Рішення № 95106404, 24.02.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2021
Номер справи
380/10972/20
Номер документу
95106404
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/10972/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості про зобов`язання виплатити матеріальну допомогу по безробіттю,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся в суд з позовом до Дрогобицього міськрайонного центру зайнятості ( 82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. Пилипа Орлика, 3/А) про зобов`язання виплатити матеріальну допомогу по безробіттю, в якому просить суд:

- зобов`язати відповідача виплатити позивачу матеріальну допомогу по безробіттю, починаючи з 15.04.2020 року по день прийняття судового рішення, з врахуванням 3% річних за прострочення відповідно до ч. 1 ст. 53 Закону України «Про зайнятість населення» та ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу;

- зобов`язати відповідача виплатити позивачу моральну компенсацію у розмірі 10 000 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 06 квітня 2020 року ОСОБА_1 на електронну адресу відповідача надіслав заяву про надання статусу безробітного та заяву про отримання грошової допомоги по безробіттю. 16 квітня 2020 року в телефонній розмові представник відповідача повідомив позивача про відмову у його реєстрації як безробітного. Вказану відмову позивач вважає протиправною з огляду на те, що на момент звернення із заявою відповідав усім критеріям, передбаченим п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» та які були обов`язковими для набуття статусу безробітного.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року задоволено клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви до Дрогобицього міськрайонного центру зайнятості про зобов`язання виплатити матеріальну допомогу по безробіттю.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року у задоволенні клопотання про залучення третьої особи у справі № 380/10972/20 відмовлено.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 19 січня 2021 року у задоволенні клопотання представника Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості про розгляд справи в спрощеному позовному провадженні з викликом сторін відмовлено.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 21 січня 2021 року витребувано у відповідача належним чином засвідчені копії документів, які подавались позивачем для надання статусу безробітного та рішення про відмову у наданні статусу безробітного.

Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз`яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

Представник відповідача через канцелярію суду подав відзив на позовну заяву, де просив у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне. 06 квітня 2020 року на електронну адресу відповідача ОСОБА_1 надіслав лише копію паспорта 1-3 сторінки, копію картки платника податків, копію свідоцтва про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації та заяви про надання/поновлення статусу безробітного та про призначення/поновлення виплати допомоги по безробіттю за формами, затвердженими наказами Міністерства соціальної політики України від 19.12.2018 № 1911 та від 15.06.2015 № 613, без урахування змін, внесених постановою КМУ від 29.03.2020 № 244, яка визначає особливості реєстрації, перереєстрації, надання статусу безробітного, визначення виплати допомоги по безробіттю на період карантину. За результатами опрацювання поданих документів з`ясовано, що заяви виповнені некоректно, пакет документів не повний, а саме: позивачем не вказано і не надано інформації про останнє місце роботи. Реєстратором прийнято рішення повідомити Позивача в телефонному режимі про усунення недоліків. 17 квітня 2020 року фахівцями Дрогобицького МРЦЗ на електронну адресу позивача надіслано повідомлення про необхідність подання довідки банку про відкриття рахунку для виплати коштів та необхідність виповнення заяв нового взірця. 23 квітня 2020 року позивачу надано консультацію в телефонному режимі та повідомлено про необхідність подання заяви.

Відповідно до підпункту 1 пункту 4 та пункту 17 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 792 для взяття на облік у центрі зайнятості особи, які шукають роботу пред`являють:

- паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;

- іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, визнані в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, яким надано в Україні притулок чи тимчасовий захист, а також ті, що одержали дозвіл на імміграцію, - посвідку на постійне проживання або посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист;

- довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

- трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості). Особа, яка втратила трудову книжку, пред`являє дублікат трудової книжки чи довідку архівної установи про прийняття та звільнення з роботи;

- документ про освіту;

- військово-обліковий документ для осіб, які звільнилися із строкової військової служби.

Відповідно до підпункту 1 пункту 23 вказаного Порядку підставами для відмови у наданні статусу безробітного є: відсутність на дату прийняття рішення про надання статусу безробітного документів, зазначених у пунктах 17 і 18 цього Порядку. Відтак, відповідач діяв в межах наданих йому повноважень, в порядку та у спосіб, передбачений чинним законодавством на момент призначення.

Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

06 квітня 2020 року ОСОБА_1 на електронну адресу Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості (drogcz@locz.gov.ua) надіслав заяви про надання/поновлення статусу безробітного та про призначення/поновлення виплати допомоги по безробіттю. До яких долучив копію паспорта 1-3 сторінки, копію картки платника податків, копію свідоцтва про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації.

За результатами опрацювання поданих документів Відповідачем з`ясовано, що заяви виповнені некоректно, пакет документів не повний, а саме: позивачем не вказано і не надано інформації про останнє місце роботи.

