
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2021 р. № 520/18236/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шляхової О.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати неправомірним переведення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV;
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) за 2017-2019 рр. під час обчислення пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області перевести ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з пенсії згідно Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2017-2019 рр., починаючи з 01.05.2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області. Навесні 2020 року вона дізналася, що її автоматично перевели з пенсії державного службовця згідно Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ на пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІУ. 02.07.2020 позивачка звернулася до відповідача із заявою про надання інформації про дату автоматичного переведення її з пенсії відповідно до Закону Україну "Про державну службу" на пенсію за віком відповідно "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а також про застосування під час обчислення пенсії показник середньої заробітної плати (доходу) за 2017-2019рр. - 7763,17 грн. 19.08.2020 відповідач листом повідомив позивача, що її дійсно було переведено на пенсію за віком з 01.05.2020, проте, після звернення позивачки, замість усунення порушення, відповідач здійснив з 01.05.2020 без згоди та письмових звернень позивача її переведення з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІУ на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІУ. Таке переведення відповідач обґрунтував «доцільністю». Також, згідно листа від 19.08.2020, під час обчислення пенсії позивачки було застосовано показник середньої заробітної плати за 2014-2016 рр., збільшений на 1,17 та на 1,11 - 4888,83 грн., замість показника середньої заробітної плати за 2017-2019 рр. - 7763,17 грн., як для осіб, яким пенсія за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" призначається вперше. Тобто, відповідач не застосував показник середньої заробітної плати за 2017-2019 рр. - 7763,17 грн. Позивач з такими діями відповідача не погоджується, у зв`язку з чим, звернулась до суду з даним позовом.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що з 17.06.2008 по 10.11.2008 ОСОБА_1 отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а з 11.11.2008 - пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу". Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124, якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", буде більшим від розміру пенсії, обчисленої, зокрема, відповідно до Закону України "Про державну службу", проводиться автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за матеріалами пенсійних справ. В результаті перевірки пенсійної справи позивача, було виявлено, що з 01.05.2020 позивача безпідставно переведено з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Помилку виправлено, у зв`язку з доцільністю ОСОБА_1 було переведено на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Пенсія перерахована та виплачується із додержанням чинного законодавства.
Позивачем надано відповідь на відзив, в якому вона зазначає, що відповідач у поданому відзиві свою позицію обгрунтовує виключно тим, що позивачка вже отримувала пенсію по інвалідності з червня 2008 року по листопад 2008 року. Проте, позов стосується застосування показника середньої заробітної плати за три роки, що передують року звернення при призначенні пенсії за віком, яка до 01.05.2020 позивачці ніколи не призначалась. Тому, на думку позивача, відзив є необгрунтованим.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
17.06.2008 позивачу призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
З 11.11.2008 позивач переведена на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".
20.03.2019 ОСОБА_1 звенулась до пенсійного органу із заявою про переведення з пенсії державного службовця на пенсію за віком.
01.05.2020 ОСОБА_1 переведена з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу", на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Після проведеної Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області перевірки, виявлено недоцільність такого переведення і позивача переведено на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
02.07.2020 позивач звернулась до пенсійного органу із заявою, в якій просила при обчисленні її пенсії застосовувати показник середньої заробітної плати, що передує року звернення, тобто з 2017-2019рр. - 7763,17грн., як для осіб, яким пенсія за віком у 2020 призначається вперше.
На заяву позивача від 02.07.2020, листом від 19.08.2020 відповідач відмовив у її задоволенні, мотивуючи свої дії тим, що пенсія обчислена з додержанням вимог чинного законодавства.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно - правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону
За приписами частини 1 статті 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Положеннями частини 1 статті 10 Закону №1058-IV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно частини 2 статті 40 Закону №1058-IV установлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Положеннями частини 3 статті 45 Закону №1058-IV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить, що частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Водночас, судом встановлено, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" позивач звернулася вперше.
За таких обставин, суд прийшов до висновку про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком відповідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою в постановах від 22 лютого 2018 року у справі №310/3774/17 та від 22 січня 2019 року у справі №577/2457/17, а тому суд відповідно до частини 5 статті 242 КАС України застосовує її до спірних правовідносин.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що відповідачем не доведено правомірності своїх дій, натомість з матеріалів справи вбачається порушення прав позивача.
За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, питання розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності, призначеної згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) за 2017-2019 роки під час обчислення пенсії ОСОБА_1 , згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області перевести ОСОБА_1 з пенсії, призначеної згідно Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ на пенсію за віком, призначену згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2017-2019 роки, починаючи з 01.05.2020.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Шляхова