Рішення № 95106608, 24.02.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2021
Номер справи
400/4594/20
Номер документу
95106608
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2021 р. № 400/4594/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Виконавчого комітету Вознесенської міської ради в особі Відділу ведення реєстру Територіальної громади міста Вознесенська управління надання адміністративних послуг апарату Виконавчого комітету, пл. Центральна, 1, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500

треті особи:1: ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 2: ОСОБА_3 , АДРЕСА_2 3: ОСОБА_4 , АДРЕСА_2 4: ОСОБА_5 , АДРЕСА_3

про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту – Позивач) звернулась до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Вознесенської міської ради в особі Відділу ведення реєстру Територіальної громади міста Вознесенська управління надання адміністративних послуг апарату Виконавчого комітету Вознесенської Міської ради (далі по тексту – Відповідач; ЦНАП Виконкому Вознесенської МР), треті особи без самостійних вимог щодо предмету спору ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 (далі по тесту – треті особи), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Відповідача по невиключенню помилкових відомостей про місце проживання осіб ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , зареєстрованих за адресою: АДРЕСА_4 ;

- зобов`язати ЦНАП Виконкому Вознесенської МР внести зміни до Реєстру Територіальної громади Вознесенська, а саме: виключити відомості про реєстрацію місця проживання ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_4 , зазначивши реєстрацію їх місця проживання за адресою: АДРЕСА_4 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 2018 року вона є власницею житлового будинку за адресою: АДРЕСА_4 . При зверненні до Відповідача, з відповіді від 26.08.2020 року несподівано їй стало відомо, що за адресою: АДРЕСА_4 (в її будинку) зареєстровані ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які ніколи не проживали за вищевказаною адресою та ніколи не були зареєстровані за цією адресою. Позивач звернулась до ЦНАП Виконкому Вознесенської МР з вимогою внести відомості в Реєстр про зняття з реєстрації цих осіб, як помилково внесених, внаслідок проведення перенумерації будинків по АДРЕСА_4 , відповідно до Рішення № 52 Вознесенської Міської ради від 19.02.1991 року. Однак відповідач проявив бездіяльність та відмови їй у відновленні її порушеного права, посилаючись на відсутність законодавчо визначених підстав для внесення таких змін до Реєстру. Позивач вважає, що така бездіяльність Відповідача є протравною та порушує її права як власника, просить суд задовольнити позов.

Ухвалою суду від 04.11.2020 року провадження у справі відкрито та визначено слухати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою від 04.11.2020 року суд витребував докази з Державного архіву Миколаївської області та Вознесенського РВ УДМС Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області.

19.11.2020 року до суду надійшла відповідь від Вознесенського РВ УДМС Управління Державної міграційної служби України в Миколаївській області про місце реєстрації третіх осіб ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4

27.11.2020 року від відповідача до суду надійшла заява, в якій зазначено, що заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 відповідач не заперечує та залишає на розсуд суду.

30.11.2020 року від третьої особи ОСОБА_5 до суду надійшли пояснення про те, що вона є власницею житлового будинку за адресою: АДРЕСА_4 , який до перенумерації, здійсненої відповідно до рішення № 52 від 19.02.1991 року, мав № 107.

30.11.2020 року до суду надійшла відповідь на запит з Державного архіву Миколаївської області з витребуваним судом архівним витягом рішення Виконавчого комітету Вознесенської міської ради Миколаївської області від 19.02.1991 року № 52 про перенумерацію будинків по АДРЕСА_4 .

30.11.2020 року представник позивача надала до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного тексту судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

27.12.2018 року між позивачем та ОСОБА_6 було укладено договір довічного утримання (догляду), на підставі якого позивач набувала у власність житловий будинок за адресою: АДРЕСА_4 . Право власності було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 27.12.2018 року.

На час набуття вищезазначеного будинку у власність у ньому проживали та були зареєстровані ОСОБА_6 та його дружина ОСОБА_7 з 1954 року, що підтверджується відомостями в будинковій книзі.

У зв`язку з необхідністю отримання позивачем адресної картки та погашенням будинкової книги позивач звернулась до Виконавчого комітету Вознесенської міської ради. 26.08.2020 року відповідач надав відповідь на звернення, з якої стало відомо, що за даною адресою зареєстровані ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які ніколи не проживали за вищевказаною адресою.

Відповідач надав Відзив на позовну заяву, де зазначив, що законодавчо визначених підстав для внесення таких змін у Реєстр не має, оскільки вказані особи до ЦНАП не зверталися для внесення змін у штамп реєстрації стосовно перенумерації номеру житлового будинку АДРЕСА_4 . Однак має місце допущенна помилка при наповненні Реєстру відомостями. А відтак, проти задоволення позову Відповідач не заперечує.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (далі – Закон № 1382-IV) реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 11 вказаного Закону орган реєстрації здійснює формування та ведення Реєстру територіальних громад; реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; передачу інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг" від 10.12.2015 року № 888 - VIII з 04.04.2016 року повноваження щодо реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання особи передано виконавчим органам сільської, селищної або міської ради на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207 затверджено Правила реєстрації місця проживання та Порядок передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру.

Відповідно до п. 3 Правил № 207 реєстрації місця проживання реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Пунктом 30 Правил № 207 визначено що орган реєстрації для потреб реєстрації місця проживання/перебування формує та веде реєстр територіальної громади. Орган реєстрації є розпорядником відповідного реєстру територіальної громади. Органи реєстрації здійснюють обмін відомостями між реєстрами різних територіальних громад для реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання особи у разі її вибуття з однієї адміністративно-територіальної одиниці та прибуття до іншої адміністративно-територіальної одиниці. Вимоги до збирання, зберігання, обробки, використання і захисту інформації у реєстрах територіальних громад визначаються законом.