16 квітня 2020 року в телефонній розмові представник Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості повідомив ОСОБА_1 про відмову у його реєстрації як безробітного.

17 квітня 2020 року фахівцями Дрогобицького МРЦЗ на електронну адресу позивача надіслано повідомлення про необхідність подання довідки банку про відкриття рахунку для виплати коштів та необхідність виповнення заяв нового взірця.

23 квітня 2020 року позивачу надано консультацію в телефонному режимі та повідомлено про необхідність подання заяви

Вважаючи вказану вимогу протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 64 Конституції України право на соціальний захист є невід`ємним конституційним правом громадян

Пункт 1 частини першої статті 43 Закону України «Про зайнятість населення» визначає, що статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Згідно зі статтею 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється, зокрема, у разі: зайнятості особи; подання безробітним особисто письмової заяви про зняття його з реєстрації як безробітного або відмови від її послуг; встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» видами забезпечення за цим Законом є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.

Частина шоста статті 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначає, що допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.

Зі змісту наведених норм вбачається, що допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності, надається особам, визнаним у встановленому порядку безробітними - особам працездатного віку, які зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні і готові та здатні приступити до роботи.

Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 792

Вказаний Порядок визначає процедуру реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, філією центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласного, Київського та Севастопольського міського центру зайнятості, а також міським, районним, міськрайонним центром зайнятості державної служби зайнятості (далі – Порядок № 792).

Відповідно до підпункту 1 пункту 4 та пункту 17 Порядку № 792 для взяття на облік у центрі зайнятості особи, які шукають роботу пред`являють:

- паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;

- іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, визнані в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, яким надано в Україні притулок чи тимчасовий захист, а також ті, що одержали дозвіл на імміграцію, - посвідку на постійне проживання або посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист;

- довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

- трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості). Особа, яка втратила трудову книжку, пред`являє дублікат трудової книжки чи довідку архівної установи про прийняття та звільнення з роботи;

- документ про освіту;

- військово-обліковий документ для осіб, які звільнилися із строкової військової служби.

Відповідно до пункту 22 вказаного Порядку рішення про надання статусу безробітного чи відмову у наданні такого статусу приймається центром зайнятості не пізніше сьомого календарного дня з дня подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання статусу безробітного. З рішенням про надання (відмову в наданні) статусу безробітного, визначення розміру і строку виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття, відкладення, скорочення тривалості та припинення виплати такого забезпечення особа ознайомлюється під час відвідування кар`єрного радника, про що ставить підпис у відповідному додатку до персональної картки. У разі відмови особи поставити підпис у додатку до персональної картки кар`єрним радником вноситься до неї відповідний запис.

Відповідно до пункту 23 вказаного Порядку № 792 підставами для відмови у наданні статусу безробітного є:

1) відсутність на дату прийняття рішення про надання статусу безробітного документів, зазначених у пунктах 17 і 18 цього Порядку;

2) встановлення факту зайнятості особи, у тому числі отримання повідомлення від роботодавця про працевлаштування особи;

3) подання заяви про надання статусу безробітного особою, яка не зазначена у частині першій статті 43 Закону України “Про зайнятість населення”;

4) письмова відмова особи від пропозиції підходящої роботи;

5) невідвідування роботодавця та неподання в установлений строк без поважних причин особою письмової відповіді роботодавця про результати співбесіди відповідно до виданого центром зайнятості направлення на працевлаштування;

6) неповернення особою коштів, отриманих за період попередньої реєстрації, що припинена на підставі абзаців вісімнадцятого - двадцятого підпункту 1 пункту 30 цього Порядку.

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 на електронну адресу Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості (drogcz@locz.gov.ua) надіслав заяви про надання (поновлення) статусу безробітного та про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю. До яких долучив копію паспорта 1-3 сторінки, копію картки платника податків, копію свідоцтва про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації.

На виконання вимог ухвали суду від 21 січня 2021 року про витребування у відповідача належним чином засвідчених копій документів, які подавались позивачем для надання статусу безробітного та рішення про відмову у наданні статусу безробітного, відповідачем надіслано на адресу суду: копію заяви про надання/поновлення статусу безробітного, копію заяви про призначення/поновлення виплати допомоги по безробіттю, копія паспорта 1-3 сторінки, копія картки платника податків, копія свідоцтва про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації, зразок заяви про надання статусу безробітного, яка діяла у період жорсткого карантину, електронна переписка з позивачем. Ухвалою суду від 21.01.2020 р. зазначено про необхідність відповідачу надати рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 , однак таке не надано, що вказує на його відсутність.

Згідно абзацу 6 пункту 20 Порядку № 792 у період встановлення карантину реєстрація безробітного здійснюється з першого дня після подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання статусу безробітного за формою, визначеною Державним центром зайнятості. Призначення виплати допомоги по безробіттю у такому разі здійснюється з першого дня реєстрації безробітного.

