
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
22 лютого 2021 року № 520/17563/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Севастьяненко К.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії та скасувати рішення від 07.07.2020 №2805 відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 20.04.2004 по 15.08.2006 «монтажником технологических трубопроводов шестого разряда» в ООО «Энергопрогресс» до загального страхового стажу;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 12.06.1989 по 31.07.2000 «слесарем по ремонту оборудования котельных и пылеприготовительных цехов 5 разряда» на підприємстві «Харківські теплові мережі»; з 01.08.2000 по 31.07.2001 «слесарем по ремонту оборудования котельных цехов 6 разряда» на Обласному виробничому об`єднанні «Харківтеплоенерго»; з 01.08.2001 по 02.09.2002 «слюсарем з ремонту обладнання котельних 6 розряду служби централізованого ремонту» Комунальному підприємстві «Харківські теплові мережі» до стажу, що дає право на призначення пенсії за п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 27.07.2020 року та провести відповідні виплати.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення від 07.07.2020 №2805 відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято відповідачем необґрунтовано, відтак останнє підлягає скасуванню, а позовні вимоги задоволенню.
Ухвалою від 23.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, згідно змісту якого вказав, що у спірних правовідносинах діяв в межах наданих повноважень, відтак підстави для задоволення позову відсутні.
Також позивачем надано відповідь на відзив, згідно змісту якого заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_1 02.07.2020 звернувся до пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням від 07.07.2020 вирішено відмовити гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно змісту рішення відповідачем вказано, що відповідно до пп. б п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають чоловіки після досягнення 55 років та наявності страхового стажу не менше 30 років, із них не менше 12 років 6 місяців на роботах із шкідливими та важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць. За відсутності необхідного страхового стажу пенсія за віком на пільгових умовах призначається з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року за наявності страхового стажу не менше 28 років. Період роботи в Російській Федерації по трудовій книжці з 20.04.2004 року по 15.08.2006 року не можливо зарахувати до загального страхового стажу, оскільки робота в Російській Федерації з 01.01.2004 року зараховується при підтвердженні сплати страхових внесків в порядку, встановленому по законодавству країни, де працювала особа. На підставі наданих документів та враховуючи індивідуальні відомості про застраховану особу на ОСОБА_1 страховий стаж заявника на момент звернення склав 26 років 9 місяців 3 дні. Підтверджений документами пільговий стаж роботи ОСОБА_1 відсутній.
Позивач, вважаючи протиправними рішення та дії відповідача, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), Законом України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок №637), Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за № 110 (далі - Інструкція № 58).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №1788 громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Закон №1058 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058 закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до пп. б п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають чоловіки після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше ЗО років, із них не менше 12 років 6 місяців на роботах із шкідливими та важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць.
За відсутності необхідного страхового стажу пенсія за віком на пільгових умовах призначається з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року за наявності страхового стажу не менше 28 років.
Згідно із статтею 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004).
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок), який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (із змінами) визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Згідно записів трудової книжки позивача, позивач протягом працював на наступних посадах:
з 01.09.1980 по 01.07.1983 навчався в Харківському міському профтехучилищі №18 та здобув загальну середню освіту;
з 07.07.1983 по 04.05.1984 прийнятий слюсарем монтажником по турбоагрегатам и синхронним компенасторам 3 розряду» в Трест «Теплоенергомонтаж»;
з 11.05.1984 по 16.05.1986 «Служба в Радянській Армії»;
з 25.07.1986 по 27.05.1989 прийнятий слесарем монтажником по турбоагрегатам и синхронним компенсаторам по 4 розряду» в Харківське управління спеціалізованих и монтажних робіт тресту «Теплоенергомонтаж»;
з 12.06.1989 по 31.07.2000 прийнятий слесарем по ремонту обладнання котельних и пилепідготувальних цехів 5 розряду в Підприємстві «Харківські теплові мережі»;
з 01.08.2000 по 31.07.2001 прийнятий по переводу с ОП «ХТС» в централізованого ремонту слюсарем з ремонту обладнання котельних цехів 6 розряду в ОПО ТС «ХТЕ» Теплокоммунстрой»;
з 01.08.2001 по 02.09.2002 прийнятий по переводу з ОВО «Харківтеплоенерго» слюсарем з ремонту обладнання котельних 6 розряду служби централізованого ремонту» у КП «Харківські теплові мережі»;
з 03.09.2002 по 28.11.2003 прийнятий на работу монтажником технологічних трубопроводів 6 розряду на умовах трудового договору» в ТОВ «Енергопрогресс»;
з 20.04.2004 по 15.08.2006 принятий монтажником технологічних трубопроводів шостого розряду в ТОВ «Енергопрогресс»;
з 26.09.2006 по 30.11.2006 прийнятий на посаду монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій 6-го розряду» у ТОВ «Моноліт-буд»;
з 01.12.2006 по 20.03.2008 прийнятий на посаду монтажника з монтажу сталевих та залізобетонних конструкцій 6 розряду за переведенням з ТОВ «Моноліт-буд»;
з 14.09.2009 по 22.06.2010 прийнятий монтажником котельного устаткування 6-го розряду;
з 09.08.2010 по 12.05.2011 прийнятий монтажником котельного устаткування 6- го розряду в ПП «А2 Інжінірінг»;
з 13.07.2015 по 16.11.2015 принятий на работу монтажником на ООО «Завод Мастер Профи»;
з 10.08.2016 по 21.10.2016 прийнятий на постійну роботу на посаду слюсаря з ремонту гідротурбінного устаткування 6 розряду у ТОВ «Реммашресурс».
