Рішення № 95108318, 12.02.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2021
Номер справи
580/5601/20
Номер документу
95108318
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2021 року справа № 580/5601/20

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Чорнобаївської районної державної адміністрації до Вереміївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Золотоніської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Чорнобаївської районної державної адміністрації звернувся до суду з позовною заявою до Вереміївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, в якій просить:

- визнати незаконною бездіяльність Вереміївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області щодо не забезпечення безкоштовним харчуванням дітей з числа соціально незахищеної категорії, які виховуються у комунальних навчальних закладах Вереміївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, а саме в Вереміївському навчально-виховному комплексі: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів дошкільний навчальний заклад Чорнобаївської районної ради Черкаської області;

- зобов`язати Веремїївську сільську раду Чорнобаївського району Черкаської області на черговій сесії розглянути питання щодо вжиття заходів відносно забезпечення безкоштовним харчуванням дітей з числа соціально незахищеної категорії, які виховуються у комунальних навчальних закладах Вереміївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що Вереміївською сільською радою, як органом управління навчальними закладами на її території, не забезпечено вимог ч. 3 ст. 56 Закону України «Про освіту», в частині обов`язку встановлення пільгових умов оплати харчування дітей у навчальних закладах з багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки.

Відповідач відзиву проти позову та доказів на його обґрунтування не подав, хоча копію позовної заяви з додатками отримав 12.01.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №1803103929830.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

Чорнобаївським відділом Золотоніської місцевої прокуратури у межах наданого, згідно з ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», права на витребування за письмовим запитом, ознайомлюватися та безоплатно отримувати копії документів і матеріалів органів державної влади, у серпні-листопаді 2020 року вивчено рішення органів місцевого самоврядування Чорнобаївського району в частині реалізації вимог ч. 10 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та ч. 3 ст. 33 Закону України «Про дошкільну освіту».

Відповідно до інформації управління з питань праці і соціального захисту населення Чорнобаївської РДА від 06.10.2020 встановлено, що на території Вереміївської сільської ради Чорнобаївського району проживає 14 дітей віком від 6 до 18 років, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та дітей із числа внутрішньо переміщених осіб, які навчаються у загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах.

Згідно листа Вереміївської сільської ради Чорнобаївського району № 124 від 20.08.2020 рішення про звільнення в загальноосвітніх навчальних закладах дітей пільгових категорій від плати за харчування не приймались.

Вважаючи наведену бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене ст. 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.

Згідно із ч. 4 ст. 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

В даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає в реалізації гарантованого державою права на здобуття шкільної освіти усіма громадянами та доступність дошкільної освіти. Відповідно, у даному випадку порушено інтереси держави у соціальній та освітній галузі, а тому є підстави для відповідного звернення до суду прокурора в інтересах держави.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до ч. ч. 1, 5 ст. 3 Закону України «Про освіту» кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України. Держава здійснює соціальний захист здобувачів освіти у випадках, визначених законодавством, а також забезпечує рівний доступ до освіти особам із соціально вразливих верств населення.

Частиною 3 ст. 56 Закону України «Про освіту» №2145-VIII від 5 вересня 2017 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти, забезпечують безоплатним гарячим харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах), дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», які навчаються в закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти.

Частиною 3 ст. 21 Закону України «Про загальну середню освіту» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) від 13 травня 1999 року №651-XIV визначено, що вихованці шкіл-інтернатів усіх типів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, перебувають на повному державному утриманні. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які навчаються в інших закладах загальної середньої освіти, забезпечуються харчуванням, одягом та іншими послугами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Утримання вихованців, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, у спеціальних загальноосвітніх школах (школах-інтернатах) здійснюється за рахунок держави.

Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних, інклюзивних класах, та учнів 1-4 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».

Відповідно до ч. 10 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» діти з числа внутрішньо переміщених осіб чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, які навчаються у дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, забезпечуються безкоштовним харчуванням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, саме на органи місцевого самоврядування держава покладає обов`язок по забезпеченню безоплатним харчуванням учнів 1-4 класів із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей з числа внутрішньо переміщених осіб чи дітей, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, які навчаються у дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах.

Листом №124 від 20.08.2020 Вереміївська сільська рада підтвердила, що рішення щодо звільнення від оплати харчування дітей у Вереміївському навчально-виховному комплексі «Дошкільний навчальний заклад загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів», не приймалося.

Таким чином, матеріали справи свідчать, що сільська рада не виконала передбаченого законом обов`язку та не вирішувала питання про забезпечення безкоштовним харчуванням дітей з числа соціально незахищеної категорії, які виховуються у Вереміївському навчально-виховному комплексі «Дошкільний навчальний заклад загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів», що вказує на допущену з її боку бездіяльність.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищна рада проводить свою роботу сесійно.

Отже, належним способом захисту порушених прав держави у спірних правовідносинах, є зобов`язання Веремїївську сільську раду Чорнобаївського району Черкаської області на черговій сесії розглянути питання щодо вжиття заходів відносно забезпечення безкоштовним харчуванням дітей з числа соціально незахищеної категорії, які виховуються у комунальних навчальних закладах Вереміївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивач не надав доказів понесених судових витрат пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, тому судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 139, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Вереміївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області щодо не забезпечення безкоштовним харчуванням дітей з числа соціально незахищеної категорії, які виховуються у комунальних навчальних закладах Вереміївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, а саме у Вереміївському навчально-виховному комплексі «Дошкільний навчальний заклад загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів».

Зобов`язати Веремїївську сільську раду Чорнобаївського району Черкаської області (с. Вереміївка, Чорнобаївського р-ну, Черкаської області, 19972, код ЄДРПОУ 34177460) на черговій сесії розглянути питання щодо вжиття заходів відносно забезпечення безкоштовним харчуванням дітей з числа соціально незахищеної категорії, які виховуються у комунальних навчальних закладах Вереміївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Суддя В.В. Гаращенко