
Справа № 420/479/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладеного у листі від 20.01.2021 року №750-615/К-02/8-1500/21 про відмову в проведенні виплати пенсії за вислугою років без обмеження її граничного розміру, зобов`язання відповідача перерахувати та здійснити виплату пенсії за вислугу років без обмеження її граничного розміру ОСОБА_1 з 01.03.2020 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789/ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Одеської області від 06.03.2020 за №81 та виплатити різницю від пенсії за минулий час по час проведення розрахунку з урахуванням раніше проведених виплат.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 263 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву.
Позов обґрунтований позивачем тим, що під час проведення перерахунку пенсії йому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області протиправно обмежено розмір виплачуваної пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. У листі від 20.01.2020 року позивачу повідомлено пенсійним фондом про те, що Головне управління погоджується, що пенсію позивачу призначено відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), але помилково вважає, що розмір пенсії обмежено позивачу десятьма розмірами прожиткового мінімуму відповідно до Закону України «Про державний бюджет України». Позивач зазначає, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області і отримує пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1789-ХІІ, а тому обмеження на нього не поширюються.
З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.09.2020 року та постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 11.11.2020 року по справі №420/3870/20 з 01.03.2020 року пенсію перераховано згідно із довідкою про заробітну плату (грошового забезпечення) від 04.03.2020 року №7, виданою прокуратурою Одеської області, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку 58552,66 грн. та її розмір становив 52747,39 грн., де: 52697,39 грн. (58552,66 грн. х 90%) – основний розмір, 50 грн. – надбавка на догляд інваліду 1 групи. Відповідно до п. 13-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Тобто, розмір пенсії обмежено 10 розмірами прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 01.07.2020 року збільшено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1638 грн. до 1712 грн., з 01.12.2020 року – до 1769 грн. у зв`язку із вищезазначеним, пенсійну виплату позивача встановлено з 01.03.2020 року – 16380 грн., з 01.07.2020 року – 17120 грн., з 01.12.2020 року – 17690 грн. пенсію в розмірі 17690 грн. нарахована на грудень 2020 року. Згідно із п. 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України здійснення видатків бюджету без встановлених бюджетних призначень, або їх перевищення всупереч цьому кодексу чи Державному бюджету України, є порушенням бюджетного законодавства. Відповідно до ч. 1 ст. 121 Бюджетного кодексу України за порушення бюджетного законодавства винні особи несуть відповідальність згідно із законом. Бюджет Пенсійного фонду України на 2020 рік затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року №22. Відповідач також звернув увагу, що після прийняття постанови Шостим апеляційним адміністративним судом від 22.07.2020 року у справі №640/5248/19 бюджетні призначення Пенсійному фонду України на поточний рік не переглянуті. Таким чином, покладені судом зобов`язання виконані в повному обсязі, в порядку встановленому законодавством та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Отже, дії Головного управління є правомірними та повністю відповідають вимогам законодавства України, а позов ОСОБА_1 підлягає залишенню без задоволення.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 отримує пенсію з 01 листопада 2002 року на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.
Прокуратурою Одеської області 04.03.2020 року, відповідно до Рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)2019р. та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури», ОСОБА_1 видана довідка №7 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії за посадою прокурора області.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.09.2020 року у справі № 420/3870/20 (яке постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 11.11.2020 року залишено без змін) адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Одеської області від 04.03.2020 року № 7 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 90% від заробітної плати на підставі довідки прокуратури Одеської області № 7 від 04.03.2020 року, починаючи з 01.03.2020 року, з урахуванням раніше проведених виплат. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області листом №750-615/К-02/8-1500/21 від 20.01.2021 року повідомило позивача на його звернення, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.09.2020 року та постанови П`ятого апеляційного адміністративного суду від 11.11.2020 року по справі №420/3870/20 з 01.03.2020 року пенсію перераховано згідно із довідкою про заробітну плату (грошового забезпечення) від 04.03.2020 року №7, виданою прокуратурою Одеської області, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку 58552,66 грн. та її розмір становив 52747,39 грн., де: 52697,39 грн. (58552,66 грн. х 90%) – основний розмір, 50 грн. – надбавка на догляд інваліду 1 групи. Відповідно до п. 13-2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 01.07.2020 року збільшено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1638 грн. до 1712 грн., з 01.12.2020 року – до 1769 грн. у зв`язку із вищезазначеним, пенсійну виплату позивача встановлено з 01.03.2020 року – 16380 грн., з 01.07.2020 року – 17120 грн., з 01.12.2020 року – 17690 грн. Пенсію в розмірі 17690 грн. нараховано на грудень 2020 року. Суму доплати в розмірі 667,38 грн. за період з 01.03.2020 року по 30.11.2020 року включено до реєстру судових рішень. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Згідно із п. 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України здійснення видатків бюджету без встановлення бюджетних призначень, або їх перевищення всупереч цьому кодексу чи Державному бюджету України, є порушенням бюджетного законодавства. Відповідно до ч. 1 ст. 121 Бюджетного кодексу України за порушення бюджетного законодавства винні особи несуть відповідальність згідно із законом. Бюджет Пенсійного фонду України на 2020 рік затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 року №22. Також звернуто увагу позивача, що після прийняття постанови Шостим апеляційним адміністративним судом від 22.07.2020 року у справі №640/5248/19 бюджетні призначення Пенсійному фонду України на поточний рік не переглянуті. Таким чином, покладені судом зобов`язання виконані в повному обсязі, в порядку встановленому чинним законодавством та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Виплата нарахованої доплати буде здійснена після виділення Головному управлінню відповідних коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Таким чином, позивачу здійснений перерахунок пенсії виходячи з розрахунку 90% від заробітної плати, зазначеної в Довідці прокуратури Одеської області від 04.03.2020 року № 7, але обмежено її виплату десятьма розмірами прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Позивач не погодився з правомірністю таких дій пенсійного органу, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Станом на час призначення позивачу пенсії 01 листопада 2002 року пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих було визначено ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року.