Відповідач приймаючи рішення про відмову у призначенні пенсії зазначив, що період роботи в Російській Федерації з 20.04.2004 по 15.08.2006, зазначений в трудовій книжці, неможливо зарахувати до загального страхового стажу, оскільки робота в Російській Федерації з 01.01.2004 зараховується за наявності підтвердження сплати страхових внесків в порядку, встановленому законодавством країни, де працювала особа.
На підставі наданих документів та враховуючи індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 страховий стаж на момент звернення складав 26 років 9 місяців 3 дні.
Пунктом 20 Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка (абз. 2 п. 20 Порядку).
Статтею 6 Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн, яка підписана та набрала чинності 14.01.1993 року передбачено, що працівники Сторони виїзду, які працюють на території Сторони працевлаштування, користуються правами та виконують обов`язки, що встановлені трудовим законодавством Сторони працевлаштування (включаючи питання трудових відносин, колективних договорів, оплати праці, режиму робочого часу та часу відпочинку, охорони та умов праці та інші).
Трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв`язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами.
Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.
Сторонами визнаються дипломи, свідоцтво та інші документи державного зразка про рівень освіти і кваліфікації, які видані відповідними компетентними органами Сторін, без легалізації.
Статтею 7 даної Угоди встановлено, питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року та двосторонніми угодами в цій галузі.
Відповідно до частини 2 статті 6 Угоди про гарантії прав громадян держав- учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, яка підписана та набрала чинності 13.03.1992 року, для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.
Статтею 11 цієї ж Угоди встановлено, що необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.
Відповідно до підпункту 2 пункту 6 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 за № 28-2, за змістом яких Управління Фонду має право отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на управління Фонду завдань.
Відповідно до Додатку 2 до пункту 10 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 за № 18-1, рішення відповідної комісії про підтвердження періодів роботи, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах повинно містити результати дослідження матеріалів заяви, перелік документів, які були взяті до уваги при його розгляді, висновки головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, заяви та докази, на яких ґрунтуються такі висновки, а також посилання на конкретні статті та пункти законів України та інших нормативно-правових актів, якими обґрунтовано висновок.
Судом з довідки №26 від 16 листопада 2020 року яка видана ТОВ «Енергопрогресс» встановлено, що роботодавець – ТОВ «Енергопрогресс» здійснював виплату заробітної плати позивачу та сплачував страхові внески(а.с.74).
Таким чином, пенсійним фондом протиправно відмовлено у зарахуванні стажу роботи за період з 20.04.2004 по 15.08.2006 в Російській Федерації.
Стосовно посилання відповідача на відсутність документально підтвердженого пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 2 ст. 144 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів "а", "б" статті 13 (надалі, також - Списки) та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" регулюється Порядком, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 р. за № 1451/11731 (надалі, також Порядок № 383).
Відповідно до пунктів 3, 4, підпунктів 4.1, 4.4, 10 Порядку № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, щочинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Робота, професія - «слесарь по ремонту оборудования котельных и пылеприготовительных цехов» (з 12.06.1989 по 31.07.2000), «слесарь по ремонту оборудования котельных цехов» (з 01.08.2000 по 31.07.2001), «слюсар з ремонту обладнання котельних» (з 01.08.2001 по 02.09.2002) за якими працював позивач, передбачена Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 №461 (розділ XIII «Електростанції, енергопоїзди, паросилове господарство»).
У даному розділі передбачена наступна посада: електрослюсарі, слюсарі, електромонтери, зайняті обслуговуванням, ремонтом та монтажем котельного, турбінного (парогазотурбінного) устаткування, устаткування подавання палива і пилоприготування, а також засобів вимірювання та автоматики, що забезпечують їх роботу.
Дані професії також передбачені й іншими Списками, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів СРСР № 1173 від 22,08.1956, Постановою Кабінету Міністрів СРСР №1 від 26.01.1991, Постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 та Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003.
