Рішення № 95106132, 22.02.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2021
Номер справи
360/4207/20
Номер документу
95106132
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

22 лютого 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4207/20

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Захарової О.В.,

за участю

секретаря судового засідання Олійник О.А.,

та представників сторін:

від позивача – не прибув,

від відповідача – не прибув,

розглянувши у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу № 360/4207/20 за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 08 вересня 2020 року № Ю-78-17, визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

29 жовтня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» (далі – позивач) до Офісу великих платників податків ДПС (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Офісу великих платників податків ДПС під порядковим від 08.09.2020 № Ю-78-17;

- визнати протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків ДПС із незарахування відповідних платежів та зобов`язати Офіс великих платників податків ДПС зарахувати платежі згідно із платіжних доручень від 04.08.2020 № 15878 на суму 14100,00 грн; від 06.08.2020 № 15931 на суму 141000,00 грн; від 06.08.2020 № 15932 на суму 1809,17 грн; від 06.08.2020 № 15933 на суму 3991,37 грн; від 06.08.2020 № 15939 на суму 169,63 грн; від 06.08.2020 № 15944 на суму 1300,00 грн; від 06.08.2020 № 15949 на суму 39 600,00 грн; від 06.08.2020 № 15952 на суму 53064,00 грн; від 20.08.2020 № 16392 на суму 134300,00 грн; від 20.08.2020 № 16393 на суму 13150,00 грн; від 31.08.2020 № 16592 на суму 12000,00 грн в рахунок сплати АТ «Луганськгаз» єдиного внеску за серпень 2020 року.

На виконання вимог законодавства України, за рішенням річних загальних зборів акціонерів ПАТ «Луганськгаз» (протокол від 23.04.2019 № 23) було змінено тип акціонерного товариства з публічного акціонерного товариства на приватне акціонере товариство, та 06.06.2019 здійснено державну реєстрацію нової редакції Статуту, внесено зміни до відомостей про юридичну освіту, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

АТ «Луганськгаз» є правонаступником всіх прав та зобов`язань публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз». Всі укладені правочини, в тому числі договори/угоди, від імені ПАТ «Луганськгаз» залишаються дійсними та чинними, і зміна найменування ПАТ «Луганськгаз» на АТ «Луганськгаз» не припиняє та не змінює права та обов`язки сторін за укладеними правочинами.

15.09.2020 АТ «Луганськгаз» було отримано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від від 08.09.2020 № Ю-78-17 4997957,59 грн, яка оскаржена позивачем до ДПС України. Однак, рішенням ДПС України від 12.10.2020 № 29954/6/99-00-06-03-01-06 скарга АТ «Луганськгаз» залишена без задоволення.

Позивач вважає дану вимогу безпідставною і необґрунтованою, з наступних підстав.

Податковим органом частково не було враховано факт здійснення ТОВ «Луганськгаз» (код ЄДРПОУ 40268230) сплати єдиного соціального внеску від імені ПАТ «Луганськгаз» (код ЄДРПОУ 05451150) у період з вересня по грудень 2016 року, а також з лютого по серпень 2019 року.

Оплата ТОВ «Луганськгаз» здійснювалася відповідно до платіжних доручень за період: вересень-грудень 2016 року, а також з лютий-серпень 2019 року. Отже, на думку позивача, грошові кошти зі сплати єдиного соціального внеску від імені ПАТ «Луганськгаз» своєчасно надійшли на розрахункові рахунки податкового органу, а оплата здійснена із дотриманням вимог чинного законодавства.

ПАТ «Луганськгаз» своїми листами доводило до відома податковий орган про те, що перерахування у лютому-грудні 2019 року єдиного соціального внеску по заробітній платі працівників було здійснено ТОВ «Луганськгаз» за договором доручення № Д-3 від 19.09.2016 та просило зарахувати зазначену оплату в рахунок сплати ЄСВ по ПАТ «Луганськгаз». Також до листів були додані копії договору доручення від 19.09.2016 року № Д-3.

Позивач зауважує, що чинне законодавство забороняє передачу своїх обов`язків зі сплати єдиного внеску третім особам, тоді як основним змістом договору доручення є зобов`язання повіреного вчинити певні дії від імені та за рахунок довірителя. ТОВ «Луганськгаз Збут», перераховуючи єдиний внесок, діяв як повірений від імені та за рахунок позивача, а не як самостійний платник.

Перерахування повіреним грошових коштів на сплату єдиного внеску від імені та за рахунок довірителя не суперечить положенням частини дев`ятої статті 25 Закону № 2464, оскільки таке перерахування не є передачею платником єдиного внеску своїх обов`язків зі сплати єдиного соціального внеску третім особам.

Тому, на думку позивача, ПАТ «Луганськгаз» було повністю виконано свої зобов`язання зі сплати єдиного внеску, з дотриманням всіх вимог чинного законодавства України при здійсненні вищезазначених платежів. Натомість відповідачем неправомірно не зараховано вказані платежі в рахунок сплати позивачем єдиного внеску, чим допущено протиправну бездіяльність.

На підставі викладеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги повністю.

Від представника відповідача через канцелярію суду 23.11.2020 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог АТ «Луганськгаз» за необґрунтованістю, з огляду на наступне (т.1 арк. спр. 191-193).

Позивач АТ «Луганськгаз» є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

ТОВ «Луганськгаз Збут» (код за ЄДРПОУ 40268230) - юридична особа зі статусом платника - головне підприємство, має стан платника податку за основним місцем обліку. Підприємство знаходиться на обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області.

ТОВ «Луганськгаз Збут», як платник єдиного внеску подає звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування і сплачує нарахований єдиний внесок за своїх працівників за основним місцем обліку, а саме до ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області.

АТ «Луганськгаз» знаходиться на обліку в Запорізькому управлінні Офісу ВПП ДФС та подає звіти про суми нарахованої заробітної плати за основним місцем обліку, а саме до Запорізького управління.

Відповідно до частини дев`ятої статті 25 Закону № 2464-VI передача платниками єдиного внеску своїх обов`язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків, передбачених законодавством.

Законодавством встановлено випадки, коли сплата єдиного внеску від імені платника допускається третьою особою.

Передача своїх обов`язків щодо сплати єдиного соціального внеску за договором доручення або філіями відповідно Статуту підприємства не передбачені законодавством.

Таким чином, АТ «Луганськгаз», згідно вимог чинного законодавства, не звільнено від обов`язку щодо сплати єдиного внеску, а отже повинно самостійно сплачувати свої зобов`язання зі сплати єдиного внеску.

Враховуючи вищенаведене, відповідач вважає вимогу про сплату боргу (недоїмки) Офісу великих платників податків ДПС України під порядковим від 08.09.2020 № Ю-78-17 такою, що відповідає вимогам чинного законодавства.

Також вважає застосування положень Цивільного кодексу України про договір доручення при вирішенні справи протиправним, оскільки спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та має перевагу при застосуванні окремих норм перед іншими нормативно-правовими актами, є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI. Тим більше норми Цивільного кодексу України щодо укладення, виконання договору доручення стосуються цивільно-правових взаємовідносин, а не обов`язків щодо сплати загальнодержавних податків та зборів.

Наявні копії платіжних доручень свідчать про сплату єдиного внеску ТОВ «Луганськгаз Збут», що, на думку відповідача, є порушенням вимог частини дев`ятої статті 25 Закону № 2464-VI. Тому відповідачем правомірно не було включено наведені суми у розрахунок сплати позивачем єдиного внеску.

Ухвалою суду від 03.11.2020 позовну заяву АТ «Луганськгаз» прийнято до провадження, розгляд справи призначено в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 01.12.2020 (т.2 арк. спр. 185-186).

Ухвалою суду від 01.12.2020 витребувано докази у справі (т.1 арк. спр. 209-210)

Ухвалою суду від 23.12.2020 повторно витребувано докази, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів (т.1 арк. спр. 214-215).

Ухвалою суду від 20.01.2021 закрито підготовче провадження та призначено судовий розгляд справи на 10.02.2021 (т.2 арк. спр. 25).

У судове засідання сторони не прибули, від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності (т.2 арк. спр. 217).

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи положення статті 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу без участі представників сторін.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд дійшов до такого.

Судом встановлено, що Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» (організаційно-правова форма приватне акціонерне товариство) зареєстроване в якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 05451150, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 87 (т.1 арк. спр. 201-208).

Згідно зі Статутом, АТ «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» є новим найменуванням публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз». Товариство є правонаступником всіх прав та обов`язків Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз», Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз», Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» (т.1 арк. спр. 12-13).

19.09.2016 між ПАТ «Луганськгаз» (довіритель) та ТОВ «Луганськгаз Збут» (повірений) укладений договір доручення № Д-3, відповідно до пунктів 1.1, 1.2 якого повірений зобов`язується від імені, в інтересах та за рахунок довірителя виконувати грошові зобов`язання останнього. Сплачувати (перераховувати) від імені ПАТ «Луганськгаз» податки та збори відповідно до Податкового кодексу України, зокрема, єдиний соціальний внесок. Деталізований зміст доручення щодо виконання повіреним грошових зобов`язань, порядок його виконання та інші вказівки зазначаються довірителем в дорученні на здійснення платежів (за формою, встановленою у додатку №1, який є невід`ємною частиною цього договору). Виконані грошові зобов`язання, вчинені повіреним на виконання цього договору, створюють, змінюють, припиняють цивільні права та обов`язки довірителя.

Підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 договору доручення передбачено, що довіритель зобов`язаний видати повіреному довіреність на вчинення юридичних дій, визначених у даному договорі, забезпечити повіреного інформацією та надати необхідний для виконання доручення пакет документів (т.1 арк. спр. 21-22).

Додатком № 1 до договору доручення від 19 вересня 2016 року № Д-3 підтверджено, що позивач доручає ТОВ «Луганськгаз Збут» здійснювати від імені і за рахунок довірителя розрахунки (платежі) по зобов`язанням довірителя (т.1 арк. спр. 26).

На виконання вказаного договору позивач видав ТОВ «Луганськгаз Збут» (повірений) довіреність від 26.12.2019, згідно з якою позивач уповноважує повіреного сплачувати (перераховувати) від імені ПАТ «Луганськгаз» податки та збори відповідно до Податкового кодексу України, зокрема, єдиний соціальний внесок (т.1 арк. спр. 33 зв.бік).

На підтвердження виконання умов договору доручення від 19.09.2016 № Д-3 позивачем надано до матеріалів справи копії платіжних доручень про оплату ТОВ «Луганськгаз Збут» як платником відповідних сум єдиного внеску від імені ПАТ «Луганськгаз» (АТ «Оператор газорозподібної системи «Луганськгаз») за серпень 2020 року: від 04.08.2020 № 15878 на суму 14100,00 грн; від 06.08.2020 № 15931 на суму 141000,00 грн; від 06.08.2020 № 15932 на суму 1809,17 грн; від 06.08.2020 № 15933 на суму 3991,37 грн; від 06.08.2020 № 15939 на суму 169,63 грн; від 06.08.2020 № 15944 на суму 1300,00 грн; від 06.08.2020 № 15949 на суму 39 600,00 грн; від 06.08.2020 № 15952 на суму 53064,00 грн; від 20.08.2020 № 16392 на суму 134300,00 грн; від 20.08.2020 № 16393 на суму 13150,00 грн; від 31.08.2020 № 16592 на суму 12000,00 грн в рахунок сплати АТ «Луганськгаз», про що також прямо зазначено в призначенні платежу в кожному платіжному дорученні (т.1 арк. спр.131-133).

Разом з тим, постановами приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Щербакова І.М. від 25.01.2019 та від 24.04.2019, в рамках зведеного виконавчого провадження № 58204438 було накладено арешт на кошти, що містяться на усіх відкритих рахунках, що належать боржнику АТ «Луганськгаз» (його філіям) (т.1 арк. спр. 134-140).