Згідно з положеннями ч. 12, 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (які діяли на момент виходу позивача на пенсію) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за таким призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
В подальшому, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VІ було встановлено, що максимальний розмір пенсії, призначеної (перерахованої), в тому числі, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
При цьому, відповідно до ч. 2 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №3668-VІ обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІ від 02 березня 2015 року внесено зміни до ч. 15 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Суд звертає увагу, що зазначені норми законодавства, які обмежують максимальний розмір пенсії прийняті та набрали чинності після призначення позивачу пенсії за вислугу років, оскільки позивач отримує пенсію з 2002 року.
Крім того, «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №3668-VІ визначали, що обмеження не стосуються пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
В подальшому, 14 жовтня 2014 року прийнятий новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII, який набрав чинності 15 липня 2015 року.
Відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VIII від 24 грудня 2015 року та положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 06 грудня 2016 року встановлені тимчасові обмеження на періоди з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії, призначеної, в тому числі, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII, у розмірі 10740 грн.
Однак, відповідно до Прикінцевих положень Закону України №911-VIII він набирає чинності з 1 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року, а відповідно до положень Прикінцевих положень Закону України №1774-VIII він набирає чинності з 1 січня 22017 року.
Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 3 жовтня 2017 року Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» доповнені п. 13-2, відповідно до якого максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах, зокрема, Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Суд вважає безпідставним застосування до спірних правовідносин норм Закону «Про прокуратуру» №1697-VІІ, оскільки вказаний закон поширює свою дію на прокурорів та слідчих органів прокуратури, яким пенсія призначена та виплачується саме за нормами цього Закону з дати набрання ним чинності.
Застосування нових положень до правовідносин, які виникли до набрання чинності законом, суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України, відповідно до яких закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність.
Пенсія позивачу була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції, чинній на момент її призначення, тобто до набрання чинності Законом України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, а тому положення Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, а також Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», які стосуються положень Закону України «Про прокуратуру» №1697-VІІ щодо обмеження максимального розміру пенсії не можуть бути застосовані до позивача.
Суд звертає увагу, що відповідно до ст. 22 Конституції України звуження та обмеження змісту й обсягу існуючих прав і свобод шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається.
У рішенні Конституційного Суду України від 22 травня 2018 року №5-р/2018 зазначено, що положення частини 1 статті 22 Конституції України необхідно розуміти так, що при ухваленні нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих конституційних прав і свобод людини, якщо таке звуження призводить до порушення їх сутності. Зміст права громадян на соціальний захист, гарантований ст. 46 Конституції України, узгоджується із її приписами, за якими, зокрема, людина її життя і здоров`я, честь і гідність визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю (ч. 1 ст. 3); кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (ст. 48). На думку Конституційного Суду України, держава виходячи з існуючих фінансово-економічних можливостей має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд. У разі значного погіршення фінансово-економічної ситуації, виникнення умов воєнного або надзвичайного стану, необхідності забезпечення національної безпеки України, модернізації системи соціального захисту тощо держава може здійснити відповідний перерозподіл своїх видатків з метою збереження справедливого балансу між інтересами особи та суспільства. Держава не може вдаватися до обмежень, що порушують сутність конституційних соціальних прав осіб.
Новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законами України №3668-VІ, №213-VІІ, №1697-VII, № 2148-VIII не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності, а тому в спірних правовідносинах слід застосовувати норми ст. 50-1 Закону України №1789-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії), оскільки редакції вказаних законів звужують права позивача в частині розміру пенсії.
Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність рішення відповідача, викладеного у листі від 20.01.2021 року №750-615/К-02/8-1500/21 про відмову в проведенні виплати пенсії за вислугу років позивачу без обмеження її граничного розміру та наявність підстав для його скасування.
Враховуючи протиправність рішення відповідача, яким позивачу відмовлено у проведенні виплати пенсії за вислугу років без обмеження її граничного розміру, у суду є всі підстави для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії позивачу за вислугу років без обмеження її граничного розміру з 01.03.2020 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Одеської області від 04.03.2020 року №7 та виплатити різницю в пенсії за минулий час по час проведення розрахунку з урахуванням раніше проведених виплат.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню в повному обсязі.
При цьому, у прохальній частині позову позивачем допущено технічні помилки щодо номеру та дати довідки Прокуратури Одеської області, зокрема, зазначено довідки Прокуратури Одеської області від 06.03.2020 за №81, однак вірним номером та датою довідки Прокуратури Одеської області є №7 від 04.03.2020 року.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладеного у листі від 20.01.2021 року №750-615/К-02/8-1500/21 про відмову в проведенні виплати пенсії за вислугою років без обмеження її граничного розміру, зобов`язання відповідача перерахувати та здійснити виплату пенсії за вислугу років без обмеження її граничного розміру ОСОБА_1 з 01.03.2020 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789/ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Одеської області від 06.03.2020 за №81 та виплатити різницю від пенсії за минулий час по час проведення розрахунку з урахуванням раніше проведених виплат – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області викладене у листі від 20.01.2021 року №750-615/К-02/8-1500/21 про відмову в проведенні виплати пенсії позивачу за вислугу років без обмеження її граничного розміру.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років без обмеження її граничного розміру ОСОБА_1 з 01.03.2020 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789/ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки Прокуратури Одеської області від 04.03.2020 року №7 та виплатити різницю в пенсії за минулий час по час проведення розрахунку з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида
.