
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА
24 лютого 2021 р.Справа №160/2604/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ніколайчук С.В., розглянувши заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» (49000, м. Дніпро, вул. Сухий острів, 7, код ЄДРПОУ 34561966) про забезпечення позову до головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015) про визнання протиправними та скасування наказу,-
ВСТАНОВИВ:
22 лютого 2021 року товариство з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової служби України в особі головного управління ДПС у Дніпропетровській області, у якому позивач просить визнати протиправним та скасувати наказ головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 10.02.2021 року № 495 про призначення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Аском Сервіс».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
24.02.2021 на адресу суду надійшла заява товариства з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» (49000, м. Дніпро, вул. Сухий острів, 7, код ЄДРПОУ 34561966) про забезпечення позову, у якій заявник просить зупинити дію наказу головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 10.02.2021 року № 495 та заборонити головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області проводити документальну планову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» ( код ЄДРПОУ 34561966) з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства з 24.02.2021 року тривалістю 20 робочих днів за період діяльності з 01.07.2017 року по 30.09.2020 року, призначену наказом від 10.02.2021 року № 495, виданим головним управлінням ДПС у Дніпроптеровській області , до вступу в законну силу судового рішення по даній справі.
На думку заявника, необхідність вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного наказу позивачем обумовлюється тим, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивача, до ухвалення рішення у справі та невжиття таких заходів, може призвести до того, що захист прав та інтересів позивача стане неможливим.
Вирішуючи заяву про забезпечення позову суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову.
Положеннями ч. 1 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Згідно з ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
З викладеного слідує, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача, та ефективного захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову (частина 4 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частина 1 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України визначає види забезпечення позову, згідно з якою позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
При вирішенні питання про забезпечення позову адміністративний суд здійснив оцінку необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності, обґрунтованості і адекватності забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності ускладнення виконання або невиконання рішення адміністративного суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.
Відповідно до п. 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" № 2 від 06 червня 2008 року в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він зробив висновок про існування обставин, які б свідчили про наявність зазначених вище підстав для забезпечення позову.
10.02.2021 року головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області видано наказ № 495-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Аском Сервіс», яким вирішено провести документальну планову перевірку ТОВ «Аском Сервіс» (код ЄДРПОУ 34561966) з 24.04.2021 року тривалістю 20 робочих днів.
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області направлено на адресу ТОВ «Аском Сервіс» повідомлення від 12.02.2021 року № 336 із зазначенням дати проведення перевірки - 24.02.2021 року.
Позивач не погоджується із винесеним наказом, вважає його таким, що прямо порушує його права, інтереси та обов`язки, тому і звернувся до суду за захистом своїх прав.
Згідно з п. 77.6 ст. 77 Податкового кодексу України, допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення документальної планової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Відповідно до п. 81.2 ст. 81 Податкового кодексу України у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.
Підпунктом 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України визначено, що в разі якщо платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу, може бути застосовано арешт майна.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову (ч. 4 ч. 150 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відтак, оскарження наказу на проведення документальної планової перевірки не зупиняє його дії та не має наслідком неможливість її проведення.
Водночас, саме на етапі допуску до перевірки платник податків може поставити питання про необґрунтованість її призначення та проведення, реалізувавши своє право на захист від безпідставного та необґрунтованого здійснення щодо себе податкового контролю.
Рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку (п. 56.1 ст. 56 Податкового кодексу України).
Недопуск посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, одночасно із оскарженням наказу на її проведення до суду, може потягнути за собою несприятливі наслідки у вигляді застосування адміністративного арешту майна платника податків.
Таким чином, у разі проведення перевірки позивача на підставі оспорюваного наказу, до ухвалення судом рішення у даній адміністративній справі, матиме місце небезпека заподіяння шкоди його правам, свободам та інтересам, для відновлення яких необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
З урахуванням викладеного та фактичних обставин справи, суд вважає обґрунтованими доводи позивача в частині того, що в разі проведення контролюючим органом перевірки на підставі оскаржуваного наказу, захист прав позивача стане неможливим, так як мета проведення перевірки буде досягнута. Вказане у сукупності, свідчить про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам товариства з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» до ухвалення рішення в даній адміністративній справі.
