Ухвала суду № 95106016, 23.02.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2021
Номер справи
360/786/21
Номер документу
95106016
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

23 лютого 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/786/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., перевіривши матеріали адміністративного позову керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Відділу служби у справах дітей Білокуракинської селищної ради до Відділу освіти Білокуракинської селищної ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19.02.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Відділу служби у справах дітей Білокуракинської селищної ради до Відділу освіти Білокуракинської селищної ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в якому прокурор просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відділу освіти Білокуракинської селищної ради щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , випускнику Нещеретівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , випускниці Курячівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленого Законом України «Про Держаний бюджет на 2020 рік»;

- зобов`язати відділ освіти Білокуракинської селищної ради вжити заходи щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку з розміру, встановленого Законом України «Про Держаний бюджет на 2020 рік» випускникам: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який закінчив Нещеретівську ЗОШ І-ІІІ ступенів в сумі не менше 13308 грн, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка закінчила Курячівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, в сумі не менше 13908 грн.

За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив, що позовна заява не відповідає вимогам КАС України та її слід залишити без руху.

Відповідно до частини першої статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, в яких встановлюється спосіб ліквідації правопорушення, вчиненого суб`єктом владних повноважень та іншими особами, в передбачених законом випадках, а підстава позову - це ті обставини (юридичні факти) і норми права, які у своїй сукупності дають право особі звернутись до суду з вимогами до іншої особи.

Позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду (п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Із позовної заяви встановлено, що керівник Старобільської місцевої прокуратури Луганської області фактично звернувся до суду з позовом в інтересах ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

При цьому прокурором в якості позивача вказано Відділ служби у справах дітей Білокуракинської селищної ради, однак у позові не зазначено, яким чином відповідачем - Відділом освіти Білокуракинської селищної ради, порушено права Відділу служби у справах дітей Білокуракинської селищної ради.

Також не наведено обґрунтування, чому прокурор звертається до суду саме в інтересах Відділу служби у справах дітей Білокуракинської селищної ради, оскільки предметом позову в даній справі є питання виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Порядок представництва прокурором інтересів громадянина або держави в суді регламентовано статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", положення якої кореспондуються зі статтею 53 КАС України.

Частиною четвертою статті 53 КАС України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

Щодо звернення в інтересах держави в особі Відділу служби у справах дітей Білокуракинської селищної ради суд зазначає таке.

Закон України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" від 13.01.2005 (далі - Закону № 2342-ІV) визначає правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, і є складовою частиною законодавства про охорону дитинства.

За приписами статті 11 Закону № 2342-ІV органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад. Органи опіки та піклування забезпечують вирішення питань щодо: подання заяв, клопотань, позовів про захист прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Соціальний захист та захист прав дітей у межах своєї компетенції здійснюють районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчих органів міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

За приписами статті 12 Закону № 2342-ІV безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на служби у справах дітей. Служба у справах дітей: бере участь у здійсненні заходів щодо соціального захисту і захисту прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і несе відповідальність за їх дотримання, а також координує здійснення таких заходів; здійснює інші заходи стосовно дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що за захистом прав та інтересів вказаних осіб повинна була звернутись Відділ служби у справах дітей Білокуракинської селищної ради та/або повнолітні особи, зазначені в позові.

В позові в якості обґрунтування звернення керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області зазначено неналежне виконання повноважень Службою у справах дітей Білокуракинської селищної ради.

Проте суду не надано доказів неналежного виконання повноважень Службою у справах дітей Білокуракинської селищної ради та докази встановлення такої бездіяльності прокурором.

Адміністративна процесуальна правосуб`єктність визначена статтею 43 КАС України.

Частиною першою цієї статті визначено, що здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

При цьому частина 2 цієї статті визначає, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

Таким чином, зазначеною нормою чітко визначено коло осіб, які мають адміністративна процесуальна дієздатність:

- фізичні особи, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними;

- фізичні особи до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

За приписами статті 30 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.

За приписами статті 32 ЦК України, крім правочинів, передбачених статтею 31 цього Кодексу, а саме: самостійно вчиняти дрібні побутові правочини. Правочин вважається дрібним побутовим, якщо він задовольняє побутові потреби особи, відповідає її фізичному, духовному чи соціальному розвитку та стосується предмета, який має невисоку вартість; здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом, фізична особа у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років (неповнолітня особа) має право: самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами; самостійно здійснювати права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом; бути учасником (засновником) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами юридичної особи; самостійно укладати договір банківського вкладу (рахунку) та розпоряджатися вкладом, внесеним нею на своє ім`я (грошовими коштами на рахунку). Неповнолітня особа вчиняє інші правочини за згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальників.

Повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття) (частина перша статті 34 ЦК України).

Суд звертає увагу, що ОСОБА_2 на момент подання позову до суду є неповнолітньою особою, разом з цим ОСОБА_1 виповнилось 18 років, тобто вона є повнолітньою особою та має адміністративну процесуальну правосуб`єктність.