Постановами приватного виконавця виконавчого округу м. Києва Пилипчука В.Г. від 22.11.2019, в рамках виконавчого провадження № 60685512 накладено арешт на кошти, що містяться на усіх відкритих рахунках, що належать боржнику АТ «Луганськгаз» (його філіям) (т.1 арк. спр. 141-147).

Листом від 15.09.2020 № 01-02-40/1567 позивач повідомив контролюючий орган про те, що перерахування у серпні 2020 року єдиного соціального внеску по заробітній платі працівників здійснено ТОВ «Луганськгаз Збут» згідно з договором доручення від 19.09.2016 № Д-3, а також просив зарахувати зазначену оплату в рахунок сплати єдиного внеску ПАТ «Луганськгаз» (т.1 арк. спр. 167-168).

08.09.2020 Офісом великих платників податків ДФС сформовано та надіслано АТ «Луганськгаз» вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-78-17, відповідно до якої за позивачем обліковується заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску в розмірі 4997957,59 грн (т.1 арк. спр. 16). Вимога отримана позивачем 15.12.2019, що не заперечується сторонами по справі.

21.09.2020 згідно зі скаргою за № 01-02-40/1594 АТ «Луганськгаз» оскаржено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 08.09.2020 № Ю-78-17 на суму 2467401,37 грн до ДПС України (т.1 арк. спр. 17-22).

Рішенням ДПС України від 12.10.2020 № 29954/6/99-00-06-03-01-06 вимога про сплату боргу (недоїмки) від 08.09.2020 № Ю-78-17 Офісу ВПП ДПС залишена без змін, а скарга АТ «Луганськгаз» - без задоволення (т.1 арк. спр. 23-24).

Не погоджуючись із прийнятою вимогою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464; у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2464 дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються зокрема: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску (частина друга статті 2 Закону № 2464).

Згідно зі статтею 3 Закону № 2464 збір та ведення обліку єдиного внеску здійснюються за принципами, зокрема: законодавчого визначення умов і порядку його сплати; обов`язковості сплати; законодавчого визначення розміру єдиного внеску; прозорості та публічності діяльності органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску; захисту прав та законних інтересів застрахованих осіб; державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску; відповідальності платників єдиного внеску та органу, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов`язків.

За змістом пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464 до платників єдиного внеску віднесено роботодавців, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

До визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464 обов`язків платника єдиного внеску віднесено, зокрема: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Частиною четвертою статті 8 Закону № 2464 визначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Порядок обчислення та строки сплати єдиного внеску передбачені статтею 9 Закону № 2464-VІ, якою передбачено, що:

- сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті зокрема шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування (абзац перший частина п`ята статті 9);

- для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску; обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування (абзаци перший, другий частина шоста статті 9);

- єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку (частина сьома статті 9);

- днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів (пункт 1 частини десятої статті 9);

- єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу) (частина дванадцята статті 9).

Згідно з частиною дев`ятою статті 25 Закону № 2464 передача платниками єдиного внеску своїх обов`язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків, передбачених законодавством.

Системний аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що Закон № 2464, який є спеціальним, покладає на позивача як платника єдиного внеску безумовний, пріоритетний обов`язок зі сплати єдиного внеску шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів з його банківського рахунку.

Водночас у ході розгляду справи встановлені обставини, які унеможливлюють виконання позивачем зазначеного обов`язку у спосіб, визначений Законом № 2464, тобто шляхом перерахування відповідних коштів з рахунку платника на рахунок органу доходів і зборів, а саме арешт коштів АТ «Луганськгаз».

Суд враховує, що спірні правовідносини щодо збору (справляння) єдиного внеску, за своєю суттю є публічно-правовими. При цьому Законом № 2464 не врегульовано випадки наявності обставин, що виключають (унеможливлюють) виконання обов`язку зі сплати єдиного внеску.

Тобто у спеціальному законі, виключно яким визначається порядок сплати єдиного внеску, наявні прогалини щодо порядку виконання встановленого Законом № 2464 обов`язку платника єдиного внеску щодо його сплати в умовах, зокрема, неможливості застосування регламентованого цим Законом способу виконання відповідного обов`язку.

Наявність таких прогалин обумовлює безпосереднє застосування регламентованих цим Законом принципів: обов`язковості сплати та захисту прав і законних інтересів застрахованих осіб, а також положень інших нормативно-правових актів в частині, що не суперечить цьому Закону.

За встановлених обставин у справі суд виходить також із того, що АТ «Луганськгаз» мало на меті виконання покладеного на нього безумовного та пріоритетного обов`язку зі сплати єдиного внеску, а тому здійснювало пошук шляхів виконання цього обов`язку з тим, щоб забезпечити відповідний страховий стаж своїх працівників.

Цивільний кодекс України є нормативно-правовим актом матеріального права в значенні статті 7 КАС України.

Відповідно до частин першої, третьої статті 237 Цивільного кодексу України представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.

Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.

Частиною першою статті 1000 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором доручення одна сторона (повірений) зобов`язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов`язки довірителя.

Відповідно до статті 1003 Цивільного кодексу України у договорі доручення або у виданій на підставі договору довіреності мають бути чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити повіреному. Дії, які належить вчинити повіреному, мають бути правомірними, конкретними та здійсненними.

З огляду на зміст вищенаведених положень цивільного законодавства, суд дійшов висновку, що в результаті реалізації між позивачем та його повіреним їхніх взаємовідносин за договорами доручення не відбулося передачі третім особам обов`язку платника - АТ «Луганськгаз» зі сплати єдиного внеску, що заборонено частиною дев`ятою статті 25 Закону № 2464.

У суду немає підстав вважати, що такий висновок не відповідає закону, зокрема частині дев`ятій статті 25 Закону № 2464, позаяк власником коштів, від імені якого здійснено відповідні платежі в рахунок сплати сум єдиного внеску, є саме позивач, а не будь-яка третя особа, що підтверджується наданими АТ «Луганськгаз» доказами: договором поворотної фінансової допомоги від 16.05.2016 № ФД-05-2016-5; договором про відступлення права вимоги від 30.05.2019 № 54/01-20-19П, договорами про часткове відступлення права вимоги від 01.02.2019 № 01-ЛГ/ЛГЗ та від 27.03.2019 № 01-ЛГ/ЛГЗ (т.1 арк. спр. 60-62, 168-171).

Сама лише обставина, що відповідні перерахування власних коштів платника єдиного внеску відбулись не з його власного рахунку, в умовах неможливості використання власних рахунків платника (що не є спірним між сторонами), не свідчить про порушення платником вимог частини дев`ятої статті 25 Закону № 2464.

У випадку наявності прогалин у спеціальному нормативно-правовому акті, Законі № 2464, щодо порядку (способу) виконання обов`язку платника зі сплати єдиного внеску, за умов об`єктивної неможливості скористатися передбаченим Законом способом виконання такого обов`язку, правомірними є дії платника єдиного внеску, спрямовані на забезпечення виконання цього обов`язку у будь-який інший спосіб, що не суперечить чинному законодавству.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 25.01.2019 у справі № 817/85/16 (№ К/9901/22068/18) та від 06.02.2020 у справі № 812/1281/17 (№ К/9901/39057/18).

В ході розгляду справи не встановлено фактів того, що внаслідок обраного АТ «Луганськгаз» способу реалізації обов`язку зі сплати єдиного внеску допущено порушення законодавства, зокрема частини дев`ятої статті 25 Закону №2464, суд дійшов висновку, що винесена відповідачем вимога від 08.09.2020 № Ю-78-17 не ґрунтується на вимогах закону та підлягає скасуванню.