Судом враховується також правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 13 лютого 2019 року по справі №813/112/18, де вказано наступне: "Зміст положень статей 78, 79 Податкового кодексу України свідчить про те, що суб`єкт господарювання має право не погодитися з рішенням контролюючого органу про призначення перевірки та оспорити його в суді».
Проведення перевірки у період оскарження у судовому порядку рішення про її призначення та до вирішення питання про законність цього рішення є нівелюванням зазначеного права платника податку.
За таких обставин, задоволення клопотання позивача про забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 10.02.2021 року № 495 до ухвалення рішення в адміністративній справі відповідає предмету позову є співмірним з позовними вимогами та не унеможливлює здійснення відповідачем покладених на нього положеннями Податкового кодексу України функцій та повноважень.
Суд вважає, що необхідність вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії оскаржуваного наказу обумовлюється тим, що іншого способу забезпечення дотримання прав та інтересів платника податків, до винесення судом рішення по суті спору, законодавством не передбачено.
Крім того, забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу відповідає предмету адміністративного позову та водночас вжиття такого заходу не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті, тому суд зробив висновок, що вимога заявника в частині зупинення дії оскаржуваного наказу відповідача є обґрунтованою, відповідає положенням статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України.
Стосовно вимоги позивача про заборону головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області проводити документальну планову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» ( код ЄДРПОУ 34561966) з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства з 24.02.2021 року тривалістю 20 робочих днів за період діяльності з 01.07.2017 року по 30.09.2020 року, призначену наказом від 10.02.2021 року № 495, виданим головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області, до вступу в законну силу судового рішення по даній справі, суд зазначає наступне.
Призначенням інституту забезпечення адміністративного позову є недопущення порушення прав позивача під час розгляду адміністративної справи та створення умов для можливості реального виконання рішення суду в подальшому.
Норми діючого законодавства не передбачають права контролюючого органу на видання нових наказів щодо проведення перевірки у випадку оскарження наказу в судовому порядку та зупинення дії наказу про проведення перевірки ухвалою суду в порядку вжиття заходів забезпечення позову.
Крім цього, відповідно до пункту 94.10 статті 94 Податкового кодексу України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
Суд вважає обраний позивачем спосіб забезпечення позову в даній частині невірним, оскільки заборона відповідачу вчиняти будь-які дії, пов`язані з проведенням перевірки на підставі спірного наказу, направлена на майбутнє та є втручанням у діяльність органу державної влади.
Суд зазначає, що платник податків, який вважає, що порушений порядок та підстави проведення перевірки щодо нього, має захищати свої права шляхом не допуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки, як це передбачено статтею 81 Податкового кодексу України, тобто, позивач, враховуючи вжиття забезпечення позову шляхом зупинення дії наказу головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 10.0.2021 року № 495, має можливість не допустити посадових осіб податкової служби до проведення перевірки.
Зупинення дії наказу про проведення перевірки податковим органом є достатнім засобом захисту для позивача в межах спірних правовідносин.
Таким чином, відсутні підстави для задоволення клопотання позивача у вищенаведеній частині.
З огляду на викладене, суд зробив висновок, про часткове задоволення клопотання про забезпечення позову.
Керуючись статтями 150-154, 241-243, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» (49000, м. Дніпро, вул. Сухий острів, 7, код ЄДРПОУ 34561966) про забезпечення позову у справі № 160/2604/21 – задоволити частково.
Зупинити дію наказу головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 10.02.2021 року № 495.
У задоволенні решти заяви про забезпечення позову - відмовити.
Ухвалу, направити особам, які беруть участь у справі.
Стягувач: товариство з обмеженою відповідальністю «Аском Сервіс» (49000, м. Дніпро, вул. Сухий острів, 7, код ЄДРПОУ 34561966).
Боржник: головне управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015).
Виконання ухвали з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
Ухвала може бути пред`явлена до виконання в порядку Закону України "Про виконавче провадження" до 24 лютого 2024 року.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала діє до закінчення розгляду справи по суті та набрання рішенням у справі законної сили.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук