054398, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок № UA208999980313070106000025002) штраф у розмірі 13600,00 грн.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що за порушення характеристик продукції на відповідача було накладено штраф на загальну суму 13600,00 грн. У добровільному порядку вказана сума штрафу відповідачем не сплачена.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.12.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін, встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали для надіслання відзиву на позов.

Про відкриття провадження у справі відповідач повідомлявся повісткою за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, але до суду 02.02.2021 повернувся конверт із зазначенням причини повернення «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 44). У відповідності до ч. 11 ст. 126 та п. 4, 5 ч. 6 ст. 251 КАС України повістка та ухвала про відкриття провадження у справі від 30.11.2020 вважаються врученими належним чином.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов має бути задоволений з наступних підстав.

ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 05.03.2005 внесено відповідний запис.

Судом встановлено, що 12.05.2020 завідувачем сектором контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового та пробірного законодавства Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області під час здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу, щодо захисту прав споживачів реклами 12 травня 2020 року виявлено розповсюдження зовнішньої реклами, знаків для товарів і послуг, під якими випускаються алкогольні напої за адресою: АДРЕСА_1 , що зафіксовано на фотокамеру Canon PC 2157 (номенклатурний номер 11130874), а саме реклама:

- справа, за рогом, на стіні будівлі на прикріпленому лайтбоксі, з таким текстом: « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в кількості 1 (одного) рекламоносія;

- зліва від вхідних дверей, на вітринному вікні магазину «Кошёлочка» оптовые цены», з таким текстом: « Ч Чернігівське тм живи на повну», в кількості 1 (одного) рекламоносія.

Цим порушено вимоги ч. 2 ст. 22 Закону України «Про рекламу», а також вищевказана реклама не супроводжується текстом попередження такого змісту: «Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров`я», чим порушено ч. 7 ст. 22 Закону України «Про рекламу», на підставі чого було складено протокол про порушення законодавства про рекламу №20/20.

Так як в магазині була відсутня будь-яка інформація щодо суб`єкта господарювання, а також відсутній куточок покупця, та враховуючи що на запитання посадової особи Головного управління хто за даною адресою здійснює господарську діяльність, працівники магазину інформації не надали, для встановлення суб`єкта господарювання, який здійснює діяльність за вищезазначеною адресою, Головним управлінням були направленні листи до Чернігівського відділу поліції Головного управління національної поліції (вих. № 01-06-03-24/2670 від 12.06.2020), Головного управління ДФС у Чернігівській області (вих. № 01-06-03-24/2671 від 12.06.2020), управління житлово - комунального господарства Чернігівської міської ради (вих.№ 01- 06-03-23/2672 від 12.06.2020), комунального підприємства «Муніципальна варта» Чернігівської міської ради № 01-06-03-24/2673 від 12.06.2020, Головного управління податкової служби у Чернігівської області ( вих. №01- 06-03-24/3204 від 13.07.2020).

У той же час, 11 червня 2020 року відповідно до п. 11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 (далі-Порядок), так як були виявлені ознаки порушення законодавства про рекламу, прийнято рішення № 29/20 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.

В ході розгляду справи 21.07.2020 (вх. № 4802/01-07) на адресу Головного управління надійшла відповідь від Головного управління ДПС у Чернігівській області, про те, що за адресою: АДРЕСА_1 (магазин) діяльність здійснює ФОП ОСОБА_1 .

З метою з`ясування інформації Головним управлінням на адресу ФОП ОСОБА_1 листами вих. № 01-06-03-29/3435 від 24.07.2020, №01-06-03 - 29/3436 від 24.07.2020, №01-06-03-29/4088 від 27.08.2020 та №01-06-03-29/3784 від 12.08.2020 було направлено вимогу та припис № 59 Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області.

Відповідача було зобов`язано, відповідно до вимог ст. 26 Закону надати до Головного управління за ознаками порушення законодавства про рекламу інформацію, яка необхідна для розгляду, зокрема:

копію свідоцтва або виписки про державну реєстрацію;

письмові пояснення щодо розповсюдження вищевказаної реклами з порушенням вимог ч. 2 та ч. 7 ст. 22 Закону України «Про рекламу»;

інформацію про затверджений з виробником реклами (розповсюджувачем) контрольний макет реклами;

інформацію щодо вартості розповсюдження зазначеної реклами (надавши копії платіжних документів, договорів з іншими суб`єктами господарювання, тощо);

інформацію щодо терміну розповсюдження реклами за вказаною адресою.

Дану вимогу було направлено на адресу ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) та на адресу магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( АДРЕСА_1 ) рекомендованим листом та відповідно до витягу з реєстру поштових відправлень Укрпошти, вручено не було.

Тому повторну вимогу №01-06-03-29/3784 від 12.08.2020 було вручено 14.08.2020 спеціалістами під відеофіксацію за місцем здійснення господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ). Хоча суб`єкт господарювання і отримав вимогу та припис, але ні пояснень, ні інформації щодо вартості вищевказаної реклами на час розгляду справи про порушення законодавства про рекламу від ФОП ОСОБА_1 не надійшло.

Керуючись п. 14 Порядку відповідачу було направлено рекомендований лист (вих. №01-06-03-29/4072 від 28.08.2020), яким запрошено на розгляд справи про порушення законодавства про рекламу на 16.09.2020, який також додатково 31.08.2020 було вручено спеціалістами під відеофіксацію за місцем здійснення господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).

До початку розгляду справи клопотань чи заяв щодо перенесення розгляду справи про порушення законодавства про рекламу на інший термін подано не було.

16.09.2020 на підставі матеріалів справи та протоколу засідання № 41/20 від 16.09.2020 відповідно до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про рекламу» були прийняті рішення про накладення штрафу на ФОП ОСОБА_1 :

- від 16.09.2020 № 62/20 за недотримання ФОП ОСОБА_1 , встановлених ч. 2 ст. 22 Закону України «Про рекламу» вимог при розповсюдженні зовнішньої реклами знаків для товарів і послуг, під якими випускаються алкогольні напої за адресою: АДРЕСА_1 , а саме реклами: справа, за рогом, на стіні будівлі на прикріпленому лайтбоксі, з таким текстом: «ТРАДИЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ МАЙСТЕРНОСТІ Ч Чернігівське СВІТЛЕ UKRAINIAN CRAFTSMANSHIP TRADITIONS, ТРАДИЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ МАЙСТЕРНОСТІ Ч Чернігівське СВІТЛЕ UKRAINIAN CRAFTSMANSHIP TRADITIONS», в кількості 1 (одного) рекламоносія, яким накладено штраф у розмірі 3400 грн 00 коп;

- від 16.09.2020 № 63/20 за недотримання ФОП ОСОБА_1 , встановлених ч. 7 ст. 22 Закону України «Про рекламу» вимог щодо змісту реклами при розповсюдженні зовнішньої реклами знаків для товарів і послуг, під якими випускаються алкогольні напої за адресою: АДРЕСА_1 , а саме реклами: справа, за рогом, на стіні будівлі на прикріпленому лайтбоксі, з таким жстом: «ТРАДИЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ МАЙСТЕРНОСТІ Ч Чернігівське ВІТЛЕ UKRAINIAN CRAFTSMANSHIP TRADITIONS, ТРАДИЦІЇ КРАЇНСЬКОЇ МАЙСТЕРНОСТІ Ч Чернігівське СВІТЛЕ UKRAINIAN CRAFTSMANSHIP TRADITIONS», де вищевказана реклама не супроводжувалась текстом попередження такого змісту: «Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров`я», в кількості 1 (одного) рекламоносія, яким накладено штраф у розмірі 3400 грн 00 коп;

- від 16.09.2020 № 66/20 за недотримання ФОП ОСОБА_1 , встановлених ч. 2 ст. 22 Закону України «Про рекламу» вимог при розповсюдженні зовнішньої реклами знаків для товарів і послуг, під якими випускаються алкогольні напої за адресою: АДРЕСА_1 , а саме реклами: зліва від вхідних дверей, на вітринному вікні магазину «Кошёлочка оптовые цены», з таким текстом: «Ч Чернігівське тм живи на повну», в кількості 1- (одного) рекламоносія, яким накладено штраф у розмірі 3400 грн 00 коп;

- від 16.09.2020 № 65/20 за недотримання ФОП ОСОБА_1 , встановлених ч. 7 ст. 22 Закону України «Про рекламу» вимог щодо змісту реклами при розповсюдженні зовнішньої реклами знаків для товарів і послуг, під якими випускаються алкогольні напої за адресою: АДРЕСА_1 , а саме реклами: зліва від вхідних дверей, на вітринному вікні магазину «Кошёлочка оптовые цены», з таким текстом: « Ч Чернігівське тм живи на повну», де вищевказана реклама не супроводжувалась текстом попередження такого змісту: «Надмірне споживання алкоголю шкідливе для вашого здоров`я», в кількості 1 (одного) рекламоносія, яким накладено штраф у розмірі 3400 грн 00 коп.

Дані рішення відповідачу було надіслано неодноразово рекомендованими листами, які ФОП ОСОБА_1 не отримує. Тому рішення 04.11.2020 під відео фіксацію були вручені у місці здійснення ФОП ОСОБА_1 , господарської діяльності за адресою: АДРЕСА_1 .

У зв`язку з несплатою ФОП ОСОБА_1 вказаного штрафу в добровільному порядку, ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області звернулось до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.

Спеціальним нормативно-правовим актом, що визначає засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами, є Закон України від 03.07.1996 № 270 “Про рекламу” (далі – Закон № 270).

Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 270 контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень, у тому числі, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами.

Відповідно до положень статті 1 Закону № 270 реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.

Згідно із частиною першою статті 7 Закону № 270 основними принципами реклами є: законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди.

Частиною першою статті 8 Закону № 270 установлено, що у рекламі забороняється використовувати або імітувати зображення Державного Герба України, Державного Прапора України, звучання Державного Гімну України, зображення державних символів інших держав та міжнародних організацій, а також офіційні назви державних органів, органів місцевого самоврядування, крім випадків, передбачених законами України у сфері інтелектуальної власності.

З матеріалів справи про порушення законодавства про рекламу, суд встановив, що 12.05.2020 завідувачем сектором контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового та пробірного законодавства Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області під час здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу, щодо захисту прав споживачів реклами 12 травня 2020 року виявлено розповсюдження зовнішньої реклами, знаків для товарів і послуг, під якими випускаються алкогольні напої за адресою: АДРЕСА_1 , що зафіксовано на фотокамеру Canon PC 2157 (номенклатурний номер 11130874), а саме реклама:

- справа, за рогом, на стіні будівлі на прикріпленому лайтбоксі, з таким текстом: «ТРАДИЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ МАЙСТЕРНОСТІ Ч Чернігівське СВІТЛЕ UKRAINIAN CRAFTSMANSHIP TRADITIONS, ТРАДИЦІЇ УКРАЇНСЬКОЇ МАЙСТЕРНОСТІ Ч Чернігівське СВІТЛЕ UKRAINIAN CRAFTSMANSHIP TRADITIONS», в кількості 1 (одного) рекламоносія;

- зліва від вхідних дверей, на вітринному вікні магазину «Кошёлочка» оптовые цены», з таким текстом: « Ч Чернігівське тм живи на повну», в кількості 1 (одного) рекламоносія.

На підтвердження наведеного позивачем надано відповідні фотокопії.

Відповідно до абзацу 1 частини першої статті 27 Закону №270 особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав) регулює Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 11 Порядку за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.

Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду (пункт 12 Порядку).

Пунктом 9 Порядку встановлено, що підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.

Відповідно до пункту 14 Порядку Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.

Згідно з пунктом 16 Порядку справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи.

За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку (пункт 18 Порядку).

Обов`язок щодо повідомлення відповідача у письмовому порядку про розгляд справи про порушення законодавства про рекламу, позивачем дотримано.

Згідно з вимогами пункту 20 Порядку сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про рекламу були надіслані неодноразово рекомендованими листами, які ФОП ОСОБА_1 не отримує. Тому рішення 04.11.2020 під відео фіксацію були вручені у місці здійснення ФОП ОСОБА_1 господарської діяльності за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується диском, наявним у матеріалах справи.

Однак у добровільному порядку ФОП ОСОБА_1 не виконані.

Суд звертає увагу, що вимогою заявленого позову є стягнення заборгованості зі сплати штрафних санкцій за правопорушення законодавства про рекламу, у зв`язку з чим предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення відповідної заборгованості в судовому порядку: дотримання суб`єктом владних повноважень встановленої процедури прийняття рішення про застосування штрафних санкцій; узгодження визначеного у рішенні грошового зобов`язання; сплата узгоджених грошових зобов`язань у встановлений законом строк.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідачем не заперечуються позовні вимоги та взагалі не подано відзив на позовну заяву.

Таким чином, оскільки рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 16.09.2020 № 62/20, № 63/20, № 64/20, № 65/20 відповідачем, у визначені у них строки не оскаржені, штраф у добровільному порядку не сплачено, факт вчинення правопорушення, відповідальність за які передбачені статтями 8, 22 Закону України “Про рекламу”, підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення їх у повному обсязі.

Відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, тому судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Держави (УК у м. Чернігові/м. Чернігів/21081100, код ЄДРПОУ 38054398, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок № UA208999980313070106000025002) штраф у розмірі 13600,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області вул.1-го Травня, буд.180,м.Чернігів,14034

Відповідач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 АДРЕСА_3

Повний текст рішення виготовлено 22 лютого 2021 року.

Суддя Д.В. Лобан