Згідно з п. 30 Правил № 207 до реєстру територіальної громади вносяться такі дані про особу: прізвище, власне ім`я (усі власні імена), по батькові; дата та місце народження; місце проживання/перебування; відомості про громадянство; унікальний номер запису в Реєстрі (якщо така інформація внесена до паспорта громадянина України); дата реєстрації місця проживання; прізвище, ім`я та по батькові представника, якщо він діє від імені особи, та відомості про документ, що посвідчує повноваження представника; інформація про попереднє місце проживання; дата зняття з реєстрації місця проживання (після вибуття особи). Також до реєстру територіальної громади вносяться найменування органу реєстрації, прізвище, ім`я, по батькові та посада особи, яка вносила записи до реєстру.

Отже, до повноважень відповідача віднесено функції з реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання особи.

Відповідно до п. 10 Правил № 207 у разі внесення під час реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування помилкових відомостей про особу орган реєстрації зобов`язаний на підставі поданих особою або її представником достовірних відомостей у день звернення внести необхідні зміни до документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування, реєстру відповідної територіальної громади та надіслати інформацію до Реєстру відповідно до Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Порядок).

А згідно з п. 28 Правил № 207 реєстрація місця проживання/перебування особи або зняття з реєстрації місця проживання скасовуються в разі їх проведення з порушенням вимог законодавства. У разі виявлення такого порушення керівник органу реєстрації проводить перевірку підстав реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи, за її результатами складає висновок та приймає рішення про скасування реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи. Про прийняте рішення особі надсилається письмове повідомлення за формою згідно з додатком 17, в якому зазначаються підстави його прийняття. Особу запрошують на прийом до органу реєстрації для внесення відповідних відомостей до документа, до якого вносяться відомості про місце проживання/перебування. Працівник органу реєстрації: формує і вносить дані про скасування реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи до реєстру територіальної громади; формує інформацію про скасування реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи для її передачі до Реєстру.

Як встановлено судом, Рішенням Виконавчого комітету Вознесенської міської ради Миколаївської області від 19.02.1991 року № 52 про перенумерацію будинку за адресою: АДРЕСА_5 . При перенумерації будинку з № 107 на № 115 зареєстровані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 мали бути перереєстровані за адресою у будинку АДРЕСА_6 (за новою нумерацією). Однак, цього не було зроблено.

Те, що ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ніколи не були зареєстровані за адресою будинку Позивача, підтверджується й поясненнями третьої особи ОСОБА_5 , випискою з будинкової книги.

Суд приходить до висновку, що в даному випадку має місце порушення права Позивача на користування належним їй майном та її порушене право потребує захисту.

Але, виходячи з аналізу вище перелічених норм права та фактичних обставин справи, суд зазначає, що у Відповідача була відсутня законодавчо визначена можливість внести зміни в Реєстр та зняти з реєстрації осіб, відомості до яких були внесенні помилково, а відтак у діях Відповідача відсутня протиправна бездіяльність.

Частиною 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать частковому задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України у разі задоволення позову суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

У прохальній частині позову позивач просить суд стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати, а саме: судовий збір у розмірі 840,80 грн та витрати на правничу допомогу в розмірі 2000,00 грн.

Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з ч. 2-5 ст. 134 КАС України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Відповідно до ч. 6, 7 ст. 134 КАС України у разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Згідно з ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Відповідно до матеріалів справи позивач не надав до суду доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат, а саме: до суду не було надано договір про надання правничої допомоги. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови в задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

Виходячи з наведеного, представником позивача не надано весь перелік документів на підтвердження витрат на правову допомогу (фактично і обов`язково понесених).

За таких обставин, суд дійшов висновку про відмову в стягненні витрат на правничу допомогу.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Вознесенської міської ради в особі Відділу ведення реєстру Територіальної громади міста Вознесенська управління надання адміністративних послуг апарату Виконавчого комітету Вознесенської міської ради (пл. Центральна, 1, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56501, ідентифікаційний код 04056569) – задовольнити частково.

2. Зобов`язати Виконавчий комітет Вознесенської міської ради в особі Відділу ведення реєстру Територіальної громади міста Вознесенська управління надання адміністративних послуг апарату Виконавчого комітету Вознесенської міської ради внести зміни до Реєстру Територіальної громади Вознесенська та виключити як помилково внесені через перенумерацію будинків на підставі рішення виконкому Вознесенської міської ради від 19.02.1991 року за № 52 відомості про ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 з відомостей про осіб, місце проживання яких зареєстроване за адресою: АДРЕСА_4 , та зареєструвати місце проживання ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 шляхом внесення змін до Реєстру Територіальної громади Вознесенська щодо реєстрації їх місця проживання та вказати адресу: АДРЕСА_4 .

3 В решті позовних вимог – відмовити.

4 Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Вознесенської міської ради в особі Відділу ведення реєстру Територіальної громади міста Вознесенська управління надання адміністративних послуг апарату Виконавчого комітету Вознесенської міської ради (пл. Центральна, 1, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56501, ідентифікаційний код 04056569) на користь (вул. Зої Космодем`янської, 223, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 24.02.2021 р.

Суддя Н.В. Лісовська