Оскільки судом встановлено відсутність передачі третім особам обов`язку платника АТ «Луганськгаз» зі сплати єдиного внеску, та неврахування відповідачем сплати єдиного внеску ТОВ «Луганськгаз Збут» від імені АТ «Луганськгаз», суд також вважає обґрунтованими позовні вимоги позивача щодо визнання бездіяльності з незарахування платежів згідно платіжних доручень від 04.08.2020 № 15878 на суму 14100,00 грн; від 06.08.2020 № 15931 на суму 141000,00 грн; від 06.08.2020 № 15932 на суму 1809,17 грн; від 06.08.2020 № 15933 на суму 3991,37 грн; від 06.08.2020 № 15939 на суму 169,63 грн; від 06.08.2020 № 15944 на суму 1300,00 грн; від 06.08.2020 № 15949 на суму 39 600,00 грн; від 06.08.2020 № 15952 на суму 53064,00 грн; від 20.08.2020 № 16392 на суму 134300,00 грн; від 20.08.2020 № 16393 на суму 13150,00 грн; від 31.08.2020 № 16592.

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача зарахувати платежі згідно платіжних доручень в рахунок сплати АТ «Луганськгаз» єдиного внеску за серпень 2020 року суд зазначає таке.

Судом встановлено, що сума заборгованості підприємства станом на 31.08.2020 складає 4997957,59 грн, в тому числі недоїмка - 4997957,59 грн, штрафів - 0,00 грн, пені - 0,00 грн (т.2 арк. спр. 26, 199).

Вказана заборгованість виникла у АТ «Луганськгаз» за самостійно нарахованими зобов`язаннями: за звітом від 11.09.2019 № 9206619303 на загальну суму 13490,23 грн (термін сплати 20.09.2019); за звітом від 18.10.2019 № 9243996199 на загальну суму 323548,48 грн (термін сплати 21.10.2019); за звітом від 15.11.2019 № 9272476330 на загальну суму 432367,76 грн (термін сплати 20.11.2019); за звітом від 19.12.2019 № 9305752091 на загальну суму 358717,46 грн (термін сплати 20.12.2019); за звітом від 20.01.2020 № 9332013582 на загальну суму 517964,42 грн (термін сплати 20.01.2020); за звітом від 19.02.2020 № 9029387666 на загальну суму 430362,05 грн (термін сплати 20.02.2020); за звітом від 18.03.2020 № 9056176656 на загальну суму 434481,22 грн (термін сплати 20.03.2020); за звітом від 09.04.2020 № 9074172438 на загальну суму 494791,59 грн (термін сплати 21.04.2020); за звітом від 13.05.2020 № 9103299180 на загальну суму 371366,29 грн (термін сплати 20.05.2020); за звітом від 15.06.2020 № 9135802378 на загальну суму 378045,55 грн (термін сплати 22.06.2020); за звітом від 15.07.2020 № 9167959146 на загальну суму 542771,96 грн (термін сплати 20.07.2020); за звітом від 12.08.2020 № 9195934176 на загальну суму 396421,82 грн (термін сплати 20.08.2020), та у зв`язку зі зменшенням суми зарахованих коштів у зв`язку з перерознесенням сум в межах одного бюджетного рахунку за наступними платіжними дорученнями: від 07.04.2020 № 12534 на загальну суму 228300,00 грн, від 07.04.2020 № 12547 на загальну суму 7000,00 грн, від 07.04.2020 № 12552 на загальну суму 2840,00 грн, від 07.04.2020 № 12592 на загальну суму 44220,00 грн, від 07.04.2020 № 12535на загальну суму 1904,31 грн, від 07.04.2020 № 12536 на загальну суму 5264,45 грн, від 07.04.2020 № 12669 на загальну суму 14100,00 грн (т.2 арк. спр. 26).