До позову не надано доказів звернення зазначеної особи до керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області та/або до Служби у справах дітей Білокуракинської селищної ради із заявами щодо представництва її інтересів у спірних правовідносинах.

Частиною першої статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

У пред`явленій позивачем позовній заяві позовні вимоги не відповідають положенням статті 5 КАС України, у зв`язку з вищевикладеним прохальну або вступну частину позову слід привести у відповідність, конкретизувавши позовні вимоги або визначившись з колом позивачів.

Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно із частиною першої статті 3 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон України № 3674-VI) судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України № 3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано: суб`єктом владних повноважень, юридичною особою - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Судом встановлено, що позовні вимоги мають немайновий характер та стосуються інтересів двох осіб.

Частиною третьою статті 6 Закону України № 3674-VI визначено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Таким чином, у відповідності до вимог статті 6 Закону України № 3674-VI за звернення до суду з даним позовом судовий збір мав бути сплачений за кожного з двох осіб окремо за позов немайнового характеру.

Прожитковий мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2021 року встановлений статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" становить 2270,00 грн.

Тобто, за подання даної позовної заяви заявник повинен був сплатити судовий збір у розмірі 4540,00 грн.

До матеріалів позовної заяви надано платіжне доручення про сплату судового збору від 26.01.2021 № 33 в сумі 2270,00 грн.

Отже, у відповідності до вимог статті 4 Закону № 3674-VI заявнику слід надати суду документ про сплату судового збору в розмірі 2270,00 грн.

Зазначений недолік позовної заяви може бути усунений шляхом подання оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 2270,00 грн за наступними реквізитами:

22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050):

Отримувач коштів: ГУК у Луг.обл./МТГ м.Сєвєр/22030101;

Рахунок отримувача: UA288999980313101206084012499;

Код отримувача: 37991110;

Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);

Відомча ознака: «84» Окружні адміністративні суди.

Частинами першою, другою статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Письмовими доказами відповідно до частини першої статті 94 КАС України є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

Згідно з частинами другою, четвертою, п`ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Відповідно до вимог пунктів 5.26, 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації "Вимоги до оформлювання документів" (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року № 55, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів "гідно з оригіналом", назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії. Підпис відповідальної особи на документі засвідчують відбитком печатки організації. Згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163-2003 у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, реквізити 26 - відбиток печатки, 27 - відмітка про засвідчення копії проставляють після тексту (21).

За змістом статті 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи, які є юридичними особами, мають бути підтверджені, зокрема, довіреністю юридичної особи, виданої від її імені за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами, або ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність", у разі представництва інтересів у суді адвокатом.

Відповідність копії документа, що підтверджує повноваження представника, оригіналу може бути засвідчена підписом судді.

Оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи.

Положення наведених норм процесуального права дають підстави для висновку, що повноваження представника юридичної особи, в тому числі суб`єкта владних повноважень, можуть підтверджуватись: довіреністю, яка видана від її імені та підписана особою, уповноваженою на це законом або установчими документами; ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність"; копіями цих документів, засвідченими у встановленому законом порядку чи підписом судді.

Як вже вище зазначено судом, позовну заяву підписано керівником Старобільської місцевої прокуратури.

Оглядом копій письмових доказів, доданих до позовної заяви, встановлено, що їх засвідчено прокурором Білокуракинського відділу Шестак О.В.

Однак, документів на підтвердження права Шестак О.В. діяти від імені та в інтересах Старобільської місцевої прокуратури до матеріалів позовної заяви не додано.

Тобто, письмові докази не засвідчені належним чином.

Для усунення вказаного недоліку позовної заяви необхідно надати письмові докази у належним чином засвідчених копіях, а саме: з відміткою про засвідчення, яка складається зі слів "Згідно з оригіналом", особистого підпису належного представника позивача як особи, яка засвідчує копію, його ініціалів та прізвища, а також дати засвідчення копії документа, шляхом проставлення відміток засвідчення на кожній сторінці письмового доказу, та/або документи на підтвердження повноважень Шестак О.В. діяти від імені та в інтересах Старобільської місцевої прокуратури.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід залишити без руху.

Керуючись статтями 5, 55, 59, 72, 94, 160, 161, 169, 172, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позов керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі Відділу служби у справах дітей Білокуракинської селищної ради до Відділу освіти Білокуракинської селищної ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху.

Запропонувати позивачу протягом 7-ми (семи) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду: позовної заяви, приведеної у відповідність до вимог статей 160, 161 КАС України; обґрунтування та доказів представництва інтересів позивача (ів); оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 2270,00 грн; належним чином засвідчені копії письмових доказів (документів), доданих до позовної заяви, для приєднання до справи та/або документи на підтвердження повноважень Шестак О.В. діяти від імені та в інтересах Старобільської місцевої прокуратури.

У разі неусунення недоліків у встановлений судом строк позовна заява буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню.

Копію даної ухвали невідкладно надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.

СуддяІ.О. Свергун