
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
22 лютого 2021 року м. ПолтаваСправа №440/7148/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
1. Стислий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області (надалі також відповідач), у якому просив:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у довиділенні у власність земельної ділянки на території Старицьківської сільської ради площею 6,7 га із вільних земель державної власності та наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою - цільове призначення: 01.02 - для ведення фермерського господарства за рахунок земель, наданих йому для ведення фермерського господарства на підставі державного акта І-ПЛ №014022;
зобов`язати відповідача довиділити ОСОБА_1 у власність земельну ділянку на території Старицьківської сільської ради площею 6,7 га із вільних земель державної власності та надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою - цільове призначення 01.02 - для ведення фермерського господарства за рахунок земель, наданих йому для ведення фермерського господарства на підставі державного акта І-ПЛ №014022.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на порушення відповідачем права ОСОБА_1 на отримання у власність земельної ділянки.
2. Позиція відповідача.
Відповідач позов не визнав, у відзиві представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 47-51/. Свою позицію мотивував посиланням на те, що на дату звернення позивача до Коломацької сільської ради у останньої були відсутні повноваження з розпорядження обраною ОСОБА_1 земельною ділянкою, оскільки така знаходиться на території Старицьківської сільської ради, а процес об`єднання територіальних громад станом на липень 2020 року завершено не було.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.02.2021 повернуто позивачу змінену позовну заяву; у задоволенні заяви ОСОБА_1 про залучення до участі у справі співвідповідача та зупинення провадження у справі - відмовлено.
Згідно з частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Обставини справи
Залученою до матеріалів справи копією державного акта на право постійного користування землею І-ПЛ №014022 підтверджено, що рішенням IX сесії ХХІІІ скликання Машівської районної Ради народних депутатів Машівського району Полтавської області від 06.04.2000 ОСОБА_1 надано у постійне користування земельну ділянку загальною площею 50,0 га, розташовану на території Старицьківської сільської ради, для ведення селянського (фермерського) господарства /а.с. 22/.
Відомості про створення позивачем фермерського господарства у матеріалах справи відсутні.
Поряд з цим, як встановлено Машівським районним судом Полтавської області у рішенні від 08.11.2018 у справі №540/861/16-ц, залишеним без змін постановою Апеляційного суду Полтавської області від 13.02.2019 /а.с. 34-41/, розпорядження голови Машівської районної державної адміністрації від 24.07.2008№404 на підставі заяв громадян-членів СФГ "Астра" надано дозвіл на приватизацію та розробку проекту відведення земельних ділянок на території Старицьківської сільської ради у розмірі 6,62 кадастрових гектарів - членам СФГ "Астра" для ведення фермерського господарства із земель, які знаходяться в постійному користуванні, згідно державного акта на право постійного користування землею І-ПЛ №014022: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . У свою чергу, розпорядженнями голови Машівської районної державної адміністрації від 17.08.2010 №433 та від 18.10.2010 №518 затверджено технічні документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки для ведення селянського (фермерського) господарства на території Старицьківської сільської ради та про передачу у приватну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства площею по 6,4800 га кожному на території Старицьківської сільської ради Машівського району Полтавської області: ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_7 .
Зазначеним рішенням суду, окрім іншого, визнано недійсним видані ОСОБА_1 державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №233171 від 30.09.2011 та державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серія Р1 №511275 від 15.12.2001 на земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,4800 га, розташовану на території Старицьківської сільської ради Машівського району Полтавської області, кадастровий номер 5323087200:00:001:0094; скасовано державну реєстрацію земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,4800 га, розташованої на території Старицьківської сільської ради Машівського району Полтавської області, кадастровий номер 5323087200:00:001:0094, зареєстрованої за ОСОБА_1 ; визнано недійсними розпорядження голови Машівської районної державної адміністрації Полтавської області від 17.08.2010 №433 і розпорядження голови Машівської районної державної адміністрації Полтавської області від 18.10.2010 №518 в частині про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки для ведення фермерського господарства, та про передачу у приватну власність ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_7 земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства площею по 6,4800 га кожному на території Старицьківської сільської ради Машівського району Полтавської області.
16.07.2020 ОСОБА_1 , посилаючись на рішення Машівського районного суду Полтавської області від 08.11.2018 у справі №540/861/16-ц, звернувся до Коломацької сільської ради із заявою, у якій просив прийняти рішення про довиділення йому у власність земельної ділянки площею 6,7 га із вільних земель, суміжних з його масивом, за рахунок земель, наданих йому для ведення фермерського господарства на підставі державного акта І-ПЛ №014022 /а.с. 55-58/.