Позивачем зазначено, що сплата єдиного внеску за серпень 2020 року здійснювалась згідно платіжних доручень від 04.08.2020 № 15878 на суму 14100,00 грн; від 06.08.2020 № 15931 на суму 141000,00 грн; від 06.08.2020 № 15932 на суму 1809,17 грн; від 06.08.2020 № 15933 на суму 3991,37 грн; від 06.08.2020 № 15939 на суму 169,63 грн; від 06.08.2020 № 15944 на суму 1300,00 грн; від 06.08.2020 № 15949 на суму 39 600,00 грн; від 06.08.2020 № 15952 на суму 53064,00 грн; від 20.08.2020 № 16392 на суму 134300,00 грн; від 20.08.2020 № 16393 на суму 13150,00 грн; від 31.08.2020 № 16592.

Відповідно до частини восьмої, дванадцятої статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно до частини шостої статті 25 Закону№ 2464 за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

З інтегрованої картки платника АТ «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» за 2016-2020 роки вбачається, що сума боргу з єдиного внеску платника станом на 31.07.2020 становить 460153, 77 грн. та також по платнику обліковується недоїмка починаючи з 31.10.2016 (т.2 арк. спр. 27-161).

Суд зазначає, що за наявності у позивача заборгованості зі сплати єдиного внеску за попередні (минулі) періоди, вимоги позивача щодо зарахування сплачених сум в рахунок сплати єдиного внеску за серпень 2020 року є необґрунтованими.

Також суд вважає потрібним зауважити, що предметом спору у дані справі є правомірність прийняття відповідачем вимоги про сплату боргу, а не порядок зарахування відповідачем сплачених сум єдиного внеску, що також свідчить про передчасність заявлених позовних вимог про зарахування сплачених сум в рахунок єдиного внеску за серпень 2020 року.

Крім того, дослідженням платіжних доручень про сплату єдиного внеску, які позивач просить зарахувати в рахунок сплати АТ «Луганськгаз» єдиного внеску за серпень 2020 року встановлено, що платником у вказаних платіжних дорученнях визначено наступне призначення платежу: від 04.08.2020 № 15878 на суму 14100,00 грн – ЄСВ за серпень 2020 (т.1 арк. спр.131); від 06.08.2020 № 15931 на суму 141000,00 грн – ЄСВ за липень 2020 року (т.1 арк. спр.131); від 06.08.2020 № 15932 на суму 1809,17 грн – ЄСВ за липень 2020 року (т.1 арк. спр.131 зв.), від 06.08.2020 № 15933 на суму 3991,37 грн - ЄСВ за липень 2020 року (т.1 арк. спр.131 зв.); від 06.08.2020 № 15939 на суму 169,63 грн - ЄСВ за липень 2020 року (т.1 арк. спр.132); від 06.08.2020 № 15944 на суму 1300,00 грн - ЄСВ за серпень 2020 року (т.1 арк. спр.132); від 06.08.2020 № 15949 на суму 39 600,00 грн - ЄСВ за серпень 2020 року (т.1 арк. спр.132 зв.); від 06.08.2020 № 15952 на суму 53064,00 грн - ЄСВ за липень 2020 року (т.1 арк. спр.132 зв.); від 20.08.2020 № 16392 на суму 134300,00 грн - ЄСВ за серпень 2020 року (т.1 арк. спр.133); від 20.08.2020 № 16393 на суму 13150,00 грн - ЄСВ за серпень 2020 року (т.1 арк. спр.133); від 31.08.2020 № 16592 на суму 12000,00 грн - ЄСВ за серпень 2020 року (т.1 арк. спр.133 зв.).

Отже, платіжні доручення від 06.08.2020 № 15931, від 06.08.2020 № 15932, від 06.08.2020 № 15933, від 06.08.2020 № 15939, від 06.08.2020 № 15952 мають призначення платежу: сплата ЄСВ за липень 2020 року, що також виключає задоволення позовних вимог про зарахування сплачених сум єдиного внеску в рахунок сплати єдиного внеску за серпень 2020 року.