Крім того, наказом підприємства «Харківські теплові мережі» від 03.01.1996 №02 та додатком № 1 до Наказу КП «Харківські теплові мережі» від 20.03.2003 № 156є вказані обставини також підтверджуються.
Згідно із статтею 62 Закону №1788-ХІІ, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 за № 637 (надалі, також - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Трудова книжка ОСОБА_1 містить усі необхідні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, оскільки періоди роботи з 12.06.1989 по 31.07.2000, 01.08.2000 по 31.07.2001, 01.08.2001 по 02.09.2002 самі по собі містять відомості про характер та умови роботи, і її віднесення до Списку № 2.
Відповідач не зазначив у рішенні №2805 від 07.07.2020 підстав не врахування відомостей, зазначених у трудовій книжці, їх неповноту чи недостовірність.
В даному випадку достатньою підставою для зарахування стажу роботи є відповідні записи в трудовій книжці.
При цьому, позивачем здійснені дії для отримання уточнюючих довідок для підтвердження спеціального страхового стажу, за періоди роботи з 12.06.1989 по 31.07.2000, 01.08.2000 по 31.07.2001, 01.08.2001 по 02.09.2002.
Згідно змісту листа КП «Харківські теплові мережі» №62-3978 від 04.09.2019, останній відмовив у видачі довідки.
Згідно змісту листа ПП «Міжрегіональний комерційний архів» від 27.08.2020 № 22-27/08, останній повідомив позивача, що архів не володіє відомостями, які запитує позивач.
Принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень полягає в тому, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, на оцінці всіх фактів та обставин, що мають значення.
В рішенні №37801/97 від 1 липня 2003 р. по справі «Суомінен проти Фінляндії» Європейський суд вказав, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень, а в рішенні від 10 лютого 2010 р. у справі «Серявін та інші проти України Європейський суд відзначив, що у рішеннях судів та органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. В рішенні від 27 вересня 2010 р. по справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» Європейський суд зазначив, що призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.
Вказане рішення прийнято відповідачем без дотримання встановленої чинним законодавством процедури розгляду заяв та документів, які мають суттєве значення при призначенні чи відмові у призначенні пенсії.
Отже, відповідачем допущено суттєві порушення, які самі по собі нівелювали правомірність прийнятого ним рішення.
Таким чином, прийняте відповідачем рішення від 07.07.2020 №2805 є протиправним та підлягає скасуванню, а спірний стаж зарахуванню.
В спірних правовідносинах належним способом захисту порушених прав є саме скасування рішення, таким чином позовні вимоги про визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії задоволенню не підлягають.
Відповідно до п. п. 2, 4, 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
За правилами ч. ч. 3-4 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно- правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Зі змісту наведених норм випливає, що втручанням у дискреційні повноваження суб`єкту владних повноважень може бути прийняття судом рішень не про зобов`язання зчинити дії, а саме прийняття ним рішень за заявами заявників замість суб`єкта владних повноважень.
Тобто законодавець передбачив обов`язок суду змусити суб`єкт владних повноважень до правомірної поведінки, а не вирішувати питання, які належать до функцій виключної компетенції останнього (дискреційні повноваження), тому втручання в таку діяльність є формою втручання в дискреційні повноваження наведеного органу та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
При цьому судом враховується, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
ОСОБА_1 досяг 55 - річного віку ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заяву про призначення пенсії подав 02 липня 2020 року, тобто в трьохмісячний термін з дня досягнення пенсійного віку.
Таким чином, пенсія має бути призначена починаючи з 27 червня 2020 року.
Відтак вимоги щодо призначення пенсії з 27.07.2020 є такими, що задоволенню не підлягають.
Водночас, належним способом захисту порушених прав позивача є саме зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 27 червня 2020 року.
Відносно частини позовних вимог про проведення відповідних виплат, суд вважає за необхідне зазначити, що вказані вимоги спрямовані на майбутнє у зв`язку з чим задоволенню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Скасувати рішення від 07.07.2020 №2805 відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 20.04.2004 по 15.08.2006 «монтажником технологічних трубопроводів шостого розряду» в ТОВ «Енергопрогресс» до загального страхового стажу.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи з 12.06.1989 по 31.07.2000 «слюсарем по ремонту обладнання котельних и пилеприготувальних цехів 5 розряду» на підприємстві «Харківські теплові мережі»; з 01.08.2000 по 31.07.2001 «слюсарем по ремонту обладнання котельних цехів 6 розряду» на Обласному виробничому об`єднанні «Харківтеплоенерго»; з 01.08.2001 по 02.09.2002 «слюсарем з ремонту обладнання котельних 6 розряду служби централізованого ремонту» Комунальному підприємстві «Харківські теплові мережі» до стажу, що дає право на призначення пенсії за п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 27.06.2020 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 22 лютого 2021 року.
Суддя Севастьяненко К.О.