Після завершення карантину безробітний зобов`язаний протягом 10 робочих днів подати центру зайнятості перелік документів, визначених пунктами 17-19 цього Порядку. Такий період може бути продовжений з урахуванням поважної причини, передбаченої пунктом 28 цього Порядку. У такому разі документи подаються до центру зайнятості на наступний день, що настає після закінчення дії обставин, що склалися у зв`язку з поважною причиною (абзац 6 пункту 20 Порядку № 792).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем за результатами заяви про надання/поновлення статусу безробітного та про призначення/поновлення виплати допомоги по безробіттю в порушення вимог п.22 Порядку № 792 не прийнято рішення про надання статусу безробітного чи відмову у наданні такого статусу приймається центром зайнятості.

Відтак, беручи до уваги, що Дрогобицьким міськрайонним центром зайнятості не досліджувалось питання щодо наявності підстав для призначення допомоги по безробіттю, а також не прийняття відповідного рішення про відмову, суд доходить висновку, що відповідачем не вчинено відповідних дій визначених чинним законодавством, а отже допущена бездіяльність при розгляді заяви ОСОБА_1 є протиправною.

При цьому, позивач просить зобов`язати відповідача виплатити матеріальну допомогу по безробіттю, починаючи з 15.04.2020 року по день прийняття судового рішення, однак суд звертає увагу, що процедурі призначення і виплаті допомоги передує встановлення наявності всіх підстав для її призначення /не призначення і прийняття відповідного рішення. Однак, відповідачем не досліджено всі обставини для призначення допомоги та не прийнято рішення з цього приводу.

Відтак, відсутні підстави для задоволення позову в частині зобов`язання відповідача виплатити матеріальну допомогу по безробіттю.

Однак, суд вважає за необхідне керуючись пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України, застосувати інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів, визнавши протиправною бездіяльність Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості щодо неприйняття рішення за наслідком розгляду заяв позивача від 06.04.2020 р.

Разом з тим, суд вказує, що статтею 245 КАС України, передбачено, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відтак, суд вважає необхідним зобов`язати суб`єкта владних повноважень повторно розглянути заяви позивача та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Щодо стягнення з відповідача моральної шкоди у розмірі 10 000 грн. суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Відповідно до статті 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає, зокрема, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення.

Отже, моральна шкода повинна бути заподіяна протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин (тобто бути похідною).

У п.56 постанови Верховного Суду від 10 квітня 2019 року по справі №464/3789/17 зазначено, що порушення прав людини чи погане поводження із нею з боку суб`єктів владних повноважень завжди викликають негативні емоції. Проте, не всі негативні емоції досягають рівня страждання або приниження, які заподіюють моральну шкоду. Оцінка цього рівня залежить від усіх обставин справи, які свідчать про мотиви протиправних дій, їх інтенсивність, тривалість, повторюваність, фізичні або психологічні наслідки та, у деяких випадках, стать, вік та стан здоров`я потерпілого.

У п.30 постанови Верховного Суду від 23 січня 2020 року по справі №580/1617/19 викладено правову позицію, згідно якої сам лише факт порушення прав позивача не може слугувати виключною підставою для стягнення моральної шкоди, оскільки моральна шкода має бути обов`язково аргументована поза розумним сумнівом із зазначенням того, які конкретно дії (бездіяльність) спричинила моральні переживання та наскільки вони були інтенсивними, щоб сягнути рівня страждань.

У позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується.

Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров`я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану, добровільне - власною ініціативою чи за зверненням потерпілого - спростування інформації редакцією засобу масової інформації. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.

Стверджуючи про те, що відповідачем завдано моральну шкоду, позивачем не доведено факту завдання немайнових втрат, спричинених моральними та фізичними стражданнями, які спричинили негативні зміни у житті особи. Як і не доведені самі негативні зміни у житті.

Отже, суд зазначає, що позовна вимога про відшкодування позивачу моральної шкоди позивачем не доведена.

За сукупністю наведених обставин підстави для задоволення позову в частині стягнення моральної шкоди відсутні.

Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про часткове задоволення позову.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 до Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості про зобов`язання виплатити матеріальну допомогу по безробіттю - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості щодо неприйняття рішення за заявами ОСОБА_1 про надання/поновлення статусу безробітного та про призначення/поновлення виплати допомоги по безробіттю від 06.04.2020 року.

Зобов`язати Дрогобицький міськрайонний центр зайнятості повторно розглянути заяви ОСОБА_1 про надання/поновлення статусу безробітного та про призначення/поновлення виплати допомоги по безробіттю від 06.04.2020 року та прийняти рішення, із урахуванням правової оцінки наданої судом.

В решті позовних вимог відмовити.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 24.02.2021 року.

Суддя Кухар Н.А.