За встановлених вище обставин, відповідно до частини шостої статті 25 Закону № 2464 сплачені позивачем суми єдиного внеску згідно з платіжними дорученнями від 04.08.2020 № 15878 на суму 14100,00 грн; від 06.08.2020 № 15931 на суму 141000,00 грн; від 06.08.2020 № 15932 на суму 1809,17 грн; від 06.08.2020 № 15933 на суму 3991,37 грн; від 06.08.2020 № 15939 на суму 169,63 грн; від 06.08.2020 № 15944 на суму 1300,00 грн; від 06.08.2020 № 15949 на суму 39 600,00 грн; від 06.08.2020 № 15952 на суму 53064,00 грн; від 20.08.2020 № 16392 на суму 134300,00 грн; від 20.08.2020 № 16393 на суму 13150,00 грн; від 31.08.2020 № 16592 підлягають зарахуванню відповідачем, проте за наявності у позивача боргу із сплати єдиного внеску, правові підстави щодо зобов`язання відповідача зарахувати платежі згідно платіжних доручень в рахунок сплати АТ «Луганськгаз» єдиного внеску за серпень 2020 року відсутні.

Відтак, позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача зарахувати платежі згідно з платіжними дорученнями в рахунок сплати АТ «Луганськгаз» єдиного внеску за серпень 2020 року задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, позовні вимоги АТ «Луганськгаз» підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами частини третьої статті 139 КАС України, згідно з якими при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем сплачений судовий збір у загальному розмірі 23122,00 грн, згідно з платіжним дорученням від 26.10.2020 № 18340 на суму 21020,00 грн (т.1 арк. спр. 10), згідно з платіжним доручення від 26.10.2020 № 18339 у розмірі 2102,00 грн (т.1 арк. спр. 9).

Отже, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 22071,00 грн (21020,00 грн + 1051,00 грн).

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 132, 139, 205, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» (місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, буд. 87, код ЄДРПОУ 05451150) до Офісу великих платників податків ДПС (місцезнаходження: 04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11-Г, код ЄДРПОУ 43141471) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 08 вересня 2020 року № Ю-78-17, визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково

Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Офісу великих платників податків ДПС від 08.09.2020 № Ю-78-17 на суму 4997957,59 грн (чотири мільйони дев`ятсот дев`яносто сім тисяч дев`ятсот п`ятдесят сім гривень 59 копійок).

Визнати протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків ДПС щодо незарахування платежів згідно з платіжними дорученнями від 04.08.2020 № 15878 на суму 14100,00 грн; від 06.08.2020 № 15931 на суму 141000,00 грн; від 06.08.2020 № 15932 на суму 1809,17 грн; від 06.08.2020 № 15933 на суму 3991,37 грн; від 06.08.2020 № 15939 на суму 169,63 грн; від 06.08.2020 № 15944 на суму 1300,00 грн; від 06.08.2020 № 15949 на суму 39 600,00 грн; від 06.08.2020 № 15952 на суму 53064,00 грн; від 20.08.2020 № 16392 на суму 134300,00 грн; від 20.08.2020 № 16393 на суму 13150,00 грн; від 31.08.2020 № 16592 на суму 12000,00 грн в рахунок сплати Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» єдиного внеску.

Зобов`язати Офіс великих платників ДПС зарахувати платежі згідно з платіжними дорученнями від 04.08.2020 № 15878 на суму 14100,00 грн; від 06.08.2020 № 15931 на суму 141000,00 грн; від 06.08.2020 № 15932 на суму 1809,17 грн; від 06.08.2020 № 15933 на суму 3991,37 грн; від 06.08.2020 № 15939 на суму 169,63 грн; від 06.08.2020 № 15944 на суму 1300,00 грн; від 06.08.2020 № 15949 на суму 39 600,00 грн; від 06.08.2020 № 15952 на суму 53064,00 грн; від 20.08.2020 № 16392 на суму 134300,00 грн; від 20.08.2020 № 16393 на суму 13150,00 грн; від 31.08.2020 № 16592 на суму 12000,00 грн в рахунок сплати Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» єдиного внеску.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДПС на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» судові витрати у розмірі 22071 (двадцять дві тисячі сімдесят одну) гривню 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складено 24 лютого 2021 року.

Суддя О.В. Захарова