Листом від 02.10.2020 вих.№02-40/540 за підписом Коломацького сільського голови ОСОБА_1 повідомлено про те, що його заяву розглянуто на засіданні постійної депутатської комісії з питань агропромислового комплексу, регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища, будівництва, житлово-комунального господарства і благоустрою, побутового, торгівельного обслуговування, транспорту, зв`язку 11.09.2020 та на тридцять другій позачерговій сесії сьомого скликання, за результатами розгляду рекомендовано надати відповідь ОСОБА_1 про відсутність у Коломацької сільської ради повноважень на розпорядження обраною позивачем земельною ділянкою /а.с. 59/.
Не погодившись з такою відповіддю суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, якими урегульовані спірні відносини
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Підстави набуття права на землю шляхом передачі земельних ділянок у власність встановлюються нормами Земельного кодексу України.
За змістом частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до частини четвертої цієї статті, передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
За змістом пункту "а" частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району.
Крім того, як визначено у статті 32 Земельного кодексу України, громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Дія частини першої цієї статті не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай).
Згідно з частиною першою статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
А відповідно до частини четвертої цієї статті, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Частинами шостою, сьомою статті 118 Земельного кодексу України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Оцінка судом обставин справи
Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
У цій справі позивач оспорює протиправні, як на його думку, дії органу місцевого самоврядування щодо відмови у довиділенні ОСОБА_1 земельної ділянки.
Оцінюючи правомірність позовних вимог, суд перш за все звертає увагу на те, що чинне законодавство, зокрема, Земельний кодекс України не містить поняття довиділення земельної ділянки.
Натомість, наведеними вище положеннями статей 32, 116, 121 гарантоване право особи на отримання у власність в межах норм безоплатної приватизації, з-поміж іншого, земельної ділянки для ведення фермерського господарства.
Відповідно до статті 118 Земельного кодексу України порядок безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадянами передбачає реалізацію таких послідовних етапів:
- звернення громадян з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- надання дозволу відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування;
- розробка суб`єктами господарювання за замовленням громадян проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в порядку, передбаченому статтею 186-1 Земельного кодексу України;
- затвердження відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Суд враховує, що у спірних відносинах позивач виявив намір набути право власності на земельну ділянку, яка на дату його звернення до Коломацької сільської ради відносилась до земель державної власності, повноваженнями з розпорядженням якою було наділене Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області.
До того ж, така земельна ділянка знаходилась на території Старицьківської сільської ради Машівського району Полтавської області, що визнає позивач.
До матеріалів справи залучено копію рішення другої позачергової сесії восьмого скликання Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області від 03.12.2020, яким вирішено розпочати процедуру реорганізації Старицьківської сільської ради Машівського району Полтавської області шляхом приєднання до Коломацької сільської ради /а.с. 62-64/.
Крім того, на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 27.11.2020 №10-ОТГ Коломацькій сільській раді передано у комунальну власність земельні ділянки державної власності загальною площею 43,9742 га /а.с. 60-61/, до яких, за твердженням відповідача, відноситься обрана позивачем земельна ділянка.
З урахуванням наведеного, суд погоджується з доводами відповідача про те, що на дату звернення ОСОБА_1 із заявою про довиділення земельної ділянки для ведення фермерського господарства (16.07.2020), а також на дату розгляду цієї заяви відповідачем (11.09.2020), у Коломацької сільської ради були відсутні повноваження з розпорядження спірною земельною ділянкою.
Відсутність у відповідача компетенції на розгляд звернення ОСОБА_1 виключала необхідність розгляду його звернення на сесії сільської ради з прийняттям відповідного рішення.
За таких обставин, у спірних відносинах відсутні протиправні дії Коломацької сільської ради щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.07.2020.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з цим як визначено частиною першою цієї статті, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідачем у ході розгляду справи доведено правомірність своїх дій, тоді як позивачем не надано суду належних і допустимих доказів, що з достатньою ймовірністю свідчили б про порушення його прав у спірних відносинах.
Зокрема, відповідачем доведено, що як на дату звернення ОСОБА_1 із заявою від 15.07.2020, так і на дату розгляду цієї заяви у Коломацької сільської ради були відсутні повноваження з розпорядження обраною позивачем земельною ділянкою, що виключало можливість розгляду цієї заяви по суті та ухвалення рішення про надання позивачу дозволу на розроблення землевпорядної документації.
Зважаючи на встановлені у ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Разом з цим, суд звертає увагу позивача на те, що відмова у задоволенні цього позову не позбавляє його права на звернення до компетентного органу із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства у межах норм безоплатної приватизації відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України.
Розподіл судових витрат
Згідно з частиною першою 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 840,80 грн /а.с. 24/, що зарахований до спеціального фонду Державного бюджету /а.с. 25/.
Відповідач доказів понесення судових витрат не надав.
З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат, підстав для їх розподілу немає.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Коломацької сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Судові витрати не розподіляються.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Другого апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О.О. Кукоба